Paweł Lisicki dla Frondy: Banany, czyli o totalnej głupocie - zdjęcie
01.05.19, 10:15lisicki_twitter.jpeg

Paweł Lisicki dla Frondy: Banany, czyli o totalnej głupocie

34

Tomasz Wandas, Fronda.pl: Co sadzi Pan o zdjęciu  instalacji wideo autorstwa Natalii LL i Katarzyny Kozyry w Muzeum Narodowym? Galerię codziennie odwiedza masa dzieci, treść wideo była dwuznaczna, to normalnie można byłoby pochwalić dyrektora muzeum za to, że troszczy się o to, by dzieci nie oglądały nieodpowiednich dla siebie obrazów, stało się natomiast inaczej – dyrektor został bardzo skrytykowany, wręcz oskarżony o cenzurę? O czym to świadczy? 

Paweł Lisicki, redaktor naczelny „Do Rzeczy”: Świadczy to o tym, że dla dużej grupy ludzi, ważne jest tylko jedno: co zrobić żeby zaatakować rządzących. Wygląda na to, że każda okazja do ataku, każda okazja do opowiedzenia, iż w Polsce panuje cenzura, ograniczenie wolności słowa, ekspresji artystycznej itd. jest dobra. Na tej samej zasadzie ci sami, którzy się oburzali na inne, z drugiej strony „trudne” dzieła artystyczne też powinni protestować. Warto przypomnieć, że gigantyczna burza przetoczyła się w Polsce po „zabiciu” nieszczęsnego Judasza w Próchniku. Dzieło artystyczne, forma happeningu – wtedy należało tego bronić. Natomiast na poważnie, cała ta instalacjato żadna sztuka. Tego typu instalacje występują w różnych muzeach, które starają się pokazać swoją „nowoczesność”, „otwartość” i poszukiwanie nowych wyrazów. Zwykle towarzyszy temu daleko posunięty bełkot z którego nic nie wnika. Krótko mówiąc; jest to pseudo-dzieło artystyczne i bardzo dobrze, że dyrektor muzeum próbował się tego pozbyć – niestety nie udało mu się, gdyż został oskarżony o sprzyjanie zaściankowości, chęci tłumienia debaty publicznej itd. Natomiast sam protest przed muzeum oceniam jako przejaw totalnej głupoty. 

Większość środowiska artystów okazała solidarność i masowo robiła zdjęcia z bananami w ustach, wywołując przy tym dwuznaczne skojarzenia - jednych to śmieszy inni mówią o szacunku do tej część środowiska – o czym to świadczy? 

W środowisku artystów szczególnie rozpowszechniony jest owczy pęd. Jest to zresztą nie pierwszy raz, kiedy ta grupa kieruje się instynktem stadnym. Wystarczy, że pojawi się ktoś kto ogłosi, że jest prześladowany przez rząd i bez sprawdzenia, bez krytycznego spojrzenia, zastanowienia się czy to ma sens czy sensu nie ma, czy jest to tylko pewne podejrzenie, natychmiast wszyscy się rzucają – instynkt stadny w pełnym rozwoju. 

Aktorzy o prawicowych poglądach zwrócili uwagę, że w ich środowisku był pewien nacisk; jeśli ktoś nie wstawił do internetu zdjęcia z bananem – został nazywany PiSorem. Kto ulega naciskom? Ludzie bez charakteru?

Jest tak jak w przypadku każdej masowej histerii, jak tylko okazuje się, że ktoś nie ulega, w tym przypadku nie chce jeść banana, innym razem pomarańczy albo wykonywać jakiejś innej rzeczy, to jest natychmiast oskarżany jako ten, który się wyłamuje, przeciwstawia. Ten mechanizm jest znany, przypomnę, że takie samo poczucie jedności próbowano zbudować wśród nauczycieli: ten, kto nie przystępował do strajku natychmiast zostawał ogłoszony zdrajcą, sprzedawczykiem i osobę sprzyjającą rządowi. 

Myślę, że w środowisku artystów chęć wykazania się „wielką odwagą”, „wspaniałym heroizmem”  na siłę w zabawny sposób jest na tyle mocna, że środowisko to jest po prostu idealnym elementem groteski – nadawałoby się to do tego, żeby to sparodiować i wyśmiać. Natomiast, chętnych jak na razie nie ma, ponieważ, ci którzy mieliby się tym zająć natychmiast zostają włączni, do wrogiego, „złego” moralnie potępionego obozu. 

"Właśnie dowiedziałem się po weekendzie, że ocenzurowałem jakieś banany w Muzeum Narodowym w Warszawie". "To taka sama prawda, jak to, że cenzurowałem sztukę w Teatrze Polskim we Wrocławiu, powołałem na dyrektora tegoż teatru pana Cezarego Morawskiego, finansowałem "Klątwę" i "Kler", albo wreszcie – że bezprawnie zwolniłem M. Merczyńskiego z NINy" – dodał. Zdaniem szefa resortu kultury, "towarzystwo oderwane od… kokosów (żeby nie powiedzieć: bananów) znienawidziło sobie ministra". O czym świadczy tego typu odniesienie się do sprawy ministra kultury? Czy dobrze, że jasno się od niej odcina? 

Mam wrażenie, że faktycznym motywem rezygnacji z tej części wystawy (instalacji) były protesty niektórych rodziców. Mam wrażenie, że zachowanie władz, dyrektora muzeum było jak najbadziej roztropne i rozsądne. 

Dlaczego?

Dlatego, że mówimy o instytucji publicznej, natomiast gdyby pani Kozyra była właścicielką swojej własnej galerii to mogłaby tam przedstawiać nie tylko banany ale i marchewki, kartofle, mogłaby robić skojarzenia z czymkolwiek by chciała. Nawet jeśli pani Kozyra nie ma swojej galerii, to ci ludzie, którzy ją dziś wspierają są majętni, stać ich na to żeby wykupić miejsce w Warszawie, w którym pani Kozyra mogłaby zainstalować to na co miałaby ochotę i każdy mógłby przyjść i to oglądać. Natomiast, mówimy o instytucji publicznej, stąd musimy kierować się wrażliwością odwiedzających, opinią rodziców, dzieci, nauczycieli i tak dalej.
Zachowanie dyrektora było właściwe. Jak rozumiem, gdy zobaczył, iż krytyka narasta, postanowił się wycofać, rozumiem, że w podobnym duchu postąpił minister Gliński, który stwierdził, że nie chce mieć z tym nic wspólnego. Rozumiem, że nikt nie chce być uznawany za cenzora, za człowieka, który się nie zna, nie rozumie współczesnej sztuki, a ta sztuka jest tak bardzo „głęboka”, że wyraża się w bananach.

Zdaje się, że „bananowa” prowokacja nie wyszła…

Prowokacja nie wyszła, niedługo okaże się, że pojawi się kolejna instalacja, tym razem z Matką Boża, której ktoś coś przyczepi, albo z Chrystusem, któremu ktoś coś przywiesi i znowu okaże się, że jest to wielka sztuka i ci, którzy będą to krytykować przedstawieni zostaną jako ci, którzy nic nie rozumieją. Pytanie czy wtedy ministerstwo czy osoba za to odpowiedzialna będzie miała dość odwagi, żeby się temu przeciwstawić i po prostu nazwać to po imieniu, że nie jest to żadna sztuka tylko forma prowokacji politycznej. 

Czy to skuteczna broń (tego typu akcje) do walki z rządem czy kompromitacja totalnej opozycji i środowisk z nią związanych? Pytam bo mechanizm regularnie się powtarza...

Mechanizm jest ten sam. W sensie ogólnopolitycznym jest nieskuteczny, bo gdyby był skuteczny, to rząd cieszyłby się znikomym poparciem i pewnie przegrałby wybory. Skuteczny jest w tym sensie, że paraliżuje wiele faktycznych reform ze strony ministerstwa kultury. Powiedzmy sobie szczerze – zmiany, które następują w szeroko rozumianej kulturze są bardzo ograniczone. Rząd działa jak sparaliżowany właśnie ze względu na to, że każda najdrobniejsza próba kończy się wielkim protestem, ogłoszeniem katastrofy narodowej i walki ze sztuką. Możemy powiedzieć zatem, że skuteczność w sensie ogólnopolitycznym, partyjnym jest żadna ale w sensie środowiskowym okazuje się to zgrabny mechanizm, ponieważ pozwala bronić swoje przywileje, interesy i zachowywać wciąż tym ludziom siłę w środowisku. 

Dziękuję za rozmowę. 

Komentarze (34):

Wojtek Polak2019.05.1 17:51
dla debili lewackich wraz z ich zboczoną przybudówką ''ciągnięcie druta'' to przejaw ''Wielkiej Sztuki''.'' sztuka'' robiona przez debili dla debili. a może to sztuczka ogłupiania lemingów.
Jestem w Kościele2019.05.1 14:47
GEJOWSKI ATAK NA KAPŁANA "Nawet tak wyjątkowy czas jak Święta Wielkiej Nocy jest dla środowisk LGBT okazją do odrażającej prowokacji! (...) Dziś piszę do Pana, aby powiedzieć o kolejnym wybryku zawodowych homoaktywistów. Właśnie w tak ważnym czasie przygotowań do Świąt Wielkanocnych postanowili znowu zaatakować. W Wielką Sobotę w parafii Św. Maksymiliana Kolbego w Płocku miał miejsce zaplanowany z premedytacją incydent. Dwoje działaczy LGBT pojawiło się na święceniu pokarmów z umieszczoną w koszyku kolorową flagą - symbolem politycznego ruchu homoseksualnego. W kościele próbowali wetknąć flagi w Grobie Pańskim przygotowanym tradycyjnie na dni Triduum Paschalnego. Nie spodobało im się, że w dekoracji grobu wskazano homoseksualizm jako jeden z grzechów. Tamtejszy proboszcz ks. Tadeusz Łebkowski odważnie stanął w obronie wiary i wyprosił prowokatorów z kościoła. Zdążyli oni nagrać film, na którym widać, jak prowokują kapłana i awanturują się w świątyni. O sprawie szybko napisała "Gazeta Wyborcza", która rozpoczęła szczucie na 70-letniego kapłana za to, że odważnie stanął w obronie katolickiej nauki o homoseksualiźmie. Współdziałanie lewicowych dziennikarzy i prowokatorów w płockim kościele wygląda na przemyślane i świadomie zaplanowane. To nie pierwszy taki przypadek błyskawicznego ataku lewicowych mediów na ludzi broniących się przed agresją ruchu LGBT. Widać zależność i współdziałanie homoaktywistów i zideologizowanych dziennikarzy na rzecz niszczenia dobra, prawdy i piękna. Jak zawsze w takich sytuacjach trzeba reagować szybko i zdecydowanie. Uruchomiliśmy zatem petycję poparcia dla Księdza Łebkowskiego, która trafi do proboszcza, a jej kopia jest automatycznie kierowana do kurii płockiej.. Chcemy w ten sposób wesprzeć odważnego kapłana i dać sygnał biskupowi miejsca, że wierni są wdzięczni za obronę nauczania Kościoła Katolickiego". Petycja do podpisania tutaj: http://www.twojepetycje.pl/petycje/dziekuje-proboszczowi-parafii-sw-maksymiliana-kolbego-w-plocku-za-nieuleganie-homopropagandzie/
klaus2019.05.1 12:36
tak to jest sztuka dla meistremu jak obciągać banana , a to jest sztuką i tego nie da się ukryć.
anonim2019.05.1 11:53
dzien doby panie analfabeto "cała ta instalacjato żadna sztuka" ??!! "zostają włączni, do wrogiego" ??!! "jak najbadziej roztropne" ??!!
Maciek Arczyński2019.05.1 12:22
Zdaje się, że dzisiaj zarówno "artyści" jak i "nauczyciele" mają ten sam poziom. Ot, "ideał sięgnął bruku"... no, krowy.
JR2019.05.1 11:32
Najlepiej byłoby aby te panie okrasiły jeszcze tę wystawę swoich "dzieł" występami akrobatycznymi na golasa. Jak już iść to na całość!
i stad ich trzeba wypieprzyc 2019.05.1 11:16
gdzie w polsce jest najwiecej zydokomuny w teatrach niektorych muzeach w bankach
Angelus2019.05.1 10:48
Fronda nie tylko ogłupia politycznie, ale potrafi się zaangażować w antypromocję sztuki. Komunizm to się nazywa.
ardo2019.05.1 11:09
To idź na onet albo wyborczą. Tam szczekają po twojemu.
Angelus2019.05.1 12:11
Muszę was pilnować, zbyt często zdarzało się, że niedopilnowani robiliście pożogę w świecie.
Maciek Arczyński2019.05.1 12:57
Nas??? Nie wiesz, że ostatnie 300 lat to same rewolucje i to nie przez nas wywoływane, tylko przez Twoich entuzjasto lewactwa? Co tam było... i to raczej nie jest Hymn Maryjny: "Nie nam wyglądać zmiłowania Z wyroków bożych, z carskich praw; Z własnego prawo bierz nadania I z własnej woli sam się zbaw! Niech w kuźni naszej ogień bucha, Zanim ostygnie — przekuj stal, By łańcuch spadł z wolnego ducha, A dom niewoli — zniszcz i spal!"
Angelus2019.05.1 13:23
1000 lat temu postraszyliście polskich władców a ci zgodzili się polać wodą, siedzicie teraz jak u siebie. Tylko w XX wieku wywołaliście dwie wojny i komunizm na 1/3 globu. Was trzeba pilnować.
Cogito ergo sum2019.05.1 10:31
Nie jest tajemnicą, że środowisko tzw artystów przypomina po trosze cymbały. Puste i głośne. I ten owczy pęd. Właściwie lemingowa wędrówka w otchłań
Auferetur Inferunt Insaniam2019.05.1 10:39
Jeż durzo gożej, nie jest tajemńcą, rze samo wyrzcze wykżtałceńe zabija zdrowy rosądek. Precz z lemingami!!!
Andrzej2019.05.1 10:24
Codziennie po polskich ulicach chodzą tysiące dzieci, które muszą oglądać zdjęcia z aborcji umieszczane przez różnych oszołomów. Jakoś to wam, obłudnicy, nie przeszkadza.
ZERR02019.05.1 10:30
Widok śmierci, choć wstrząsający, nie jest gorszący, widok obciągania banana z symulowanym połykiem dodatkowo zakończony prezentacją wibratora (koloru żółtego), czyli jak z pornhuba, jest gorszący, pacanie.
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.1 10:59
Dla ameby to takie dziwne, że banany są koloru żółtego😂 ....i gdzie ten połyk, chciałbym zobaczyć, a nie widzę ktoś tu ma kosmate myśli 😂😂😂
Andrzej2019.05.1 11:49
Tylko że dzieci nie mają takich skojarzeń, dla nich banan to banan. Ale skąd pewnie bezdzietny pisowiec niczym prezes ma to wiedzieć.
Maciek Arczyński2019.05.1 12:34
Jasne, a później dorastają takie nowe "Kozyry" bez skojarzeń. U których wsadzona polska flaga w psie odchody to erupcja intelektu, wolność ekspresji twórczej. Ciekawe, jakby tak w psie odchody wsadzili flagę Izraela albo podobiznę Mahometa... Rozumiem, że nie dałbyś się wyprzedzić w wyrażaniu "świętego oburzenia"... A jeśli już bawić się w skojarzenia to różnica pomiędzy przedstawieniem aborcji a wypocinami p. Kozyry jest taka, że nie ściemnia się, iż aborcja to sztuka, tylko mówi się wprost, że to morderstwo. Aha, też byłeś... hmm... nadal jesteś... tym "zlepkiem komórek", tylko trochę większym niż człowiek - czyli także Ty - w łonie matki, w fazie prenatalnej swego rozwoju.
Auferetur Inferunt Insaniam2019.05.1 10:35
Obrazek z bananem sugerujący coś tak paskudnego, odrażającego, nieczystego jak seks oralny, jest dużo bardziej destrukcyjny dla uczuć dzieci niż niewinne zdjęcia rozczłonkowanych płodów. Każdy zdrowy moralnie katolik to potwierdzi.
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.1 10:57
Przyjmij moje najszczersze wyrazy współczucia z okazji twojego ubogiego życia seksualnego
Auferetur Inferunt Insaniam2019.05.1 14:39
O bozie, następny łoś nie ogarniający oczywistego sarkazmu ...
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.1 10:22
A mnie wzruszył obrazek matki boskiej częstochowkiej w tęczowej aureoli z bananem w ryju😂 ....chociaż szczerze to wolałbym jezusa w tej roli❤️
to ja2019.05.1 10:35
Można negować kult Maryjny, pisać np. że to zwyczaje poganskie, czy wymysł, bo to są poglądy na te sprawy, ale z tym ryjem to przesadziłeś.
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.1 10:55
Czemu? Postać fikcyjna, bohaterka bajki można dowolnie krytykować i bez granic tak jak wszystkie inne sztuczne wizerunki.
to ja2019.05.1 11:19
Prawdopodobnie żyła urodziła pierwszego socjalistę i umarła
Stop agresji na Frondzie!2019.05.1 11:34
Ma-ryja. ¯\_(ツ)_/¯
Maciek Arczyński2019.05.1 12:36
Przeciwko komu walczysz? Pomyślałeś kiedyś, że jeśli Maryja jest świętą Boga to tak na prawdę wygrażasz Jej Zwierzchnikowi, Jej Stwórcy?
JR2019.05.1 11:36
On nie przesadza on taki cham jest od zawsze. Za to bierze od kogoś kasę! Ja już przestałem z tym chamem polemizować bo to nie ma sensu.
Maciek Arczyński2019.05.1 12:20
I tak jesteś delikatny, pisząc: cham. Właściwie to homoseksualiści powinni typa pogonić, chyba że te wypociny to przeciwko nim... Ale nawet przyjmując, że tak jest, to bluźnierstwa i tak nic nie usprawiedliwia. Nie czytałeś Ty, dumny bidoku intelektualny", że trwając w tym głosisz skończysz marnie? Wiesz, że dwóch angielskich naukowców znalazło dowody na prawdziwość istnienia Sodomy i Gomory? Bluźnij dalej lecz wiedz, że tak na prawdę ani Katolikom, ani Matce Bożej ani w końcu samemu Bogu krzywdy nie czynisz. Czynisz ją sobie samemu.
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.1 10:21
Polak Ateista Dumny Gej 1.5.19 10:20 usuńcie ten komentarz!link Zwryrodniały 👿katolicki👿 ksiądz-bydlak zaatakował geja w kościele, zdarzenie zostało nagrane https://www.facebook.com/watch/?v=421697275308089 https://www.tvn24.pl/plock-kontrowersyjny-grob-panski-interweniowala-policja,929944,s.html Ma szczęscie bydlak, że nie trafił na mnie. Na miejscu Mateusza zdzielibym tego psychola po mordzie. Katole z propagandą nienawiści nie mogą się powstrzymać nawet w święta....
Jestem w Kościele2019.05.1 14:30
GEJOWSKI ATAK NA KAPŁANA "Nawet tak wyjątkowy czas jak Święta Wielkiej Nocy jest dla środowisk LGBT okazją do odrażającej prowokacji! (...) Dziś piszę do Pana, aby powiedzieć o kolejnym wybryku zawodowych homoaktywistów. Właśnie w tak ważnym czasie przygotowań do Świąt Wielkanocnych postanowili znowu zaatakować. W Wielką Sobotę w parafii Św. Maksymiliana Kolbego w Płocku miał miejsce zaplanowany z premedytacją incydent. Dwoje działaczy LGBT pojawiło się na święceniu pokarmów z umieszczoną w koszyku kolorową flagą - symbolem politycznego ruchu homoseksualnego. W kościele próbowali wetknąć flagi w Grobie Pańskim przygotowanym tradycyjnie na dni Triduum Paschalnego. Nie spodobało im się, że w dekoracji grobu wskazano homoseksualizm jako jeden z grzechów. Tamtejszy proboszcz ks. Tadeusz Łebkowski odważnie stanął w obronie wiary i wyprosił prowokatorów z kościoła. Zdążyli oni nagrać film, na którym widać, jak prowokują kapłana i awanturują się w świątyni. O sprawie szybko napisała "Gazeta Wyborcza", która rozpoczęła szczucie na 70-letniego kapłana za to, że odważnie stanął w obronie katolickiej nauki o homoseksualiźmie. Współdziałanie lewicowych dziennikarzy i prowokatorów w płockim kościele wygląda na przemyślane i świadomie zaplanowane. To nie pierwszy taki przypadek błyskawicznego ataku lewicowych mediów na ludzi broniących się przed agresją ruchu LGBT. Widać zależność i współdziałanie homoaktywistów i zideologizowanych dziennikarzy na rzecz niszczenia dobra, prawdy i piękna. Jak zawsze w takich sytuacjach trzeba reagować szybko i zdecydowanie. Uruchomiliśmy zatem petycję poparcia dla Księdza Łebkowskiego, która trafi do proboszcza, a jej kopia jest automatycznie kierowana do kurii płockiej.. Chcemy w ten sposób wesprzeć odważnego kapłana i dać sygnał biskupowi miejsca, że wierni są wdzięczni za obronę nauczania Kościoła Katolickiego" Petycja do podpisania tutaj: http://www.twojepetycje.pl/petycje/dziekuje-proboszczowi-parafii-sw-maksymiliana-kolbego-w-plocku-za-nieuleganie-homopropagandzie/
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.1 10:21
🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈 Trwa zbiórka dla Mikołaja wyrzuconego z domu przez matkę katoliczkę i ojczyma jednocześnie oprawcę Mikołaja. Chrześcijańscy zwyrodnialcy wyrzucili z domu 18-letniego syna z powodu orientacji seksualnej. Powiedz STOP katopropagandzie! Ludzie dobrej woli wpłacili dla Mikołaja już ❤️11210zł!❤️ - - -> https://zrzutka.pl/mikolajowi-na-start "Pewne małżeństwo, które przeczytało o Mikołaju na Facebooku, zaoferowało mu pokój w wynajmowanym przez siebie mieszkaniu na Powiślu za kwotę na tyle niską, że Mikołaja stać jest na to by uzyskać upragnioną niezależność. Renta po ojcu i alimenty o które będzie występował wystarczą w tej sytuacji na to, by dopóki się uczy mógł żyć godnie. Dla Mikołaja jest to bardzo ważne". Mikołaj jest również ofiarą ponad 10-letniej przemocy domowej ze strony ojczyma, na co była milcząca zgoda jego matki. Padł też ofiarą wielu innych nadużyć. Na co zostaną przeznaczone pieniądze? Pokój Mikołaja jest pusty, jest potrzeba zakupienia podstawowych rzeczy, potrzebne są także środki, by do czasu przyznania alimentów Mikołaj mógł jakoś funkcjonować." 🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈
Cogito ergo sum2019.05.1 10:21
A może jakiś artysta namaluje jaja opozycji. Nie da się¿ Dlaczego¿