Co roku prawie 67 tysięcy Polaków umiera z powodu palenia tytoniu. Mowa nie tylko o raku płuc czy innych nowotworach, ale też chociażby o chorobach serca. Jeżeli chcesz rzucić palenie, ale obawiasz się takich "atrakcji", jak np. głód nikotynowy, może przekona Cię te kilka punktów. 

Okazuje się, że po definitywnym zerwaniu z nałogiem organizm wraca do normy już nawet po 20 minutach, zaś po 15 latach od rzucenia palenia możesz być już tak zdrowy, jak osoba, która nigdy nie paliła!

Wraz z dymem papierosowym wdychasz aż 40 silnie rakotwórczych substancji chemicznych. Według danych ze strony Ministerstwa Zdrowia, wystarczy już 20 minut, aby odczuć różnicę. Oto lista korzyści zdrowotnych:

W ciągu 20 minut twoje tętno obniża się, natomiast ciśnienie krwi wraca do normy

W ciągu 8 godzin wzrasta ilość tlenu w twojej krwi. Jednocześnie, w tym samym czasie spada ilość dwutlenku węgla

Po 24 godzinach następuje znaczna redukcja ostrego zawału mięśnia sercowego!

Po 28 godzinach będziesz mógł znów cieszyć się smakiem ulubionych potraw czy zapachem kwiatów- Twoje zmysły węchu i smaku zaczną bowiem działać normalnie! 

W ciągu od 2 tygodni do 3 miesięcy wzmocni się twój układ krążenia, poprawi się też twoja kondycja fizyczna. Warto więc pomyśleć, by szkodliwy nałóg zastąpić ulubioną formą aktywności fizycznej, która wcześniej mogła sprawiać Ci problem ze względu na "zadyszkę"

1-9 miesięcy po zgaszeniu ostatniego papierosa to czas, w którym powinna poprawić się wydolność układu oddechowego i zniknie uciążliwy kaszel palacza, duszności oraz uczucie zmęczenia. 

Po 1 roku aż o połowę spadnie ryzyko choroby niedokrwiennej serca!

W ciągu 5 lat o połowę zmniejszy się ryzyko nowotworów płuc, jamy ustnej, krtani czy przełyku. Tak samo spadnie ryzyko udaru mózgu. 

Po 10 latach ryzyko choroby niedokrwiennej serca będzie podobne jak u osoby, która nigdy nie paliła papierosów!

Po 15 latach ryzyko zachorowania na raka płuc spadnie do poziomu ryzyka u osoby, która nigdy nie miała w ustach papierosa!

yenn/Ministerstwo Zdrowia, Fronda.pl