Kościół ma nowego błogosławionego męczennika. W Modenie na północy Włoch został beatyfikowany seminarzysta Rolando Rivi, zamordowany niedaleko tego miasta w wieku 14 lat przez komunistycznych partyzantów. Wstąpił on do niższego seminarium. Gdy był w rodzinnej miejscowości, partyzanci porwali go, zdarli z niego sutannę i trzy dni męczyli, a na koniec zabili. Stało się to w 1945 r. (13 kwietnia). Wyniesieniu go chwały ołtarzy przewodniczył w imieniu Papieża prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. Angelo Amato.

„Muszę powiedzieć, że to zabójstwo było naprawdę bezlitosne – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Amato. – Jeden z partyzantów oddał strzały z pistoletu w głowę i serce chłopca, mówiąc: «O jednego księdza mniej». Dopuścił się wobec niego takiego okrucieństwa. A przecież Rolando nie wyznawał żadnej krwawej ideologii śmierci, ale Ewangelię życia i miłości. Dziecięcym sercem kochał wszystkich, także nieprzyjaciół. To była i jest nadal doktryna niewątpliwie «rewolucyjna», jednak w dobrym znaczeniu tego słowa, bo prowadzi do postawy braterstwa, tolerancji i szacunku dla wolności innych, bez narzucania niczego siłą i bez przelewu krwi. Wobec tego dziecka, któremu przemocą odebrano życie, my chrześcijanie nie jesteśmy pełni urazu i nie szukamy odwetu. Chcemy wspominać to męczeństwo w postawie przebaczenia, pojednania, ludzkiego braterstwa. Chcemy głośno wołać: nigdy więcej bratobójczej nienawiści, bo prawdziwy chrześcijanin do nikogo nie żywi nienawiści, nikogo nie zwalcza, ni czyni zła nikomu”.

Dodajmy, że bł. Rolando Rivi to nie jedyny taki włoski męczennik, który zginął z rąk komunistycznych partyzantów. Szacuje się, że pod koniec wojny i w pierwszych latach powojennych zamordowali oni ok. 130 księży, głównie w Istrii i w regionie Emilia-Romania, gdzie właśnie miało miejsce zabójstwo beatyfikowanego dziś seminarzysty. Obfitą dokumentację o tych faktach podaje Roberto Berretta w wydanej przed kilku laty we Włoszech książce „Historia księży zabitych przez partyzantów”.


sm/Radio Watykańskie