13.11.19, 11:00Screenshot Youtube - Gazeta Polska VD

Opinia Ordo Iuris przekazana sądowi: Naklejki z ,,Gazety Polskiej'' nie łamią prawa

Naklejki wyrażające sprzeciw wobec ideologii ruchu LGBT, będące dodatkiem do jednego z lipcowych wydań „Gazety Polskiej”, cieszyły się dużym zainteresowaniem czytelników. Zostały one jednak wycofane z dystrybucji przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Dziś Sąd Apelacyjny w Warszawie rozpatrzy zażalenie wydawcy czasopisma na to postanowienie. Instytut Ordo Iuris przygotował w tej sprawie opinię „amicus curiae”, która została przekazana sądowi.

PRZECZYTAJ OPINIĘ

Postanowieniem z 24 lipca Sąd Okręgowy nakazał wycofanie z dystrybucji naklejki na wniosek Bartosza Staszewskiego – organizatora manifestacji ruchu LGBT w Lublinie. Zdaniem wnioskodawcy, dodatek do czasopisma miał naruszać jego dobra osobiste. Tydzień po wydaniu postanowienia wydawca „Gazety Polskiej” złożył zażalenie.

W połowie września Instytut Ordo Iuris poinformował o opieszałości Sądu Okręgowego, który długo nie przekazywał zażalenia do sądu II instancji. Postanowienie o wycofaniu z dystrybucji naklejki zostało wydane 2 dni po wpłynięciu wniosku w tej sprawie. Zażalenie na to postanowienie zostanie rozpatrzone przez Sąd Apelacyjny w Warszawie po ponad 2 miesiącach od złożenia zażalenia.

Instytut Ordo Iuris przesłał w tej sprawie do Sądu Apelacyjnego w Warszawie opinię „amicus curiae” (przyjaciela sądu). Zdaniem ekspertów Instytutu wydawca „Gazety Polskiej” działał w ramach konstytucyjnie gwarantowanej wolności prasy i innych środków społecznego przekazu, a publikacja naklejki objęta jest fundamentalną z perspektywy praw człowieka wolnością wyrażania swoich poglądów, w tym poglądów krytycznych wobec postulatów politycznych i społecznych (odpowiednio art. 14 i 54 Konstytucji RP).

„Działania wydawcy «Gazety Polskiej» w postaci publikacji naklejki stanowiły wykonanie przysługującego mu prawa wyrażania poglądów i miały na celu realizację społecznie uzasadnionego interesu. Jako takie korzystają w pełni z ochrony prawnej. Ufam, że argumenty przedstawione sądowi w opinii «amicus curiae» przyczynią się do wydania rozstrzygnięcia, w którym sąd stanie po stronie wolności słowa i wolności wyrażania swoich poglądów, szczególnie w debacie publicznej nad istotnymi dla społeczeństwa kwestiami” – mówi Łukasz Bernaciński z Centrum Analiz Ordo Iuris.

Ordo Iuris 

Komentarze

Dominos2019.11.14 10:56
No fajnie Was historia za 50 lat oceni. Wstyd przyznawac sie do bycia Polakiem przez takie go*na.
Pet2019.11.13 21:14
A co to te Ordo coś tam? Jakaś sekta?
anonim2019.11.13 21:47
Sekta uważająca się za ekspertów od genetyki, o zgrozo!
Cool2019.11.14 19:17
"Ordo Iuris" .. stowarzyszenie prawników ... ... zajmują się miedzy innymi obroną w procesach sądowych, osób/działaczy/wolontariuszy itp oskarżanych przez środowiska lewicowe. Wygrywaja jak leci, wszystkie chyba procesy! ...mimo tendencyjności polskich sądów ... to naprawę dobrzy prawnicy! ;-)
anonim2019.11.13 17:36
No tak wiadomo, że można zakazywać wstępu niektórym grupom społecznym. Co dalej? Wyznaczanie dystryktów dla tej grupy społecznej? Skądś to znam... hmmmmm...
Errata!2019.11.13 17:52
Nie chodzi o grupę społeczną tylko o ideologię!
anonim2019.11.13 18:20
Nie ma ideologii. Są ludzie, którzy chcą czuć się bezpiecznie, chcą czuć się szanowani, chcą mówić otwarcie o tym kim są.
Cool2019.11.13 18:59
Sami sie nie akceptujecie ... dlatego szukacie swojej wartości w opinii innych ludzi! ... to jest Wasz podstawowy problem! Zaakceptuj siebie ... a żadne LGBT nie będzie Ci potrzebne! Ludzie mają głęboko w doopie seksualność, wygląd czy problemy innych ... ale prowokowani reagują "alergicznie"
anonim2019.11.13 19:43
Prowokowani czym? Widokiem dwóch mężczyzn trzymających się za rękę? Słowem "Misiek" wypowiedzianym do mężczyzny przez drugiego mężczyznę? A gdzie równe prawa co? Gdzie możliwość uznania związku przez państwo, by po 30 latach razem nie być według urzędów obcymi dla siebie ludźmi? Dlaczego osoby transpłciowe muszą pozywać swoich rodziców, by móc żyć zgodnie ze swoim samopoczuciem? I nie gadaj bzdur, że to jest problem samoakceptacji. Gdy odrzuca Cię społeczeństwo, gdy w domu, w otoczeniu wmawiają Ci, że coś jest z Tobą nie tak, zaczynasz się zastanawiać.
Cool2019.11.14 8:40
Nie chce mi sie pisać w kółko, bo i tak wiem co odpiszesz, dlatego polecam Ci ten wiersz/tekst ... Tylko postaraj sie go zgłębić!!! >>> Kiedy naprawdę zacząłem kochać samego siebie, zrozumiałem, że zawsze i wszędzie jestem we właściwym momencie i we właściwym miejscu. Od tamtej pory mogłem być spokojny. Dziś wiem, że to się nazywa… Poczuciem własnej wartości. Kiedy naprawdę zacząłem kochać samego siebie, uświadomiłem sobie, że ból i cierpienie są tylko ostrzeżeniem dla mnie, bym nie żył wbrew własnej prawdzie. Dziś wiem, że to się nazywa… Autentyczność. Kiedy naprawdę zacząłem kochać samego siebie, przestałem tęsknić za innym życiem i mogłem dostrzec, że wszystko wokół mnie to zaproszenie do rozwoju. Dziś wiem, że to się nazywa… Dojrzałość. Kiedy naprawdę zacząłem kochać samego siebie, zrozumiałem, że narzucając innym moje pragnienia mogę ich urazić, tym bardziej jeśli wiem, że nie nadszedł odpowiedni czas, że ta osoba nie jest na to gotowa, nawet jeśli tą osobą byłem ja sam. Dziś wiem, że to się nazywa… Szacunek. Kiedy naprawdę zacząłem kochać samego siebie, uwolniłem się od tego wszystkiego, co nie było dla mnie dobre. Od potraw, ludzi, przedmiotów, sytuacji i od wszystkiego, co wciąż odciągało mnie ode mnie samego. Na początku nazywałem to „zdrowym egoizmem”. Ale dziś wiem, że to… Miłość do samego siebie. Kiedy naprawdę zacząłem kochać samego siebie, przestałem tracić czas i tworzyć wielkie plany na przyszłość. Dziś robię tylko to, co sprawia mi radość i przyjemność, co kocham i co sprawia, że moje serce się uśmiecha. I robię to na mój sposób i we własnym tempie. Dziś wiem, że to się nazywa… Prostota. Kiedy naprawdę zacząłem kochać samego siebie, przestałem chcieć mieć zawsze rację. Dzięki temu rzadziej się myliłem. Dziś wiem, że to się nazywa… Pokora. Kiedy naprawdę zacząłem kochać samego siebie, przestałem żyć przeszłością i zamartwiać się o przyszłość. Teraz żyję chwilą, w której dzieje się WSZYSTKO. Żyję więc teraz każdym dniem i nazywam to… Spełnieniem. Kiedy naprawdę zacząłem kochać samego siebie, uświadomiłem sobie, że mój umysł może działać przeciwko mnie. Kiedy jednak działa razem z sercem zyskuję ważnego sojusznika. Dziś nazywam to… Życiem! ~ Charles Chaplin Pozdrawiam!!! :-)
anonim2019.11.14 14:24
Można kochać siebie całym sercem, ale miłość do samego siebie nie uchroni od skopania przez jakiegoś łysego psychola. Pozdrawiam cieplutko.
Cool2019.11.14 18:58
I prowokacyjne marsze maja chronić przed napadami "łysych psycholi?! .. no to chyba osiągnęliście odwrotny efekt! ... pomijam, że można być skopanym również za brak papierosa czy zapalniczki ... albo za to, że idziesz z atrakcyjną dziewczyną! Przemylś to sobie pozdro :-)
bogdanus2019.11.13 14:42
Tak trzymać.
qwerty2019.11.13 13:23
Ziobro rozkazał to sąd oddalił. Ot i reforma sądownictwa zadziałała
Michał Jan2019.11.13 17:00
Już rozstrzygnięte? Skąd ta wiadomość?
Dominos2019.11.13 11:27
Od kiedy zakazywanie innym wolnosci to jest wolnosc?
Michał Jan2019.11.13 13:45
Sprawa jest trochę inna - jeżeli ktoś powiesi sobie coś takiego w swoim prywatnym lokum, to niepozwalanie mu jest zabieraniem wolności. Jeżeli w publicznym - odwrotnie.
joemonstre2019.11.13 14:50
Podobnie z krzyżem. W swoim domu wieszaj ile chcesz, ale w przestrzeni publicznej nie.
Michał Jan2019.11.13 16:44
A nie, bo krzyż nie zakazuje wstępu, a jest symbolem Boga witającego wszystkich, ganiącego tylko ich grzechy. Przy okazji przypominającego, skąd jesteśmy tacy, jacy jesteśmy - czy będąc za, czy w kontrze, odnosimy się do Niego.
anonim2019.11.13 18:22
Ale nie każdy w przestrzeni publicznej to katolik, Michasiu.
Michał Jan2019.11.13 11:17
Niepodanie ręki też nie jest złamaniem prawa, ale jednak ma dość zasadnicze znaczenie. Niesłusznie przypisuje się elgiebetowcom reprezentację wszystkich homoseksualistów, przez co taki znak rzeczywiście mógł być (nadal niesłusznie, ale jednak) traktowany, jak zakaz wstępu homoseksualistom. A to jest głęboko niesłuszne. Gazpolowcy, jak i partia, u której się uwiesili, to jednak totalni partacze.
Albert2019.11.13 11:08
"Prezes fundacji Ordo Iuris zapowiedział w piątek złożenie zawiadomienia do prokuratury po tym, jak artystka z Wrocławia zamieściła w Internecie film, w którym zachęca do zakupu rzeźby przedstawiającej wizerunek Maryi w kształcie waginy w tęczowych barwach." Czyżby działania artystki z Wrocławia nie stanowiły wykonania przysługującego jej prawa wyrażania poglądów i miały na celu realizację społecznie uzasadnionego interesu? Ach te ordojurki - co krok, to totalna kompromitacja. I jak potem poważnie traktować tych katoćwoków?
anonim2019.11.13 11:50
Odpowiem właściwie do Twojego poziomu: A co byś powiedział gdyby ktoś twoją twarz przykleił do fallusa i sprzedawał na straganach i powiedział , przecierz to sztuka - perfrmans
ThereAreNoPolishBystandersInTheHolocaust2019.11.13 12:58
WTF is "perfrmans" ?
Albert2019.11.13 14:47
Nie oczekuj znajomości języka obcego od kogoś, kto nie ogarnia ojczystego w stopniu choćby podstawowym.
Albert2019.11.13 14:46
Oczywiście od katoćwoków nie sposób oczekiwać czegokolwiek mądrego, czego jesteś doskonałym przykładem. Odpowiedź na twoje pytanie jest bardzo prosta - wytoczyłbym mu proces z racji złamania art. 81 ust. 1 o prawie autorskim i prawach pokrewnych A następnym razem, zanim zaczniesz się wypowiadać na forum publicznym, to postaraj się choćby skończyć te trzy klasy szkoły podstawowej - z analfabetami dyskusja jest raczej niemożliwa.
Polak Ateista Dumny Gej2019.11.13 11:07
Czekamy na naklejki "STREFA WOLNA OD CZARNEJ ZARAZY"
Michał Jan2019.11.13 11:34
Wieszaj sobie. Do jaczejek i melin nikt porządny i tak się nie pofatyguje.
Polak Ateista Dumny Gej2019.11.13 12:02
Powiesimy na tramwajach, w autobusach, na ławkach w parku, urzędach państwowych, publicznych szkołach świeckich.
Michał Jan2019.11.13 13:47
Czyli w odpowiedzi na naklejkę do nalepiania w miejscach prywatnych, jakimś szitem po miejscach publicznych. Ale wymagać odróżniania sfery prywatnej od publicznej od czwororęcznych byłoby grubą przesadą.
anonim2019.11.13 17:37
"Wieszaj sobie" a potem ryk, że "chlip chlip katolicy są tacy uciśnieni, chlip chlip"
***2019.11.13 19:20
Martw się o Siebie.
anonim2019.11.13 19:45
"bijo katolików, jestem heteroseksualnym, cispłciowym, katolickim, białym mężczyzną, nikt nie ma gorzej ode mnie!!"
LESZEK2019.11.13 11:37
Straszni z Was rasiści.
Polak Ateista Dumny Gej2019.11.13 12:08
Idź się wypłakać na kolanka do arcybiszkopta Jędraszewskiego
Szatan (pisane z wielkiej litery)2019.11.13 11:06
Czekam aż będą dostępne naklejki: strefa wolna od Katolików, strefa wolna od Maryji, strefa wolna od Jezusa
Michał Jan2019.11.13 11:35
To pierwsze - czemu nie? Zrób se i powieś. To ostatnie - awykonalne ze względów zasadniczych.
zdfhsfjg2019.11.13 11:48
Biorąc pod uwagę, że Jezus zmarł już jakiś czas temu, to zwrot "strefa wolna od Jezusa" jest pleonazmem.
Michał Jan2019.11.13 12:00
Sęk w tym, że na krótko, więc to jednak oksymoron.
Polak Ateista Dumny Gej2019.11.13 12:00
Żeby było zabawniej Jezusa w ogóle nie było. Jego istnienie zostało przegłosowane drogą głosowania😂
Michał Jan2019.11.13 12:40
A enuncjację tę przegłosowaliście z towarzyszami w swojej jaczejce.
anonim2019.11.13 11:46
Ale Ty już jesteś w tej strefie rogatego i nie potrzebujesz naklejek - ale masz szansę z niej wyjść i się poprawić - póki żyjesz , bo potem to już tylko czarna dziura.
Jahu2019.11.13 12:02
jak pierdzielniesz w kalendarz to prawdopodobnie będziesz w takiej strefie..Twój szef od nicka już w takiej strefie jest, więc nie wiem czego nie siedzi w swojej strefie tylko ciągle się po świecie pałęta.