Ojciec Knabit: "Argentyna dowaliła Włochom - jak w piłce nożnej", czyli o papieżu Franciszku, który rezygnuje z „pompy watykańskiej”. - zdjęcie
18.03.13, 07:36Fot Sławek/Wikipedia

Ojciec Knabit: "Argentyna dowaliła Włochom - jak w piłce nożnej", czyli o papieżu Franciszku, który rezygnuje z „pompy watykańskiej”.

8

Co oznacza owa „pompa watykańska”? Według byłego przeora opactwa w Tyńcu, „owa pompa towarzysząca Watykanowi bardzo często dawała pretekst do mówienia, że papiestwo "kapie złotem". Dlatego Papież Franciszek zrezygnuje z tego wszystkiego co może razić bogactwem, „Kardynał Jorge Mario Bergoglio już w Buenos Aires (Argentyna), gdzie się urodził, wychowywał i przez długi czas pracował, nauczył się skromności. A przez to teraz, już jako papież, "pokazał inny styl": nie założył peleryny, przed swoim błogosławieństwem poprosił, aby wszyscy ludzie pomodlili się za niego czy też nie wsiadł do limuzyny, ale pojechał autobusem wraz z kardynałami”.

Ojciec Knabit uważa, że Franciszek uzwyczajni Watykan i wyjdzie po prostu do ludzi.

O. Leon Knabit wskazuje, że tak jak w Polsce w roku 1978, gdy papieżem wybrany został kard. Karol Wojtyła, tak teraz w Argentynie nie ma na szczytach władz państwowych tego kraju euforii. Po konklawe i ogłoszeniu wiadomości, kto został Papieżem „najwyżsi urzędnicy zgromadzeni w gabinecie prezydent Cristiny Fernandez de Kirchner stwierdzili, że "nie mogli mieć większego pecha”.

Wybór kard. Bergoglio na Papieża to wielka niespodzianka a zarazem trumf Ducha Świętego. - Myślałem, że jak będzie kard. Angelo Scola (Włoch - faworyt konklawe - red.), to będzie to zrozumiałe. A jeśli będzie ktoś inny, to będzie niespodzianka. No i znów Argentyna dowaliła Włochom - jak w piłce nożnej, a Franciszek lubi piłkę, jest jej wielkim fanem - mówi półżartem benedyktyn z Tyńca.

Sm/Onet

Komentarze (8):

anonim2013.03.18 8:14
CYTAT Z ONET.PL
anonim2013.03.18 9:11
A co to znaczy 'pompa watykańska' ? Czerwona pelerynka noszona przez papieża jak również buty z czerwonej skóry są symbolem męczeństwa. W żadnym przypadku nie mają świadczyć o 'przepychu' Rozumiał to dobrze Benedykt XVI i powrócił do tradycyjnego stroju.Dlatego byłem zszokowany słowami nowowybranego papaieża który na propozycję nałożenia pelerynki miał odpowiedzieć 'karnawał się już skoczył niech ksiądz sam nałoży pelerynę' . Ojcze Święty - więcej szacunku i zrozumienia dla tradycji !
anonim2013.03.18 9:12
Nie chciałbym polemizowac z o.Knabitem, ale Wojtyła akurat nie był szczególnie znany z przywracania urzedowi splendoru i wielkosci Koscioła poprzez bogactwo stroju i obrzędowości. Być moze pod koniec pontyfikatu gdy był już schorowany i słaby wzieli się za neigo ceremoniarze i było już bardziej 'na bogato', ale to i tak nic z tym co wyrabiał jego następca. Ornaty i mitry kopiowane z barokowych rzeźb, używanie fanonu, szat gronostajowych, mitr z pontyfikatów Piusa XII i Jana XXIII, kapy kipiące od złota i mnóstwo firanek na komżach... Wygladało to kuriozalnie. Po co to wszystko skoro dzisiejsi wierni - pokolenie urodzone po przemianach soborowych nie wie co te stroje gesty i cały ten przepych oznacza, a stare nigdy tego nei widziało bo widziało co najwyżej swego proboszcza lub biskupa od wielkiego święta. Papież Wojtyła był zupełnie inny. Dziś nazywany ultrakonserwatystą, w 1978 był cżłonkiem frakcji umiarkowanie postępowej. Dokładnie w tym samym miejscu jest dziś Bergoglio. Niestety Benedykt XVI cofnął ten Kosciół w doktrynie, liturgii i stosunku do tradycji w lata 60. Mnie osobiście raziła jego papieska moda i wystawny ceremoniał. mam nadzieję ze bedzie teraz inaczej jak chodzi o ceremoniał.
anonim2013.03.18 9:57
W wypowiedzi ojca Knabita ciekawa dla mnie jest uwaga urzędników z gabinetu "Lady Botox". Faktycznie mogą uważać,że mają pecha. Papież dobrze wie jak nieuczciwie uwłaszczyli nomenklaturę i co sobą reprezentują pod względem moralnym. Nie da się papieża Franciszka "ugłaskać" i zyskać jego przychylność bez uprzedniej rzetelnej przemiany postępowania i oddania narodowi argentyńskiemu skradzionych dóbr. W Polsce znamy temat uwłaszczania się postkomunistów.Mechanizm w Argentynie dziwnie podobny!
anonim2013.03.18 10:43
MARKOS na konklawe kardynałowie z Ameryki Łacińskiej podjechali wspólnie busem, kardynał z Afryki podjechał mocno przechodzoną osobówką, a gdy chciał zaparkować przy wejściu poproszono go by zabrał samochód co pokornie uczynił, kardynałowie z Francji podjechali... rowerami bo ich hotel znajdował się niedaleko, kardynałowie z kurii rzymskiej podjechali limuzynami po setki tysięcy złotych widzisz różnicę. Gabriele Amoth (egzorcysta rzymski) powiedział że w Watykanie siedzi diabeł - więc proszę co niektórych by nie żyli w zakłamaniu i dla świętego spokoju nie mówili że w sercu kościoła jest samo tylko dobro - to pycha i bufonada. Wszyscy grzeszymy i MUSIMY się nawzajem napominać a "nikt nie jest dobry ani święty tylko Bóg". Dlatego modlę się za Franciszka by Bóg go wspierał i strzegł przed atakami diabła. "Franciszku odbuduj mój Kościół". Ubóstwo materialne (w porównaniu do lokalnego otoczenia) jest świadectwem wiary (jednym z). Brak ubóstwa a tym bardziej życie w dostatku czy przepychu świadczy że z wiarą takiego księdza biskupa, kardynała nie jest dobrze. Moim zdaniem to reguła z pewnymi tylko wyjątkami...
anonim2013.03.18 12:35
LEONM - napisałem tylko, że nie rozumiem braku szacunku dla tradycji jeżeli chodzi o ubiór papieża. Samochody nie mają tu nic dorzeczy. A nie wydaje Ci się że te wszystkie gesty - rowery,piechota to tzw. 'wojujące ubóstwo' ?
anonim2013.03.18 17:28
Ojcu się już nieźle pomieszało :)
anonim2013.03.18 19:12
The Hand Of God! :D