Olga Tokarczuk z Literacką Nagrodą Nobla - zdjęcie
10.10.19, 13:35Screenshot Youtube - Uniwersytet Łódzki

Olga Tokarczuk z Literacką Nagrodą Nobla

295

Polska pisarka Olga Tokarczuk została laureatką literackiej Nagrody Nobla. Informację na temat nagrody podała dziś Szwedzka Akademia.

W tym roku ogłoszono dwóch laureatów w dziedzinie nagrody – za 2018 oraz 2019 rok. Przed rokiem nagrody nie przyznawano w związku ze skandalem związanym z molestowaniem seksualnym, który wybuchł w Szwedzkiej Akademii.

Swoją nagrodę Tokarczuk odbierać będzie w grudniu w trakcie ceremonii. Do tej pory pisarka została wielokrotnie nagradzana, między innymi nagrodą Nike. Nominowano ją też do National Book Award.

Choć sama uważa się nie tylko za feministkę, ale i za patriotkę, z jej ust padły przed czterema laty na antenie TVP Info takie słowa na temat Polski:

Myślę, że trzeba będzie stanąć z własną historią twarzą w twarz i spróbować napisać ją trochę od nowa, nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy, które robiliśmy jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów”.

Warto też przypomnieć, że jest autorką wstępu do określanej mianem „biblii genderyzmu” książki „Gender Trouble” autorstwa Judith Butler, która w języku polskim ukazała się pod tytułem „Uwikłani w płeć”, nakładem wydawnictwa „Krytyka Polityczna”.

dam/wroclaw.wyborcza.pl,Fronda.pl

Komentarze (295):

Wprost2019.10.13 15:54
Wycieruch chazarsko-ukraiński dawno powinna mieć na łbie prokuraturę za szkalowani Polaków nędzna kreatura i wyrzutek polskości.Przeżyliśmy Bolka ,Szymborską wychwalającą Stalina i domagającej się wykonywań kary śmierci .przeżyjemy i to co coś udającą Polską literatkę,Lemingoza zawsze dawała żniwo lewackich idiotów szkoda że ich nie zabiera za sobą
Lwowianiec2019.10.12 18:25
Olga Tokarčuk = šče ne wmerła Ukrajina
Kramer2019.10.11 16:31
Polacy !!! Czy Wy nic nie kumacie ???? No to Wam prosto wyłożę kawę na ławę !!! Każdy Polak, który opluje swój własny naród na rzecz żydostwa zostaje nagradzany !!! Dlaczego film Ida dostał Oscara ??? Bo w USA rządzi wszechmocne żydostwo !! Tokarczuk z tych samych powodów dostała Nobla !! Ludzie myślcie !!
Górolik2019.10.11 9:43
jesce pewnie się karzą ucyć dzieciom w szkole o tej deb....ce. Teroz te pisarze i pisarki są poj.......ani.
Vvv2019.10.11 10:02
Od 20 lat jej książka jest lekturą w szkole.
1234562019.10.11 9:05
Odkąd Nagrodę Nobla otrzymał Barack Obama,nie ma ona już wartości.
emix2019.10.11 8:38
Brawo dla tej pani. Światełko w czarnych czasach czarnej kościelnej zarazy.
zgorszony2019.10.11 7:49
Od czasu gdy nobla pokojowego nie otrzymał JPII (A tyle rozbił dla pokoju jak nikt) ta nagroda to stała sie tylko "KOSCIĄ NIEZGODY" Teraz czekam kiedy pan Urban za prace "publicysty" dostanie nagrodę
marektor2019.10.11 8:00
Dokładnie. Nie dali JPII, bo - takie tłumaczenie - chodziło o to by dać komuś, kto jej potrzebuje, aby ta nagroda miała wpływ, wpływ polityczny. Chodzi o sterowanie, słuszne, czy nie, chodzi o sterowanie. Nie uznanie. Teraz prawdopodobnie także chodzi o to żeby coś pomanipulować. Nie dają nagrody ot tak, bo ktoś zasłużył. Ona ma "działać"
anonim2019.10.11 6:45
"jej zdaniem Polacy byli kolonizatorami, „większością, która tłumiła mniejszość”, właścicielami niewolników i mordercami Żydów." Czy to jest prawda?............ Ta mniejszość była wypędzana z całej Europy od średniowiecza, by w Polsce znaleźć azyl.!!!. i znajdowała ......
fghkjfwasdfs2019.10.11 8:53
Niestety, to jest prawda...
Sebastian Lorenc2019.10.11 6:40
Zadziwiające, większość komentujących nie przeczytała nic Olgi Tokarczuk, ale wie, że to nudne, nic nie warte, że nie zasłużyła na Nobla. To dopiero geniusze. Tylko tak coś mi się wydaje, że gdyby Tokarczuk w jakimś wywiadzie powiedziała,że Prezes to Słońce Narodu, że jest wspaniały, a PiS to jedynie słuszna opcja polityczna, to dziś, pod tym tematem, hymnów na jej cześć nie byłoby końca ( mimo, że ci co nie przeczytali nic, nadal by nie przeczytali, ale wiedzieliby, że to wybitne dzieła). No geniusze, może skomentujecie inne nagrody tegoroczne? Czy nobliści-fizycy zasłużyli?
marektor2019.10.11 8:03
Jedni pieją, drudzy wyją... a potem na odwrót pierwsi wyją, drudzy pieją. U was jest tak samo, dokładnie tak samo - więc po co to pisać, zbędne.
antybolszewik2019.10.11 6:25
Też mi coś bolszewia zachodnia honorowała naszą bolszewiczkę żeby wspomóc przed wyborami bolszewię w Polsce to będą naprawdę ważne wybory i trzeba koniecznie wżąć w nich udział. Gdyż siły szatańsko- bolszewickie jednoczą się jak nigdy
Marek2019.10.11 2:28
New York Times opublikował artykuł Olgi Tokarczuk pt. „Prezydent miasta zamordowany. Kraj pełen przemocy”. Obraz Polski, jaki nakreśliła Tokarczuk, z pewnością wzbudzi przerażenie i grozę wśród czytelników. Zostaliśmy pokazani jako dziki kraj, którego władze tolerują przemoc, agresję i „mowę nienawiści”. Rezultatem jest morderstwo polityka popierającego wspaniałą charytatywna imprezę, czyli WOŚP.
marektor2019.10.11 1:04
Wycie? Wycie by było, gdyby nobel coś znaczył, a dla mnie i wielu innych już prawie nic nie znaczy. Ot co , zwykła okresowa nagroda udzielana przez jakichś lewicowców, jeszcze ze Szwecji łał, albo, liberaszystów. Zresztą, co to za towarzystwo, pożal się Boże, Miłosz, Szymborska, Wałęsa, echh. Ból dudy, może u was, u nas nic czego byśmy się nie mogli spodziewać... i zero orgazmu -nie to co u was, miłego dnia heh
marektor2019.10.11 0:51
Wycie? Daruj sobie POkemonku, wolne żarty, heh. Nie wycie, jedynie ubaw mamy łośki, z waszych klimatów, w które nie wątpię, szwedzcy lewacy z Akademii podzielają. Czym tu się przejmować, dobre sobie, heh. Komu mieli dać Nobla-srobla, no komu? Logiczne? Nie? to restart i od nowa
Jazzz2019.10.11 0:48
Nagroda Nobla to bardzo skompromitowana Instytucja. Już dawno przestała być prestiżowa, tam podobnie jak w Polsce, lewica SOBIE NAWZAJEM PRZYZNAJĘ NAGRODY. Skandale seksualne, molestowanie kobiet od co najmniej 20 lat, skandale finansowe, to okazuje się tam normą. Przedstawiciele Akademii mówią o nieprawidłowościach finansowych ale ... do prokuratury tego nie zgłaszają. To najzwyczajniej szemrane towarzystwo wzajemnej adoracji i kolektywnego złodziejstwa. W ubiegłym roku erupcja afer była tak wielka że akademicy zajęci wyrzucaniem swoich kolegów, przymuszaniem przewodniczącej do rezygnacji, NIE PRZYZNALI NAGRODY, zabrakło wśród nich literaturoznawców, bo kilku członków Akademii zrezygnowało z zasiadania w jej ławach, na znak protestu, chociaż nominacja na członka jest dożywotnia. Dlatego król Szwecji zmienił statut Akademii bo inaczej nie mogłaby działać. Na razie prokuratorzy, również z Urzędu Przestępstw Gospodarczych mają w Akademii pełne ręce roboty. Cały jej prestiż legł w gruzach, a przyzwoici ludzie, nie chcą piastować tam stanowisk.
anonim2019.10.11 0:43
brawo Olga!
violencja2019.10.10 23:24
Nie znam tej twórczości , mało interesująca.I te dredy mało higieniczne.Tak samo jak nagrodę nobla otrzymał Bolek.Pisownia celowa.
Maria Blaszczyk2019.10.11 1:35
To rzeczywiście jest nad wyraz logiczny post. Nie znasz twórczości, więc jest mało interesująca. No i zapewne pani Tokarczuk nie myje dredów, bo przecież nie znasz jej twórczości. Logika level master.
Nina2019.10.10 23:20
Ta nagroda jest jak guuuuufffnnoooo na talerzu ,nie do przelkniecia ,beztalencie ,nie Polka ,brzydka tworzy makulature ,ktorej nikt nie chce czytac !
ceramik2019.10.10 23:18
Czy nagroda, to za to, że ogłosiła Polaków mordercami żydów? Swojaki z komisji dają nagrody za dywersję dla swojaków. Czyli wszystko PO zostaje w plemieniu hucpy z terenów podbitej Palestyny.
Alojzy Cedzidło2019.10.10 22:26
No to mamy tych noblistów . Wisława Szymborska . i Lechu Wałęs . Teraz pani Olga Tokarczuk . Pani Wisława ,ża poezję od Stalina do Wałęsy . Wałęsa za obalenie ,,muru " i potomków Stalina ( szkoda tylko ,że ich teraz pokochał) Zaś pa ni Olga za odkrycie ,że jednak byliśmy , my Polacy kolonistami , a i mordercami Żydów też Ino patrzeć jak pan prof . Gross stanie po nagrodę Nobla za głoszenie prawdy historycznej o Jedwabnym . .
Olej2019.10.10 21:57
Żyjemy w kulminacyjnym czasie sporu o cywilizację, o kierunek rozwoju świata i podstawy etyczno-moralne, które wyznaczą nadchodzącą przyszłość. W przeciwieństwie do doświadczeń polskich, świat pragnie się zmierzyć z totalitaryzmem w jego diabolicznym odcieniu, który w swej formie wstępnej będzie bezbolesny, w następnej fazie zacznie się eliminacja opornych i tzw. jednostek ,,mniej wartościowych’’ lub nieprzystosowanych do systemu. Początki owej grozy orwellowskiej już mamy w krajach jakoby demokratycznych. Nadchodzi taka noc, jakiej jeszcze świat nie widział i nie doświadczył.
Karolina Karolajn2019.10.10 21:56
no to już wiecie co zrobić żeby nobla(celowo z małej litery)dostać... zaprzeczyć prawdzie zaprzeczyć logice zaprzeczyć Bogu proste? nie ale za to cholernie podłe
Janosik2019.10.10 22:02
A zobacz, a bateryjka litowo-jonowa w telefonie działa. No i jak to wytłumaczysz?
Icek2019.10.10 22:26
Boga w sercu nie masz ty papierowa katoliczko.Tfu ...
karolina karolajn2019.10.11 12:03
icek jak będziesz pluł na klawiaturę to Ci się laptop popsuje i stracisz pieniądze za hejtowanie tych co prawdę piszą. no po prostu berejza się wkurzy na Ciebie... zastanów się
Marek2019.10.10 21:50
A ja się tylko pytam , a któż to burzył cerkwie na Wołyniu i Chełmszczyźnie przed wybuchem II WŚ , na pewno sowieci albo krasnoludki .
Olej2019.10.10 21:48
Zachód uwielbia komunistów ! Taj długo aż nie zasmakuje na własnych plecach czym ów komunizm był i czym będzie w przyszłości. Ostatnimi którzy dostali nagrodę Nobla za polskość byli Sienkiewicz i Reymont. Później było już mniej polsko pod koniunkturę na antypolskość, kosmopolityzm i sowiecki ryt kulturalny. Dlatego ostatnim, który jak nikt z pisarzy zasługiwał na tę nagrodę był Zbigniew Herbert, zasługiwał na nią za człowieczeństwo i prawdę. Drugim był Józef Mackiewicz, trzecim Gustaw Herling Grudziński. Dlaczego nie oni ? Gdyż opisywali zbrodniczość systemu komunistycznego i ideologii marksistowskiej. A to już jest i było be ! Co pozostaje komitetowi – słuchanie sugestii od tych, od których zależy świat obecny. Oni są wszędzie i mają wpływ na wszystko. Z ciążeniem ku totalitarnemu rozwiązywaniu problemów świata.
Agnieszka2019.10.10 22:48
Rozumiem intencje, bo też chciałabym bardzo by byli doceniani i nagradzani ludzie, którzy zasługują na to i pod względem talentu i wartości, które reprezentują, ale zważywszy na laureatów ostatnich czasów, to ta Nagroda już od dawna nie brzmi dumnie, więc może i dobrze, że sobą nie kala tych przez Ciebie wymienionych. Mam nadzieje, że jak świat znormalnieje, to kiedyś historia i z dziejami tej nagrody się rozliczy..
Agnieszka2019.10.10 21:15
Przeżyło się Miłosza z Szymborską jako noblistów za twórczość, która razem wzięta do pięt choćby twórczości Herberta nie dorastała a potem różnorakie ich postawy i gadania. Ba przeżyło się nawet Bolesława Wałęsę zwijającego Nobla Solidarności, to co tam taka Tokarczuk, co to Polsce chce pisać historie od nowa jako krajowi "kolonizatorów, większości narodowej, która tłumiła mniejszość, jako właścicieli niewolników, czy morderców Żydów". Nie od dziś wiadomo, co preferuje kapituła owej nagrody i ze dobra twórczość czy życie pełne pięknych dzieł na rzecz pokoju to za mało, bo Obamie wystarczyło zostać prezydentem i powiedzieć, że lubi pokój .
M.2019.10.10 22:10
Agnieszce to nie dorastasz do piet, suko
Agnieszka2019.10.10 22:41
I broń Boże, żebym była jakąś tutejszą waszą Agnieszką Dz. czy inną, którą masz w swojej wyobraźni. A do świętych Agnieszek mi faktycznie niestety daleko, ale bliżej niż do suk, więc licz się ze słowami - zwłaszcza wobec osoby, której bezpośredniość jest owocem tortur i uśmiercania przez wasz "tolerancyjny, demokratyczny, eitarny nad-ludek nowoczesnej rasy panów"
ZERR02019.10.10 21:10
Drodzy lewacy. Podajcie JEDEN powód, aby cieszyć się z uhonorowania osoby, która nie od dzisiaj daje publicznie liczne wyrazy pogardy, nienawiści wobec Polski i Polaków, wyzywa ich od zbrodniczego bydła, gorszych od zwierząt faszystowskich podludzi... Podajcie JEDEN powód, aby taką osobę, której życie jest nieustanną walką z polskością, uważać za "polkę", cokolwiek by to słowo nie znaczyło. Nie ma takich powodów. To, czy jej czytadła sa zrobione z większą czy niższą biegłością nie ma tu NIC do rzeczy.
Maria Blaszczyk2019.10.10 22:08
Ale najpierw wypadałoby dowieśćco najmniej dwóch tez, a mianowicie, że wykazała ona jakiekolwiek - liczne bądź nieliczne - wyrazy pogardy, nienawiści wobec Polaków, wyzywała ich od zbrodniczego bydła, albo faszystowskich podludzi. Bo powiedzenie, że historia nie była tak świetlana, a Polacy tak święci, jak to przedstawia PiS, niczym takim nie jest. Otóż każda z rzeczy, o których pani Tokarczuk mówi - zbrodnie na Żydach, pańszczyzna czy wyższościowe traktowanie mniejszości, np. rusińskiej - są udokumentowane na tyle dobrze, że chyba wolno o nich mówić. I nie jest to "pogarda" ani "nienawiść", tylko zwykłe przywracanie proporcji. Polacy to nie anioły zesłane na Ziemię, tylko ludzie. I nie ma nic niewłaściwego w mówieniu o tym. Druga, to że jej życie jest nieustającą walką z polskością. Otóż nie wszyscy uważamy ukrywanie zbrodni czy innych świństw wyrządzonych przez jakichkolwiek Polaków kiedykolwiek za "polskość" Czy zechciałbyś uzasadnić, czemu uważasz, że jest to tożsame?
ZERR02019.10.11 0:42
Nikt nie "ukrywa". To WY je wymyślacie, dokładnie tak jak nieboszczyk Kosiński. Wymyślacie "zbrodnie na mniejszościach" gdy to właśnie "mniejszości" popełniały zbrodnie Wymyślacie analogicznie jak hitlerowcy wymyślali knowania żydowskie No, ale wcale mnie to nie dziwi, w końcu lewica, czy to czerwona, czy to brudnoczerwona, zawsze działa podobnie PS. Z pańszczyzną mylisz się całkowicie. Los chłopa pańszczyźnianego był zasadniczo dużo lepszy od takiego na własnej ziemii. Wymuszone zaś zniesienie pańszczyzny oznaczało skokowy i drastyczny wzrost opodatkowania i wyzysku chłopów, co jak widać popierasz.
Maria Blaszczyk2019.10.11 1:06
Aha... No tak... To super logiczne. Zawsze jest tak, że to mniejszość atakuje większość. Sugestia, że hitlerowcy byli mniejszością, a Żydzi większością, jest przezabawna. A chłop, jak przestał być pańszczyźniany, to nagle mógł w ogóle przestać pracować na roli. Mógł zamieszkać, gdzie chciał. Mógł się ożenić z kim chciał. Czy jego los koniecznie był płatkami róż usiany? Ano nie. Ale nie dlatego, że przestał być niewolnikiem, tylko dlatego, że ludzie to chciwe suki...ny, którzy potrafią wyzyskiwać bliźnich. Obecnie chłopi nie są wolnymi ludźmi. Możesz jakiegoś spytać, przy okazji, czy wolałby być czyjąś własnością, którą właściciel mógłby zabić i wykupić się garścią drobnych od odpowiedzialności i zyskasz odpowiedź na pytanie, czy pańszczyzna jest jakimś szczególnym dobrodziejstwem czy jednak lepiej być wolnym człowiekiem.
ZERR02019.10.11 15:13
W praktyce musiał zamieszkac tam gdzie pasowało plutokracji. Pierwsze pokolenia 'wyzwolonych' chłopów to była czarna rozpacz, pijaństwo i choroby. A żenic się i tak mógł z kim chciał.
fghkjsdfs2019.10.11 8:51
Badania porównawcze szkieletów z pochówków XVIII wieku, analizujący stan zdrowia w momencie śmierci, pokazują, że poziom życia polskich chłopów pańszczyźnianych był gorszy niż niewolników w USA w tym samym czasie...
ZERR02019.10.11 10:02
Jaki klimat panuje w USA? jest tam cieplej czy zimniej? Jak wyglądała sprawa głodu i wojen? Czy chodzi o niewolników czarnych? Zapewne tak, ponieważ przez większość czasu niewolnicy czarni byli kosztowni i zadbani, a biali byli tani. Jesteś głupszy niz ustawa przewiduje.
M.2019.10.10 22:12
Ona nie pogardza Polakami, ona pogardza frondo-szczurkami takimi jak Ty. Ja jako Polak, prawdziwy patriota, czuje sie posrednio zaczczycony Noblem dla Pani Tokarczuk
Foster2019.10.10 21:05
Powiedziała - glosujmy w najbliższą niedzielę za demokracją.
Agnieszka2019.10.10 22:34
A jak demokratycznie zwycięży PiS to pierwsza wyleci na ulice go obalać :)
Maria Blaszczyk2019.10.10 22:38
Taki już feler demokracji - każdy ma prawo do swoich opinii i ich wygłaszania. Także na ulicy.
ZERR02019.10.10 23:05
Dlaczego zmyślasz?
Maria Blaszczyk2019.10.11 0:45
??? W którym miejscu zmyślam? A kto konkretnie nie ma prawa wyjść na ulicę i się domagać obalenia rządu?
ZERR02019.10.11 9:33
Ci, których oskarży się o tzw ideologie totalitarne, czyli "faszyzm". Jest zupełnie bez znaczenia, że ten "faszyzm" z faszyzmem historycznym nie ma nic wspólnego, ale jeśli oceniać wg Skali-F, to każdy poza całkiem skrajnymi lewakami jest faszystą. Im bardziej normalny tym bardziej faszystowski.
ian2019.10.10 21:02
lewacka ściera
kibic2019.10.10 21:02
Nagroda ma wynosić 3,5 mln.Fajnie,ale dlaczego jest zwolniona z podatku? chcecie "ich" kupić? to nie jest możliwe,jak uczy historia.
duchowny2019.10.10 20:59
Odkąd nie przyznano Nobla Pokojowego JPII - a tyle dla pokoju zrobił - to wyróżnienie, nagroda w mojej ocenie już się nie liczy. Oni tam w Komitecie maja jakieś swoje "kryteria".
Agnieszka2019.10.10 22:32
Za to Obama dostał niemal w pierwszym dniu prezydentury za stwierdzenie, że lubi pokój albo za to ze został prezydentem z ich opcji :)
Marek2019.10.10 20:48
Love me gender. love me true .. słowa: Tokarczuk, muzyka: Presley.
Kazimierz2019.10.10 20:33
Nagroda Nobla dla Polki za antypolskość. Czy to nie ironia?
Dab2019.10.10 20:24
Fantastyczna wiadomość! Zabawnie się czyta komentarze zawiedzionych frondystów.
Glaudiusman2019.10.10 20:23
Mnie to wcale, a wcale nie cieszy. Noble, szczególnie literacki dostają osoby o poglądach lewackich. To samo dotyczy nobli pokojowych.
Icek2019.10.10 22:23
Reymont i Milosz to tez lewaCy byli?O Symborskiej nie wspomne,Ona u frondzielcow w ogole na cenzurowanym nie chciala rodzic co rok chociaz miala macice.
Bul K2019.10.10 19:57
Tokarczuk fajansiara , obciąga żydom to jej zapłacili !
izydor2019.10.10 19:46
A ta Tokarczuk to co za jedna, prawie nikt jej nie zna , i to nazwisko jakieś ukraińsko-ruskie
Sebastian Lorenc2019.10.10 19:59
Prawie nikt jej nie zna????? No to pojechałeś. Prawie 20 lat temu już czytałam jej książki, a na autorskie spotkania z nią przychodzą od lat tłumy ludzi. W kolejce po autograf na książce trochę trzeba postać.
fghkjsdfs2019.10.10 20:18
"Prawiek i inne czasy" moja córka miała w szkole za lekturę... Pan coś w ogóle czyta, Panie Izydorze?
ZERR02019.10.11 9:37
"prawiek" jako lektura... i dziwić się, że młodziez wyrasta na kato- i ojkofobów. To jest wredna i podstępna indoktrynacja.
Vvv2019.10.11 10:53
Przecież nie czytałeś, to skąd wiesz? Baby na wsi mówiły?
izydor2019.10.10 19:42
Fronda to jest katolicko-patriotyczny portal , więc co tu robią różnego rodzaju lewackie gnidy!!!
anonim2019.10.10 19:30
Czy ktoś może mi wyjaśnić pojęcie encyklopedyczna pasja? Ta Pani dostała nagrodę za narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją ukazuje przekraczanie granic jako formę życia. Rozumiem, że nagrodzono opowiadającą wyobraźnię tej pani, która to wyobraźnia z pasją promuje transgresję jako sposób na zapełnienie życiowej pustki, tylko ta encyklopedyczna nijak mi tu nie pasuje, bo raczej łączy się to z wiedzą.
Klapaucjusz2019.10.10 19:51
Powieść encyklopedyczna to taka, która opisuje doznania/doświadczenia wszystkich ludzi zamiast jednego bohatera czy wybranej grupy. Zapewne o to chodziło Akademii.
Cool2019.10.10 19:55
To taka lewacka nowomowa! ... kiedy przekraczasz kolejną granicę (normę!) żeby dać upust swojej psychopatologii a przy okazji zaistnieć w encyklopedii. :-))
anonim2019.10.10 19:17
przecież Kaczyński czytał Dzwony Jakubowe a Śliwińska krytykowała To jak to jest?
gryf2019.10.10 19:00
Nagroda literacka nadawana w najbardziej lewackim kraju świata przez lewaków dla lewaków. Stąd pani Olga jako laureatka. To już dawno temu przestała być nagroda Nobla. Dziś mamy do czynienia z nagrodą Jobla.
Klapaucjusz2019.10.10 18:58
Sądząc po powyższych komentarzach nie mam wątpliwości, że najwięcej polakożerców mieszka w Polsce. I gratulacje dla najnowszej Noblistki!
M.2019.10.10 18:48
Frondowskie nieuki - na kolana przed Pania Tokarczuk!!!!. Boli duda? Bedzie jeszcze bardziej bolec, jak was wywalimy na wschód od Wisly i odlaczymy sie od was, darmozjady i pasozyty.
hanys2019.10.10 21:46
A ,tu cie mam...("jak was wywalimy na wschod od Wisly")-wynos sie gno**u do swoich za Odre i odlaczaj sie,my pozostaniemy u siebie,a i smrodu bedzie mniej.
M.2019.10.10 22:09
Nie, szczurku - wasze miejsce jest w Polszy - miedzy Wisla a Bugiem - i tam bedziecie sp***dalac lub ewentualnie was deportujemy przymusowo; w ostatecznosci stworzymy skanseny za kratami i bedziemy rzucac orzeszki. Szkoda tylko tego % Polaków z tamtych rejonów, co nie glosuja na PiS. Po prostu przygarniemy ich w Polsce-UE. Dostana wszelkie potrzebne gwarancje, zeby sie osiedlic w Polsce, po przeprowadzce z Polszy.
ZERR02019.10.11 9:39
Nie będziecie rzucać orzeszków, tylko jeździć na saksy, żeby dorobić albo uciec przed pałkami uchodźców.
Foster2019.10.10 18:16
Przypuszczam, że za chwilę ten artykuł zniknie, gdyż Fronda wyszła przed szereg i nie przewidziała, że zgodnie z PIS - owskim przekazem dnia "cała Polska jest dumna z nobla Olgi Tokarczuk".
PePe2019.10.10 18:40
Rząd jest dumny, bo musi, my nie.
Jacek Placek2019.10.10 19:43
He he he No przed wyborami nie ma co atakować Olgi Tokarczuk trzeba zgrywać miłego i uprzejmego. W dobrym momencie dostała nobla. Jej potencjalni krytycy chcą uchodzić za grzecznych ludzi.
piko2019.10.10 18:12
Czytam: "W tym roku ogłoszono dwóch laureatów w dziedzinie nagrody – za 2018 oraz 2019 rok." - no to językiem Neumanna: wypadało by k*wa podać nazwisko tej drugiej osoby, k*wa m*ć!
der2019.10.10 17:40
Ot tęczowi nagrodzili tęczową.
ccc2019.10.10 17:11
Cudowna wspaniała bardzo mądra kobiet brawo
no no!2019.10.10 18:15
Biblię napisała, dla tęczowych!
uff2019.10.10 17:03
...a brezniew dostal virtuti militari od gierka.trza patrzec kto daje nagrody i jakie ma zamiary
Bul K2019.10.10 17:02
No dopchała się Pigi Tokarczuk do koryta !
Durczykiewicz2019.10.10 16:38
Wiadomo od dobrych kilku lat, że laureaci Nagrody Nobla to osoby, które idą z duchem czasu - czyli coraz dalej od ducha polskości od ducha chrześcijaństwa...i nic to nie da, że ktoś się mieni patriotą...ja osobiście raczej nie kupię żadnej książki tej pani...
JanP2019.10.10 20:13
Dzieła Macierewicza se kup.
gumowa kaczka2019.10.10 16:36
Gratulacje,nareszcie coś pozytywnego o Polsce w świecie.
MacierewiczPewniakiemDoNoblaW20202019.10.10 16:36
A staruch Jarosław Marek "Rymopis Władzoliz" Rymkiewicz dostał niedawno dyplom. W jakimś plebiscycie na najlepszych kulturników partyjno-państwowych. Za wiersze najszczersze dla władzuchny i patetyczne pierdy okołosmoleńskie. W przyszłym roku tego Nobla weźmie Antek "Wariat" MONcierewicz. Za swoją własną hagio-biografię komediowo-bajkowo-szpionowską.
Polak2019.10.10 16:29
Jednak mimo działalności PiS Polakom udaje się nie tylko coś osiągac, ale i być za to docenianymi :) Oczywiście zaraz zacznie się płacz pisowskich bolszewików że ta nagroda jest zamachem na Glińskiego.
Wprost2019.10.13 15:59
Dlaczego wszystkie niepolskie łachudry mówią że są Polakami ,lemingi to po prostu gryzonie wędrowne i żaden naród,obleśne i głupie
Janosik2019.10.10 16:03
No to teraz Gliński powinien zamówić u Tokarczuk epopeję narodową pt: "Jak to rotmistrz Pilecki uratował Świat przed komunistyczną zarazą"
Mikołaj 2019.10.10 16:01
Już od paru dekad literacka i pokojowa nagroda Nobla zeszły na psy , i służy promowaniu określonej linii ideologicznej , bardzo obcej prawdom uniwersalnym .
Iza2019.10.10 16:06
Jakie to są prawdy uniwersalne? Wykładnia katolicka?
Mikołaj 2019.10.10 18:25
Niekoniecznie . Prawda uniwersalna np. to taka , że małżeństwo , to związek kobiety i mężczyzny a nie dwóch kobiet lub dwóch facetów . Mogą to sobie nazywać tandemem lub dwójką , ale nawet nie są parą . Bo para to dwie niepowtarzalne połowy jedności , a u tych ludzi z wykolejonym popędem w dwójce jest wszystkiego po dwa razy .
Maria Blaszczyk2019.10.10 20:10
Tylko że większość kultur dopuszcza poligamię lub - to tylko kilka - poliandrię... I już Twoje prawdy uniwersalne poszły się kochać.
ZERR02019.10.10 20:34
Poligamia to typowy mechanizm brutalnej władzy 'lepiej urodzonych'. Nie wypada zadeklarowanej lewaczce uznawać tego reliktu feudalizmu za opcję.
Maria Blaszczyk2019.10.11 1:26
Tzn. co - ma udawać, że nie istnieje? Ja w ogóle nie uważam małżeństwa za "opcję" - małżeństwo jest reliktem, ta instytucja jest przestarzała. . I nie, to nie jest relikt feudalizmu. Jest dużo wwześniejsze niż feudalizm. Społeczeństwa pasterskie bezwyjątkowo dopuszczały poligynię, społeczeństwa agrarne - w większości. Jest to racjonalne rozwiązanie, gdy w jakimś społeczeństwie brakuje mężczyzn. Czyli stanu dość naturalnego dla społeczeństw ludzkich, gdzie chłopcy mają niższą przeżywalność już jako niemowlęta, a następnie częściej ulegają wypadkom lub giną z rąk innych - w bójkach, na wojnach itd. W naszej kulturze, zanim lewactwo doprowadziło do emancypacji kobiet, kobieta, która nie znalazła sobie męża - zostawała albo wyrzutkiem funkcjonującym na marginesie społeczenstwa albo popychadłem u krewnych albo szła do zakonu. Nie wiem, czemu te rozwiązania miałyby być lepsze, niż zostać drugą żoną.
Mikołaj 2019.10.10 21:45
Nie mówimy o kulturach , kiedy to zarośnięty małpolud ciągnął i wlókł za włosy do jaskini uchwyconą białogłowę we wiadomym celu i o tym co z tego dotąd pokutuje , ale o awangardzie kulturowej naszej cywilizacji .
Maria Blaszczyk2019.10.11 1:46
Właśnie obrońco idei uniwersalnych zdehumanizowałeś członków 84% kultur żyjących na naszej planecie. Czyli idee uniwersalne to skrajna pogarda dla kazdego, kto nie wyznaje Twoich idei uniwersalnych...
ZERR02019.10.11 9:47
Prymitywizmem należy gardzić. Inaczej pozostajemy prymitywami.
Mikołaj 2019.10.11 17:24
W tym sęk ,że prawdy uniwersalne nie da się poprawić , gdyż każda taka próba kończy się gorszym . Czemu ?- bo są to szczytne rozwiązania i nie istnieje nic co by było wyżej !. Zdaje mi się , że moja mowa o tym tobie , to nalewanie wody w naczynie które nie ma denka .
Cool2019.10.10 17:52
Dokładnie! ... literacki i pokojowy nobel to lewackie narzędzia polityczno-propagandowe ... nic więcej!!!
Górolik2019.10.10 15:56
jakiejś pi......iętej babie dali nagrode. ha ha . ona i ci co to czytają są jeb....ci
Adrian2019.10.10 16:03
Naczelnki Kaczynski chwalil sie, ze czyta Ksiegi Jakubowe... To jak to jest Seba?
Sebastian Lorenc2019.10.10 17:25
Brawo Ty, krytykujesz zanim przeczytasz! To jest wyjątkowy talent. I faktycznie, tak brzydko o Prezesie piszesz, wstyd. Partia Ci nie daruje tej zdrady.
Iza2019.10.10 15:53
Czy naprawdę prawdziwi Polacy nie potrafią cieszyć się z olbrzymiego sukcesu międzynarodowego Polki, z wielkiego uznania dla polskiej literatury? Gdzie jest Wasza polskość, wyznawcy PiS-u i episkopatu, skoro upokarzacie polską noblistkę?
Cool2019.10.10 17:41
Gdyby nie pluła na Polaków i nie pisała głupot ... to może bym się cieszył!
antypoko2019.10.10 15:46
Szymborska, Tokarczuk - talent i głupota nie wykluczają się!!!
Iza2019.10.10 15:49
Nie trzeba się zgadzać z tymi paniami, ale wypada noblistki szanować. Tym bardziej, że pani Szymborska nie żyje od wielu lat, a jej osiągnięcia dla polskiej kultury są niepodważalne.
anonim2019.10.10 17:50
Izo trzeba wszystkich ludzi szanować ,przypomnij sobie co wczoraj pisałaś.
micha\305\2022019.10.10 15:31
Nagroda za 2018? Ilu było kandydatów? Narracja wyobraźni ? Dlaczego z encyklopedyczną pasją? Ujawnia przekraczanie granic jako formę życia? Znaczy jakich granic? Jakiej narracji? O CO CHODZI ? I jeszcze tych form życia?
Saki Faki2019.10.10 15:45
Ech, tyle trudnych pojęć na biedny pisowski łeb spadło, przesrane masz.
Iza2019.10.10 15:51
Poczytaj Tokarczuk, zamiast Dziennika Faustyny, a zrozumiesz. Miłej lektury wielkich powieści o kondycji człowieka i uwikłania w historię.
Agnieszka2019.10.10 22:29
Poczytaj siostrę Faustynę - ona uparcie twierdzi, że skoro żyjesz to dla ciebie wciąż jeszcze nie za późno. Nie chce podważać jej opinii, ale,,,
Sprytny ninja 2019.10.10 15:27
Mamy szczęście do noblistów. Taki np. Miłosz pisał: Polska to "irytujacy obszar miedzy Niemcami i Rosja" (Prywatne Obowiazki) "Dla Polski nie ma miejsca na Ziemi" - (Rok mysliwego" "Polska to Ciemnogrod (Prywatne Obowiazki), Polska to "odbytnica Swiata" (Abecadlo Milosza), " Gdyby mi dano sposob, wysadzilbym ten kraj w powietrze" (Rodzina Europy), "Polak musi byc swinia, poniewaz sie Polakiem urodzil" (Prywatne obowiazki) W liscie do M. Wankowicza pisal "Jestem bardzo malo polski w sensie, jaki temu slowu zwyklo sie nadawac; standardy obowiazujace wsrod szlachetnych Polakow sa mi najzupejniej obce.Moj umysl jest zydowski"
Sebastian Lorenc2019.10.10 15:46
Wańkowicz był tak "mało polski", że tak wychował córkę, że poszła do powstania bez mrugnięcia okiem i zginęła za tą właśnie Polskę.
les2019.10.11 8:13
niejednokrotnie tak jest, ze pan swoje,a pies swoje. To nie swiadczy nic o wychowowaniu, tylkoo charakterze, tej mlodej osoby, ktora zginela, co nie mozna powiedziec o ojcu.
Vvv2019.10.11 10:39
A co z ojcem nie tak?
Sebastian Lorenc2019.10.10 15:47
Przepraszam, źle odczytałam Twój wpis. Moja pomyłka, pisałeś o nobliście nie o Wańkowiczu.
Lennon2019.10.10 15:23
Na miejscu p. Glinskiego to powiedziałbym, że on już czytał chociaż nie do końca p.Tokarczuk zanim to było modne.
mordechaj2019.10.10 15:21
To tryumf światowego lewactwa. Koniecznie trzeba zrównoważyć Nagrodę Nobla dla Tokarczuk, nagrodą im. Lecha Kaczyńskiego dla Ziemkiewicza, albo nagrodą Mariana Banasia dla braci Karnowskich.
Azazel2019.10.10 15:48
Ziemkiewicz dostał za bluzgi, a Karnowscy za wizyty w burdelu Banasia? Takie gówniane nagrody można zrównoważyć jednym medalem z kartofla.
lewy czerwcowy2019.10.10 15:17
• https://www.newyorker.com/magazine/2019/08/05/olga-tokarczuks-novels-against-nationalism
M.2019.10.10 15:05
Jak tam frondowskie szczurki? Boli duda?
oda2019.10.10 15:38
"duda" nie boli ,ale ciagle slychac wasze donosne i bezsilne wycie.:)
M.2019.10.10 18:22
Jesli chodzi ci o wynik wyborów, to nie ma tego zlego... Kazdy podzial Polski na Polske A i B (czyli Polske i Polsze) przybliza nas do nieuchronnego momentu podzialu kraju na 2 czesci. Jesli nie zmadrzejecie, proputinowskie PiSokundle, za kilkanascie lat przymusowa deportacja na wschód i tam bedziecie mogli sobie robic, co chcecie, poza UE, bez subwencji. Bardzo szybko skoñczy sie bycie darmozjadem i pasozytem pracujacych ludzi. Po paru latach bedziecie skomlec, zeby wrócic.
foks2019.10.11 13:09
Oj M…Mario – frondelkowy trollerze - no nic nikogo nie boli! Nie szalej tak! To tylko Nobel 😊 Nagroda, którą dostają wyłącznie twórcy po „odpowiedniej” stronie polityki. Rozmaite lewe persony otrzymują rozmaite lewe nagrody – a to Nobel, a to Nike, a to Paszport „Polityki”, a to Nagroda Parandowskiego, a to tamto, siamto… To jest nagroda za rok 2018, która nie została przyznana w prawidłowym terminie ze względu … na aferę seksualną w kapitule noblowskiej - a to zdaje się twój topowy temat? Ty też możesz kandydować do tej nagrody, bo przepis na Nobla jest iście prosty: pluć na własny kraj, oskarżać Polaków o mordowanie Żydów, biegać na marszach z tęczową flagą i krzyczeć o zagrożeniu demokracji. Ciekawe, że Szwedzi tak się przejęli, że właśnie teraz postanowili przyznać nagrodę Oldze Tokarczuk?
Klapaucjusz2019.10.10 15:05
Teraz czekamy na opinię Prezesa, czy Olga Tokarczuk należy to tych elit, które pracują dla nas czy dla naszych wrogów.
Nina2019.10.10 18:49
Takie miernoty prezesowi do pięt nie dorastają.
Aga2019.10.10 15:04
Gratulacje !!!! Moja ulubiona pisarka!
Irena2019.10.10 15:04
Było sporo osób, które nie otrzymały tej nagrody, chociaż powinny: Melchior Wańkowicz, Zbigniew Herbert, Tadeusz Różewicz, ks. Jan Twardowski
Janosik2019.10.10 16:31
I co z tego? To ma niby sugerować, że Nobel dla Tokarczuk jest miej wartościowy?
Irena2019.10.10 18:30
Nie chodzi o wartość nagrody, tylko o to, kto ją otrzymuje. Wymienieni przeze mnie Autorzy byli ludźmi z wartościami chrześcijańskimi - jak widać, niewiele one znaczą dla Komitetu Noblowskiego.
Vvv2019.10.10 19:03
Wańkowicz był ateistą.
.2019.10.10 22:53
ooo....."Melchior Wańkowicz został pochowany 14 września na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kw. 186-III-4/5)[76], po nabożeństwie żałobnym w archikatedrze św. Jana. Na prośbę samego Wańkowicza, według Aleksandra Małachowskiego wyrażoną na kilka dni przed śmiercią[77], Marta Erdman i przyjaciele odrzucili ofertę uroczystego pogrzebu na koszt państwa. Pogrzeb kościelny odbył się na koszt rodziny, uczestniczyli w nim m.in. ambasador Stanów Zjednoczonych i liczni pisarze[78].-z wikipedii"---
ZERR02019.10.11 9:30
Może nie umarł jako ateista, ale nim był. Tak bywa, nawrócenie w bliskości śmierci.
Sebastian Lorenc2019.10.11 21:46
Noble przyznaje się żyjącym osobom, póki żył był ateistą, nawrócił się podobno na łożu śmierci. Nie wiem ile w tym prawdy.
Tasman2019.10.10 18:19
Irenko, zapomniałaś wymienić św. Faustynę. Jej „Dzienniczek” to dopiero bestseler...
Irena2019.10.10 18:25
Tasman, masz rację:)
ceramik2019.10.10 23:20
Bo nie byli żydami i nie obrażali Polaków.
Anna2019.10.11 13:11
Tak to jest z każdym konkursem, że wygrana zależy nie tylko od tego co reprezentuje sobą sam uczestnik ale także od tego z kim musi konkurować. Uściślając: nie znaczy to, że wspomniani twórcy nie byli godni nagrody, po prostu inni okazali się lepsi :-)
Helena2019.10.10 15:01
Jak pisarka , taka nagroda. Pisarka na miarę szwedzkiej nagrody. Nie zazdroszczę.
Maria Blaszczyk2019.10.10 15:36
Z pewnością piszesz lepiej od niej. Pochwal się wobec tego. Bo choć osobiście bardzo ją cenię, to - jak chyba wspominałam już ze sto razy - najbardziej kocham Twardocha. Więc albo jesteś nim albo powinnaś się ujawnić. Szkoda, by takie perły literatury się marnowały niepozanane przez szerszą publiczność.
Sebastian Lorenc2019.10.10 15:42
A ja uwielbiam Olgę Tokarczuk, przeczytaj proszę "Prawiek i inne czasy" Cudowne :)
Maria Blaszczyk2019.10.10 16:13
Czytałam. Bardzo lubię. Chociaż u mnie wygrywają "Księgi Jakubowe"... Ale Twardoch pisze tak, jak sama bym chciała, tylko nie umiem. ;-)
Konrad2019.10.10 15:00
Wasz ból tyłka jest po prostu przecudowny! :)
oda2019.10.10 15:28
"nasz" jak wspomniales bedzie jeno krotkotrwaly, ale wasz jest staly, chroniczny, I to jest CUDNE!
Zephyr2019.10.10 14:59
Sienkiewicz i Reymont przewracają się w swoich grobach. Ale cóż zrobić, jakie czasy, tacy laureaci. Trudno żeby lewackie, komunistyczne pseudoelity nagradzały kogokolwiek spoza swoich wielbicieli. W przypadku Polski szansę na tego typu nagrody mają tylko ci, którzy opluwają Polskę i Polaków, oskarżając ich jednocześnie o mordowanie i gnębienie Żydów. Prawdziwa historia i patriotyzm nie mają szans na przebicie się do tych kręgów. Ale, głęboko wierzę, że przyjdzie czas na docenienie prawdziwie pięknej literatury i sztuki.
Maria Blaszczyk2019.10.10 15:25
Ale dlaczego "prawdziwa histroria" i "patriotyzm" muszą się opierać na zupełnie jawnie przez PiS dla celów politycznych "konstruowanej narracji"? Przecież oni się z tym nie kryją, zupełnie jasno mówią, że jest to narzędzie. Instrumentalne traktowanie historii to cecha władzy autorytarnej. Mamy mnóstwo dowodów na to, że robiono to w starożytnym Rzymie, kronika Galla Anonima wydaje się w sposób kompletnie nieprawdopodobny przedstawiać panującego Bolesława Krzywoustego jako ideał, a jego wrogów jako wyjątkowo nędzne kreatury, rzeczony Sienkiewicz nawet nie póbował swoich historyjek uprawdapadabniać, moczarowcy opowiadali przepiękne historie o bohaterskich, choć przegranych partyzantach, a marszałek Piłsudski został sprowadzony do roli austriackiego agenta. Obecnie obserwujemy - niektórzy z nas ze zgrozą, a PiSowcy z podziwem, prowadzącym do kopiowania - historyczną politykę Rosji, zawsze szlachetnej, wstającej z kolan, broniącej swoich racji przed agresywnym zLGBTyzowanym Zachodem. Ale żeby w to wierzyć? No bez jaj...
ZERR02019.10.10 22:25
Instrumentalne traktowanie historii to cecha władzy autorytarnej. NO OCZYWIŚCIE! Szwecja planuje zredukować kursy historyczne do zjawiska niewolnictwa, II wojny światowej, holocaustu, imigracji i kwestii płci. Są to propozycje Szwedzkiej Rady Edukacji. Wystąpiła ona z propozycją aby w starszych klasach szkół podstawowych program nauczania historii obejmował dopiero okresy po 1700 roku. Zniknęłyby elementy nie tylko historii starożytnej, w tym dorobek wielkich greckich filozofów, ale też czasy kiedy Szwecja była mocarstwem w XVII i na początku XVIII wieku. Na lekcjach historii uczniowie mieliby się skupić na XIX i XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem Holokaustu, zimnej wojny i powojennej historii Szwecji. Usłyszeliby tylko o XVIII-wiecznym niewolnictwie i o kolonializmie. W programie nie znalazłoby się już miejsca o np. 100 mln ofiar komunizmu, zbrodniach sowieckich, czy rewolucji kulturalnej w Chinach za Mao Tse Tunga.
Maria Blaszczyk2019.10.11 0:41
Pominięcie informacji, że jest ten pomysł dotyczy tylko klas 7-9 w związku ze zbyt dużą liczbą godzin w szkole w tych klasach, czyni z Twojej wypowiedzi zwykłe, prymitywne łgarstwo. W innych klasach te tematy będa przerabiane, w żadnym kraju nie jest tak, by co roku przerabiać na historii wszystkie epoki. W tym programie historia wcześniejsza będzie realizowana w dwóch blokach, w klasach 1–3 historia lokalna i historia Szwecji, w 4–6 historia Szwecji i Skandynawii... Do tego mówimy tu tylko o szkole podstawowej, a Szwecja, nie wiem, czy wiesz, ma również szkoły średnie. Uczy się w nich 98% uczniów. Ładnie to takie bzdury wypisywać? A tak z czystej ciekawości, bo za moich czasów w kursie historii podstawówce nie było rewolucji kulturalnej w Chinach - teraz jest?
ZERR02019.10.11 1:19
Prawie zawsze gdy "coś znika", gdy jakieś gremia "znikają" pewne treści, słychać takie usprawiedliwienia. Coś tam trzeba nastulać ciemnemu plebsowi...
Maria Blaszczyk2019.10.11 1:33
Czyli nie wolno nic już zmienić w programach nauczania? Nieważne, że " czasy kiedy Szwecja była mocarstwem w XVII i na początku XVIII wieku" są przerabiane w klasach wcześniejszych. Nie będą w 7-9, więc uzasadnione jest twierdzenie, że je "zniknięto" A jak tam rewolucja kulturalna w podstawówkach w Polsce? Bo serio jestem ciekawa...
ZERR02019.10.11 9:45
W podstawówce w szkole muszę douczać swoje dziatki, bo brednie jakie sa tam wykładane budzą grozę na zmianę ze szczerym śmiechem. I wcale nie chodzi tu o historię (jawnie zakłamaną, nie mniej niż w PRL) tylko np fizykę, matmę i geografię.
Sebastian Lorenc2019.10.10 15:40
A proszę mi powiedzieć, co takiego Olgi Tokarczuk czytał Pan? Która książka jej autorstwa najbardziej się podoba, a która jest kiepska, skoro taką krytyczną recenzję Pan napisał.
Michał Pasierb 2019.10.10 14:59
Niby bez związku... a jednak .... https://ekai.pl/strzelanina-przed-synagoga-w-niemczech/
bezlitosny internauta2019.10.10 14:57
Frondo, a dlaczego na końcu tytułu tego wpisu nie znalazło się "dla Polski" ?
Agnieszka2019.10.10 22:20
A co to z Polska ma wspólnego?
Boryna2019.10.10 14:51
Sienkiewicz i Reymont w grobie się przewracają !
Kazimierz2019.10.10 20:25
Nobel też.
Agnieszka2019.10.10 22:18
Nobel to już dawno - najpóźniej od Wałęsy - z wiru wyjść nie może w tym grobie.
Żałosne wycie pisiorskiej bandy troli2019.10.10 14:46
Vvv2019.10.10 14:43
Brawo Olga Tokarczuk!
der2019.10.10 17:50
Babilon nagrodził swoją pracownicę.
P2019.10.10 14:37
Hańba! To powinien być Jarosław. Albo przynajmniej Antoni Smoleński! Bardzo ciekawe że pisim-czopkom nie podoba się że Polka dostała Nobla, tylko dlatego że nie jest pisso-lizo-duupem, tak jak oni. :) Jesteście żałośni. :)
Zbigniew2019.10.10 14:49
Gdyby tak skupił się pan na meritum, zamiast pielęgnować kwiatostan wymyślnych epitetów (Fleurs du mal) - może przyszłoby i rozumienie.
Cool2019.10.10 17:39
Masz płytkie rozumienie i kiepski styl! ... ... widać, że Natasza Borodin twoim idolem :-)
Cool2019.10.10 17:56
Przepraszam! To było do Piotrusia oczywiście :)
Zbigniew2019.10.10 14:51
Gdy pan - zamiast pielęgnować swój ogród ubliżeń (Fleurs du mal) zajął się rozumieniem - zrozumiałby pan. Może.
Michał Pasierb 2019.10.10 15:09
Czyżby miłośnik poezji A. Rimbaud'a?? xD
staraReperecka2019.10.11 9:40
Nie żaden miłośnik, znalazł cytat, spodobał się i wsadza gdzie może.
marektor2019.10.11 0:53
no tobie łośku na pewno podobało by się gdyby Nobla-srobla dostał np Kaczyński
trucker2019.10.11 9:02
Kawon na grzadke .
Dam2019.10.10 14:35
Zaledwie kilka dni temu na antenie twórczość pani Olgi deprecjonował minister kultury i wicepremier Piotr Gliński. Dysonansu poznawczego dostaną wyborcy PIS,
der2019.10.10 17:51
No i pewnie dlatego dostała. Na złość pisowi a nie za tą grafomanie.
anonim2019.10.10 14:33
Lumpen ploretariat.
bezlitosny internauta2019.10.10 14:29
BD, wszędzie BD hehehe https://www.fronda.pl/a/tokarczuk-za-antypolonizm-na-pal,58295.html
Mirek2019.10.10 14:28
Co mnie obchodzi jakaś głupia zboczona baba . Bolek też dostał nagrodę Nobla i co z tego . Dzisiaj taką nagrodę może dostać byle śmieć .
złoża 2019.10.10 14:58
ale pieniądze to byś przytulił pewnie co
Sebastian Lorenc2019.10.10 16:06
A to Olga Tokarczuk jest zboczona? A można wiedzieć skąd taki wniosek?
to proste2019.10.10 16:35
bo nie smaruje Rydzowi
Nina2019.10.10 18:47
Masz rację i smiecie dostają.
anonim2019.10.10 14:20
Hartman powiedział wprost, że ta Pani może posłać do urn tysiące ludzi. Szkoda, że nie powiedział wprost, że na gilotynę!
tententen2019.10.10 14:19
Nagrodą Tokarczuk powinna podzielić się z Michnikiem, zawsze dbającym o wpływy wśród profesorskich pryków. Rozstrzygające były jej prymitywne ataki na Polskę i na PiS, to właśnie jest jej główna "zasługa"..
Agnieszka2019.10.10 22:16
Ale z którym z Michników :), bo brat redaktora chyba w Szwecji robi z siebie ofiarę polskiego antysemityzmu jak onegdaj Helena Wolińska, gdy miała mieć ekstradycje z Anglii i proces za zbrodnie komunistyczne na polskich patriotach?
anonim2019.10.10 14:17
Mam nadzieję, że i tak wszyscy będą wiedzieć, że Pan Polkowski jest lepszym pisarzem! Tak jak Herbert jest lepszy od autorki wiersza "Nienawiść".
Zbyszek2019.10.10 14:17
może wystarczy pogratulować....
anonim2019.10.10 14:13
Michnik ma moc!
anonim2019.10.10 18:13
Ma !!!!!
Andrzej Malik2019.10.10 14:11
Słychać wycie? ZNA-KO-MI-CIE :-)
trucker2019.10.11 9:05
Gdaczcio wierszokleta , tez kandydat do Nobla. Brawo Panocku Malik.
fghkjsd2019.10.10 14:10
A ja w ostatnią niedzielę sprezentowałem jej książkę będąc w Anglii i mówiłem, że to kiedyś będzie Nobel... A teraz jeszcze, obok wielkiej radości z gigantycznego sukcesu pani Olgi, druga radość, gdy tak czytać ten skowyt bezsilny...
Zbigniew2019.10.10 14:55
Nobla nie dostali: Witkacy, Gombrowicz, Schulz, Herbert, Mrożek... Wytrzymamy.
fghkjsdds2019.10.10 15:22
Nie dostali też ani Kundera ani Bułgakow... Co nie zmienia faktu, że pani Oldze się należał A skowyt i tak cieszy :)
Sebastian Lorenc2019.10.10 16:32
A Bułhakow powinien dostać :) Co do Olgi Tokarczuk pełna zgoda, jest wybitna.
Maria Blaszczyk2019.10.10 14:09
Wspaniała wiadomość.
ZERR02019.10.10 20:30
Promowanie rasizmu, nienawiści i pogardy to niby dobra wiadomość? Nie sądzę.
Maria Blaszczyk2019.10.10 23:44
Nie, no w żadnym wypadku, ale my tu na temat nagrody Nobla dla pani Tokarczuk, a nie promowania rasizmu, nienawiści i pogardy. Czyli wręcz przeciwnie. Pani Olga Tokarczuk zajmuje się przeciwdziałaniu rasizmowi, nienawiści i pogardzie.
ZERR02019.10.10 23:50
Noblistka promuje rasizm i pogardę - konkretnie rasizm antypolski i pogardę antykatolicką. Maskując to oczywiście oskarżaniem swoich ofiar o to, że są podłe. A jak sa podłe, to można i należy je opluwać, poniżać, wyszydzać. Dorabiać odrażającą mordę zbrodniarza. W zasadzie nie widzę specjalnej różnicy w oskarżaniu żydów w 3 rzeszy o różne malownicze zbrodnie i przywary a antypolskiej pedagogice wstydu.
Maria Blaszczyk2019.10.11 1:39
??? A w którym miejscu to robi? Pedagogika wstydu zaś to każda sytuacja gdy ktoś stwierdzi, że jakiś Polak zrobił kiedyś coś złego, jeśli tego nie robi osoba oskarżająca o "pedagogikę wstydu". To znaczy Tobie wolno oskarżać panią Tokarczuk o rasizm, ale jeśli ona jakiegoś Polaka o rasizm oskarży - nieważne, że mordował on Żydów albo Rusinow - to jest pedagogika wstydu.
ZERR02019.10.11 9:28
myk w tym, że jesli juz "ktoś mordował", to nie polacy zydów i rusinów, tylko żydzi i rusini polaków. typowe, lewicowe podmienianie kata z ofiarą
proboszcz2019.10.10 14:07
Oj chyba prawica nie ma zbyt wielu ludzi kultury po swojej stronie xD ciekawe dlaczego?
fghkjsdds2019.10.10 14:11
By mieć po swojej stronie ludzi kultury, należy mieć kulturę...
Matka Polka2019.10.10 14:12
Dlatego, że są z innego świata.
J.P2019.10.10 14:20
Planeta mix religions&political
Mirek2019.10.10 13:59
A może ktoś z Polaków dostanie w końcu nagrodę Nobla za napisanie książki jak to Żydzi wysyłali wspólnie z NKWD polskie rodziny na Syberię i jak po wojnie Żydzi mordowali Polaków .
provydnyk2019.10.10 14:07
Nie stawiaj spacji przed kropką.
proboszcz2019.10.10 14:09
a może ktoś napisze książkę o tym, jak prawica niszczyła mniejszości przed wojną, a księża błogosławili i zachęcali? a może książkę o tym, jak to Polacy mordowali Polaków po wojnie - bo takich Polaków było proporcjonalnie więcej niż Żydów? Co powiesz na to?
der2019.10.10 17:48
Że jesteś potomkiem jakiejś sowieckiej gnidy albo debilem i masz kupę w głowie.
Maria Blaszczyk2019.10.10 14:14
Sam napisz, tylko dobrą. To może dostaniesz.
bezlitosny internauta2019.10.10 14:35
Właśnie. Sam napisz. A nie tylko "niech ktoś coś".
Saki Faki2019.10.10 15:42
Typowy pisior: niech coś zrobi, tylko nie ja, ja się lepiej położę, bo jak wstanę to się jeszcze przewrócę, a tak w ogóle, to mi się należy.
Moly2019.10.10 21:18
Wolne pole do popisu. Zamiast ceglowek i zgnilych jajek; piora do rak!
Agnieszka2019.10.10 22:09
A zanim mordowali Polaków w służbie NKWD, to sporo rozpracowywało polskie podziemie dla Gestapo, wydając i wciągając przy tym w pułapki też swoich i ich wybawców. przydałoby się napisać prawdziwą historię Holokaustu w Polsce, ale nawet Markowi Edelmanowi kazali siedzieć cicho, to gdzie Polak się z prawda przebije? I gdzie mowa o Noblu nawet gdyby to było najlepsze dzieło literatury światowej.
Lublinianka2019.10.10 13:59
Czuję ból du­py pisdzielstwa.
któś2019.10.10 14:10
Jeśli już ... to swojej doopy ból czujesz.13 już blisko!
2019.10.10 14:44
Spadaj pisowski żulu, do spowiedzi. Już! Du­pku!
stop idiotom z platformy2019.10.10 17:35
spadaj idioto platfusowy
Irena2019.10.10 14:59
"Lublinianka", dzisiejszy Nobel - to nagroda literacka, więc może tak trochę kultury???
taro2019.10.11 8:03
taaa, protokol z autopsji to tez nalezy do literatury?
Pax2019.10.10 13:58
OLGA czyli Ormo Lgbt Gender Antifa
Hahaha2019.10.10 15:10
JAREK czyl Jełop Anormalny Rąbnięty Ewidentnie Krasnal
.2019.10.10 22:43
Hahaha czyli: hak a na nim homonto anonimowego hebrajczyka aryjskiego
Moly2019.10.10 15:35
Brawo dla Olgi
Mirek2019.10.10 20:54
Tylko że ta cała noblistka jest zboczona . Ona powinna się leczyć na głowę .
Michał Pasierb 2019.10.10 13:56
Gremium przyznające nagrodę z dziedzin nie naukowych jest mocno zideologizowane.Wystarczy zaznajomić się z nazwiskami laureatów z ostatnich lat ...To nie Nobel dla Sienkiewicza w 1905 czy Reymonta w 1924....Ale trzeba się cieszyć,że otrzymała tę nagrodę, bo ideologie przeminą i być może w przyszłości, nikt tak jak ja nie będzie sięgał po jej twórczość, ale zobaczy, że to Polka.Gratulacje.
ZERR02019.10.10 13:53
Czekamy na nobla dla Grety, dobrze się przysłużyła zbrodniczym bankom. Jakby jej odpalili jeden promil z tego co wyciskają co roku z narodów podludzi, to by dostała pomnik ze złota w naturalnym rozmiarze Hulaj postęp piekła nie ma
Maria Blaszczyk2019.10.10 14:22
Serio? To jest kompletnie nielogiczne. Przecież najpotężniejsze gałezi światowej gospodarki to te związane z przemysłem paliwowo-energetycznym. Wszystkie banki razem nic nie mogą przeciwko samej branży naftowej. A jeszcze dochodzi węgiel, gaz itd. Do tego mamy dość dowodów na to, że branża paliwowa latami finansowała dezinformację w tym zakresie... Więc jakby Greta chciała zarobić, to byłby idiotyczny wybór.
robert2019.10.10 16:03
Niestety Pani Mario, Pani rozum pracuje na wyjatkowo wolnych obrotach, albo w ogole. Zeby zrozumiec, dlaczego banki na tym zarabiaja, to trzeba miec IQ powyzej 100
Maria Blaszczyk2019.10.10 16:33
Może mój rozum pracuje na wyjatkowo wolnych obrotach, albo w ogole - ale jakie trzeba mieć IQ by nie umieć przeczytać tego, co napisałam, ze zrozumieniem? Gdzie ja napisałam, że nie zarabiają? Otóż banki zarabiają na wszystkim. Ale dużo większe pieniądze - dużo, dużo, dużo dużo większe - leżą po drugiej stronie. Po stronie klimatu jest nauka i aktywiści, z mały, wsparciem przyjaciół i minimalnym wsparciem niszowych gałęzi przemysłu. Po drugiej stronie są koncerny paliwowo-energetyczne. Wśród top 10 przedsiębiorstw o najwyższych przychodach na świecie jest SIEDEM zajmujących się paliwami kopalnymi i energetyką z nich uzyskiwaną. I nie, pozostałe trzy nie zajmują się czmkolwiek związanym z ochroną klimatu, alternatywnymi źródłami energii, produkcją soczewicy ani niczym podobnym. Nie są również bankami. Są to: Walmart, Japan Post Holdings - ten częściowo zajmuje się bankowością i instrumentami finansowymi, ale jest to mniej ważna część jego działalności i Toyota - ona produkuje trochę aut hybrydowych i elektrycznych, więc jako jedyna ma cokolwiek do czynienia z działaniami na rzecz zmniejszenia emisyjności, choć wciąż to mniejsza częśc przychodów Toyoty...
ZERR02019.10.10 20:25
Widzę że masz całkowicie wypaczony obraz gospodarki i tzw Wielkiego Kapitału.
Maria Blaszczyk2019.10.10 22:43
Ależ skąd. Biorę taką tabelkę, "List of largest companies by revenue" i patrzę sobie w nią. Liczę, ile jest tych z branży paliw kopalnych i voila. Dodatkowo, wiem skądinąd, że nie masz pojęcia o tym, jak aktywizm wygląda, na podstawie tego, co opowiadasz o LGBT+. Otóż ja wiem, jak to wygląda i jak straszliwie nie ma na nic pieniędzy. Że nie ma żadnych bankierów, finansjery itd za tym ruchem stojących, tylko są ludzie, poświęcający własny czas i pieniądze, na ogół niewielkie, bo źle się godzi ich zarabianie z aktywizmem.
ZERR02019.10.11 10:58
City of London od wieków uprawia swoją propagandę za pieniążki wyznawców. Kasa jest dla Organizacji, aktywiści biegają za swoje. Nb. Wiesz ile kosztował ściemniacki rejs Grety do USA? Ściemniacki, bo przecież Greta ani razu nie pokazała się w kamerce na morzu. PS, Nie masz pojęcia o prawdziwej stukturze właścicielskiej firm i o ich celach politycznych. Propaganda CO2 nie ograniczy zysków w najmniejszym stopniu, a jeśli ograniczy to tylko firm i państw ościennych, takich jak polin. I o to chodzi - o opodatkowanie i uwalenie konkurencji.
gupek2019.10.10 16:34
Okej, Robercie, wyjaśnij nam głupkom jak nastolatka mówiąca o tym że za 50 lat wszyscy będziemy umierać od upałów czy smogu jest proxy banków i masonów zarabiających na czymś dokładnie odwrotnym od tego co ona głosi. Proszę oświeć mnie, spraw by mądrość Twa skapnęła na mnie maluczkiego.
Adrian2019.10.10 13:51
Jarosław Kaczyński, wywiad wpolityce.pl, 2016 r.: - Jaka jest Pana ulubiona książka? Co Pan obecnie czyta? - W tej chwili Państwa zaskoczę - Księgi Jakubowe Olgi Tokarczuk, która, jak sądzę, sama może być tym zaskoczona. Największe wrażenie zrobiła na mnie chyba Czarodziejska Góra. Cenię też Konwickiego, Sienkiewicza - nie uważam, że to pierwszorzędny pisarz drugorzędny - lubię też, choć nie wszystkie tomy „W poszukiwaniu straconego czasu”. Niestety nie mam czasu by czytać wszystko co bym chciał.
pocalujcie mnie w d...2019.10.10 13:49
Durnowaci katoliccy fanatycy maja ponownie okazje przekonac sie, jacy ludzie przynosza prawdziwa chwale Polsce, jacy sa rzeczywistymi patriotami. To na pewno nie ludzie myslacy po pisowsku i katolsku, kleczacy przed klerem i wychwalajacy zolnierzy wykletych, zioniacy nienawiscia i szczujacy na osoby LGBT. Popatrzcie na Olge Tokarczuk i poznajcie jej poglady. Moze sie opamietacie. W co jednak watpie. Ludzie zatwardziali w glupocie nie chca sie do niej przyznac.
Chłop ze wsi2019.10.10 13:58
A twoja Ola wymiotuje " miłością " do Polski i Polaków talent może ona i ma szkoda ,ze źle go używa.
J.P2019.10.10 14:15
No jasne, powinna się skupić na peanach i odach do miłościwie rządzących jak we wczesnych swych latach Szymborska. A ty wówczas rzekłbys na forum, że to wybitna postać sztuki i kultury.
Ch\305\202op ze wsi2019.10.10 14:38
Piszesz nie na temat
J.P2019.10.10 14:42
Wierzę w ciebie, napisz jak powinna talentu używać noblistka Olga Tokarczuk?
Agnieszka2019.10.10 14:24
Ci piszący o Polsce jako o grajdołku mlekiem i miodem płynącym, któremu wszyscy nic tylko zazdroszczą, to przeważnie grafomani i beztalencia. I nikt w te bzdury nie wierzy.
der2019.10.10 17:46
A w niedzielę PiS wygra wybory i mam nadzieję że otworzy jakieś specjalne ośrodki gdzie będziecie mogli całować się w d....
Agnieszka2019.10.10 23:01
Dzierżyński, towarzyszu/-szko, też przynosił chwałę, bo się stał sławny, przeszedł do historii i był ceniony przez licznych za swe "dzieła"? Nie porównuję oczywiście obu osób, ale pokazuje głupotę argumentu, że jak ktoś sławny to już prawdziwa chwalę przynosi narodowi, z którego pochodzi. Marnie widzę przynoszenie chwały Polsce przez osobę, która chce się wybić na Jej opluwaniu, nie licząc się z morzem cierpień, krwi, poświeceń i bohaterstwa swoich rodaków. Wymiotować mi się chce na to wasze michnikowsko -żydowskie wychowywanie nas w poczuciu wstydu i winy, gdy to przodkowie jego środowiska mają powód się wstydzić i mieć poczucie winy za polską krew na rękach.
pocalujcie mnie w d...2019.10.11 8:22
Ona nigdy nie opluwala Polski. Opluwala was, pisiory, ale jako zakala tego kraju, zasluzyliscie na to.
Alojzy Cedzidło2019.10.10 23:04
I proszę . Znów objawił nam się geniusz ( pocałujcie itd){Przybyło nam noblistów I ,,Bolek " i Wislawa i teraz Olga , wszyscy za podobne zasługi. A pisiory narzekają . Co za czasy. Co by powiedzieli gdyby piewca naszej historii prof , Gros został nominowany przez pana red Michnika do nagrody Nobla Za prawdę o Jedwabnym. O gen Jaruzelskim nie wspomnę ,'Za rozrywkowy stan wojenny .
trucker2019.10.11 9:07
Ode mnie raczej kopa , rzadko sie myjesz.
Iza2019.10.10 13:47
Brawo pani OLGO. Fantastycznie.
wombat2019.10.10 14:16
https://www.pch24.pl/olga-tokarczuk-z-literacka-nagroda-nobla--zobacz--co-pisarka-mysli-o-polakach,71371,i.html
ZERR02019.10.10 13:46
Noble pokojowe czy literackie od dawna nie sa noblami, tylko pałką do poniżania narodów skazanych na "zniknięcie". Nagradzanie zawodowych hejterów głoszących idee wyższości postępowej lewicy ponad ludzkim (zbrodniczym of coz, jak zwierzeta) bydłem przeznaczonym do wbicia w glebę, jest niczym innym jak erupcją obrzydliwego lewicowego rasizmu, sory, klasizmu.
Vvv2019.10.10 14:26
Co czytałeś Olgi Tokarczuk.
bezlitosny internauta2019.10.10 14:32
Bardziej chyba na miejscu byłoby go zapytać co ostatnio czytał w ogóle.
ZERR02019.10.10 20:22
Niech się stanie, jak chcesz Dajcie mu jego purpurowe buty, aby umarł w nich tak, jak się urodził. staszku
trucker2019.10.11 9:00
Stachu , nie gdacz lewacki intelektualisto.
ZERR02019.10.10 20:29
Nic od tej pani nie czytałem i na 100% nie zrobię tego. Staram sie unikac kontaktu z osobami porażonymi rasizmem, nienawiścią i skupionymi na poniżaniu mnie, moich bliskich i moich wartości. indywidualna biegłość w posługiwaniu sie słowem nie ma tu nic do rzeczy. https://nczas.com/wp-content/uploads/2019/06/mieszkowski-696x464.jpg
Maria Blaszczyk2019.10.11 0:20
No to porozmawialiśmy sobie ze ślepym o kolorach... To, że pani Tokarczuk głosi "idee wyższości postępowej lewicy ponad ludzkim (zbrodniczym of coz, jak zwierzeta) bydłem przeznaczonym do wbicia w glebę" są zatem, po prostu, wytworem Twojej fantazji. To nie ja coś przeoczyłam w jej książkach, tylko Ty sobie to wymyśliłeś. A tak z ciekawości - po kiego grzyba?
ZERR02019.10.11 1:07
Przecież ona mówi to prosto z mostu i bez owijania w bawełnę.
Alojzy Cedzidło2019.10.10 22:47
To Pani zabłysła , pani,, Agnieszko \ Dz." Poważnie . Zadała Pani zasadnicze pytanie . Na mur nie czytali . Dopiero teraz mogą sie za to zabrać Chociaż głowy bym za to nie dał .
ZERR02019.10.11 9:25
A niby dlaczego "mamy sie zabrać za czytanie" pisaniny osoby, która jawnie z "nas" szydzi, kłamliwie oskarża i poniża? I jeszcze grozi, ze napisze nam historię na nowo, taką, żeby nikt przypadkiem nie pomyślał, że jesteśmy ludźmi a nie zbrodniczym podludzkim bydłem? Są granice bezczelności, ale jak widać, nie dla ciebie.
Janek2019.10.10 14:57
Co innego gdyby taką nagrodę dostał np .... hmm nie wiem kto bo nie znam twórcy propisowskiego...
Karolina Karolajn2019.10.11 9:14
hmm....puknij się w glowę... "twórca propisowski " trzeba być nienawistnikiem ,żeby takie coś wymyślić są dobrzy ,mądrzy i zdolni pisarze,którzy nam pomagają budować prawdę naszego życia i są szkodnicy wylewający swoje zatrute fekalia zawinięte w błyszczące sreberka
Suweren2019.10.10 17:54
Wierszyk mam dla Ciebie ZERRO. Enjoy. The world has held great heroes, As history books have showed; But never a name went down to fame Compared with that of Toad! The clever men at Oxford Know all there is to be knowed. But none of them know half as much As intelligent Mr. Toad! The animals sat in the Ark, Their tears in torrents flowed. Who was it said, “There’s land ahead”? Mr Toad! Intelligent Mr. Toad! Encouraging Mr. Toad!
Rumpelstiltskin2019.10.10 21:25
O czym szumią wierzby!
anonim2019.10.10 18:12
zerro=zero!
Karolina Karolajn2019.10.11 8:54
wiedziałam ,że pojawi się to dramatyczne pytanie "co czytałeś p.Tokarczuk?"w odpowiedzi na Twój mądry komentarz. Pośród pisarzy są dobrzy ,mądrzy twórcy i kuglarze z brudem za paznokciami ,którzy próbują nas otruć światową trucizną posługując się zręcznie piórem. nie trzeba ich czytać nie należy ich czytać !!! bo trzeba się bardzo troszczyć o swój umysł i go nie zaśmiecać
stara Reperecka2019.10.11 9:36
Ty niczego nie czytasz, a umysł masz zatruty.
janek2019.10.10 13:46
Wspaniała wiadomość! Czekam na wycie fanatyków pro pisowskich i płatnych troli
Moly2019.10.10 15:34
Juz sie zaczelo...Haha
Janek2019.10.10 18:56
płacą im to piszą. Mnie to zwisa
Alojzy Cedzidło2019.10.10 22:51
,,Moly " , a Ty na pewno słyszysz ,,wycie "? Bo jakbyś słyszał , to wystarczy nie klikać na Frondę .
Tenula2019.10.10 23:42
Nie wyję! Wszystkie Noble,Oscary i inne buble przestały mnie ciekawić. Nagrody takie jak chciał Alfred Nobel były przyznawane w XX wieku .Nie wiem czy ta Tokarczuk do zdolna pisarka,nie czytałam.Ale mogłaby byc najzdolniejszą nie dostała by żadnej nagrody ,gdyby miała mniej lewicowe poglądy.Taka jest prawda !
wio2019.10.11 8:21
Hahahaha, zacznij czytać książki, wtedy może zrozumiesz. Na razie piszesz takie bzdury, że można się tylko śmiać z tego
wuj2019.10.10 13:46
wiadomo Polakożerca i kłamca doceniony przez israeelitów.
patrjota2019.10.10 13:58
zamnkij sie psychiczne chory debilu, wyjasniles juz zamach na dude cwelu z ff forum?
wuj2019.10.10 19:53
widać kto tu psychiczny :)
pitol2019.10.10 15:26
łęe łeee :) izraelity z Polin, spadaj pod supersama z pijaczkami mundrości wymieniać. :)
anonim2019.10.10 17:31
Słychać wycie - znakomicie!
hh2019.10.10 13:45
towarzyszka z komunistycznej "Krytyki Politycznej" dostała Nobla od komunistów szwedzkich
Marian2019.10.10 16:09
Kazda antypolska szczekaczka moze liczyc na wyroznienie.Nasz pokojowy noblista Bolek, wzywa niemcy by Polske zlikwidowac
Artur2019.10.10 17:43
Ciekawy, co byś mówił, gdyby ci szwedzcy komuniści przyznali nobla np. Rymkiewiczowi.... pewni byś piał z radości....eh, polaczki.... Brawo Olga !
Agnieszka2019.10.10 21:51
No szkoda by było faceta.
Agnieszka2019.10.10 21:52
Rymkiewicza rzecz jasna, bo zasługuje na szacunek a nie posadzenie o kumanie się z jakimiś podejrzanymi środowiskami
aaa_kotki_dwa2019.10.10 20:06