Papież analizuje prośbę o przebaczenie z ,,Ojcze nasz'' - zdjęcie
24.04.19, 12:45

Papież analizuje prośbę o przebaczenie z ,,Ojcze nasz''

14

Pan Jezus zastępuje prawo odwetu – odwzajemnię tobie to, co mi zrobiłeś – prawem miłości: oddaję tobie to, co Bóg mi uczynił. Tymi słowami Papieża można streścić katechezę, którą wygłosił na audiencji ogólnej. Poświęcił ją prośbie z modlitwy „Ojcze nasz” o przebaczenie, „jak i my przebaczamy tym, którzy zawinili przeciw nam”. Na placu św. Piotra katechezy wysłuchało 50 tys. wiernych z wielu krajów świata.

 


Franciszek przypomniał, że wszyscy jesteśmy dłużnikami Boga i wielu ludzi, którzy stworzyli nam dobre warunki do życia. Naszą tożsamość budujemy więc począwszy od tego, co otrzymaliśmy.

“ Ten kto się modli, uczy się mówić «dziękuję» i prosi Boga, aby był dla niego, czy dla niej łaskawy. Niezależnie od tego, jak bardzo się staramy, zawsze pozostaje wobec Boga ogromny dług, którego nigdy nie będziemy w stanie spłacić: On nas miłuje nieskończenie bardziej, niż my Go kochamy – podkreślił Ojciec Święty. - Ponadto nieleżenie od tego, jak bardzo staramy się żyć zgodnie z nauczaniem chrześcijańskim, zawsze będzie coś takiego w naszym życiu, z powodu czego powinniśmy prosić o przebaczenie: pomyślmy o dniach spędzonych na lenistwie, o chwilach, kiedy nasze serce było ogarnięte urazą... Te doświadczenia, które nie są niestety rzadkie, sprawiają, że błagamy: «odpuść nam nasze winy». ”

Mówiąc o prośbie o przebaczenie win Papież wskazał, że Jezus łączy ją z wyrażeniem, „jak i my odpuszczamy”.

“ Bardzo obfita łaska Boża jest zawsze wymagająca. Ten, kto wiele otrzymał musi się uczyć, aby wiele dawać. Nie przypadkiem, Ewangelia św. Mateusza, zaraz po przekazaniu nam tekstu «Ojcze nasz», pośród siedmiu użytych wyrażeń skupia się na podkreśleniu właśnie tego, które dotyczy przebaczenia braterskiego: «Jeśli bowiem przebaczycie ludziom ich przewinienia, i wam przebaczy Ojciec wasz niebieski. Lecz jeśli nie przebaczycie ludziom, i Ojciec wasz nie przebaczy wam waszych przewinień» (Mt 6,14-15) – stwierdził Papież. - Znajdujemy tutaj ścisłe powiązanie między miłością wobec Boga a miłością bliźniego. Miłość przyzywa miłość, przebaczenie przyzywa przebaczenie. ”

Dla zilustrowania braterskiego przebaczenia Franciszek odwołał się do ewangelicznej przypowieści o nielitościwym dłużniku, któremu wiele darowano, a on nie potrafił darować nawet najmniejszej rzeczy (por. Mt 18, 21-35).

“ Jezus wprowadza w relacje międzyludzkie siłę przebaczenia. W życiu sprawiedliwość nie rozwiązuje wszystkiego – zaznaczył Franciszek. - Zwłaszcza tam, gdzie trzeba położyć kres złu, ktoś musi kochać więcej niż potrzeba, aby na nowo rozpocząć dzieje łaski. Zło zna swoje zemsty, a jeśli nie zostanie przerwane, grozi rozprzestrzenieniem się, dusząc cały świat. ”

bsw/Vaticannews.va - Paweł Pasierbek SJ

Komentarze (14):

anonim2019.04.25 21:28
Tu chodzi o zbawienie Lucyfera, na warunkach Lucyfera.
Batko2019.04.25 10:16
KTO tego HERETYKA wybrał na Biskupa Rzymu?
AQQ2019.04.25 7:09
Polak dumny gej to przecież zboczeniec, inaczej jeszcze to po prostu pedał, często na dodatek pedofil. Teraz naprodukował ich wiele Biedroń w swojej partii oraz PO (w połączeniu ze zbokami to KE) są promowani przez Trzaskowskiego i Rabieja..
anonim2019.04.25 6:15
Jakoś dziwnie kojarzy mi się ta postawa, z postawą rajskiego węża, daj mi szansę, paluszek tylko daj,paznokieć nawet!
anonim2019.04.25 4:21
Chrystus wybaczył tylko skruszonemu łotrowi, nie obu łotrom!
anonim2019.04.25 4:13
Zasłuży na wszystko co go spotka, gorzej z nami!
anonim2019.04.25 4:10
Obawiam się, że jest to zachęta nie do przebaczania, wszak nikt już o i nie nie prosi, ale do pobłażliwości wobec zła. Takie są skutki eliminacji sprawiedliwości. A pobłażliwość , czyli zgoda na zło, zło rozzuchwala. Czy tyle ma ten człowiek do powiedzenia w temacie Sri Lanki?!
Ja2019.04.25 3:55
Podaje błędną interpretację w modlitwie Ojcze Nasz: Franciszek Bergolio. Musi być skrucha , żal za grzech i poprawa. Bez tego nie ma odpuszczenia grzechu przez Boga. Jest on fałszywym prorokiem wg . Apokalipsy (Objawienia) św. Jana Apostoła.
lucjanhenryk2019.04.24 14:20
Dumnemu pederaście kał padł nie tylko na nogawki, lecz również na mózg. Jeżeli Go POsiada.
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.24 13:37
🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈 Trwa zbiórka dla Mikołaja wyrzuconego z domu przez matkę katoliczkę i ojczyma jednocześnie oprawcę Mikołaja. Chrześcijańscy zwyrodnialcy wyrzucili z domu 18-letniego syna z powodu orientacji seksualnej. Powiedz STOP katopropagandzie! Ludzie dobrej woli wpłacili dla Mikołaja już ❤️10960zł!❤️ - - -> https://zrzutka.pl/mikolajowi-na-start "Pewne małżeństwo, które przeczytało o Mikołaju na Facebooku, zaoferowało mu pokój w wynajmowanym przez siebie mieszkaniu na Powiślu za kwotę na tyle niską, że Mikołaja stać jest na to by uzyskać upragnioną niezależność. Renta po ojcu i alimenty o które będzie występował wystarczą w tej sytuacji na to, by dopóki się uczy mógł żyć godnie. Dla Mikołaja jest to bardzo ważne". Mikołaj jest również ofiarą ponad 10-letniej przemocy domowej ze strony ojczyma, na co była milcząca zgoda jego matki. Padł też ofiarą wielu innych nadużyć. Na co zostaną przeznaczone pieniądze? Pokój Mikołaja jest pusty, jest potrzeba zakupienia podstawowych rzeczy, potrzebne są także środki, by do czasu przyznania alimentów Mikołaj mógł jakoś funkcjonować." 🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.24 13:37
Zwryrodniały 👿katolicki👿 ksiądz-bydlak zaatakował geja w kościele, zdarzenie zostało nagrane https://www.facebook.com/watch/?v=421697275308089 https://www.tvn24.pl/plock-kontrowersyjny-grob-panski-interweniowala-policja,929944,s.html Ma szczęscie bydlak, że nie trafił na mnie. Na miejscu Mateusza zdzielibym tego psychola po mordzie. Katole z propagandą nienawiści nie mogą się powstrzymać nawet w święta....
Szamasz2019.04.24 15:53
Zboczeniec zaatakował księdza, nie słuchał co mówi, chciał afery i ją dostał. LGBT i zboków należy potępiać i gnać na bezludne wyspy - niech tam ulżą swoim odbytom.
V732019.04.24 13:29
Tak, ale przed przebaczeniem idzie skrucha, żal za grzechy, postanowienie poprawy oraz zadośćuczynienie. Jeżeli ze strony oprawców tego nie ma, to niema przebaczenia. Pan Jezus o nadstawieniu drugiego policzka mówił w kontekście słownego obrażania, czy zniewagi. Nie nadstawiamy drugiego policzka mordercom i terrorystom.
agatka2019.04.27 6:47
Przebaczenie to co innego niż pojednanie, to umiejętność kierowania się dobrem drugiej osoby bez względu na to kim jest. Owszem ma się prawo do obrony przed zagrożeniem, nie koniecznie broń. Przebaczenie w końcu to nie pojednanie, na pewno warto zachować dystans do osób które pojednania nie szukają.