Papież: Mieć serce Marii, a ręce Marty - zdjęcie
21.07.19, 14:54Zdj. Benhur Arcyan, CC30, Wikimedia Commons

Papież: Mieć serce Marii, a ręce Marty

10

W naszej miłości i służbie względem Boga i bliźnich mamy być jak siostry Łazarza. Mamy kochać sercem Maryi i służyć rękoma Marty – mówił Papież podczas cotygodniowego spotkania z wiernym na Anioł Pański. Niedzielna Ewangelia, która stoi w centrum papieskiego rozważania, dziś opisuje wizytę Jezusa w domu Łazarz oraz postawy jego sióstr.

Franciszek zatrzymał się najpierw nad postawą Mari, która siada u stóp Jezusa. Zostawia wszystko, aby być blisko Mistrza i Go słuchać, nie uronić ani jednego słowa.


Kiedy Pan przychodzi, wszystko trzeba odłożyć na bok

“ Także dla każdego z nas, podobnie jak i dla Marii, żadne zajęcie czy troska nie powinny nas oddalać od Boskiego Mistrza. Należy odłożyć wszystko na bok, aby gdy przychodzi nas nawiedzić w naszym życiu, Jego obecność i Jego słowo były ważniejsze ponad wszystko. Pan zawsze nas zaskakuje: kiedy naprawdę zaczynamy Go słuchać, chmury znikają, wątpliwości ustępują przed prawdą, lęki przed pokojem ducha, a różne sytuacje życiowe znajdują właściwe sobie miejsce. W tej scenie Marii z Betanii siedzącej u stóp Jezusa, św. Łukasz ukazuje modlitewną postawę człowieka wierzącego, który potrafi przebywać w obecności Mistrza, aby Go słuchać i z Nim się zjednoczyć. Chodzi o zatrzymanie się pośrodku dnia, skupienie się w milczeniu, aby uczynić miejsce dla Pana, który przechodzi i znaleźć odwagę, aby pozostać przez chwilę w miejscu ustronnym wraz z Nim, aby następnie powrócić, z większą pogodą ducha i skutecznością do rzeczy powszednich. Chwaląc zachowanie Marii, która «obrała najlepszą cząstkę» (w. 42), Jezus zdaje się powtarzać każdemu z nas: «Nie daj się przytłoczyć tym, co masz do zrobienia, ale słuchaj przede wszystkim głosu Pana, aby dobrze wypełniać zadania, które wyznacza ci życie». ”

Mówiąc z kolei od drugiej z sióstr Franciszek zauważył, że to ona podejmuje Jezusa. Być może Marta była starsza od Marii. W każdym razie o ile Maria skupiła się na słuchaniu Jezusa, Marta była pochłonięta różnymi posługami.


Jezus nie potępia służby Marty, ale jej zabieganie

“ Dlatego Jezus mówi do niej: «Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele» (w. 41). Tymi słowami z pewnością nie ma zamiaru potępiać postawy służby, lecz raczej zabieganie, w którym niekiedy żyjemy. Także my podzielamy troskę św. Marty i na jej wzór staramy się, aby w naszych rodzinach i wspólnotach panowała gościnność i braterstwo, żeby każdy mógł czuć się jak w domu, zwłaszcza najmniejsi i ubodzy. Zatem dzisiejsza Ewangelia przypomina nam, że mądrość serca polega właśnie na umiejętności połączenia tych dwóch elementów: kontemplacji i działania. Marta i Maryja wskazują nam drogę. Jeśli chcemy, by nasze życie było naznaczone radością, to musimy połączyć te dwie postawy: z jednej strony, stawać u stóp Jezusa, by Go słuchać, gdy objawia nam tajemnicę wszystkiego; a z drugiej strony być usłużnymi i ochotnymi w okazywaniu gościnności, kiedy przechodzi On i puka do naszych drzwi z obliczem przyjaciela, który potrzebuje chwili pokrzepienia i braterstwa. W takiej sytuacji trzeba okazać gościnność.. ”

vaticannews.va/pl

Komentarze (10):

anonim2019.07.22 8:59
I jeszcze uwaga dla siewców zamętu różnej maści Bogiem BYŁO, nie stało się słowo! "Jestem, który jestem", nie staję się!
anonim2019.07.22 8:55
A słyszany przez niektórych głos zachwytu nad ich ciepłym serduszkiem i skromnością, może nie być niczym innym niż głosem własnej pychy.
anonim2019.07.22 8:28
Może nie tylko głosu, ale i słowa Pana słuchajmy, bądź je czytajmy, wszak słowo to Logos, a głosy to odróżnić trudno!
anonim2019.07.22 8:24
Serce miały obie, umysł Marii, nie bójmy się tego słowa!
twitter:PromocjaPWS2019.07.21 21:31
Polecam ciekawy i niezwykle ważki art. dotyczący trzech ważnych konfliktów, w jakich w pewnym momencie znalazł się Kościół - akapity: TEZA O KONFLIKCIE RELIGII I NAUKI , KOMPETENCYJNY KONFLIKT RELIGII I WŁADZY , KONFLIKT RELIGII I WŁADZY , SPRAWA GALILEUSZA historiasztuki.com.pl/022-00-00-ANTROPOLOGIA.php#ane , MITOLOGIA NOWOCZESNOŚCI historiasztuki.com.pl/022-00-00-ANTROPOLOGIA.php#mit SPIS TREŚCI historiasztuki.com.pl/022-00-00-ANTROPOLOGIA.php#spi Polecam PWS K. Karonia: youtube.com/HISTORIASZTUKI2011 i wiedzaspoleczna.pl
anonim2019.07.21 17:04
a rozum i dziwne poczynania papieza Franciszka
nikt2019.07.21 16:45
O słowach Papieża , ale w innym temacie . Przed chwilą słyszałam wypowiedź Papieża na temat spowiedzi . Z jego słów wynika , że spowiadając się księdzu spowiadam się Bogu . 1. Kolejne utożsamianie się kleru z Bogiem . 2. Skoro Bóg jest we mnie , przenika mnie , zna moje myśli to zna moje grzechy a więc po co ja mam szeptać innemu człowiekowi do ucha ? Bo kler tak sobie postanowił ? No chyba , że : biblijne słowa Boga to fałszywki i potrzebne jest wsparcie kleru do mojej drogi do Boga . Nie .......dziękuję . 3. Słowa Jezusa " komu odpuścicie grzechy są im odpuszczone . A komu zatrzymacie są im zatrzymane ? A wiecie czego te słowa dotyczą ? Nie ! Dlatego kler interpretuje je na swoją korzyść .
nikt2019.07.21 17:09
Żaden człowiek ma takiej mocy by " odpuścić grzechy " , czyli unieważnić złe uczynki człowiekowi , który je wyzna . Taką siłę ma tylko człowiek którego one dotyczą i jego ofiara . O tym też Jezus mówił . Jak oni czytają tą Biblię ? A więc jakim prawem Kościół uzurpuje sobie do tego prawo ? Odpuścić grzechy może tylko Bóg odpowiednimi czynnikami . A jakie to czynniki ? Na pewno nie jest to ustanowiona przez zakłamany kler " spowiedź " " Szukajcie a znajdziecie " .
szcze na PiS i rydzyka2019.07.21 15:41
Można się w tych wszystkich Matkach Boskich pogubić ! Przecież matka jest zawsze jedna! Jest prawie pewne że Jezus to owoc gwałtu dokonanego przez rzymskiego legionistę na Maryi! i żeby to tuszować kościół wymyślił jakieś niepokalane poczęcie...
szcze na PiS i rydzyka2019.07.21 15:38
Skończcie propagować te bajeczki stworzone przez pedofilnych klechów! Jest DWUDZIESTY PIERWSZY WIEK!!! Propagujecie narzędzie zniewolenia Polski. Czarni okupanci rządzą, oddaliście im szkolnictwo i pakujecie pieniądze w ich pazerne łapska! To dzięki kościołowi są teraz u władzy w Polsce faszyści!