Zgodnie z podpisaną umową, PGNiG zakupi od firmy Aker BP prawie 12 proc. udziałów w koncesji na złożu gazowym Alve Nord na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, które to złoże nie jest jeszcze eksploatowane.

Na bazie tej samej umowy, spółka PGNiG Upstream Norway – zwiększy udziały do 11,3 proc udziały w złożu Gina Krog. W zamian za to PGNiG przekaże Akerowi 5 proc. udziałów w odkrytym niedawno przez siebie złożu Shrek, gdzie ma 40 proc. udziałów jako operator. Dodatkowo zapłaci kontrahentowi 51 mln dol.

Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński powiedział:

- Umowa doskonale wpisuje się w strategię Grupy Kapitałowej PGNiG. Z jednej strony służy dywersyfikacji dostaw gazu i wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne kraju w oparciu o własne zasoby. Z drugiej - zwiększenie naszego zaangażowania w produkującym już złożu Gina Krog przełoży się na natychmiastowy wzrost wydobycia Spółki na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, co będzie mieć pozytywny wpływ na EBITDA PGNiG

Szacuje się, że pozwoli to zwiększyć przyszłe wydobycie gazu o około 100 mln m sześc. rocznie. Gaz ten, wraz z kontraktami i prognozami z lat 2017-2019, będzie trafiał do Polski już po uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe.

Warto dodać, jak podaje za PAP portal polska-morska.pl, że:

- PGNiG Upstream Norway wydobywa już ropę naftową i gaz ziemny z 5 złóż. Prace inwestycyjne i analityczne prowadzone są na sześciu kolejnych złożach: Skogul, Ærfugl, Duva, Tommeliten Alpha, King Lear oraz Shrek. Produkcja na pierwszych dwóch zostanie uruchomiona już w pierwszym półroczu tego roku.


mp/pap/polska-morska.pl