Oto, jak Komorowski niszczy polski przemysł! Śmigłowce za... Tuska? - zdjęcie
22.04.15, 06:16fot. YouTube

Oto, jak Komorowski niszczy polski przemysł! Śmigłowce za... Tuska?

7

1. Wczoraj pojawił się oficjalny komunikat ministerstwa obrony, że do II fazy przetargu na wybór śmigłowców dla polskiej armii, dopuszczone zostało francuskie konsorcjum Airbus Helicopters z ich produktem Caracal.

Odrzucone w ten sposób zostały oferty amerykańskiej firmy Sikorsky i należącej do niej PZL Mielec, oferującej śmigłowiec S-70i Black Hawk i jego morską wersję Seahhawk, a także oferta włosko - brytyjskiej grupy Augusta Westland i ich zakładów PZL Świdnik, oferujące helikopter AW129.

Śmigłowce amerykańskie znajdują się na wyposażeniu 22 armii świata w tym przede wszystkim armii amerykańskiej, francuskie w kilku krajach ( poza Francją w Brazylii, Meksyku,Malezji Indonezji i Tajlandii), wreszcie śmigłowiec ze Świdnika wchodzi do produkcji i w związku z tym jest najnowocześniejszym produktem w tym segmencie uzbrojenia.

2. Tak się „przy okazji złożyło”, że zarówno konsorcjum amerykańskie jak i konsorcjum włosko-brytyjskie mają swoje zakłady w Polsce, ci pierwsi zatrudniają w samym PZL Mielec około 2 tysięcy pracowników (u kooperantów kolejne kilka tysięcy), ci drudzy w PZL Świdnik około 6 tysięcy pracowników.

Prawdopodobny zwycięzca przetargu nie ma żadnego zakładu w Polsce, ponoć zobowiązał się tylko, że na podstawie porozumienia z WZL w Łodzi, będzie montował w przyszłości śmigłowce Caracal.

Według prezesa PZL Świdnik w jego zakładach (i u kooperantów) powstaje aż 60% śmigłowca AW129, podobnie zaangażowanie zakładu w Mielcu deklarują Amerykanie przy budowie Black Hawk-ów w naszym kraju.

3. Jeszcze niedawno zarówno premier Ewa Kopacz jak i prezydent Bronisław Komorowski, przy każdej okazji podkreślali, że wielki program zbrojeniowy dla naszej armii w ramach którego do roku 2022 mamy wydać blisko 130 mld zł, będzie realizowany w taki sposób aby jak największa część tych środków została ulokowana w przedsiębiorstwach w Polsce.

Okazuje się, że pierwszy z wielkich przetargów w ramach tego programu na zakup 70 śmigłowców dla polskiej armii opiewający według różnych szacunków na kwotę od 8 do 12 mld zł, trafia do francuskiej firmy, która deklaruje tylko uruchomienie w Polsce zaledwie montowni śmigłowców Caracal i to najwcześniej za 2-3 lata.

Jeżeli nawet Francuzi wywiążą się z tego zobowiązania i rzeczywiście to montowanie śmigłowców będzie odbywało się w Łodzi, to udział  naszego kraju w całości tej produkcji będzie zdaniem ekspertów z tej dziedziny najwyżej 10% (jak to w montowni).

4. Takie rozstrzygnięcie tego przetargu jest ewidentnie szkodliwe dla Polskiej gospodarki, ponieważ może oznaczać zmniejszenie zainteresowania lokowaniem w Polsce produkcji śmigłowców zarówno przez Amerykanów jak i Włochów oraz Brytyjczyków, a więc „swoisty uwiąd” zakładów w Mielcu i Świdniku, być może nawet z wyraźnym zmniejszaniem zatrudnienia.

Co więcej przemysł zbrojeniowy w tym najnowocześniejsza jego część lotnicza, to ważna część strategii rozwoju zarówno województwa lubelskiego jak i podkarpackiego (w tym ostatnim funkcjonuje specjalny klaster pod nazwą „Lotnicza dolina”, więc takie rozstrzygnięcie to nomen omem „podcięcie skrzydeł” koncepcji rozwojowych opracowanych i wdrażanych przez samorządy obydwu województw.      

Co więcej gdyby wybrano produkt ze Świdnika albo z Mielca, to mielibyśmy na naszych wschodnich rubieżach, duży amerykański albo włosko - brytyjski zakład zbrojeniowy, będący ważną częścią NATO-wskiej infrastruktury na naszych wschodnich rubieżach.

5. Ogłaszający wczoraj to przetargowe rozstrzygnięcie prezydent Komorowski posunął się do kłamstwa stwierdzając, że wszyscy trzej oferenci mają zakłady w Polsce, choć przecież doskonale wiedział, że wybrano helikopter w całości produkowany we Francji.

To pierwszy chyba taki przetarg na świecie, że kraj kupuje produkty za granicą,  mimo tego, że na jego terenie takie same (albo lepsze) produkują dwie krajowe firmy wspomagane przez poważnych zagranicznych inwestorów.

Gołym okiem widać, że o takim a nie innym rozstrzygnięciu zdecydowały głównie czynniki polityczne, a nie ekonomiczne czy militarne i w tym kontekście pojawia się między innymi teza o swoistej zapłacie „Francuzom”, za poparcie Tuska na „prezydenta Europy”.

Zbigniew Kuźmiuk

*tekst ukazał się oryginalnie na Salon24.pl pt. "Dobitny przykład jak prezydent Komorowski wspiera przemysł w Polsce".

Komentarze (7):

anonim2015.04.22 7:17
Niestety w ostatnich wyborach większość zdobyli handlarze kosztem patriotów. Oby się to więcej nie powtórzyło!
anonim2015.04.22 7:24
kuzmiuk to opózniony w rozwoju gumofilc. Helikoptery mają służyć wojsku a nie wozić związkowców.
anonim2015.04.22 9:28
Tak się kończy bycie bastionem PIS, PIS wygrywa nic nie daje Podkarpaciu bo i tak zagłosuje na Jarosława, a PO nie daje bo po co skoro i tak głosuje na PIS.
anonim2015.04.22 10:11
Polaku pracuj za 250-300 euro ! i nie dyskutuj. brak już słów na to co się dzieje w Polsce, jakich szkodników jacyś Polacy powybierali ! Jeżeli teraz nie wygramy to już możemy zapomnieć o wolnej Polsce, dalej będzie okradana, dalej mafia będzie się rozwijać i umacniać.Utracimy wszystko co ma wartość narodową. Brońmy się jak możemy przed komorowskim i ferajną tuska ! PSL brać na dystans, na krótki łańcuch.
anonim2015.04.22 20:33
Deklarować żabojady różne rzeczy mogą. nie są obwarowani prawną umową na wybudowanie montowni w Polsce i doskonale o tym wiedzą. Komorowski co dla niego podetkną to zatwierdza jego nie obchodzi Polski przemysł ważne jest aby nadal bezkarnie rozkradać razem z WSI gigantyczne kwoty na Cypr wyprowadzać. Kręcą lody libertyni na przetargach z pndolino się udała i sprawa przycichła to teraz czas na następne kombinację z śmigłowcami.
anonim2015.04.23 10:12
okazało się że amerykanie nie potrafią robić śmigłowców ! to jest podobna teza do tej , w której brzoza rozdupczą 80 tonowego tupolewa na dziesiątki tysięcy części i w tłuszczy polskiej znajdą się tacy w co to uwierzą. W ameryce samoloty tną skrzydłami wieżę WTC, ale tam obowiązują prawa fizyki nad Smoleńskiem prawa anodiny.
anonim2015.04.24 1:24
Zakup Caracali jest "przykrywką" dla zakupu (tzn. wciśniecia Batrakowi w d**ę kilkudziesięciu milardów USD z pieniedzy polskich podatników) w USA niedziałajacej mieszanki już przestarzałego z jeszcze nieistniejącym czyli systemu antyrakietowego Patriot. A wtedy będzie można kupić U-212. I to te U-booty będą właściwą zapłatą - a wszystko pod pozorem "dywersyfikacji".