24.09.15, 11:19Paweł Kowal (screen TV Republika)

Paweł Kowal dla Fronda.pl: Unia Europejska jest bezradna

- Polska powinna włączyć się w rozwiązanie problemu tych imigrantów którzy już są w Unii ale pod warunkiem jasności, jaka będzie dalsza polityka Unii na Bliskim Wschodzie – mówił Paweł Kowal z Polski Razem.


Węgry blokują granice, Włochy mają imigrantów od dawna na swoim terytorium, Niemcy opowiadają się przyjmowaniem przybyszów w Europie. Czy Pana zdaniem istnieje pole do kompromisu między stanowiskami krajów UE?

Ależ w rzeczywistości będzie inne rozwiązanie niezależnie od oficjalnych deklaracji. Imigranci mają jasny cel wędrówki: Niemcy, kilka krajów Skandynawii itd. Nikt w kilka dni nie postawi granic w Europie, więc oni prędzej czy później pójdą dokąd chcą. Podobnie jak ponad 70 tys. uchodźców z Czeczenii, często wojowników, swoją drogą także muzułmanów, z których mało kto został w Polsce. Dziwię się, że komentatorzy nie rozumieją tych prostych informacji.

Czy UE ma jakiś plan przeciwdziałania zjawiskom, których skutkiem jest imigracja? Czy widać działania zmierzające w tym kierunku?

Unia jest bezradna bo abstrahuje od istoty rzeczy, czyli od konieczności ustabilizowania sytuacji politycznej w miejscach pochodzenia uchodźców i imigrantów a także nie jest w stanie zbudować modelu współdziałania z takimi państwami jak Turcja czy Liban, na terytorium, których znajdują się wielkie ośrodki dla uchodźców. Trzeba oddziaływać przede wszystkim w tych miejscach oraz uszczelnić zewnętrzną granicę Unii. To warunki konieczne, by uzyskać spokój i czas na rewizję dotychczasowej polityki migracyjnej.

Czy z punktu widzenia Polski istnieje inne rozwiązanie niż przyjęcie imigrantów?

Polska powinna przedstawić swój autorski plan rozwiązania kryzysu, tak by rozmowa nie toczyła się wokół kwot a wokół realnego problemu. Dyskusja wokół kwot jest fikcyjna i prowadzi do robienia ludziom wody z mózgu, ponieważ nikt nie przywiąże u nas uchodźców do miejsc pobytu, Jeśli wjadą do Schengen, będą mieli otwartą drogą na Zachód a 90 proc. z imigrantów ani myśli zostawać w Polsce. Nie ma też co wmawiać ludziom, że na obecnym etapie da się łatwo powiedzieć kto jest uchodźcą a kto imigrantem ekonomicznym. Nawet w stosunku do emigracji z Polski po stanie wojennymi nie było to łatwe, a co dopiero w stosunku do osób, które już przeszły przez ośrodki dla uchodźców i ruszyły w dalszą drogę. Jeszcze raz: Polska powinna włączyć się w rozwiązanie problemu tych imigrantów którzy już są w Unii ale pod warunkiem jasności, jaka będzie dalsza polityka Unii na Bliskim Wschodzie, jak zamierzamy rozwiązać problem wielkich ośrodków pełnych uchodźców oraz uszczelnienia zewnętrznych granic Unii.

Not. Jakub Jałowiczor

Komentarze

anonim2015.09.24 11:25
"Czy z punktu widzenia Polski istnieje inne rozwiązanie niż przyjęcie imigrantów? Polska powinna przedstawić swój autorski plan rozwiązania kryzysu, tak by rozmowa nie toczyła się wokół kwot a wokół realnego problemu." A jaki jest ten autorski plan wg pana Kowala - wygląda na to że żadnego planu pan Kowal nie ma
anonim2015.09.24 11:39
@TomaszJ Ma. Dostać się do Parlamentu i mącić w sprawie banderowców. Czyli jak zwykle...
anonim2015.09.24 12:06
"Imigrant z Somalii przyjeżdża do Wielkiej Brytanii. Na ulicy zatrzymuje pierwszą napotkaną osobę chwyta ją za rękę i mówi: - Dziękuję za wpuszczenie mnie do tego kraju, za mieszkanie, pieniądze na jedzenie, opiekę medyczną, darmową szkołę i zwolnienie z podatków. - To pomyłka - odpowiada przechodzień. - Ja jestem Afgańczykiem. Somalijczyk idzie więc do kolejnej osoby: - Dziękuję, że stworzyliście taki piękny kraj! - To nie ja, ja jestem z Iraku – słyszy odpowiedź. Wreszcie widzi matkę z dzieckiem: - Czy pani jest Brytyjką? – pyta. – Nie, pochodzę z Indii. - To gdzie się podziali wszyscy Brytyjczycy? Kobieta zerka na zegarek i mówi: - Pewnie są w pracy"
anonim2015.09.24 14:01
Kowal to przykład mendy chodzącej po polskojęzycznej polityce, który właściwie niczego nigdy jeszcze nie powiedział odkrywczego; czytanie jego wypowiedzi ma taki sens jak zastanawianie się, co było pierwsze: jajko, czy kura. Chodzą słuchy, że ktoś tak bezjajowy i miałki bryluje w polityce bo miał konszachty z WSI.
anonim2015.09.24 23:32
Ta bezsilność jest zaplanowana, imigranci z UE mają zrobić unię wielokulturową na wzór USA. Dlatego napływ imigrantów do UE nie ustanie, mimo kontroli na granicach. Nam nakaże się przyjmowanie następnych uchodźców. Orban się zorientował o co chodzi i nie pozwoli aby zmieniono Węgry przez napływ imigrantów. Ten społeczny eksperyment kosmopolitów (masonów) nie może skończyć się dobrze.