Nowe nominacje Franciszek zapowiedział na zakończenie spotkania z wiernymi na Anioł Pański.

„22 lutego, w święto katedry Świętego Piotra Apostoła, mianuję 16 nowych kardynałów pochodzących z różnych zakątków świata. Odzwierciedlają oni głęboką relację między Kościołem Rzymu, a Kościołami lokalnymi rozproszonymi po świecie. Dzień później odprawię z nowymi kardynałami uroczystą Mszę. Natomiast 20 i 21 lutego odbędzie się konsystorz wszystkich kardynałów poświęcony tematowi rodziny. Do kolegium kardynalskiego włączę także trzech arcybiskupów emerytów, którzy zasłużyli się w służbie Stolicy Apostolskiej i Kościołowi” – powiedział Papież.

W gronie 16 nowych kardynałów elektorów jest czterech najbliższych współpracowników Papieża z Kurii Rzymskiej: sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, prefekci Kongregacji Nauki Wiary i Kongregacji ds. Duchowieństwa oraz sekretarz generalny Synodu Biskupów. Nie licząc kardynałów kurialnych, wśród mianowanych purpuratów dwóch pochodzi z Europy, po trzech z obu Ameryk i po dwóch z Afryki i Azji. Podkreśla się, że nominacja kardynałów z Burkina Faso i Haiti wskazuje na szczególną wrażliwość Papieża na kraje doświadczone ubóstwem. 

Najmłodszymi wśród przyszłych purpuratów są: 54-letni Baselios Cleemis Thottunkal z Indii i 55-letnie Chibly Langlois z Haiti. Natomiast najstarszym jest osobisty sekretarz papieża Jana XXIII, włoski arcybiskup Loris Capovilla, liczący 98 lat. 

Papież włączył do grona kardynałów elektorów hierarchów pochodzących ze stolic biskupich, które nie były dotąd uważane za kardynalskie. Chodzi m.in. o Perugię we Włoszech i Cotabato leżące na filipińskiej wyspie Mindanao.

ToR/rv.pl