Duda: W Smoleńsku zginęli najlepsi z nas ... - zdjęcie
10.04.20, 18:45Prezydent Andrzej Duda/YT/prezydent.pl

Duda: W Smoleńsku zginęli najlepsi z nas ...

38

W związku z przypadającą dzisiaj 10. rocznicą tragedii smoleńskiej prezydent Andrzej Duda wygłosił specjalne orędzie do narodu.

Prezydent zaapelował do wszystkich Polaków:

- Dziś naszym obowiązkiem jest robić wszystko, by na miarę swoich możliwości sprostać wyzwaniom, jakie stawia przed nami służba ojczyźnie. By godnie zastąpić tych wybitnych przedstawicieli, których 10 lat temu straciliśmy. By rozwijać nasz kraj, dbać o naszą ojczyznę. By odbudowywać naszą wspólnotę mimo błędów, jakie na co dzień popełniamy, po to, by była w stanie sprostać najtrudniejszym wyzwaniom. Jesteśmy to winni wszystkim wspaniałym ludziom, których utraciliśmy 10 kwietnia 2010 roku. O to wszystkich Państwa – moich rodaków – gorąco proszę, o to apeluję w tę 10. rocznicę, w ten Wielki Piątek, w tym trudnym czasie.

Nawiązując do bieżącej sytuacji Polski stwierdził:

- Dzisiaj, w 10. rocznicę tamtej tragedii, nie mogliśmy spotkać się, by razem, biorąc udział w marszach pamięci i innych publicznych wydarzeniach, uczcić pamięć tych, których wówczas utraciliśmy. Nie było zgromadzeń i przemówień; nie było mszy świętych za ich dusze. Ta rocznica przypada bowiem w szczególnym momencie – w czasie kiedy cała Polska i świat zmagają się z epidemią koronawirusa.

Przypomniał o tym, jakie wtedy pełnił funkcje przy śp. prezydencie Lechu Kaczyńskim i o nim samym wspominał:

- Byłem wówczas ministrem w Kancelarii Prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego. To była dla mnie także osobista tragedia. Straciłem mojego Prezydenta, wspaniałego szefa i nauczyciela, cudowną Pierwszą Damę Marię Kaczyńską. Utraciłem przyjaciół, druhów, koleżanki i kolegów, z którymi na co dzień pracowałem. Wszyscy utraciliśmy. W katastrofie zginęli przecież przedstawiciele całej klasy politycznej. Każdy uczestnik tej delegacji, bez względu na poglądy, znalazł się w niej z pobudek patriotycznych. Kochał Polskę. Chciał oddać hołd naszym pomordowanym rodakom.

Dodał też:

- Chociaż minęło 10 lat od tej tragedii, to przeżywam ją równie mocno i widzę wyrwę w naszym narodzie, jaka została po tych, którzy zginęli. W Smoleńsku zginęli najlepsi z nas. Mówię to z pełnym przekonaniem. Jestem pewien, że Polska byłaby dzisiaj inna, lepsza, gdyby oni żyli.

 

Poniżej całość orędzia prezydenta Andrzeja Dudy

 

Drodzy Rodacy, Szanowni Państwo!

Wielu z nas dokładnie pamięta, co robiło 10 lat temu – 10 kwietnia 2010 roku. Ja pamiętam, jakby to było wczoraj. Jeszcze nie zdążyłem włączyć telewizora, by obejrzeć transmisję z uroczystości w Katyniu, kiedy rozległ się dzwonek telefonu. To dzwoniła nasza znajoma, przyjaciółka naszej rodziny. Powiedziała: „Andrzej… gdzie ty jesteś? Nie poleciałeś do Katynia?”, a potem się rozpłakała. Pamiętam, zaskoczony odpowiedziałem, że jestem w domu, w Krakowie, i zapytałem, co się stało. A ona, łkając, powiedziała: „Spadł samolot z prezydentem, rozbił się przy lądowaniu”. Szok, rozpacz, niedowierzanie. Jakaś resztka nadziei, że może właściwie nic się nie stało, że może to nie jest prawda. A potem, że może to tylko jakieś nieznaczne straty, że nie wszyscy zginęli... Potem – że może ktoś się uratował. Niestety. Spotkała nas niewyobrażalna tragedia – zginęło 96 wspaniałych Polaków na czele z Prezydentem RP, prof. Lechem Kaczyńskim, i jego Małżonką. Nasza ojczyzna poniosła olbrzymią stratę. To była największa tragedia w powojennej historii Polski.

Dzisiaj, w 10. rocznicę tamtej tragedii, nie mogliśmy spotkać się, by razem, biorąc udział w marszach pamięci i innych publicznych wydarzeniach, uczcić pamięć tych, których wówczas utraciliśmy. Nie było zgromadzeń i przemówień; nie było mszy świętych za ich dusze. Ta rocznica przypada bowiem w szczególnym momencie – w czasie kiedy cała Polska i świat zmagają się z epidemią koronawirusa.

Przypada też w szczególnym dla chrześcijan, symbolicznym dniu – w Wielki Piątek. Dniu, który – jak żaden inny w roku – naznaczony jest cierpieniem, w którym oddajemy się zadumie, refleksji i modlitwie. Poświęćmy chwilę, by wspomnieć tych, których utraciliśmy w katastrofie smoleńskiej. Pamiętajmy też o tych, których oni lecieli wówczas upamiętnić: o polskich elitach zamordowanych 80 lat temu w Katyniu zdradzieckimi kulami sowieckich oprawców. O wielkich Polakach, którzy oddali swoje życie za ojczyznę w czasie największej próby. Ich ofiara nie poszła na marne, a tamta zbrodnia ludobójstwa – dokonana na rozkaz Stalina – nigdy nie zostanie zapomniana. Bo mimo kłamstwa katyńskiego i komunistycznych prześladowań prawda zwyciężyła.

Szanowni Państwo, Drodzy Rodacy!

10 lat temu cała Polska okryła się żałobą. W wielu polskich rodzinach ten ból związany był ze stratą kogoś najbliższego: mamy czy taty, brata lub siostry, męża, żony, córki czy syna.

Byłem wówczas ministrem w Kancelarii Prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego. To była dla mnie także osobista tragedia. Straciłem mojego Prezydenta, wspaniałego szefa i nauczyciela, cudowną Pierwszą Damę Marię Kaczyńską. Utraciłem przyjaciół, druhów, koleżanki i kolegów, z którymi na co dzień pracowałem. Wszyscy utraciliśmy. W katastrofie zginęli przecież przedstawiciele całej klasy politycznej. Każdy uczestnik tej delegacji, bez względu na poglądy, znalazł się w niej z pobudek patriotycznych. Kochał Polskę. Chciał oddać hołd naszym pomordowanym rodakom.

Posłowie i senatorowie, duchowni różnych wyznań, szefowie wielu urzędów centralnych, przedstawiciele Rodzin Katyńskich, generałowie, funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu, piloci i cała załoga samolotu. Wspaniali ludzie. Każdy z nas ma jakieś osobiste wspomnienie związane z tamtymi wyjątkowymi dniami, które nastały po katastrofie smoleńskiej. Dla mnie takim momentem była wizyta w Moskwie kilka dni po katastrofie. Zaprowadzono mnie w miejsce, gdzie znajdowały się ciała prawie wszystkich ofiar, w tym moich przyjaciół, z którymi się wtedy pożegnałem. Potem byliśmy przy Pani Prezydentowej i przy zamykaniu jej trumny. Modliliśmy się. Płakaliśmy. Nigdy tego nie zapomnę.

W tamtych dniach jako Polacy pokazaliśmy, że w chwilach trudnych potrafimy być wspaniałą wspólnotą, potrafimy być solidarni. Wiele dowodów tej ludzkiej solidarności obserwowaliśmy podczas przejazdu trumien z ciałami Pary Prezydenckiej. Setki tysięcy osób stało w niekończącej się kolejce do Pałacu Prezydenckiego, żeby oddać hołd Parze Prezydenckiej. Tysiące tulipanów układanych na Krakowskim Przedmieściu w hołdzie Pani Prezydentowej. Setki tysięcy zniczy. Tłumy uczestniczące w pożegnaniach wszystkich tych, którzy zginęli. Przeżywanie żałoby stało się wtedy naszymi wielkimi narodowymi rekolekcjami.

Także dzisiaj wspólnota jest nam niezwykle potrzebna w obliczu zupełnie innych wyzwań związanych z pandemią koronawirusa. Potrzebujemy jej, by razem pokonać to zagrożenie – żeby wspólnie przetrwać ten trudny dla Polski, Europy i świata czas. By wyjść z niego zwycięsko. I musimy kolejny raz pokazać, że potrafimy zdać tak trudny egzamin.

Drodzy Rodacy, Szanowni Państwo!

Chociaż minęło 10 lat od tej tragedii, to przeżywam ją równie mocno i widzę wyrwę w naszym narodzie, jaka została po tych, którzy zginęli. W Smoleńsku zginęli najlepsi z nas. Mówię to z pełnym przekonaniem. Jestem pewien, że Polska byłaby dzisiaj inna, lepsza, gdyby oni żyli.

Dziś naszym obowiązkiem jest robić wszystko, by na miarę swoich możliwości sprostać wyzwaniom, jakie stawia przed nami służba ojczyźnie. By godnie zastąpić tych wybitnych przedstawicieli, których 10 lat temu straciliśmy. By rozwijać nasz kraj, dbać o naszą ojczyznę. By odbudowywać naszą wspólnotę mimo błędów, jakie na co dzień popełniamy, po to, by była w stanie sprostać najtrudniejszym wyzwaniom. Jesteśmy to winni wszystkim wspaniałym ludziom, których utraciliśmy 10 kwietnia 2010 roku. O to wszystkich Państwa – moich rodaków – gorąco proszę, o to apeluję w tę 10. rocznicę, w ten Wielki Piątek, w tym trudnym czasie.

prezydent.pl

 

Komentarze (38):

fumfel2020.08.30 12:56
No jeśli to byli najlepsi z was to nie świadczy dobrze o całym narodzie.
adrian manowski2020.04.11 11:54
"Duda: W Smoleńsku zginęli najlepsi z nas ..." pierwszy raz zgadzam sie z kims z pisu... Jest spora szansa ze gdyby nie to, byloby w tym kraju duzo lepiej a nie wojny polityczne bo Kaczynski za wszelka cene, chce wladze utrzymac w kraju. Dlatego tak Panie Prezydencie najlepsi z was zgineli i zostawili obywatelom was.
Lisek2020.04.11 15:10
jesteś platformerskim trollem potomkiem komuchów przywiezionych na ruskich tankach kanalio
adrian manowski2020.04.11 15:41
Twoj stary to potomek komuchow i nazistow.
Walter2020.04.11 11:36
Jacek Sasin był organizatorem delegacji lecącej do Smoleńska w dniu 10 kwietnia 2010 r., wiadomo z jakim skutkiem. Teraz ma być organizatorem korespondencyjnej farsy wyborczej, mającej na celu niekonstytucyjne zapewnienie władzy Andrzejowi Dudzie, na następne pięć lat. Według Trybunału Konstytucyjnego nie można znacząco zmieniać kodeksu wyborczego, w czasie krótszym niż pół roku przed głosowaniem. Dlatego ustawa o wyborze korespondencyjnym jest niekonstytucyjna. Za kilka miesięcy pogłębi się recesja gospodarcza i szanse na reelekcję Andrzeja Dudy znacząco spadną. Dlatego Andrzej Duda i Jarosław Kaczyński chcą przeprowadzić wybory w maju, w czasie pandemii koronawirusa, nawet kosztem zdrowia i życia biorących udział w głosowaniu. Frekwencja będzie bardzo niska i wielu Polaków będzie kwestionowało ważność wyboru Andrzeja Dudy. Prezydent wielokrotnie złamał konstytucję, posłusznie wykonując polecenia Jarosława Kaczyńskiego, dlatego nie powinien pełnić funkcji głowy państwa przez następne pięć lat. Twierdzenia, że wprowadzenie stanu klęski żywiołowej oznaczałoby konieczność ogromnych odszkodować z budżetu państwa są absurdalne. Odszkodowania należą się bez prowadzania stanu klęski żywiołowej, a decyzje o wypłatach podejmują wojewodowie. Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej oznaczałoby przeprowadzenie wyborów za pół roku tj. w czasie największej recesji gospodarczej, co mogłoby skutkować klęską Andrzeja Dudy.
Lisek2020.04.11 15:08
zamknij sie już czerwony klaunie
ja2020.04.11 8:06
Dlatego dzisiaj pragnę wam przekazać lekarstwo, abyście nie bali się żadnej epidemii, a we wszystkim zaufali Bogu. Przygotujcie następujący napój: suszone owoce głogu zalejcie szklanką gorącej wody. Dodajcie szczyptę imbiru oraz łyżeczkę miodu lipowego. Do tego dodajcie łyżeczkę soku z cytryny oraz łyżeczkę mocnego naparu z lipy. Podgrzejcie, ale tak, aby się cały napój nie zagotował i ciepłe pijcie rano i wieczorem. To was uchroni przed wszelkimi bakteriami.
czekista2020.04.11 7:14
Zgodze sie z Panem Prezydencie, ze najlepsi z Was, ale juz wcale nie najlepsi z Narodu Polkiego.
anonim2020.04.11 4:40
Bardzo dobrze, że Prezydent przypomina, iż nie ma większego bogactwa wspólnoty aniżeli wartościowi ludzie. Powinniśmy zrobić wszystko, aby cała nasza kultura, edukacja, sposób życia, były skierowane na zaktualizowanie i wydobycie z ludzi ich najbardziej specyficznych, najwartościowszych cech. Wszak nasi oprawcy, międzynarodowa komuna, czy nazizm, właśnie tego chcieli nas pozbawić, starając się zrobić z nas bezmyślne, pozbawione uczuć wyższych, więc specyficznie ludzkich, bydło. Wielkie jest zobowiązanie polskiego narodu, aby takiej redukcjonistycznej wizji człowieka się przeciwstawić.
WięcejPustowzdętychOrędziNiżOfiarKoronawirusa2020.04.10 23:50
Dudyń wydala "orędzia", jakby miał koronabiegunkę. Czasem luzuje go w orędziowaniu kierowniczka podstawówki Witek, zatrudniona obecnie jako marszałek.
Robert2020.04.10 23:00
Duda jako jeden z ministrów kancelarii L.Kaczyńskiego był jednym z organizatorów wizyty w Smoleńsku i wie jak przebiegały przygotowania. Główna polska zasada organizacyjna - "jakoś to będzie" plus rosyjski bałagan, to są przyczyny katastrofy smoleńskiej. Do tego doszła żądza władzy Jarosława i wszystko elegancko się dopasowało. W ówczesnych warunkach atmosferycznych samolot nie powinien był wystartować i dlatego moralną odpowiedzialność za katastrofę ponosi Jarosław Kaczyński. Wszystko co robi przez ostatnie 10 lat ma na celu zagłuszenie sumienia. Klakierzy Kaczyńskiego nazywają Lecha wielkim prezydentem i to jest wielkie nieporozumienie. "Wielki prezydent" nie pakuje do samolotu wszystkich głównych generałów WP.do.Tak postępuje człowiek nie mający własnego zdania i takim był Lech K., którym kierował brat bliźniak (podobnie jak kieruje obecnie Dudą, Morawieckim).
Szymon2020.04.11 3:18
ROBERT! Kłamstwo ! Łżesz, jak najęty ! Zazdrościsz nam i tyle !
fdf2020.04.10 22:33
nic o raporcie Macirewicza tylko pitu pitu i po trupach do celu wstyd
Izydor2020.04.10 20:01
Z punktu widzenia globalnej polityki to było mało nic nie znaczące wydarzenie. CNN pokazywał to w pierwszej trójce wiadomości przez dwa dni potem powędrowało na koniec serwisów informacyjnych by po jakimś tygodniu zniknąć. Z punktu widzenia naszej polityki lokalnej miało niewielkie znaczenie: Jarek prawie został prezydentem i okazało się że wszyscy lubili jego brata. Machina rządu i biurokracji dalej podążała swoją drogą. To co jest ważne rozegrało się później: taniec na trumnach i psychoza żoliborskiego posła pragnącego udowodnić że za katastrofę odpowiedzialny jest ktokolwiek tylko nie on i jego brat. Wystarczyło 10 lat takiego tańca i to co kiedyś był psychozą prawackiej szurii na gownoportalach jest przekazem dnia w TVP. Szambo ciemnoty, ksenofobi, antysemityzmy wybuchło i przy poklasku kościoła rozlało się po całym kraju.
ABC2020.04.10 20:16
Polak by tak nie napisał i to jeszcze w Wielki Piątek i 10 rocznicę tragedii............Jad płynie od ciebie od Tatr do Bałtyku........Wycisz się ,Wesołych Świąt Zmartwychstania Pańskiego..........Tu jest Polska i polska racja stanu,która w Smoleńsku została podeptana.
Izydor2020.04.10 20:32
Taniec na trumnach socjopaty to polska racja stanu? Zgadzam się że Polak by tak nie napisał.
Szymon2020.04.11 3:14
Izydor To tylko i wyłącznie jest twoje określenie ! TO TY JESTEŚ SOCJOPATĄ, W DODATKU NIE POLAKIEM ! WIĘC PILNUJ SIĘ SWOICH, BO CIĘ NIE WPUSZCZĄ DO KRAJU ! PISAŁEŚ WCZEŚNIEJ,, ŻE JESTEŚ ŻYD WYKLĘTY!? CZY NIE MYLĘ SIĘ ???
keff2020.04.10 19:06
I love you Budyń
JAK TEN UKRAIŃSKI ŻYD COŚ POWIE2020.04.10 19:02
TO NIE WIADOMO CZY SIĘ ŚMIAĆ CZY PŁAKAĆ.
ABC2020.04.10 20:20
Andrzej Duda jest Polakiem,nie powtarzaj bredni.Pokazywał miejscowość swoich dziadków.Ludzie ich znają.Dlaczego zmyślasz ,sprawia ci to przyjemność ?A może wściekłość przysłania ci racjonalne myślenie.
*82020.04.10 21:56
jest takim polakiem jak kaczynski ,nazwiska maja Polskie od 1945 r
Szymon2020.04.11 2:58
*8 ! Hahaha ! Ale znalazł się z ciebie niby-"Polak", co jest bez skazy! ?? Jesteś polskojęzycznym Żydem! PILNUJ SIEBIE ! Nienawidzisz nas i plujesz jadem! To wypad z Polski, czemu się tu męczysz? A swoje nazwisko, to od kiedy zmieniłeś?? Znasz to:? "SĄDZĘ CIEBIE WEDŁUG SIEBIE" !? WIĘC ZAMILCZ! ZA DUŻO WIEM O TOBIE ! A cóż tak się kryjesz za tą "8" ?? Nicki ci nie potrzebne, twoje słownictwo i lewackie odzywki cię wydają! Wiadomo kim jesteś !
Sex Randki Online2020.04.10 19:02
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - http://www.fllirt.com.pl i wyszukaj mnie po niku: KSandi2 napisz do mnie i spotkajmy sie!
Leszek2020.04.10 19:00
Najlepsi z nich? Nie trudno być lepszym niż Jarek Kaczyński, Duda i im podobni.
ABC2020.04.10 20:24
...Oj chcielibyście mieć takiego Dudę i Kaczyńskiego,smak stracony.Trzeba zęby zaciskać i podpierać się dyskredytowaniem tych osób.Słabe to i bardzo infantylne.
Polak2020.04.10 18:57
"najlepsi" czyli kto? Prezydent tak nieudolny i bezradny, że politycy kazali mu wychodzić na korytarz i czekać aż zadzwonią do brata? Czy może kandydat SLD z wynikiem szacowanym w granicach błędu pomiarowego? A może samozwańczy emerytowany były nosiciel przedwojennych insygniów prezydenckich? Nie czarujmy się, nikt mający jakiekolwiek znaczenie dla Polski w tym locie nie uczestniczył. A największą tragedią jest to, że PiS wykorzystał ten wypadek by tańcem na trumnach wrócić do polityki.
Zbyszek2020.04.10 19:12
Z twojego wpisu przebija pogarda dla ofiar - widać w tym sowieckie piętno na duszy.
*82020.04.10 21:54
a kto zrobil biznes na swoich bliskich ,teraz drugi raz hieny wyciagnely kase , bawcuie sie za swoje ,to codziennie mozecie uprawiac ten cyrk
Szymon2020.04.11 2:42
Zbyszek! To nie "Polak", tylko taki ma tym razem nick! To Lech Keller- Krawczyk, lub jak wolisz "..ateista du...ny g....j" ...itd...! Masz rację, że jedzie od niego sowieckie piętno! On za Komuny u nas był SB-kiem! Trochę wcześniej chwalił się że ciągnie go do Stachanowców! Więc nic dziwnego! Poczytaj sobie o nim w sieci, to zobaczysz co robił z dziećmi i nie tylko! Ale kogoś to widzi, zamiast swoich wybryków!
Polak2020.04.11 7:03
Widać jak pisowski troll kwiczy w alergii na fakty :)
Szymon2020.04.11 20:57
"polak" To ty kwiczysz, Lechu "nie Polaku" ! Masz alergię na fakty ! Prawdę napisałem o tobie ! Jakoś nie zaprzeczyłeś! No, ale prawdy nie możesz zakrzyczeć ! Taki jesteś! Żebyś i 100 razy zmieniał nicki , to i tak ciebie zawsze poznam, jak również bardzo wielu cię poznaje po kwiku !
Szymon2020.04.11 3:04
" nie Polaku" Ale zioniesz nienawiścią! A wiesz dlaczego !? BO ZAZDROŚCISZ NAM TAKICH LUDZI ! DLATEGO PLUJESZ, BO NIC INNEGO NIE MOŻESZ ZROBIĆ ! ZABRAKŁO CI ARGUMENTÓW, WIĘC UŻYWASZ OBELG ! ZAWSZE TAKI ROBISZ, KIEDY SIĘ WKURZASZ, JAK JUŻ NIE MASZ CO NAPISAĆ! Brawo, pisz tak dalej, wiadomo kiedy jesteś B E Z R A D N Y ....!
Lisek2020.04.11 15:02
lecz sie na nogi bo na łeb już za pózno debilu
wASDFG2020.04.10 18:56
a swinia i debil lokaj przezyl. widac na obrazku, smieciu. ze myslisz jak PISKI DOKTOREK.
ABC2020.04.10 20:08
.....daruj sobie wyzwalasz w sobie zwierzęce instynkty.
*82020.04.10 21:51
prawda boli beton ,a gdzie wrak napisal dosadnie
Kamil2020.04.11 2:30
wASDFG ! Powiedz mi chłopie? Widzę żeś chory! Bredzisz ........! A poza tym w rodzinie wszyscy są zdrowi????
Lisek2020.04.11 15:00
strasznie masz chory łeb świnśki pokurczu czas na Tworki i elektrowstrząsy kretynie