Odzyskamy wrak TU-1554? MSZ chce zaskarżyć Rosję do Trybunału w Hadze! - zdjęcie
14.11.17, 14:15Zdj. offical website of the Government of the Russian Federation

Odzyskamy wrak TU-1554? MSZ chce zaskarżyć Rosję do Trybunału w Hadze!

21 listopada sejmowa komisja obrony narodowej wysłucha informacji szefa MON, Antoniego Macierewicza na temat działalności podkomisji smoleńskiej, a także- informacji szefa polskiej dyplomacji, Witolda Waszczykowskiego w sprawie planowanej skargi do Trybunału w Hadze. 

Minister Macierewicz ma przedstawić informację w sprawie „działalności podkomisji ds. ponownego zbadania wypadku lotniczego, w szczególności wyników prac rzeczonej podkomisji oraz kwot wypłaconych z budżetu państwa dla poszczególnych jej członków, a także wydatków tejże podkomisji w zakresie realizacji powierzonych jej zadań”. Szef MON poinformuje także o działaniach podejmowanych "w ramach deklaracji o wszczęciu międzynarodowego śledztwa w sprawie wypadku samolotu Tu-154M w Smoleńsku z dnia 10 kwietnia 2010 r.”, a także wydatków poniesionych przez budżet państwa w związku z odszkodowaniami wypłacanymi rodzinom ofiar katastrofy smoleńskiej. 

Z kolei minister Waszczykowski przedstawi informację o planowanej skardze do Międzynarodowego Trybunału w Hadze "o zagrabienie polskiego mienia przez Federację Rosyjską",  w związku z przetrzymywaniem wraku samolotu prezydenckiego Tupolewa na terenie Rosji. Szef MSZ miałby również omówić proces odzyskania od władz Federacji Rosyjskiej wraku.

Waszczykowski mówił na początku listopada, że kierowany przez niego resort jest przygotowany, aby zwrócić się ws. wraku Tu-154M do instytucji międzynarodowych. Jak jednak zapowiedział, decyzja polityczna w tej sprawie „musi zapaść na wyższym szczeblu”.

yenn/PAP, Fronda.pl