Papieża na Wawelu powitała para prezydencka. Za chwilę wysłuchamy przemówień. 

Głos zabrał prezydent Andrzej Duda, który powitał papieża Franciszka. – Jest to dla mnie niezwykły zaszczyt i radość, że mogę przywitać Ojca Świętego w imieniu wszystkich moich rodaków – mówił.
 
– To dla nas Polaków niezwykłe, że to wielkie wydarzenie radości, serca i ducha odbywa się w tym mieście, mieście świętego Jana Pawła II, w Krakowie, historycznej stolicy Polski – podkreślił Andrzej Duda.
 
– Od 1050. roku siła płynie dla nas z wiary chrześcijańskiej – mówił prezydent. – W tym roku, 1050-lecia chrztu, tu w Krakowie odbywają się Światowe Dni Młodzieży – dodał.
 
– Dziękuję Ojcu Świętemu za przybycie – mówił Duda. – Jan Paweł II, kiedy pierwszy raz przybył do nas w 1979 roku, powiedział słynne słowa „niech zstąpi duch Twój i odnowi oblicze tej ziemi” i tak się stało – mówił prezydent.
 
– Młodzi ludzie i my wszyscy Polacy jesteśmy szczęśliwi, że jesteś z nami Ojcze Święty – zakończył.
 
Teraz głos zabrał Franciszek. – Pozdrawiam z szacunkiem pana prezydenta i dziękuję za wielkoduszne przyjęcie – powiedział. – Po raz pierwszy odwiedzam Europę środkowo-wschodnią i cieszę się, że zaczynam od Polski, której synem był Jan Paweł II – dodał.
 
– Europa zawsze oddycha dwoma płucami – mówił papież. – Niedawno obchodziliście 1050,. rocznicę chrztu Polski, to z pewnością ważne wydarzenie jedności narodowej, które potwierdziło, że zgoda przy różnorodności poglądów, jest najlepszą drogą – mówił.
 
– Dialog nie jest możliwy, jeśli każdy nie wychodzi od swojej tożsamości – mówił Franciszek. – Spoglądając na wasze najnowsze dzieje widzę, że zwyciężyła dobra pamięć – dodał. – Szlachetny naród Polski okazuje, jak można rozwijać dobrą pamięć i porzucić złą. Do tego potrzebna jest mocna nadzieja – podkreślał.
 
– Kwestia migracyjna wymaga mądrości i miłosierdzia, aby przezwyciężyć lęki. Trzeba zidentyfikować przyczynę migracji z Polski, ułatwiając drogę tym, którzy chcą wrócić – mówił papież. – Należy zabiegać o współpracę i koordynację na poziomie międzynarodowym – dodał.
 
– Cechą charakterystyczną narodu polskiego jest pamięć. Zawsze byłem pod wrażeniem żywego zmysłu historycznego Jana Pawła II – mówił papież.
 
– Życie musi być zawsze przyjęte i chronione – mówił papież. – Do zadań państwa należy pomoc wszystkim, którzy znajdują się w trudnej sytuacji, aby dziecko nie było postrzegane jako ciężar – dodał.
 
– Należy działać na rzecz sprawiedliwości i pokoju, świadcząc konkretnymi faktami o wartościach humanistycznych i chrześcijańskich – podkreślił papież.
 
– Zachęcam naród polski, aby w świetle swojej historii patrzył z nadzieją w przyszłość i na problemy, którym musi stawić czoło. Taka postawa sprzyja klimatowi szacunku między wszystkimi środowiskami – mówił Ojciec Święty.
 
– Potrzeba gotowości przyjęcia ludzi uciekających od wojen i głodu – mówił papież.
 
– Naród polski może liczyć na współpracę Kościoła, aby w świetle zasad chrześcijańskich umiał postępować na swej drodze – dodał papież.
 
 
 
 
 
bbb/tvp info