Papież narzeka na brak lojalności ludzi Kościoła - zdjęcie
05.10.19, 20:10

Papież narzeka na brak lojalności ludzi Kościoła

19

Kardynałowie muszą być świadomi okazanego im miłosierdzia, aby sami wykazywali się taką postawą względem innych. Franciszek mówił o tym w homilii wygłoszonej podczas konsystorza, na którym włączył do kolegium kardynalskiego 13 nowych purpuratów. Papież skarżył się również na brak lojalności u ludzi Kościoła. Wynika to, jak zaznaczył, z obojętności i zapominania o współczuciu, którego sami doświadczyli.

 

Rozważając ewangeliczną scenę rozmnożenia chleba Franciszek, zachęcił do refleksji nad współczuciem, które jest kluczowym słowem Ewangelii. Jest ono wpisane w serce Chrystusa, w serce Boga.

“ W Ewangeliach bardzo często widzimy Jezusa, który odczuwa współczucie względem ludzi cierpiących. I im więcej je czytamy, im bardziej je kontemplujemy, tym lepiej rozumiemy, że współczucie Pana nie jest postawą okazjonalną, sporadyczną, lecz stałą. Więcej, wydaje się ono postawą Jego serca, w które wcieliło się miłosierdzie Boga. ”

Franciszek podkreślił, że Jezus jest Odkupicielem współczującym. W Nim urzeczywistnia się wola Boga, który chce oczyścić człowieka z grzechu. Jest On wyciągniętą ręką Boga.

“ Cała postawa Boga względem swego ludu jest naznaczona współczuciem, do tego stopnia, że w relacji przymierza, to, co Boskie jest współczujące, podczas gdy to, co ludzkie wydaje się być pozbawione współczucia, dalekie od niego. Mówi o tym sam Bóg: «Jakże cię mogę porzucić, Efraimie, i jak opuścić ciebie, Izraelu? Moje serce na to się wzdryga i rozpalają się moje wnętrzności. Albowiem Bogiem jestem, nie człowiekiem; pośrodku ciebie jestem Ja - Święty, i nie przychodzę, żeby zatracać» (Oz 11, 8-9). ”

Franciszek przypomniał, że uczniowie Jezusa często wykazali się brakiem współczucia, choćby wtedy, gdy trzeba było nakarmić zgłodniałe tłumy. „Niech radzą sobie sami” – do tego sprowadza się ich postawa, zauważył Papież, dodając, że jest to postawa dość powszechna, a sama funkcja nie czyni nas miłosiernymi.

“ W tym punkcie możemy się zapytać: A czy my, jako pierwsi, jesteśmy świadomi tego, że Bóg okazał nam miłosierdzie? W sposób szczególny zwracam się do was bracia kardynałowie (…): czy jest w was żywa ta świadomość? Że zawsze poprzedza was i towarzyszy wam Jego miłosierdzie? Ta świadomość była stałą postawą niepokalanego serca Maryi Panny, która wielbi Boga jako swego Zbawcę, który wejrzał na uniżenie swej służebnicy. (…) Czy jest w nas żywa świadomość współczucia Boga względem nas. Tu nie chodzi o coś opcjonalnego, czy nawet o jakąś radę ewangeliczną. Nie, tu chodzi o podstawowy wymóg. Jeśli ja nie czuję, że Bóg okazał mi swoje miłosierdzie, to nie rozumiem Jego miłosierdzia. To nie jest coś, co można wytłumaczyć. Czuję to albo nie. A jeśli nie czuję, to jak mogę to przekazywać, o tym świadczyć, dawać to innym? Konkretnie: czy współczuję konkretnemu bratu, biskupowi, księdzu? A może zawsze go niszczę moją postawą potępienia, obojętności, spoglądam w inną stronę, umywam ręce? ”

Zdaniem Papieża od tej świadomości otrzymanego miłosierdzia zależy też lojalność względem swojej posługi. Gotowość purpurata na przelanie krwi, o czym świadczy czerwony kolor jego stroju, jest pewna, kiedy jest zakorzeniona w tej świadomości otrzymanego współczucia i w umiejętności okazywania go innym. Tak wiele nielojalnych zachowań ludzi Kościoła wynika z braku tego poczucia otrzymanego współczucia, ze zwyczaju spoglądania w drugą stronę, z obojętności.

 

Oto pełna lista nowych kardynałów:

1. Bp Miguel Angel Ayuso Guixot – przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego
2. Abp José Tolentino Mendonça, Bibliotekarz i Archiwista Świętego Kościoła Rzymskiego
3. Abp Ignatius Suharyo Hardjoatmodjo – arcybiskup Dżakarty w Indonezji
4. Abp Juan de la Caridad García Rodríguez – arcybiskup Hawany na Kubie
5. Abp Fridolin Ambongo Besungu, OFM Cap. – arcybiskup Kinszasy w DR Konga
6. Abp Jean-Claude Höllerich, SJ – arcybiskup Luksemburga
7. Bp Alvaro L. Ramazzini Imeri – biskup diecezji Huehuetenamgo w Gwatemali
8. Abp Matteo Zuppi – arcybiskup Bologni we Włoszech
9. Abp Cristóbal López Romero, SDB – arcybiskup Rabatu w Maroku
10. Bp Michael Czerny, SJ – podsekretarz sekcji ds. migrantów w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka

Ponadto Ojciec Święty włączy do Kolegium Kardynalskiego trzech purpuratów powyżej 80. roku życia, którzy wyróżnili się w służbie Kościołowi:
1. Abp. Michaela Louisa Fitzgeralda, byłego nuncjusza w Egipcie
2. Abp. Sigitasa Tamkevičiusa, emerytowanego arcybiskupa Kowna na Litwie
3. Abp. Eugenio Dal Corso, emerytowanego biskupa Bengeli w Angoli

mod/Vaticannews.va - Krzysztof Bronk

Komentarze (19):

Stanisław2019.10.6 17:32
Oto odezwał się najbardziej lojalny z lojalnych wobec kardynałów. Wystarczy popatrzeć jak traktuje tych spośród kardynałów, którzy zgłosili dubia co do Amoris laetitia i innych podejrzanych fragmentów nauczania i wypowiedzi Bergoglio.
kruk512019.10.6 16:44
Czy Watykan był kiedykolwiek lojalny wobec narodu polskiego ? Narodu, który wykazał się i wykazuje najbardziej katolicki spośród narodów Europy ? Rozbiory Polski ! Papież żądał od zaborców tylko deklaracji, iż KK nie będzie prześladowany ( akceptował w pełni rozbiór Polski ! Naród polski pod zaborami nadal płacił do Watykanu świętopietrze ! Trzy anatemy rzucone nie słusznie na Polskę i Polaków nie zostały anulowane po dziś dzień ! Polak, Słowianin, patriota nadal dla zachodu i KK jest gojem od którego wymaga się tylko pokory i uległości ! Papież Pius XII nie potępił Hitlera za gwałt i zbrodnie na narodzie Polskim !
ja katolik2019.10.6 5:03
papież heretyk Franciszek jest opisany w Apokalipsie św. Jana Apostoła jako Fałszywy Prorok czyli Druga Bestia na usługach Pierwszej Bestii. Pierwsza Bestia jest zaś posłuszna Smokowi i wykonuje jego rozkazy.... Bergolio krok po kroku rozwala i niszczy kościół.
ZERRO2019.10.6 9:37
Fałszywy Prorok to Benedykt XVI.
Grzegorz2019.10.6 2:08
Moje obawa, chociaż może być błędna, jest taka: Papierz Franciszek zwraca się do kardynałów z nakazem lojalności za okazane im miłosierdzie. Dlaczego? Czyżby byli nielojalni? Gdyby wcześniej byli nielojalni, to powinien ich upomnieć i jasno wskazać fakt nielojalności, tak, aby nie powtórzyło się to w przyszłości, aby kardynałowie nie popełniali więcej tego błędu. Tylko, że Franciszek nie wskazuje faktu popełnienia nielojalności, a to może oznaczać, że oczekuje od kardynałów lojalności w przyszłości. Co takiego wydarzyć się może, co zachwieje lojalnością kardynałów wobec papierza? Zobaczymy.
Michał Pasierb 2019.10.6 0:22
Nie rozumiem Papieża Franciszka...
Daniel2019.10.5 22:26
''Bibliotekarz i archiwista'', no nie wiem czy taka nominacja miała miejsce nawet za Jana Pawła II, a pontyfikat miał być ''peryferyjny''. No chyba, że przyjmiemy narrację, że obecny Watykan jest totalną peryferią.
AB2019.10.5 21:49
Chrystus potrafił zrobić sobie bicz i wypędzić kupczących z Kościoła. Potrafił powiedzieć do dostojnika żydowskiego: ściano pobielana; do faryzeuszy: plemię żmijowe!! ("Węże, plemię żmijowe, jak wy możecie ujść potępienia w piekle?"MT 23, 33) Potrafił powiedzieć: "Lecz kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza Mt 18, 6.! Co na to papież Franciszek? Charakterystyczne, jak to ostatnie zdanie zgorszyło dziś tych właśnie, którzy wyobrażają sobie, że Bóg wszystko wybaczy. Ze złem Chrystus walczył zdecydowanie, bo to jest współczucie dla człowieka - mówienie niewygodnej prawdy i zdecydowany odpór złu. A miłosierny i współczujący Ojciec spuścił na Sodomę i Gomorę ognisty deszcz!!! Bóg jest litościwy, współczujący, bardzo cierpliwy, ale karze za zło, papieżu Franciszku!! Chrystus mówił Apostołom i uczniom: "Jeżeli gdzieś was nie przyjmą ani nie będą słuchać, to wychodząc z takiego domu lub miasta, strząśnijcie pył ze swoich nóg. Zapewniam was, że w Dniu Sądu lżej będzie Sodomie i Gomorze niż temu miastu (Mt. 10, 14-15) A jak będzie w Dniu Sądu tym, co przeinaczają Ewangelię? Którzy dopuszczają rozwody, choć Chrystus wyraźnie wypowiedział się na ten temat. Którzy pozwalają niegodnie przyjmować Ciało Chrystusa? Którzy nie gloszą Chrystusa szamanom i muzułmanom, lecz im ulegają?
uczciwy obywatel2019.10.6 21:06
Nie ściano lecz "jesteście groby pobielane " ! Cytuj zwsze dokładnie.
ZERRO2019.10.5 21:16
W Polsce pozostało trzech Kardynałów: jeden ciota, jeden pedofil, jeden PO i wszyscy jak jeden tuszowniki pedofilii wśród księży.
JS2019.10.5 20:52
Franciszek, który pełni obowiązki papieża ma rozdwojenie umysłu. Z jednej strony pięknie mówi o Ewangelii a z drugiej jest inżynierem duchowym, który montuje różne nie pasujące do Kościoła łaty, protezy, demoniczne ideologie, naciąga Naukę Jezusa, majstruje przy niej. Króluj nam Chryste Pozdr.
LULEK2019.10.7 15:58
To proste papież F ma narcystyczną mentalność i każdy chwyt jest dobry by skupić na sobie uwagę. Jaki on jest mądry i najmądrzejszy. Ma wokół przytakujących popleczników i milczących tchórzy. Tylko pytanie gdzie u niego jest ta granica, poza którą jest piekielna przepaść herezji i śmieszności.
anonim2019.10.5 20:24
Obawiam się że na Synodzie dojdzie do zmian rewolucyjnych ten tekst do tego przygotowuje, a współczuć znaczy tu po prostu wyłączyć władzę sądzenia i zaakceptować każdą herezję z bliżej nie określonych względów.
BOGAnieMA2019.10.5 20:23
Kościół na śmietnik historii!
kamila2019.10.5 21:24
a ciebie na wysypisko smieci
katolik2019.10.5 20:18
ile dzieci trzeba zgwałcić żeby zostać kardynałem?
kamila2019.10.5 21:23
napewno nie tyle ile twoja matka wyskrobala w aborcyjnej piwnicy....
29.02019.10.5 23:16
POTWOR
izydor2019.10.6 14:24
Niech ci to powie twoja matka prostytutka.