12.04.19, 20:44Zdj. Pixabay, domena publiczna, CC0

Oto, jak Polacy oceniają strajk nauczycieli (SONDAŻ)

Centrum Badania Opinii Społecznej od 4 do 11 kwietnia pytało respondentów co sądzą o strajku środowisk nauczycielskich pod przewodnictwem ZNP i FZZ. Badani częściej wyrażają poparcie niż sprzeciw, ale jednocześnie prawie połowa Polaków uważa, że oczekiwania nauczycieli są wygórowane.

Strajk nauczycieli zorganizowany przez ZNP i FZZ trwa od poniedziałku. Mimo utrudnień związanych z brakiem kadrowym udało się przeprowadzić egzaminy gimnazjalne. To zasługa m.in. dopuszczenia do pracy osób mających uprawnienia pedagogiczne, które na co dzień nie uczą w szkołach.

Centrum Badań Opinii Społecznej opublikowało dziś badanie, w którym pytało się Polaków co sądzą na temat trwającego od poniedziałku strajku. W ocenie strajku nauczycieli badani nieco częściej wyrażają poparcie niż sprzeciw (44% wobec 36%) – czytamy na Twitterze CBOS-u. Działania rządu wobec protestujących oceniane są najczęściej jako zbyt nieustępliwe (42%), natomiast oczekiwania nauczycieli - jako wygórowane (47%) – informuje CBOS.

 

Tysol.pl

Komentarze

Taki to polski katolicyzm2019.04.13 19:32
Tak kłamać tpo mogą tylko katole nie katolicy
taro2019.04.13 20:09
klamac potrafia czerwoni i ty, was nikt w tym nie przescignie.
Jan Radziszewski2019.04.13 18:40
ot co! w - O czasach Ostatecznych jest napisane w dniach tych ludzie podzielą się samorzutnie na tych co do NIEBA idą i na tych co piekło wybiorą jak cel ostateczny !!! X Lemański i Nauczyciele oraz także Radni Warszawscy z PO wybrali cezara /J 19,15) z Piekła i dlatego też w królestwie Lucyfera Będą jego wiecznymi kozłami ofiarnymi tzn potępieńcami jak ten tzw. cezar i jego diabły I dopiero tam płonąc jak zapałka , zrozumieją że nawet największa wypływająca z mamony władza na ziemi to nie wszystko o co należało zabiegać na tej ziemi.
anonim2019.04.13 17:45
Nauczyciele maja deficyt wiedz i inteligencji. to sa nauczyciele \po osobnikach z komuny. Taka jest prawda.
Milka2019.04.13 17:38
Zgodnie z radami Komorowskiej każdy może wziąć kredyt, wyjechać za granicę, jeśli nie radzi sobie finansowo. Żaden wzór z pedagogów, którzy robia żywe tarcze z uczniów. Tchórzliwie nie protestowali, gdy PO zamroziło im place, zwolniło 40 tys. nauczycieli i zlikwidowało 1140 szkół.
Maria Błaszczyk2019.04.13 19:29
Zamroziło na 3 lata. Przedtem dało największe podwyżki w historii. I właśnie że protestowali. Krótką masz pamięć. A szkoły zamknęło i nauczycieli zwalniało, bo było prawie o milion mniej uczniów. To chyba logiczne?
joanna2019.04.13 11:54
Nie można oczekiwać na poprawę wynagrodzeń nauczycieli, oddzielając ten postulat od ogólnej kondycji edukacji szkolnej w Polsce i kwestii (bardzo poważnej!) kompetencji oraz rzetelności nauczycieli. Tak! nauczyciel powinien otrzymywać godne wynagrodzenie, ale za rzeczywistą, kompetentną pracę, za zadowalające wyniki nauczania, za zaangażowanie. Broniąc 18-godzinnego pensum nauczyciela, jednym tchem dodaje się, że przecież pracuje on w domu, sprawdza klasówki, przygotowuje się do lekcji, pogłębia swoje kwalifikacje itd... Szczerze powiedziawszy, nie wyobrażam sobie w dzisiejszych czasach kogokolwiek - czy to w zawodach humanistycznych czy technicznych - kto nie pogłębiałby systematycznie wiedzy wyniesionej ze studiów. Ale w przypadku sporej części nauczycieli to pogłębianie kwalifikacji jest iluzją. Nie mówię o wszystkich, bo są oczywiście NAUCZYCIELE NA MEDAL! Jak to się dzieje, że wielu uczniów, nawet tych najlepszych, musi korzystać z korepetycji? Jak to się dzieje, że nauczyciel pozwala sobie na niezrealizowanie programu przewidzianego na dany poziom nauczania? Jak to się dzieje, że nauczyciel ucina ciekawe uczniowskie dyskusje, a wyżywa się w torturowaniu uczniów wiedzą "testową" (jeśli to w ogóle można nazywać wiedzą!!!). Jak to się dzieje, że wielu uczniów - nawet tych najlepszych - nie wie, o co chodzi w testowych pytaniach egzaminacyjnych? Wiedza, zwłaszcza humanistyczna, to nie jest wiedza testowo-krzyżówkowa, a takie wnioski płyną z sposobu nauczania niektórych nauczycieli, a zwłaszcza z analizy arkuszy egzaminacyjnych. Nawiasem mówiąc, dotyczy to również części nauczycieli akademickich, którzy oprócz stałego miejsca pracy, "obsługują" po kilka prywatnych "wyższych" uczelni, wykładając z pożółkłych kartek jakąś "wiedzę"... Powie ktoś - łatwo krytykować... Nie, nie..., nie chodzi mi o samą krytykę, ale o postulat rozwiązywania problemów szkoły w sposób integralny. Nie tylko płaca, ale i praca oraz jej jakość. Praca nauczyciela musi być OCENIANA, nie tylko przez sporadyczne, wcześniej zapowiedziane, hospitacje, ale przez profesjonalne - co pewien czas - egzaminy kwalifikacyjne, przez skutki pracy w postaci poziomu wiedzy uczniów, przez opinie rodziców. A jeśli się tego nie robi, to są skutki, bo taki np. p. Broniarz (nauczyciel? pożal się Boże) może robić awanturę, dezorganizować egzaminy, uniemożliwiać przeprowadzanie matur, chociaż NIE MA TO NIC WSPÓLNEGO, ani z poprawą stanu oświaty, ani nawet statusu nauczycieli...
nauczyciel emeryt2019.04.13 11:48
Etos nauczycielski - padł! To już nie ci nauczyciele, którzy gotowi byli w tajnych kompletach z narażeniem życia kształcić młodych Polaków. Ci strajkujący - mają "etos KASIORY"
henrykM2019.04.13 10:14
Tak się składa że mam w rodzinie nauczyciela nowego chowu po uniwerku wroc.Wiedza ogólna -zero.I taki ktoś ma uczyć innych.To jest tylko przysposobienie na nauczyciela jak po wojnie było studium nauczycielskie.Że uniwersytety produkują takich magistrów to skandal.Nie dziwny się że naszych uczelni nie ma w pierwszej 500 na świecie.Grono profesorskie jeszcze z komunistycznego chowu.Też wyjątkowa kasta.Ile to jeszcze pokoleń musi przeminąć żeby to się zmieniło.Czarno to widzę.Tylko roszczenia płacowe:Za co? Za ten nikczemny poziom kształcenia? Oczywiście są nauczyciele z pasją którzy potrafią rozpalić w dzieciach zainteresowanie pasję ale to są rodzynki w zakalcowatym cieście które młodzi muszą jeść na co dzień.
Czy wiesz?2019.04.13 10:35
Czy wiesz że nauczyciel jest zobligowany do przekazania uczniom materiału narzuconego przez rząd? Czy wiesz że nauczyciel jest potem rozliczany z tego materiału musi pisać wiele sprawozdań aby udowodnić że zrealizował podstawę programową którą narzuca mu rząd? Czy wiesz że mentalność dzieci i młodzieży od czasów kiedy Ty uczyłeś się w szkole bardzo się zmieniła? Czy wiesz że dzieci zwracają dzisiaj uwagę na rzeczy i informację jedynie te które ich interesują a resztą są niezainteresowane? Czy wiesz że teraz w szkole jest maksimum formy czyli obrazki filmy doświadczenia laboratoria a uczniowie i tak się tym nie interesują? Czy wiesz że dzieci które przychodzą do szkoły nie znają podstawowych zasad dobrego wychowania? Czy wiesz że obecnie w szkole uczeń ma prawa a nauczyciel obowiązki i wszystkie swoje działania musi mieć wielokrotnie udokumentowane? Czy zastanowiłeś się kiedyś jak wyegzekwować coś od człowieka który ma głównie prawa i nic nie musi? Powodzenia w dalszym rozwijaniu propagandy o naszej edukacji.
henrykM2019.04.13 11:38
Oczywiście wszystkiemu jest winien rząd.Szczególnie ten rząd.Jak łatwo zrzucać z siebie odpowiedzialność.Ale to takie polskie.A gdzie etos nauczyciela lekarza.Tylko kasa i to dużo i szybko.A kto pisze programy nauczania?Rząd? Może grupy pedagogiczne naukowców.Pewnie i rodzice nie są bez winy którzy też kiedyś byli uczniami ale rola nauczyciela jest wiodąca i trzeba żeby do tego zawodu trafiali najlepsi.
Czy wiesz?2019.04.14 9:54
Wszystko to piękne ideały, lecz czy za "etos" spłacisz kredyt na mieszkanie i utrzymasz rodzinę? Dlaczego Kler obraża innych a sam nie kiwnie palcem i nie udzieli sakramentu jak mu co łaska ale nie mniej niż 1500 nieopodatkowanych etosów do ręki nie wpadnie. Programy pisane są w ministerstwie a na ich podstawie nauczyciele piszą rozkłady. Niedługo zamiast najlepsi którzy teraz pracują z pasją się skończą a będą uczyć katechetki wtedy zobaczysz jak się poziom podniesie. Skoro rządowi tak zależy na podniesieniu poziomu w naszych szkołach to czemu swoje dzieci posyłają do szkół prywatnych?
kiki2019.04.13 11:49
nie wiedziałam ze od urodzenia do pełnoletności i w tym czasie uzyskanie pełnego wykształcenia wystarczą 3 lata MYŚLENIE i jeszcze raz myślenie ale inni o tym zapominają ty również Ten rząd chce zmiany systemowej nie tylko pchania w skarbonkę bez dna i w dodatku dziurawą Na stole sa pierwsze pieniądze w ciągu kolejnych 2 lat nastopne Ale warunek zmiana w systemie płac tak by była sprawiedliwa dla wszystkich nauczycieli żeby nie było tak jak teraz ze 1 nauczyciel ma te 6 -7 tyś a drugi 2 tyś Danie kolejnych podwózek nie zmieni nic a tylko pogłębi róznicę w urobkach
Czy wiesz?2019.04.14 9:46
Obecnie twój ukochany rząd wcześniej były inne Nauczyciel jest tylko trybikiem który musi wykonywać narzuconą narrację. Myślenie - no właśnie. a piszę o obecnym rządzie bo to właśnie jego zwolennicy wypisują głupoty nie znając szkoły od środka.
lolek kremowka2019.04.13 9:53
Oto jak Polacy oceniają strajk: w piątek wieczorem na funduszu strajkowym "Wspieram nauczycieli" były już ponad dwa miliony złotych! - tak społeczeństwo wspiera strajkujących.
Urszula2019.04.13 9:20
!
Dumi2019.04.13 8:41
Nie popieram strajku w tej formie! To kabaret i ośmieszanie zawodu nauczyciela. Podwyżki i tak dostaną i tak. Za wciąganie w to dzieci nauczyciele powinni się wstydzić. O kabarecie z głodówką nie wspominam...
lolek kremowka2019.04.13 6:41
Duchowny do księży krytykujących strajk nauczycieli: A ty ile bierzesz za godzinę pogrzebu? "Księża gorszący się, że nauczycielom nie chodzi o dzieci, tylko o pieniądze, to już jest przegięcie. My też mamy powołanie, (...) ale też dbamy o swoje finanse i to całkiem dobrze dbamy" - napisał na Facebooku lubelski ksiądz i publicysta Łukasz Kachnowicz. Odniósł się w ten sposób do dyskusji toczącej się wokół strajku nauczycieli.
Mila2019.04.13 7:53
Dokładnie. Coś mnie trafia jak czytam o tym że nauczyciele nie mają poczucia misji, powołania itd. To ich praca, powinni wykonywać ją z pasja, ale mają prawo żądać za to dobrych wynagrodzeń. Pracowałam jako nauczycielka tylko rok, dziękuję nie chcę więcej. Podziwiam tych ludzi że wytrzymują z niewychowanymi dzieciakami i rodzicami którzy uważają że szkoła powinna im te dzieci wychować, a gdy jakiś nauczyciel próbuje to robić to wrzask ze jak można coś wymagać. Książa, prawnicy czy lekarze też nie robią nic za darmo a biorą dużo większe pieniądze.
kapłan2019.04.13 11:50
Jestem księdzem i sprawują czasem posługę za "friko", jak nie maja lub się wymigają.
lucjanhenryk2019.04.13 5:31
"Troll ma dyżur..." i dorabia w czasie strajku!
Naczelny2019.04.13 1:07
!
Aleksandra2019.04.12 23:47
Naprawdę przerażające jest to, że ONI (tak zwani "nauczyciele") uczą NASZE DZIECI :O !!!
Suweren2019.04.12 23:29
!!!
Wxyz2019.04.12 23:13
Czy zapomnieli o misji a pamiętają tylko o pieniądzach.
Agnieszka2019.04.13 0:01
O tym się nie zapomina, jeśli kiedykolwiek brało się ją pod uwagę. Oni mieli ją widocznie zawsze za nic. Przerażające.Teraz wstyd będzie przy przyzwoitych ludziach przyznać się, że się jest nauczycielem.
anonim2019.04.12 23:01
Buahahaha
Hydrant p-po\\305\\274.2019.04.12 22:14
!
SS2019.04.12 22:11
Suweren2019.04.12 23:30
..!..
WiarygodnośćCBOSwynosi170%2019.04.12 21:53
Centrum Badania Opinii Społecznej jest fundacją, nad którą nadzór sprawuje Prezes Rady Ministrów, czyli obecnie Mateusz Morawiecki z PiS. Żeby wierzyć takim badaniom, trzeba nadawać się do natychmiastowego zbadania zawartości głowy.
!2019.04.12 21:52
!
anonim2019.04.12 21:50
#
Amator bziuu2019.04.12 21:48
@
Polak2019.04.12 21:46
Strajkująca POstkomunistyczna hołota wykształciuchów ! Prawdziwi polscy nauczyciele wraz z całą polską elitą zostali wymordowani w Katyniu itp miejscach przez sowietów i hitlerowców dlatego takie teraz mamy tego skutki ...
Amator bziuu2019.04.12 21:49
Dobrze ze ty sie kxxrwa ostałeś
T.2019.04.12 21:46
&
anonim2019.04.12 21:46
%
anonim2019.04.12 21:45
$
Teo2019.04.12 21:44
Mam to w dyypie
Piotr Nowak2019.04.12 22:49
Uwierz mi. Nikogo nie interesuje co masz w "dyypie" Twoja sprawa
anonim2019.04.12 21:43
?
taro2019.04.12 21:40
badania uwaza sie za nie wazne , bo osoby, ktorym stawiano pytania okazaly sie byc nauczycielami , przebywajacymi w jednym z osrodkow dochodzenia do siebie po udziele w strajku.
Piotr Nowak2019.04.12 21:46
Nieważne a nie "nie ważne" Krowy wydoiłeś? Bo edukacja to chyba nie jest Twoja działka.
taro2019.04.12 21:48
takich mialem nauczycieli.
focus2019.04.13 9:53
Widocznie w szkołach specjalnych specjalnie się nie starają.
taro2019.04.13 20:07
moze masz kogos z twojej rodziny w szkole specjalnej . Zaprowadzasz taka osobe do tej instytucji, a po zajeciach odbierasz i dlatego masz takie doswiadczenie i wiedze w tym kierunku.
Popieramy2019.04.12 21:37
!
Joanna2019.04.12 21:28
!
TaKo2019.04.12 21:26
!
Maria Błaszczyk2019.04.12 21:19
!
Maryla2019.04.12 21:06
Nie widziałam dziwniejszych komentarzy! To do was nie pasuje! A gdzie jad? Mój szacunek!
Piotr Nowak2019.04.12 21:10
Dzięki ale nie potrzebujemy, A "!" jest symbolem strajku wobec socjalistycznych rządów reżimu Kaczyńskiego.
anonim2019.04.12 21:13
Fajny, opracujcie cały KOD , haha
Zenon2019.04.12 21:05
Moim zdaniem, nauczycielom za ich wyniki w pracy, czyli poziom wykształcenia dzisiejszej młodzieży, należą się sowite obniżki płac oraz skrócenie urlopu wypoczynkowego o połowę.
Edward2019.04.12 21:43
trudno mówić o jakimkolwiek poziomie wykształcenia zarówno nauczycieli jak i uczniów.
hehe2019.04.13 9:22
Zaprzeczasz sam sobie. Czy wiesz że nauczyciel musi wypełniać to co mu karze twój ukochany rząd? Robi to realizując podstawę programową którą narzuca mu bezwzględnie ministerstwo. Czy zdajesz sobie sprawę narzekając na poziom wykształcenia krytykujesz reformę szkolnictwa twojego ukochanego do granic radykalizmu rządu PIS? Spokojnie będzie płacz i zgrzytanie zębów jak w służbie zdrowia którą rząd już zreformował tak ludzie umierają na SOR-ze. Po "naprawie" szkolnictwa zaraz będzie problem z przyjęciem dzieci do szkół których niedługo będzie coraz mniej a klasy coraz liczniejsze co już się dzieje i widzą to rodzice dzieci szkolnych. Niestety Grupa która najwięcej krzyczy na nauczycieli już wychowała swoje dzieci i nie ma styczności ze szkołą nie wiedząc jak się pozmieniała - czerpią wiedzę jedynie z przekazów medialnych i powielają stereotypy których narracje buduje rząd i jego marszałek pracujący dla idei - 34000 miesięcznie idei. Nauczyciele nie chcą też pieniążków za darmo tylko za pracę bo każdy człowiek na dorobku wie że za 2500 nie da się spłacać kredytu na mieszkanie i utrzymać rodziny. Dla wielu nie są to argumenty bo praca nauczyciela wynosi 18 - lecz w realu jest ich więcej i żaden samorząd nie połasi się na skoszarowanie nauczycieli w szkole bo koszt utrzymania pracy urzędniczej znacznie by wzrósł dlatego samorządom jest na rękę że resztę działań pozalekcyjnych nauczyciele wykonują w domu. No i jeszcze jak się nie podoba to zmień pracę - większość nauczycieli to ludzie pracujący z pasja - już takie hasła były do lekarzy i stało się pojechali za granicę a my w nagrodę mamy kolejki. Wyśrodkowanie jest potrzebne a nie radykalne wyrażanie emocji z jednej lub drugiej strony.
Zenon2019.04.12 21:02
Troll ma dyżur...
Anna Szymańska2019.04.12 21:02
!
anonim2019.04.12 20:59
!
Sebastian Lorenc2019.04.12 20:55
!
Igor Seruga2019.04.12 20:54
!
Agnieszka2019.04.12 20:52
!
Piotr Nowak2019.04.12 20:52
!