Paweł Kowal dla Fronda.pl: Coraz więcej Ukraińców odkrywa, że Rosjanin to nie jest kuzyn - zdjęcie
01.07.14, 15:06Kowal: Coraz więcej Ukraińców odkrywa, że Rosjanin to nie jest kuzyn

Paweł Kowal dla Fronda.pl: Coraz więcej Ukraińców odkrywa, że Rosjanin to nie jest kuzyn

6

Fronda.pl: W nocy prezydent Petro Poroszenko podjął decyzję o wznowieniu operacji antyterrorystycznej. Czy to była właściwa decyzja prezydenta Ukrainy?

Paweł Kowal: Tak. Poroszenko okazał dobrą wolę. W czasie swojej inauguracji przedstawił pan pokojowy. Teraz dla wszystkich, a przede wszystkim władz ukraińskich i obserwatorów w Europie, jest jasne, że Rosja separatystów będzie rozgrywała nadal.

Nigdy nie sądziłem, że inauguracja Poroszenki, jego gesty, zmienią politykę Kremla. Kreml nie osiągnął swoich celów i będzie próbował osiągnąć je w inny sposób. Obecnie, dla wielu obserwatorów w Europie, to jest już oczywiste .

Myślę także, że nie mają już żadnych złudzeń co do władzy na Ukrainie. Poroszenko okazywał dobrą wolę. Teraz jako prezydent jest zobowiązany do tego żeby bronić konstytucji, integralności swojego kraju i nie może pozwolić na to, by z jego prezydenturą wiązały się kolejne straty terytorialne kraju.

Trwa operacja antyterrorystyczna na wschodzie Ukrainy, docierają informacje o zabitych i rannych. Według jakiej strategii powinien działać Poroszenko?

Poroszenko musi bronić terytorium i podejmować ryzyko. Skutkiem ubocznym tego wszystkiego jest coś co w przyszłości okaże się pozytywem dla Ukrainy, czyli budowanie tożsamości ukraińskiej. Ci co wkroczyli na terytorium kraju są przez Ukraińców traktowani jak wrogowie. Gra Putina, jeżeli będzie się przeciągać, będzie niosła niosła bardzo negatywne skutki jeśli idzie o pozycję Rosji na Ukrainie w przyszłości. Z jednej strony trwa dręczenie Ukraińców i prowokowanie zajść, które mogłyby doprowadzić do wydarcia kolejnego kawałka terytorium Ukrainy, a z drugiej strony coraz więcej Ukraińców odkrywa, że Rosjanin to nie jest brat, kuzyn, ktoś bliski jak wielu miało to zakodowane w głowie. To jest realny wróg. Myślę, że to będzie miało poważne długofalowe skutki.

Ostatnio pojawiły się informacje o użyciu na Ukrainie broni chemicznej. Jak powinniśmy podchodzić do takich informacji?

Użycie broni chemicznej jest poważnym naruszeniem. Podstawową sprawą jest sprawdzanie takich informacji.  

Not.Ab

Komentarze (6):

anonim2014.07.1 17:55
"Coraz więcej Ukraińców odkrywa, że Rosjanin to nie jest kuzyn." i odwrotnie, coraz więcej mieszkańców nowo-powstałych republik doświadcza, że Ukraińcy to wroga nacja.
anonim2014.07.1 19:13
@Markoni Ciekawe czemu nie szerzy się "czechofobia"? Kto sieje wiatr ten zbiera burzę. Kraje, które udzielają się ponadprzeciętnie na świecie, wzbudzają większe emocje. To samo dotyczy jankesów. PS Z tą "rusofobią" to już się zrobiło jak z antysemityzmem. Kto ośmiela się krytykować Izrael tego nazwiemy...
anonim2014.07.1 21:56
PiotrZW, moja diagnoza na twój temat: Jesteś mieszkającym w Polsce pochodzenia rosyjskiego ( lub na pół Rosjaninem) prawosławnym. To nie zarzut ale determinuje twoje stronnicze i często nieprawdziwe wypowiedzi.
anonim2014.07.1 21:57
Marconi, to nie Rosjanie są źli tylko polityka Kremla / Putina jest zła a propaganda zakłamana.
anonim2014.07.2 9:32
Czy to nie Paweł Kowal trąbi o akcji Wisła, a przemilcza Wołyń? Czy to nie on właśnie wznosił hasła banderowskie? Czy to jest Polak czy Ukrainiec?
anonim2014.07.2 13:29
rusofobia = patriotyzm.