Papież Franciszek: nie relatywizujmy obecności diabła, tu chodzi o nasze zbawienie! - zdjęcie
12.10.13, 18:18Papież Franciszek (fot.EdgarJimnez/Wikipedia)

Papież Franciszek: nie relatywizujmy obecności diabła, tu chodzi o nasze zbawienie!

5

Również w naszych czasach istnieje tendencja, by nie traktować tych scen zbyt poważnie, by w Jezusie widzieć co najwyżej uzdrowiciela - mówił Papież.

„Są księża, którzy czytając taki fragment Ewangelii, mówią: «Ależ Jezus uzdrowił tu człowieka z choroby psychicznej». Jakby nie czytali tego, co jest tu napisane. To prawda, że w tamtych czasach można było pomylić padaczkę z opętaniem, ale jest też prawdą, że diabeł istnieje! I my nie mamy prawa tego upraszczać, mówiąc: «Wszyscy oni nie byli opętani, a jedynie chorzy psychicznie». Nie! Diabeł jest obecny na pierwszej stronie Pisma Świętego. I Pismo Święte kończy się też obecnością diabła, zwycięstwem Boga nad diabłem!” – powiedział Papież.

Franciszek ostrzegł, że zwycięstwa Chrystusa nad złem nie można przyjmować tylko połowicznie. Jezus przyszedł, by pokonać diabła, wyzwolić nas z jego niewoli. W tej walce chodzi o wieczne zbawienie każdego z nas – przypomniał Papież.

„A my możemy zadać sobie pytanie: Czy czuwam nad sobą, nad mym sercem, uczuciami, myślami? Czy strzegę skarbu łaski, obecności Ducha Świętego we mnie? A może pewny siebie niczym się nie przejmuję, wierząc, że wszystko będzie dobrze? Lecz jeśli ty nie czuwasz, przyjdzie silniejszy od ciebie. Czuwajmy! I zachowajmy trzy kryteria. Nie zaciemniajmy prawdy: Jezus walczy z diabłem. To pierwsze kryterium. A drugie: kto nie jest z Jezusem, jest przeciwko Niemu. Nie ma postaw połowicznych. Trzecie kryterium to czuwanie nad własnym sercem, bo diabeł jest przebiegły. Nie został wyrzucony na zawsze. To stanie się dopiero ostatniego dnia. Prośmy Pana o łaskę poważnego traktowania tych spraw. On przyszedł, by walczyć o nasze zbawienie. Pokonał diabła! Bardzo proszę, nie targujmy się z diabłem! On chce wrócić, by nami zawładnąć. Nie relatywizujmy, lecz czuwajmy! I zawsze z Jezusem!” – powiedział Papież.

Sm/Radio Watykańskie

Komentarze (5):

anonim2013.10.12 18:50
+++
anonim2013.10.12 18:50
+++
anonim2013.10.12 19:11
Bardzo mądre słowa papieża Franciszka. Siłą Szatana jest to, że wielu wmówił, że nie istnieje. Ludzie we współczesnym świecie zdominowanym przez hedonizm dali się przekonać, że diabeł to tylko takie "strach na lachy" i że nie ma co się bać. Nawet wśród chrześcijan jest tendencja, do wymazywania Szatana z świadomości. A tym czasem Zły podstępnie zwabia ludzi, którzy myślą że go nie ma. PS. Ciekawe co na te słowa papieża powiedzą (napiszą) katoliccy, etatowi krytycy Franciszka. :) Pewnie znów złapią się jakiegoś słówka i będą narzekać, a to na niepełna naukę, a to na zbyt prosty język itp. :)
anonim2013.10.12 23:01
No to papa pojechał :)) Prosto a dosadnie tym razem.
anonim2013.10.13 13:07
Ciekawe , co na to Tygodnik Powszechny