Na czele Rady Programowej ekspertów PiSu stoi prof. Piotr Gliński, który w przeszłości był m.in. kandydatem PiS na technicznego premiera.

W specjalnej grupie znaleźli się m.in. prof. Jacek Czaputowicz (b. szef KSAP), prof. Antoni Kamiński (socjolog, b. szef Transparency International Polska), dr hab. nauk medycznych Krzysztof Krajewski-Siuda; dr Dariusz Kucharski (historyk, pracownik Służby Celnej); prof. Ewa Leś (politolog), prof. Witold Modzelewski (specjalista od systemów podatkowych), prof. Włodzimierz Pańków (zajmuje się m.in. socjologią pracy), gen. Roman Polko (b. szef GROM), prof. Krzysztof Rybiński (ekonomista), dr hab. Andrzej Waśko (b. wiceszef MEN), dr Przemysław Żurawski vel Grajewski (politolog, ekspert ds. polityki bezpieczeństwa i polityki zagranicznej).

Na początku lipca poznamy rezultaty pracy ekspertów podczas kongresu PiS, na którym zostaną publicznie przedstawieni eksperci rządu oraz poznamy propozycje programową partii: 

- W lipcu będzie taka konferencja programowa. Tam będzie ostatni dzień, kiedy hasłem będzie "ekipa". To nie będzie gabinet cieni, bo to się w Europie kontynentalnej całkowicie nie sprawdza. Będą ministrami, wiceministrami w poszczególnych dziedzinach życia (...) Taką ekipę, sporo ludzi chcemy pokazać, żeby przekonać Polaków, także młodych, że jest możliwość zmiany - powiedział w TV Republika pod koniec maja prezes PiS Jarosław Kaczyński.

- Nie będzie to klasyczny "gabinet cieni". To będzie zaplecze eksperckie, ludzie, którzy mogą znaleźć się w rządzie, ale mogą też z nami współpracować w inny sposób, na przykład pisać projekty ustaw czy tworzyć pogłębione analizy. Znajdą się w nim również doświadczeni posłowie - tłumaczy polityk ze ścisłego kierownictwa partii.

- Chcemy pokazać, że, jak żadna inna partia do tej pory, stawiamy na ekspertów, ludzi doświadczonych i kompetentnych, z konkretnymi rozwiązaniami na problemy dręczące Polaków - mówi inny ważny polityk PiS.

mm/rp.pl