Pacjenci umierają bez sakramentów - Ordo Iuris interweniuje w całej Polsce - zdjęcie
11.08.20, 09:50Fot. via Pixabay

Pacjenci umierają bez sakramentów - Ordo Iuris interweniuje w całej Polsce

40

Problemem wielu polskich szpitali jest ograniczanie prawa pacjentów do korzystania z opieki duszpasterskiej. Utrudnienie to stanowi naruszenie art. 53 Konstytucji RP gwarantującego każdemu wolność sumienia i religii. Wprowadzony stan epidemii stał się dla dyrekcji wielu placówek medycznych i domów opieki społecznej pretekstem do zaostrzania tych ograniczeń. Dochodziło do sytuacji, że rodzin zmarłych pacjentów nie informowano o tym, że przed śmiercią bliskiej im osoby uniemożliwiono jej przyjęcie sakramentów. Do Instytutu Ordo Iuris spływają zawiadomienia z całej Polski dotyczące utrudniania pacjentom możliwości skorzystania z posługi duchownego.

Pierwsze interwencje w obronie wolności religijnej w placówkach medycznych Instytut Ordo Iuris podjął na przełomie 2019 i 2020 r. Wtedy to pacjentka Szpitala im. Św. Rodziny w Warszawie alarmowała, że w placówce zakazano obchodu kapelana po oddziałach szpitalnych, a posługa duszpasterska może odbywać się tylko po indywidualnym wezwaniu księdza przez pacjenta. Powodem zmiany zasad pracy duchownego w szpitalu był artykuł, jaki ukazał się w jednej z gazet po donosie pacjentki oburzonej widokiem księdza na oddziale. Instytut wykazał wówczas w analizie przesłanej do dyrekcji szpitala oraz Rzecznika Praw Pacjenta, że tego rodzaju ograniczenie posługi duszpasterskiej jest sprzeczne z art. 53 Konstytucji RP.

Pandemia wirusa SARS-CoV-2 dała dyrekcjom szpitali pretekst do dalej idącego naruszania praw pacjentów. Prawnicy Ordo Iuris udowadniali wówczas, że prawo do kontaktu pacjenta z osobami bliskimi może być ograniczane ze względów sanitarnych, ale nie można tego kontaktu całkowicie zakazać. Tym bardziej, zakaz taki nie może obowiązywać w kontaktach pacjentów z kapelanem, który jest pracownikiem szpitala.

W kolejnych miesiącach napływały do Instytutu Ordo Iuris liczne zgłoszenia z województw pomorskiego, mazowieckiego czy podkarpackiego, w których wskazywano na coraz większe ograniczenia nakładane przez dyrekcje szpitali na kapelanów. W niektórych placówkach kapelani otrzymali nawet kategoryczny zakaz wstępu na teren szpitala czy domu pomocy społecznej. Dyrekcji tych placówek nie interesowało, że pacjenci umierają bez dostępu do sakramentów. Fakt ten był niekiedy wręcz ukrywany przed rodziną zmarłego. W rozmowach z pacjentami dyrekcja wskazywała, że mogą oni obejrzeć Mszę św. w telewizji albo wysłuchać jej w radiu i to miała być odpowiednia realizacja przez szpital ich wolności religijnej. W niektórych sytuacjach osoby wstawiające się za pacjentami umierającymi bez sakramentów doświadczały szykan ze strony dyrekcji.

Tego rodzaju stanowisko władz placówek jest niezgodne z przepisami, bowiem w sytuacji pogorszenia się stanu zdrowia tak dalece, że powoduje ono odczucie zagrożenia życia, pacjent ma prawo, aby to szpital niezwłocznie zawiadomił duchownego wyznawanej przez pacjenta religii i umożliwił z nim kontakt. Uprawnienie to rodzi obowiązek szpitala do podjęcia aktywnych działań w celu stworzenia możliwości spotkania pacjenta z duchownym jego wyznania.

W związku z coraz powszechniejszą praktyką naruszania przepisów w zakresie posługi duszpasterskiej w szpitalach, Instytut Ordo Iuris podjął regularne działania na rzecz ochrony konstytucyjnych praw pacjentów. Prawnicy interweniują w każdej placówce, w której dochodzi do łamania prawa. O sprzecznych z przepisami praktykach informują Rzecznika Praw Pacjenta, który prowadzi własne dochodzenie we wskazanych szpitalach. Tam, gdzie sytuacja tego wymaga, Instytut oferuje też pacjentom bezpłatną pomoc prawną, aby nad ochroną interesu prawnego pacjenta czuwał adwokat z Centrum Interwencji Procesowej. Ordo Iuris przygotowuje także raport o naruszeniach prawa do opieki duszpasterskiej w szpitalach oraz instrukcję dla kapelanów, która dostarczy kapłanom argumentów prawnych do walki o realizację praw pacjentów.

„Instytut Ordo Iuris podejmuje liczne interwencje na rzecz ochrony praw pacjentów, w tym przede wszystkim prawa do opieki duszpasterskiej oraz należytej realizacji przez szpital wolności sumienia i religii pacjenta. Okazujemy wsparcie każdej osobie, która zgłosi się do Instytutu. Jednocześnie podjęcie działań na ogólnopolską skalę, w tym przeprowadzenie odpowiednich zmian legislacyjnych, wymaga zebrania ogromnego materiału faktograficznego. Dlatego prosimy o zgłaszanie naruszeń praw pacjentów, abyśmy wspólnie przeciwstawili się łamaniu prawa w placówkach medycznych” – zaznacza Łukasz Bernaciński z Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris.

Informacja prasowa

Komentarze (40):

OZ2020.08.12 13:39
Idzie "nowe" wielkimi krokami - czyli NWO.
Bartek2020.08.12 1:17
Ostatnio jak byłem w szpitalu to przyszedł ksiądz i pomimo, że jestem niewierzący i mu podziękowałem, zaczął się modlić nade mną i kropić wodą święconą.
***2020.08.12 9:02
Nie bój się! Nic złego ci nie zrobił, a wręcz przeciwnie, wiele najlepszego.
Natalja Siwiec2020.08.12 11:28
Nie każdy życzy sobie, aby katlicki szaman odprawiał nad nim swoje gusła.
***2020.08.12 13:02
Brak wiary, nie jest żadną wartością, nie ma się czym chwalić.
antoni.s2020.08.13 16:21
Ty chyba nie rozumiesz tekstu,przeczytaj jeszcze raz co napisała Natalja.
Teresa2020.08.11 18:57
Byłam w szpitalu w maju i codziennie czekałam na wizytę kapelana z Komunią św., bo to była dla mnie jedyne pociesznie w cierpieniu!
jojo2020.08.11 17:43
o tak tak...wyślijcie wszystkich leniwych plebanów niech się zarażą i będzie spokój z kościelną forsą...nawołują do sierpnia trzeźwości a w sanktuariach piwo i miód pitny sprzedają aż furczy
Alicja2020.08.11 17:22
Ordo Iuris - dobrze, że jesteście. Dziękuję za to co dla nas robicie.
tymczasem w prawdziwym świecie2020.08.11 16:37
Funkcjonariusze białoruskiego OMONU podczas poniedziałkowych protestów przy metrze na stacji Puszkinskaja w Mińsku strzelali do protestujących "polskimi kulami" - taką informację podał na Facebooku obecny na miejscu dziennikarz "Krytyki Politycznej" Sławomir Sierakowski. Łuska, którą sfotografował, miała napis "made in Poland".
mordechaj2020.08.11 16:34
Najlepiej wyspowiadać się jeszcze przed szpitalem. Przyjąć komunię i ostatnie namaszczenie też przed szpitalem. W szpitalu nie grzeszyć ! I problem rozwiązany.
antoni.s2020.08.11 15:58
Leżałem kiedyś na chirurgii w szpitalu imienia świętej oszustki z kalkuty w dębnie,personel super, chirurdzy świetnie wykonali swoją robotę, lecz mi najbardziej w pamięci utkwił klecha który bezceremonialnie pchał się z sali do sali,od łóżka do łóżka,czy ktoś o to prosił czy nie,do tego za oknem cmentarz,rozmawiałem z kilkoma siostrami,też im się to nie podobało ale nie one o tym decydowały,w końcu patronat tej arcy oszustki do czegoś zobowiązuje,choć podkreślam, poza tym incydentem,z reszty byłem bardzo zadowolony.
***2020.08.11 18:31
Ty jesteś jednak bardziej głupszy, niż wynikałoby to z twoich postów.
antoni.s2020.08.11 21:10
W zasadzie nie powinienem tego komentować,ale zastanawia mnie czy za tą obelgą stoi jakieś refleksja czy myśl,czy to taki prymitywny,odruchowy bluzg.
***2020.08.12 9:04
...I jeszcze próbujesz usprawiedliwiać swoje kłamstwa?
antoni.s2020.08.12 10:45
Liczyłem na jakąś dyskusję,ale raczej temat jest zamknięty.
***2020.08.12 11:18
Człowieku!!! o czym chcesz dyskutować? Jedyna prawda z twojego wpisu z godz 17.58 to:"Leżałem kiedyś na chirurgii"....reszta to pomówienia, obraza ,szkalowanie i bujdy. Rzeczywiście temat "zamknięty".
Biden, zgred-gensek partii Demokratycznej.2020.08.11 14:38
J. Biden jest w polityce od ponad 50 lat i jak każdy polityk z takim stażem to jest "corrupted scum". W jego letniej rezydencji w New Jersey lokalny ksiądz odmówił mu komunii, Biden jest takim katolikiem, takim wierzącym jak Putin jest demokratą. Rządził z Obamą 8 lat i zamiast być łącznikiem pomiędzy "colored folks and white majority" - zantagonizował te dwie grupy jak nigdy przedtem w historii USA. Dzisiaj są tego rezultaty. Black Lives Matter, podobnie jak Antifa jest organizacją kryminalną, terrorystyczną. Czarnym nie przeszkadza, że codziennie czarni mordują innych czarnych tuzinami - dzień w dzień. Tylko sami udowadniają, że Black Lives Ain't Worth Shit! To za jego kadencji Hillary the Bitch razem z Łagrowem-Mołotowem nacisnęli sobie guzik "reset". Ale nie tylko tu chodzi o politykę zagraniczną, gospodarczą, ale głównie o U.S. Supreme Court, o nominacje do tego sądu i do sądow federalnych w całym USA. Bo to sądy decydują jaką droga pvjdzie USA. ---------- Kto wygra? Będzie to m.in. zależało kogo sobie Biden wybierze na "Veep".
Szybka Randka2020.08.11 14:31
Nowa strona ero,tyczna na której znajdziesz sasiadke. Ponad milion ofert z całego świata! www.lexlale.com.pl Szybka i bezpieczna rejestracja, Zupełna anonimowość, Setki osób z całego świata.
j2020.08.11 14:30
Szwendający się ksiądz w szpitalu, to roznosiciel zarazków. Od modlitwy jest kapliczka szpitalna.
babajaga2020.08.12 8:57
szwendający się gdziekolwiek ksiądz to roznosiciel zarazków.
Ghjj2020.08.11 14:19
Powinien Episkopat zaaragowac, Ksiądz to lekarz duchowy, powinien być obowiązkowo w szpitalu, na onkologii, a nawet w szpitalach jednoimiennych jeden powinien być oddelegowany i mieć dyżur w szpitalu, i nie spotykał się z innymi
Irena2020.08.11 14:14
Niestety, sytuacje tu opisane bardzo przypominają życie w czasach komuny. Pandemia COVID-19 - to także test z człowieczeństwa. Nikomu nie można odmówić spotkania z Panem Bogiem przed odejściem do Domu Ojca.
majka2020.08.11 11:15
może o to między innymi chodziło ograniczanie prawa pacjentów do korzystania z opieki duszpasterskiej hańba, hańba
Jonasz Koran-Mekka2020.08.11 10:42
Nasz pierwszorzędny katolicki rząd doprowadził do tego, hańba
slawek522020.08.11 23:43
Miałeś już spotkanie z lekarzem psychiatrą? Jak nie to się pośpiesz żeby nie było za póżno.
Jacek2020.08.11 10:37
Polecam wykład na Youtube "Biblia a doktryny rzymskokatolickie, Sakramenty - pośrednicy zbawienia".
Kik2020.08.11 10:26
OI Tak trzymać. Potwornie straszne i smutne musi być umieranie w samotności i bez możliwości pojednania się z Bogiem.
***2020.08.11 10:15
Ordo Iuris ----- dobrze że jesteście.
Natalja Siwiec2020.08.11 10:55
Putin też ich bardzo lubi
katolicka deratyzacja Polski2020.08.11 11:10
Kominisci i Putin ich nienawidzi,co widac na kazdym kroku. Siwiec to komunistyczna malpa i prowokator.
Natalja Siwiec2020.08.11 11:30
istnieje szereg przesłanek, że Putin ich finansuje
***2020.08.11 13:22
Wiemy, że to co dobre jest waszym wrogiem
Anonim2020.08.11 13:29
To ta brazylijska sekta, o której nie można mówić, że to opłacani przez Kreml fundamentaliści?
Klejnot Nilu2020.08.11 10:10
Trzeba nie grzeszyć, to wtedy nawet na łożu śmierci pan ksiądz kapelan niepotrzebny.
zuzia2020.08.11 10:09
A czemu biskupi się tym problemem duszpasterskim nie interesują? Wszak to ich owczarnia. Księża powinni natychmiast przypadki ograniczenia dostępu do pajętów zgłaszać biskupowi!
Irena2020.08.11 14:18
Biskupi się nie interesują... wieloma sprawami. Na tym portalu był opisywany przypadek kapłana, który upomniał mieszkańców domu jednorodzinnego z powodu wywieszenia plakatu z Trzaskowskim (ksiądz zwrócił uwagę na to, że kandydat popiera homoseksualistów i LGBT). Rodzina wysłała list do właściwego biskupa. Kuria wysłała do rodziny list, w którym... przepraszała za zaistniałą sytuację. Smutne, że biskupi nie troszczą się o zbawienie trzody.
Katolik2020.08.11 9:59
PIS wziął to na swoje sumienie to straszne brzemię
Pax et Bonum2020.08.11 10:32
Nie wiem, czy PIS. Raczej nadgorliwy dyrektor szpitala. Swoja drogą żyjemy w coraz ciekawszych czasach. Dobrze, że Ordo Iuris się za to zabrał.
katolicka deratyzacja Polski2020.08.11 11:12
Ten pseudo-katolik to staly prowokatpr komunistyczny.