Papież, cokolwiek sam myśli, nie może zmienić doktryny - zdjęcie
01.10.14, 19:28Kard. Raymond Leo Burke (fot. YouTube)

Papież, cokolwiek sam myśli, nie może zmienić doktryny

9

„Uważam to za zdumiewające: kardynał twierdzi, że mówi za papieża” – powiedział kard. Raymond Leo Burke odnosząc się do kard. Waltera Kaspera. Niemiecki hierarcha twierdzi bowiem, że papież Franciszek popiera jego dążenie do zmiany postawy Kościoła wobec rozwodników w nowych związkach. Takie postawienie sprawy kard. Burke ocenia jako „zdumiewające”.

„Papież nie ma zapalenia krtani. Papież nie jest niemy. Może mówić za siebie. Jeżeli właśnie tego [zmiany podejścia do rozwodników – red.] chce, to tak powie” – stwierdził amerykański purpurat.

„Dla mnie, jako kardynała, mówienie że to, co ja mówię, to słowa papieża Franciszka… To jest dla mnie oburzające!” – powiedział w rozmowie z „Washington Post”.

Kard. Burke wyjaśnił też, że nie ma znaczenia, co papież osobiście myśli na temat ewentualnego poluzowania podejścia Kościoła do rozwodników w nowych związkach. Papież nie może zmienić obecnego nauczania Kościoła, bo tak on jak i wszyscy biskupi „są zobowiązani do posłuszeństwa prawdzie” na temat małżeństwa – i to nie może się zmienić.

pac/washington post

Komentarze (9):

anonim2014.10.1 19:40
Papież jest drugi po Bogu i może wszystko!!!
anonim2014.10.1 20:21
Prawo Kanoniczne (Kan. 751) definiuje herezję następująco: „Herezją nazywa się uporczywe (pertinax), po przyjęciu chrztu, zaprzeczanie jakiejś prawdzie, w którą należy wierzyć wiarą boską i katolicką, albo uporczywe powątpiewanie o niej; apostazją – całkowite porzucenie wiary chrześcijańskiej, schizmą – odmowa uznania zwierzchnictwa Biskupa Rzymskiego lub utrzymywania wspólnoty z członkami Kościoła, uznającymi to zwierzchnictwo.” św. Robert Bellarmin, De Romano Pontifice II, 30: „Papież, będący jawnym heretykiem automatycznie (per se) przestaje być papieżem i głową Kościoła, jako że natychmiast przestaje być chrześcijaninem (katolikiem) oraz członkiem Kościoła. Z tego powodu może on być sądzony i ukarany przez Kościół. Jest to zgodne z nauką wszystkich Ojców [Kościoła], którzy nauczali, że jawni heretycy natychmiast tracą wszelką jurysdykcję”. Papież nie może wszystko, bo jeśliby tak myślał, to per se przestałby być papieżem i zostałby wykluczony z Kościoła tracąc wszelką władzę. Papież jest strażnikiem doktryny i wiary, a nie kreatorem! Tak jak mówi kard. Burke nie jest możliwa żadna zmiana w nauczaniu Kościoła w kwestii Komunii dla cudzołożników, bo byłoby to bluźnierstwem i herezją. Jeśli więc taka zmiana by nastąpiła, to wszyscy, którzy ją poprą utracą władzę w hierarchii Kościoła. Nawet jeśli chodzi o biskupa Rzymu.
anonim2014.10.1 20:49
Bonus głupiś
anonim2014.10.1 20:50
Papież nie jest niemy i nie ma zapalenia krtani, ale jednak milczy. No to co oznacza milczenie papieża?
anonim2014.10.1 22:06
Nie papież jest autorem Ewangelii, więc nie może jej zmieniać. Więc po co te głupie komentarze w sprawie?
anonim2014.10.1 22:06
Czym innym jest doktryna, czym innym dyscyplina.
anonim2014.10.2 5:54
@antolek , mikolodz Papież oczywiście nie może wszystkiego bo np nie może latać czy stworzyć diamentów. Natomiast w sprawach wiary i moralności zarówno Jezus jak i tradycja, dają mu prawo władzy w Kościele. "Cokolwiek zwiążesz na ziemi będzie związane w niebie, cokolwiek rozwiążesz na ziemi będzie rozwiązane w niebie" . Historia zna wiele przykładów gdzie nauka z Biblii została zmieniona przez papieża, wiec nie piszcie ze teraz papież nie może zmienić nauczania wobec rozwodników. Ot pierwszy przykład z brzegu - biskup ma być mężem jednej żony, bo jak umie dbać o dom to będzie dbał o kościół. Czyli jednak można sobie zmieniać Biblię.
anonim2014.10.2 10:08
Papież nie może rozwiązać tego, co związał Chrystus. Co do biskupów i ich żon, to w Kościele nigdy małżeństwo nie było przymusowe.
anonim2014.10.2 11:07
@Wojciech_Polak Wpisujesz się w kilkusetletnią tradycję heretycką. Masz prawo. Zapoznaj się jednak z pismami anglikańskiego profesora teologii a dziś błogosławionego KK kardynała Newmana, który kilkadziesiąt lat skrupulatnie studiował doktryny chrześcijańskich kościołów. W internecie do wyboru, do koloru... Problem w tym, że ci wszyscy heretycy, którzy zostawiając uprzedzenia i nabyte od dzieciństwa urazy do Kościoła katolickiego UCZCIWIE szukają prawdy wracają na łono jedynego prawdziwego Kościoła Powszechnego...To fakt. W internecie jest naprawdę sporo świadectw.