Liderzy europejskich partii konserwatywnych i prawicowych spotkają się jutro w Madrycie, aby omówić m.in. kwestie dot. walki z depopulacją, obrony suwerenności energetycznej i współpracy obronnej. W spotkaniu udział weźmie premier Mateusz Morawiecki.

W lipcu liderzy europejskich partii konserwatywnych i prawicowych mających przedstawicieli w Parlamencie Europejskim podpisali wspólną deklarację ideową. W grudniu przedstawiciele tych ugrupowań na zaproszenie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego spotkali się w Warszawie. Teraz z inicjatywy partii VOX podobne spotkanie odbędzie się w Madrycie. Jeszcze dziś wieczorem liderzy zjedzą wspólną kolację, aby jutro od rana rozpocząć sesję roboczą spotkania pod hasłem „Obronić Europę”.

- „Wśród tematów, które będą poruszone będzie m.in. walka z depopulacją, obrona suwerenności energetycznej państw europejskich, współpraca obronna w obliczu dzisiejszych zagrożeń m.in. ze Wschodu, czy kwestie dotyczące europejskiego przemysłu w globalnym świecie”

- przekazał wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

Prawo i Sprawiedliwość w Madrycie będzie reprezentował premier Mateusz Morawiecki, sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski oraz europosłowie: prof. Ryszard Legutko i prof. Zdzisław Krasnodębski.

- „Liczymy, że spotkanie będzie kolejnym krokiem na drodze do współpracy mającej na celu przywrócenie Unii Europejskiej właściwego wymiaru związku suwerennych państw narodowych”

- podkreślił Fogiel.

Udział w spotkaniu potwierdził m.in. premier Węgier Viktor Orban i kandydatka na prezydenta Francji Marine Le Pen. To dało pretekst opozycji do stawiania absurdalnych zarzutów o udział premiera w spotkaniu „proputinowskim”.

kak/PAP