Petru trzyma kciuki za maturzystów. Nie bierzcie z niego przykładu, bo nie zdacie matury!  - zdjęcie
04.05.16, 15:15

Petru trzyma kciuki za maturzystów. Nie bierzcie z niego przykładu, bo nie zdacie matury!

- Na starcie egzaminacyjnych zmagań trzymam kciuki za maturzystów! Powodzenia! :) #matura2016 - napisał na Twitterze Ryszard Petru. A my przestrzegamy maturzystów, by nie brać przykładu z lidera Nowoczesnej, jeśli naprawdę zależy wam na zdaniu matury.

Lapsusy językowe Ryszarda Petru nazwano petruizmami, a na twitterze utworzono hasztag #historiapetru. To efekt kolejnych wpadek lidera Nowoczesnej, samozwańczego króla opozycji. Jak tak dalej pójdzie, będzie można utworzyć książkę z tymi "złotymi myślami" czołowego "obrońcy demokracji", który w 2008 roku zachęcał Polaków do zaciągania kredytów we frankach szwajcarskich, podczas gdy sam swój przewalutował na złotówki.

Od jakiegoś czasu Petru nie rozstaje się z telewizją. W grudniu 2015 roku jego partia nie złożyła żadnych projektów ustaw, tylko 128 wniosków o przerwę. Brak programu Nowoczesnej i nieustanna obecność jej lidera w telewizji stały się obiektem żartów. "Program Petru? Telewizyjny!", "Jest właścicielem trzech mieszkań, a mieszka w telewizji", "Przerywamy wywiad z Ryszardem Petru, by posłuchać rozmowy z Ryszardem Petru", "Ryszard Petru jest częściej pokazywany w telewizji niż reklamy na Polsacie", "Ryszard Petru zaginął, od godziny nie widzieliśmy go w telewizji" - kpili internauci.

Z dokumentów finansowych partii kropka Nowoczesna wynika, że Wojciech Kostrzewa z rady nadzorczej TVN oraz Marcin Michalak i Artur Hoffman z rady nadzorczej ATM Grupy wpłacali środki na kampanię wyborczą partii Petru. Nikogo zdrowo myślącego nie powinno to dziwić.

Król internetu jest tylko jeden:

"Rozpoczynamy święta, a po świętach przypomnę jest sześciu króli"

Historyk Petru:

Na antenie RMF FM lider Nowoczesnej porównał rządy PiS do upadających imperiów. Według Petru, partia Kaczyńskiego "upadnie w szczycie swej chwały", jak to się już w historii zdarzało. Dopytywany o przykład takiego mocarstwa, wskazał... starożytny Rzym. Jak wiemy Cesarstwo Rzymskie okres swojej świetności przeżywało około setnego roku naszej ery. A imperium ostatecznie podzieliło się dopiero w 476 roku.

W wywiadzie dla TVP Info lider Nowoczesnej stwierdził, że Piłsudski dokonał zamachu w... 1935 roku.

- Ewidentnie jest do sprawdzenia, czy Duda złamał konstytucję. Przed wojną był moment, kiedy Piłsudski w 35 roku, zamach majowy i to, co się działo do 39 roku... - mówił wtedy Petru. Zamach majowy miał miejsce w 1926 roku.
Petru chciał swego czasu nawiązać do tzw. "sejmu niemego" z 1717 roku. Jednak zamiast znanej historykom nazwy Petru użył sformułowania "sejm głuchy".

Jak widać, historia nie jest jego mocną stroną.

Poliglota Petru:

No to może taki ekonomista, wykreowany na przystojnego, światowego, postępowego mężczyznę zna języki obce? Na tym polu Ryszard Petru również pokazał, co potrafi.

Lider Nowoczesnej w rozmowie Moniką Olejnik w "Kropce nad i" 9 lutego mówił o Cameronie "Kamerun". Petru nie przyznał się do błędu i tłumaczył, że nazwisko brytyjskiego premiera tak właśnie się wymawia. - Wymawia się "Dejwid Kamerun". Jeżeli ktoś ma kłopoty z językiem angielskim, to proszę posłuchać, jak się wymawia – bronił się szef Nowoczesnej.

Geograf Petru:

Podczas konferencji prasowej w Sejmie pomylił się ws. ilości krajów istniejących na świecie.

- Jeżeli polityka zagraniczna ma polegać na tym, że minister Waszczykowski i służby polskiego MSZ śledzą wszystkie karykatury Jarosława Kaczyńskiego na świecie, to nie będą mieli co robić, bo na świecie jest, o ile pamiętam, sto trzydzieści parę krajów – mówił. Na świecie jest obecnie ponad 190 państw.

Konstytucjonalista Petru, który stoi na czele "obrońców demokracji", krzyczących hasła o "łamaniu konstytucji"

Petru wypowiedział się także na temat wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Przyznał, że "niewiele wie o nowo wybranych" przez PiS. Dopytywany przez dziennikarkę, co wie o sędziach wybranych przez poprzednią większość, mówił:

- Ja nie wybierałem tych sędziów. Nie bronię składu Trybunału. Nie pamiętam nazwisk, mam je zapisane w komórce - tłumaczył lider Nowoczesnej.

I coś jeszcze o obowiązującej konstytucji, o której tak dużo się ostatnio słyszy, Henryka Krzywonos wymachiwała nią w Sejmie i można ją kupić jako dodatek do gazet.

- Nasza Konstytucja ma już 225 lat. Druga na świecie, pierwsza w Europie. Trzyma się świetnie, choć PiS uparł się by przeszła przymusowy lifting. Wierzę, że mimo przejściowych „niedogodności” będzie nas chronić przez kolejne stulecia - pisał na Facebooku, wzywając do obrony przed PiS... Konstytucji 3 maja.

Oczywiście obowiązująca konstytucja została uchwalona 2 kwietnia 1997 roku.

Maturzyści, nie idźcie tą drogą! Powodzenia!

Karolina Zaremba