Paweł Lisicki: "Instalacja tęczy jest formą przemocy symbolicznej" - zdjęcie
13.08.14, 15:34tecza pl Zbawiciela.jpg

Paweł Lisicki: "Instalacja tęczy jest formą przemocy symbolicznej"

8

Zdaniem Lisickiego instalacja "jest formą pewnej przemocy symbolicznej". Słynna tęcza bezsprzecznie jest symbolem homoseksualizmu:- Kilka tygodni po tym, jak tęczę postawiono, została uznana przez twórcę za symbol środowisk homoseksualnych. Nie życzę sobie, żeby tęcza stała na pl. Zbawiciela, bo mnie obraża. Prywatnie ludzie mogą robić różne rzeczy. Homoseksualiści mogą żyć po swojemu i nie sądzę, żeby z tego powodu mieli być prześladowani. Ale czymś zupełnie innym jest opanowywanie przestrzeni publicznej w taki sposób, jak to się obecnie dzieje. Mam prawo protestować i mówić, że dla takich symboli nie ma miejsca w przestrzeni publicznej. Tęcza jest formą pewnej przemocy symbolicznej – powiedział Lisicki w "Poranku Radia TOK FM".

Dziennikarz i publicysta zwrócił uwagę, że w naszej konstytucji widnieje zapis o poszanowaniu chrześcijańskiej tradycji narodu polskiego. Natomiast nie ma tam nic na temat praw gejów i lesbijek. – Nie można udawać, że Polska przyleciała z Marsa. Państwo wiąże się z pewną tradycją – powiedział. 

Na argument Wojciecha Maziarskiego z "Gazety Wyborczej", że „żadna z grup nie może się domagać wyeliminowania innej grupy i jej symboli z przestrzeni publicznej”, Lisicki ironicznie zapytał, czy gdyby środowiska faszystowskie postawiły swastykę, to też trzeba się na to godzić?


ed/ TOK FM

Komentarze (8):

anonim2014.08.13 15:53
Moze i Pan Lisicki chce dobrze, ale niech nie zapomina ze stawianie krzyzy gdzie popadnie i promowanie (badz co badz bardzo zbrodniczego w dziejach narodu polskiego kosciola) tez jest forma przemocy symbolicznej.
anonim2014.08.13 16:02
Lisicki strzela jak w płot swoją argumentacją, pytanie czy robi to celowo i jest tak cyniczny czy po prostu nie zdaje sobie z tego sprawy i jest tak głupi. Zestawianie ze sobą homoseksualizmu i tęczy obok faszyzmu i swastyki / komunizmu i sierpa z młotem jest kompletnie nietrafione. Z prostej przyczyny. Faszyzm i komunizm są w polskim prawie zakazane a za obnoszenie się z ich symbolami jest paragraf a homoseksualizm nie. Taka mała a jednocześnie fundamentalna różnica.
anonim2014.08.13 16:08
Trafił w punkt - widac to po ożywieniu tego lobby nawet na tym forum.
anonim2014.08.13 16:44
Myślę, że ta ohyda nie doczeka Nowego Roku. Jak można ohyde symbolizującą dewiację sodomicką zestawiać z krzyżami!!!???? Krzyże na polskiej ziemi stoją od wieków. Oczywiście przeszkadzają ateotalibom - sierotom po Leninie.
anonim2014.08.13 20:42
Homoseksualizm jest sprzeczny z naturą, którą chcą w naszą mentalność wcisnąć, przez co tęcza obraża moją naturę. Jaka to tolerancja jeżeli na siłę gwałci się naturę innych.
anonim2014.08.14 10:32
Nie bluźnijcie przeciw swastyce. Prawdopodobnie jest kulturowym wynalazkiem Praindoeuropejczyków z polskich Kujaw, w archeologicznej kulturze amfor kulistych, rozwijającej się tu w latach od około 4.000 do 1850 przez Chr. Była ona tu, a stąd u indo-irańskich Ariów, ważnym elementem kultowym i kulturowym. Zobacz jej odcisk na glinianym dzbanie: http://www.tropie.tarnow.opoka.org.pl/images/amfora14.jpg
anonim2014.08.14 10:42
Folladorze, sama natura podpowiada ci, co jest normalne, a co nie. Nawet mówi ci - co jest zboczeniem! Bowiem skłonność homoseksualna jest nienormalna. Natomiast jej praktykowanie, a zwłaszcza publiczne propagowanie jest już tylko dużym ZBOCZENIEM - kulturowym i moralnym.
anonim2014.08.14 16:16
@Solidarny2014 "Historycznie to pierwowzorem krzyza jest penis. Uzywany tez jako narzedzie usmiercania ludzi" Myslisz o przenoszeniu wirusow typu HIV, czy o przenoszeniu zycia jako "smiertenej choroby"?:)