Papież: Chrześcijanin nie może plotkować! - zdjęcie
25.09.13, 17:24Papiez Franciszek (fot Tomaz SilvaABr Wikipedia)

Papież: Chrześcijanin nie może plotkować!

7

Takimi niewyszukanymi słowami Franciszek zachęcał na audiencji ogólnej do dbania o jedność Kościoła. Papież kontynuował rozważania o Kościele w oparciu o wyznanie wiary. Dziś nawiązał do słów: „Wierzę w jeden Kościół”.

„Wyznając tę prawdę wiary, uświadamiamy sobie, że Kościół jest jednością w wierze, nadziei i miłości, w sprawowaniu sakramentów, w sukcesji i posłudze. W każdym miejscu świata jest to ten sam, jeden Kościół dla wszystkich. Nie ma oddzielnego Kościoła dla Europejczyków, Afrykanów, Amerykanów, Azjatów, dla mieszkańców Oceanii. Wszyscy jesteśmy jedną rodziną. Dowodem tego były Światowe Dni Młodzieży w Rio de Janeiro, które zgromadziły na modlitwie młodych z różnych kontynentów, wywodzących się z różnych kultur, mówiących wieloma językami”.

Dzisiejsza katecheza zawierała wiele pytań, dzięki czemu stała się swoistym rachunkiem sumienia z jedności. Papież przyznał, że oblicze Kościoła nie odpowiada naszym pragnieniom. Są w nim raniące nieporozumienia, konflikty, podziały. Stąd cytowany na wstępie apel Franciszka, by stronić od wszystkiego, co dzieli Kościół, między innymi od plotek.

Ojciec Święty mówił o jedności Kościoła, która wyraża się w jego powszechności. Oznacza to, że nie można go „prywatyzować”, ograniczać do jakiejś wybranej grupy czy narodu.

„To smutne, kiedy widzi się Kościół sprywatyzowany przez taki egoizm i brak wiary, nieprawdaż? – mówił Franciszek. – Kiedy słyszę, że tak wielu chrześcijan na świecie cierpi, jestem obojętny czy reaguję tak, jakby to był ktoś z mojej rodziny? Kiedy słyszę, że tak wielu chrześcijan jest prześladowanych i oddaje życie za wiarę, czy porusza to moje serce, a może w ogóle to do mnie nie dociera? Czy jestem otwarty na brata albo siostrę z naszej rodziny, którzy oddają życie za Jezusa Chrystusa? Postawię wam jeszcze jedno pytanie, ale nie odpowiadajcie na głos, tylko w sercu. Ilu z was modli się za prześladowanych chrześcijan? No, ilu? Niech każdy odpowie w sercu, czy modli się za brata, który doświadcza trudności za to, że broni i wyznaje swą wiarę! Ważne jest, byśmy patrzyli poza swoje podwórko, czuli się Kościołem, jedną rodziną Bożą!”.

W kontekście rozważań o jedności Kościoła Papież wskazał też na znaczenie ekumenizmu. Jest on o tyle ważny, że jedności oczekuje od nas współczesny świat. Franciszek zaznaczył jednak, że prawdziwym „motorem jedności” jest Duch Święty. „Nasza jedność nie jest w pierwszym rzędzie owocem naszego porozumienia czy demokracji w Kościele, czy naszych starań o porozumienie, ale pochodzi od Niego, bo On wprowadza jedność w różnorodności” – powiedział Ojciec Święty.

Do tematu katechezy Franciszek nawiązał też w słowie do Polaków:

„Bracia i Siostry, wyznajemy, że Kościół jest jeden: ma jednego Pana, rodzi się z jednego chrztu. My wszyscy go stanowimy. Ten Kościół, tak bardzo potrzebuje dzisiaj jedności. Niech Bóg udzieli wam mocy Ducha, byście umieli nieść miłość i pokój tam, gdzie panuje grzech, rozłam, niezgoda i nienawiść. Bądźcie apostołami miłosierdzia i pojednania. Z serca błogosławię wam i waszym bliskim”.

SM/Radio Watykańskie

Komentarze (7):

anonim2013.09.25 17:40
I myć zęby powinien! I tańczyć! A jak nie - to ekskomunika! Chyba rozumiem skąd się bierze ta sympatia dla Franciszka w mediach.
anonim2013.09.25 17:53
Zwiastun tej samej poprawności politycznej, która już zadomowiła się w protestantyzmie. Nie chodzi o jakieś tam zwykłe przywary, typu plotkowanie, tylko o to żeby zamknąć usta wiernym. W zborach umacnia się to przy pomocy doktryn o nie osądzaniu itp.
anonim2013.09.25 19:15
No masz. Jak sobie przypomnę w rachunku zawinień plecionych, to szkoda mi mojego pogryzionego języka.
anonim2013.09.25 22:11
Ojcze Święty dziękuję. Teraz proszę zająć się palącymi kwestiami... Ekumenizm??? Sakramenty! Co za ekumenizm z luteranami, itd??? Szczęść Boże
anonim2013.09.26 9:48
Krew sie leje strumieniami bo chrzescijan morduja gdzie popadnie, a nasz Pastez o plotkowaniu. Powoli zaczyna mi sie hepać tym i owym, a w szczegolnosci niektorymi Jego wypowiedziami.
anonim2013.09.26 10:22
A czy z plotek nie bierze się dużo zła.
anonim2013.09.26 13:52
Szorka jak nie będę wiedzieć kto jest gejem w sutannie ,a kto prowadzi nocne życie rodzinne ,to zwrócę się do Ciebie po prawdę i tylko prawdę.