"Dzięki temu, że RARS będzie miała możliwość zakupienia i utworzenia rezerwy z takiego asortymentu, będziemy mieli możliwość szybkiego reagowania i wyposażania właściwych służb w niezbędny w danym momencie dla nich sprzęt” - powiedziała zastępca szefa KPRM Izabela Antos.

Jak informuje portal infosecurity24.pl, Senat w czwartek w całości odrzucił nowelizację ustawy o rezerwach strategicznych, której celem jest „rozszerzenie katalogu tych rezerw m.in. o broń, amunicję czy wyroby o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym” - czytamy.

Jak określają eksperci, jeśli ta nowela nie zostałaby przyjęta, to oznaczałaby niemożność udzielenia dodatkowego doposażenia polskiej armii w przypadku konfliktu zbrojnego z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Za odrzuceniem ustawy głosowało 51 senatorów związanych Platformą Obywatelską oraz jej przystawkami, a przeciw było 46 senatorów z Klubu Parlamentarnego Prawo I Sprawiedliwość. Senator Porozumienia Jarosława Gowina wstrzymał się od głosu.

Wniosek o odrzucenie ustawy w całości został złożony przez senatora Koalicji Obywatelskiej Adama Szejnfelda.

Jak wskazała Antos premier nie posiada możliwości „dowolnego dysponowania rezerwami”. Asortyment – wyjaśniła - wydawany jest na wniosek uprawnionych podmiotów tak jak w przypadku rezerw medycznych. Nowela ustawy ma mieć szczególne znaczenie przy bardziej efektywnym zabezpieczeniu państwa na wypadek powstawania zagrożeń, zwłaszcza o charakterze hybrydowym i obejmuje ona katalog rezerw zawierający broń, amunicję, materiały wybuchowe, ładunki miotające oraz wyroby i technologie o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.

Dokument ten wróci teraz do Sejmu, gdzie w przyszłym tygodniu posłowie będą głosowali na odrzuceniem senackiego weta.

 

mp/infosecurity24.pl