Papież gani Europę i chwali Szwecję - zdjęcie
14.02.14, 21:01

Papież gani Europę i chwali Szwecję

29

„Nie są tu dobrze przyjmowani. Kończą na ulicy jako złodzieje bądź muszą się prostytuować” – mówił Ojciec Święty podczas spotkania z braćmi Carlosem i Rodolfem Lunami z Argentyny. Bracia w 1970 roku uciekli z kraju do Szwecji. Franciszek powiedział, że tylko Szwecja jest w Europie wyjątkiem i dzięki temu jej rozwój jest dobry, a Bóg jej błogosławi.

„Macie dobrą tradycję” – mówił papież. „– Szwecja otwiera granice, organizuje kursy językowe dla migrantów, pomaga im finansowo, wspiera w integracji społecznej. Nie są zamknięci w swoistych obozach koncentracyjnych czy innych tym podobnych straszliwych miejscach. Jest to wzór, który możemy pokazać światu. Ponieważ Szwecja jest jedynym krajem, który czyni to wszystko, nie popadając w biedę. Nie cierpi z tego powodu. Jest to przesłanie, które daje Szwecja. Szwedzi otwierają swe serce na brata i siostrę, którzy nie mają gdzie żyć, pracować i spokojnie spać”.

Ojciec Święty przyznał też, że nie wie jak dokładnie wygląda sytuacja ksenofobii w krajach europejskich, ale jest przekonany, że miejscami może być poważna.

pac/radio watykańskie

Komentarze (29):

anonim2014.02.14 21:07
Franciszek chce przejść na islam?
anonim2014.02.14 21:22
Słusznie bo w Szwecji jest aborcja, legalne związki homoseksualistów na równi z małżeństwami, nie wiem czy nie ma eutanazji, jest wychowanie do rozwiązłości. Brawo Ojcze Święty.
anonim2014.02.14 21:36
Od kiedy Szwecja stała się tak otwarta, znalazła się na drugim miejscu na świecie pod względem liczby gwałtów (77%popełnionych przez muzulmanów). A tu (po niemiecku) reszta "perełek" http://www.katholisches.info/2013/11/09/stell-dir-eine-welt-ohne-schweden-vor-schweden-zwischen-identitaetsverlust-und-islamisierung/
anonim2014.02.14 21:47
Rozumiem, że Ojciec Święty zmierza do otwarcia Watykanu dla emigrantów (na początek - mały meczecik w Domu Świętej Marty...). W ślad za tym sytuacja gospodarcza Stolicy Apostolskiej, jako znak Bożego błogosławieństwa, na pewno znacznie by się poprawiła.
anonim2014.02.14 21:47
Rozumiem, że Ojciec Święty zmierza do otwarcia Watykanu dla emigrantów (na początek - mały meczecik w Domu Świętej Marty...). W ślad za tym sytuacja gospodarcza Stolicy Apostolskiej, jako znak Bożego błogosławieństwa, na pewno znacznie by się poprawiła.
anonim2014.02.14 21:55
Szwecja ponoć jest w tym momencie już na równi pochyłej ... oj lewacy!
anonim2014.02.14 22:04
Czo ten Papież?
anonim2014.02.14 22:33
Jestem zażenowany po raz kolejny. Niestety papiestwo skończyło się na BXVI. Franciszek nie ma pojęcia o współczesnym świecie i plecie straszne głupoty.
anonim2014.02.14 22:41
Cóż to,za przeproszeniem,za farmazony?
anonim2014.02.14 22:53
I znow pozwolono czlowiekowi pleść jak Piekarski na mekach, bez zadnej wiedzy i rozeznania, czym jest Szwecja i co soba reprezentuje. A przede wszystkim, co reprezentowała przed wojna, w czasie wojny i tuz po wojnie praktykujac faszystowska eugenike. Po prostu horror...I tylko dlatego ten stek bzdur, ze mogli tam wyemigrowac dwaj Argentynczycy i jeszcze zaden Breivik ich nie dopadl.
anonim2014.02.14 23:22
Od razu czuć, że obecny papież nigdy w Szwecji nie mieszkał.
anonim2014.02.14 23:37
Mam duży szacunek do papieża, ale chyba nie wie jak masowo Szwedzi mordują swoje dzieci przed narodzeniem i jak totalitarnie odbierają te narodzone kochającym rodzinom z błahych powodów. Niekiedy oddając je na wychowanie dewiantom. Dlatego nie mogę się zgodzić, że "jej rozwój jest dobry, a Bóg jej błogosławi".
anonim2014.02.15 0:01
Ta wypowiedź papieża o błogosławionej przez Boga Szwecji bardzo dobrze ilustruje hierarchię jego świata wartości. Między bajki wrzucam tezy - które tu na forum sie pojawiły jakoby F1 nie wiedział jakie bezeceństwa wyprawia Szwedzki rząd (totalna laicyzacja, aborcja na masę, deprawacja nieletnich przy okazji wychowania seksualnego, związki homo, eutanazja itd)....to wszystko wg F1 nie odejmuje Szwecji Bożego błogosławieństwa, bo na szali która przeważa pojawia sie wrażliwość wobec imigrantów ( sama w sobie cenna do momentu kiedy stanowi zagrożenie dla kulturowej spoistości gościnnego kraju). Na szali więc gdzie po jednej stronie jest laicyzacja, wyparcie się Boga jak też konsekwencje tej postawy w życiu praktycznym jak wspomniana aborcja czy eutanazja a po drugiej stronie jest litość dla uchodźców, w ocenie papieża przeważa ta droga strona. Papież przy tej okazji jawi się jako humanista, człowiek z wielką wrażliwością socjalną, lecz nie jako osoba świadoma że zbawienie duszy ważniejsze jest nawet od dobrobytu i godnych warunków życia.
anonim2014.02.15 0:02
Drodzy koledzy i koleżanki: papież pokazał jedynie że nawet w największym złu może rozkwitać dobro, że nawet grzesznik może być przykładem (jak np. w Piśmie Św. cudzołożnica która Jezusowi obmywa stopy własnymi łzami i wyciera je swoimi włosami). Nie powiedział wcale: "Niech Szwecja będzie przykładem pod każdym względem". Pochwalił jedynie konkretny wycinek polityki Szwecji - w tym przypadku polityki socjalnej wobec cudzoziemców. Co innego że pewne zasługi w tym względzie mogą mieć raczej poszczególne organy Szwecji jak minister ds. polityki socjalnej, czy naczelnicy urzędów socjalnych, niż całe państwo jako całość. Rozważajmy więc głębiej przesłania naszego Ojca Świętego i miejmy odrobinę pokory :)
anonim2014.02.15 0:28
czy jeśli poproszę szanowną redakcję o źródło tego newsa też zostanę zbanowany .... przez wielebnych strażników kaczogrodzkiego katolicyzmu?
anonim2014.02.15 0:45
@Apologetyczny Papież przecież nie użył słowa "wspaniałe państwo". A nawet gdyby użył to cieszmy się z tego że błogosławi największym grzesznikom. Kto wie, może dzięki jednemu błogosławieństwu Szwecja nawróci się całkowicie?
anonim2014.02.15 0:46
Papież niech się bardziej przyjrzy mocno laickiej Szwecji bo starość starością ale bredzi nasz Papa
anonim2014.02.15 0:54
No cóż - już JP2 stwierdził że nie jest nieomylny. Franciszek jest omylny coraz częściej. Np taki Luxemburg albo Guernsey - bardzo zamknięte na emigrantów... ale bogate i spokój jest bo muzułmanów nie ma. No to w drugą stronę - Arabia Saudyjska czy Emiraty Arabskie, gdzie (poza Dubajem) chrześcijanie są prześladowani, a za posiadanie Biblii nawet zabijani. Hm ... ale bogaci są, mają piękną pogodę, piękne kobiety i ropę... A może Franciszek by się trochę ogarnął ?
anonim2014.02.15 1:53
Ta wypowiedź zawiera wiele bzdur. Mnie zastanawia, KTO jest źródłem takich informacji o Szwecji dla papieża Franciszka. Taką odpowiedź napewno można uzyskać w Nuncjaturze Apostolskiej na kraje skandynawskie, gdzie Nuncjuszem jest arcybiskup Henryk Józef Nowacki. ... Brzmi jakoś swojsko, nieprawdaż? Był w Tarnowie w Polsce. Proponuję zadzwonić, wysłać e-maila lub nawet wysłać list z zapytaniem do Jego Eminencji H.J.Nowackiego w tej sprawie. Może odpowie coś sensownego? Może nawet zgodzi się przekazać Papieżowi Franciszkowi nagrany film z youtube "Postęp po szwedzku". Poniżej stosowne adresy i telefony. Contact Apostolic Nunciature to the Nordic Countries Svalnäsvägen 10 182 63 Djursholm Sweden Phone: +46-8-446-5110 Fax: +46-8-622-5110 Email: [email protected] Working days and hours: Monday – Friday, 9:00 – 17:00 With the exception of Catholic Church holidays according to the Code of Canon Law can. 1246 § 1 and the public holidays of the Kingdom of Sweden, designated in accordance with the law. Nuncjatura ma swoją stronę: http://nunciature.se/apostolic-nuncio/ I po norwesku: Nuntius: Erkebiskop Henryk Józef Nowacki (fra 28. juni 2012) Sekretær: Msgr. Gianfranco Gallone (fra 1. august 2013) Adresse: E-post [email protected] Adresse Det apostoliske nuntiatur, Svalnäsvägen 10, S- 182 63 Djursholm, Sverige Telefon +46-8-446-5110 Telefax +46-8-622-5110 Inne info o osobie arcybiskupa Nowackiego znajdziecie m.in. na wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Henryk_J%C3%B3zef_Nowacki Jest tam też mowa o niejakim TW Henryku, a potem Jarku. Teraz rozumiem, dlaczego do Norwegii wysyłają przede wszystkim księży z TARNOWA. ... A Papież mówi, że Bóg błogosławi Szwecji. ... Taa, księżmi z tzw. "przeszłością" ... Rzeczywiście, niezbadane są WYROKI BOSKIE! Tylko czemu padło to na polskich emigrantów w Skandynawii? ... To jakiś horror. Przyjdź, Panie Boże, już! I zrób z tym wszystkim porządek!
anonim2014.02.15 5:59
Tym razem ktoś ordynarnie wpuścił papieża w kanał. „– Szwecja otwiera granice, organizuje kursy językowe dla migrantów, pomaga im finansowo, wspiera w integracji społecznej. Nie są zamknięci w swoistych obozach koncentracyjnych czy innych tym podobnych straszliwych miejscach. Jest to wzór, który możemy pokazać światu. Ponieważ Szwecja jest jedynym krajem, który czyni to wszystko, nie popadając w biedę. Nie cierpi z tego powodu. Jest to przesłanie, które daje Szwecja. Szwedzi otwierają swe serce na brata i siostrę, którzy nie mają gdzie żyć, pracować i spokojnie spać”. Szwecja nie przyjmuje wcale więcej uchodźców niż np. Niemcy. Poza tym - Szwecja jest krajem, gdzie "goście" (dotyczyło to także Polaków) nie są wcale dobrze przez społeczeństwo szwedzkie przyjmowani, wręcz przeciwnie. Dobrze by było, aby ktoś Franciszkowi powiedział, jak wygląda w Szwecji sytuacja rodzin i co jest największą bolączką tamtejszego społeczeństwa.
anonim2014.02.15 8:48
Czy te słowa na pewno mówi papież??? Jeśli tak to porażka.
anonim2014.02.15 9:07
powoli. Papież pochwalił tylko politykę imigracyjną Szwecji nie Szwecji jako całokształtu. Nie popadajmy w paranoję. Słyszałem że w Szwecji ogromną popularnością cieszą się osiedla z zakazem zamieszkania dla imigrantów :)
anonim2014.02.15 10:15
@Pirosiarczyn papież widocznie tego nie słyszał. Poza tym nie chwali politykę, lecz Szwecję której mającej taką politykę, pan Bóg błogosławi.
anonim2014.02.15 10:26
Papież powinien postrzegać Szwecję jako małoludne państewko które chce się odświeżać genetycznie bo zmierza ku degeneracji z dobrobytu.
anonim2014.02.15 10:28
"Bo byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie" Papież najwyraźniej stosuje się do nauczania naszego Pana, to wszystko. Jasne, że najprawdopodobniej nie ma pojęcia, w jakiej kondycji moralnej jest ten naród, chociaż akurat Polacy nie powinni zbyt pochopnie potępiać uczciwych emigrantów, którzy pragną tam znaleźć dla siebie przyzwoity materialnie kącik na Ziemi, bo w czasach pierwszej komuny sami szukali tam schronienia; chyba każdy oglądał "300 mil do nieba".
anonim2014.02.15 13:42
@Scientia Dobre z tym meczecikiem!
anonim2014.02.15 13:51
@apologetyczny http://pl.radiovaticana.va/news/2014/02/13/papież_gani_europę_i_chwali_szwecję:_bóg_jej_błogosławi_za_otwarcie/pol-773047
anonim2014.02.15 17:25
nie we wszystkim należy się zgadzać z Ojcem Św.-w sprawdach innych niż Depozyt Wiary, może mylić się jak każdy i w przypadku Szwecji to właśnie robi.Bo nie czyta chyba Gościa Niedzielnego? :-)
anonim2014.02.16 2:06
@Wiesoekadam może ktoś mu porzucił tygodnik powszechny?