Papież powołał ,,task force'' do walki z pedofilią - zdjęcie
28.02.20, 19:25fot. David Liff, lic. CC BY-SA 3.0 via Wikipedia

Papież powołał ,,task force'' do walki z pedofilią

17

    Ojciec Święty ustanowił grupę zadaniową, tak zwany task force, która będzie pomagać episkopatom oraz zgromadzeniom zakonnym w przygotowaniu i aktualizacji wytycznych w sprawie ochrony nieletnich. Podjęcie takiego kroku Franciszek zapowiedział już przed rokiem na watykańskim szczycie poświęconym temu problemowi.W skład grupy zadaniowej wejdą przede wszystkim kanoniści, ale też specjaliści innych dziedzin pochodzący z różnych krajów. Ich koordynatorem będzie Andrew Azzopardi, stojący na czele komisji ds. ochrony nieletnich na Malcie.

    „Zadaniem task force jest pomóc lokalnym episkopatom i zgromadzeniom, by wprowadzono w życie wytyczne dotyczące ochrony nieletnich, przede wszystkim to, co został zawarte w motu proprio Papieża Franciszka Vos estis lux mundi. Dotyczy to różnych kwestii, ale na trzy trzeba zwrócić szczególną uwagę – powiedział Radiu Watykańskiemu Andrew Azzopardi. – Przede wszystkim wysłuchać ofiary, stworzyć odpowiednią atmosferę, w której mogłyby zostać przyjęte. Druga sprawa to wprowadzenie skutecznych zasad zapobiegania nadużyciom, dotyczy to również formacji i właściwego naboru. Trzecia rzecz to uruchomienie odpowiednich procedur, gdy ktoś zostaje oskarżony o nadużycia.“

Nadzór nad grupą będą sprawować substytut sekretariatu stanu abp Edgar Peña Parra, kardynałowie Gracias i Cupich, drugi sekretarz Kongregacji Nauki Wiary abp Charles Scicluna oraz ks. Hans Zollner SJ z Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich. Watykański komunikat jednoznacznie zastrzega, że odpowiedzialność za przygotowanie wytycznych w sprawie ochrony nieletnich nadal spoczywa na poszczególnych episkopatach i zakonach. Koszty działalności grupy zadaniowej będą pokrywane ze specjalnego funduszu ustanowionego przez darczyńców. Episkopaty i zgromadzenia chcące skorzystać z pomocy ustanowionego dziś gremium mogą się do niego zwracać za pośrednictwem poczty elektronicznej: [email protected]

bsw/Vaticannews.va, Krzysztof Bronk

Komentarze (17):

Lena2020.02.29 11:27
Cześć kotku, szukasz seksu, przelotnej znajomości lub związku? Nie czekaj tylko dołącz do nas na http://lexlale.com.pl Tysiące samotnych kobiet czeka aż wreszcie ktoś zrobi krok w ich kierunku! Specjalny lokalizator pomoże Ci znaleźć Twoją kobietę w zasięgu co do 10km Nie daj im czekać tylko dołącz teraz!
HGJ2020.02.29 23:23
Sutenerze, znów zaczynasz promować Lenę! Lepiej skończ, nie przeginaj! Możesz tego ogłoszenia gorzko żałować! Pisali ci, że to jest karalne, nawet z dwóch paragrafów możesz beknąć!
Lupaszko2020.02.29 8:49
a pedalstwem też?
BOGAnieMA2020.02.29 7:23
Do walki z pedofilią w kościele proponuję wznowić działalność gestapo. Nie może być litości dla gwałcicieli dzieci!
Yoshka2020.02.29 1:53
No i to jest papież. Brawo!!! Można? Można! Oby go za to nie otruli jak to czasem bywało.
"filmy online" - NIELEGALNE!!!2020.02.28 20:55
Legalne, normalne obojętnie jakie firmy jak chcą zareklamować swój produkt wykupują czas w mediach. Tak robią ludzie uczciwi prezentujący swój produkt LEGALNIE mający LEGALNY PRODUKT. A kim jest ten pajac proponujący filmy "dożywotnio"? Ruscy, Ukraińcy gdzieś na Ukrainie, w Rosji jakieś mendy polsko-języczne mają NIELEGALNE kopie z Chin - ale tu nie chodzi o filmy tylko o WASZE KARTY KREDYTOWE! O DOSTĘP DO WASZYCH KONT!
katolik2020.02.28 20:44
Kościół i Bóg jednak przyciąga tych co głosują na dno , zabierają głos w sprawie Koscioła z którego drwią i który poniżają i szkalują,a jednak szukają nawrócenia...
PancerCrystal2020.02.28 20:37
Przecież w kościele katolickim nie ma pedofilii! Polski biskup Michalik powiedzał przecież wprost że to dzieci wciągają duchownych katolickich w grzech seksualnego obcowania!! To znaczy że zepsute polskie dzieci wpychają biednym księdzom swoje siusioczki do buzi!!!
Film2020.02.28 20:33
Oglądaj Oglądaj - Psy 3  w imię zasad (2020) oraz inne filmy/seriale www.ciinema.eu ========= Jedyny VOD gdzie płacisz raz i masz dożywotni dostęp, Wystarczy założyć konto oraz je aktywować i juz ogladasz.
anonim2020.02.28 20:26
To tak, jakby wśród złodziei powołać ,,task force'', do łapania złodziei. Hahahahahahahaha
matis892020.02.28 20:15
Bergoglio Fałszywy Prorok Nie Katolik jak zwykle kłamie. Wspiera sodomię i LZPKGNT i łrze że walczy z pedofilią. Tak naprawdę Bergoglio wspierając sodomię będzie odpowiedzialny za największą falę pedofili. Jeżeli Bergoglio mówi że walczy z pedofilią w KK w oderwaniu od sodomii to jest zwyczajnym oszustem lewackim i masońskim.
arsewipe w zastępstwie słowiczka2020.02.28 20:10
Sure. Fine. But why do you care so much?
Atheisten sind dumm - A . Einstein 2020.02.28 19:51
- "𝐈𝐦𝐢𝐭𝐚𝐭𝐢𝐨𝐧 𝐢𝐬 𝐭𝐡𝐞 𝐬𝐢𝐧𝐜𝐞𝐫𝐞𝐬𝐭 𝐟𝐨𝐫𝐦 𝐨𝐟 𝐟𝐥𝐚𝐭𝐭𝐞𝐫𝐲 𝐭𝐡𝐚𝐭 𝐦𝐞𝐝𝐢𝐨𝐜𝐫𝐢𝐭𝐲 𝐜𝐚𝐧 𝐩𝐚𝐲 𝐭𝐨 𝐠𝐫𝐞𝐚𝐭𝐧𝐞𝐬𝐬.”- O. Wilde You're so predictable because you're so stupid.
katolik2020.02.28 19:46
Do czego to podobne,żeby w Kosciele istniało w ogóle takie coś jak pedofilstwo , pedofile, i trzeba robić wytyczne. Czy takie osoby w Kosciele, można powiedzieć upadły na łep? czy Pan Bóg im rozum odebrał?
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.02.28 20:20
Jest odwrotnie. KK to jaskinia zła, ukrywania zła, popierania zła, np. pedofilii. A ci co upadli na łeb to "wierni", którym Bóg rozum odebrał ... tacy jak Ty. Amen.
Katolicka Kretynizacja Polski2020.02.28 19:38
A co z ofiarami pedofilów w sutannach, sprawcami i przełożonymi którzy o wszystkim wiedzieli a zboczeńców chronili i tuszowali ich zbrodnie?
Atheisten sind dumm - A . Einstein2020.02.28 19:33
— Ach, ratujcie! ratujcie! wołał pasterz młody, Najpiękniejszą owieczkę wilk mi porwał z trzody. O, ratujcie, ratujcie! — Przybiegli pasterze, A on w śmiech: — Jam żartował, on jeszcze nie bierze, Chciałem tylko doświadczyć, czy dobrze czuwacie,  Może mi się kiedy zdacie. Ha, ha, ha, jakżem was też wyprowadził w pole.  Raz, drugi się udały podobne swawole,  Ale jednego ranka, Wilk doprawdy pięknego porwał mu baranka. Pasterz w krzyk i pomocy zewsząd z płaczem wzywa,  Nikt nie przybywa.  I prosi i błaga,  Nic nie pomaga. Wilk uniósł zdobycz, pasterz poniósł stratę.  Taką się to za kłamstwo odbiera zapłatę!