Mamy już narzędzia pozwalające nam reagować w takich sytuacjach. W zeszłym roku zostały zablokowane środki dla sześciu gmin w Polsce, które miały takie uchwały. To obowiązująca zasada. Pieniądze europejskie idą na projekty, które nie dyskryminują” ­ powiedziała wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” pytana o to, czy rezolucja nt. LGBT będzie powodem do zablokowania wypłaty pieniędzy przez UE.

DGP przypomina, że w tym tygodniu Parlament Europejski ma podjąć rezolucję ogłaszającą Unię Europejską strefą wolności LGBT.

Jourova dopytywana o to, czy teraz rozporządzenia można użyć także i w takiej sprawie, odparła że konieczne będzie działanie zgodnie z kryteriami określonymi w rozporządzeniu. Dodała:

Nie chcę przesądzać tej sprawy, ale na pewno wszystkie naruszenia będziemy brali pod uwagę, rozważając uruchomienie procedury”.

Stwierdziła, że KE przygotuje wytyczne co do stosowania mechanizmu praworządności i trzeba zadecydować, jak takie sankcje mają wyglądać. Dodała:

Musimy więc znaleźć rozwiązanie, jak zablokować pieniądze, nie karząc przy tym organizacji, regionów, firm, które korzystają z funduszy. To wydaje się nieprawdopodobne”.

dam/DGP,Fronda.pl