Od dziś zaostrzenie lockdownu. Sprawdź, co się zmienia - zdjęcie
27.03.21, 08:45

Od dziś zaostrzenie lockdownu. Sprawdź, co się zmienia

14

W ostatnim czasie obserwujemy wyraźny wzrost zakażeń, któremu towarzyszy zwiększona liczba zajętych łóżek oraz respiratorów i przede wszystkim wzrost liczby zgonów. Obecna sytuacja w Polsce wymaga zdecydowanych działań. Od soboty, 27 marca wprowadzimy nowe zasady bezpieczeństwa. Obowiązywać będą do 9 kwietnia, czyli obejmą także okres Świąt Wielkanocnych” ­ czytamy na stronach rządowych w informacji na temat obowiązujących od dziś na terenie całego kraju obostrzeń.

 

Poniżej zamieszczamy pełną informację rządową na temat zmian, jakie wprowadzone są od dzisiaj:

Nowe zasady bezpieczeństwa od 27 marca do 9 kwietnia 2021 r.

Aby opanować tempo rozwoju COVID-19, musimy ograniczyć mobilność społeczną, która jest kluczowa w walce z koronawirusem. Wszystkie decyzje w sprawie obostrzeń podejmujemy wspólnie z naszymi ekspertami z dziedziny zdrowia publicznego, wirusologami i epidemiologami. Co zmieni się od soboty, 27 marca?

Handel

  • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 zostaną zamknięte.

  • Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

Oprócz tego w placówkach handlowych na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób:  

  • 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,

  • 1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny

Od 27 marca, w miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne

Od 27 marca zakaz działalności obejmie także salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne w całej Polsce.

Żłobki i przedszkola tylko dla medyków

Ze względu na bezpieczeństwo dzieci i rodziców, zamknięte zostaną żłobki i przedszkola.  Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

Ważne! Rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Sport – tylko zawodowy

Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności.

W Święta Wielkanocne zostańmy w domu

Trudna sytuacja związana z COVID-19 wymaga ograniczenia naszej aktywności społecznej – także podczas zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

Jeśli chcemy wrócić do czasów sprzed pandemii, musimy być odpowiedzialni. W okresie świąt powinniśmy więc ograniczyć nasze kontakty wyłącznie do najbliższych domowników, a ewentualne spotkania przełożyć na inny, bardziej bezpieczny czas. Wiele zależy od nas samych. Dbajmy o siebie i swoją rodzinę.

Praca zdalna – wszędzie tam, gdzie możesz

W całym kraju zalecamy także pracę on-line – wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Pamiętaj o zachowaniu dystansu, dezynfekcji rąk, noszeniu maseczki i częstym wietrzeniu pomieszczeń. Jeśli masz telefon komórkowy, poproś bliskich o zainstalowanie aplikacji STOP COVID ProtegoSafe, która powiadomi Cię o możliwym kontakcie z osobą zarażoną.

Pozostałe ograniczenia – bez zmian

Pozostałe zasady bezpieczeństwa nadal obowiązują:

  • Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego, uczą się zdalnie.

  • Hotele – obiekty pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy – katalog wszystkich wyjątków znajduje się w rozporządzeniu).

  • Kultura – wciąż zamknięte będą teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

  • Sport – zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.

Szczepienia i społeczna dyscyplina najskuteczniejszą bronią walki z COVID-19

Pokonanie COVID-19 jest możliwe tylko poprzez przerwanie transmisji wirusa z człowieka na człowieka. Szczepionka daje nam taką możliwość! Każda osoba, która się zaszczepi, ma szansę przerwać łańcuch zakażeń. Szczepiąc się, chronisz nie tylko siebie. To także ochrona Twoich rodziców, dziadków, dzieci i przyjaciół.

Od początku akcji szczepionkowej w Polsce do 25 marca 2021 r. wykonano ponad 5,3 mln szczepień I i II dawką. Więcej informacji na temat szczepień i dzienne raporty z danymi znajdziesz na www.gov.pl/szczepimysie.

za:gov.pl

Komentarze (14):

Do cholery z maseczkami, lakdałnami!2021.03.27 13:41
Popatrzymy na Brazylię! - - -Karnawał u nich! - - - Żadnych maseczek, żadnych lakdałnów, żadnych szczepionek! - - - 3.500 DZIENNYCH ZGONÓW - - - PONAD TRZYSTA TYSIĘCY JUZ NIE ŻYJE. Ale budżet będzie SUPER!
Dyktatura ciemniaków...2021.03.27 12:53
Rząd PiS narzeka na brak lekarzy, którzy mogliby walczyć z pandemią. Zupełnie zapomnieli o tym, że państwo zatrudnia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ok. 2 tys. lekarzy orzeczników. Nie wiadomo dlaczego premier Mateusz Morawiecki i wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński nie pomyśleli, aby skorzystać z tej rezerwy kadrowej. O tym zadziwiającym zaniechaniu napisał na twitterze redaktor naczelny Wiesci24.pl Jan Piński...
MVD2021.03.27 12:19
I to wszystko psu na buty! skoro autobusie może być więcej ludzi jak w kościele! Wybiórcze są te obostrzenia. Powinno to być logiczne i spójne. No ale jak! tak zabronić jeździć autobusem, czy metrem. Jest nawet sławne wideo, jak sobie śpiewają w metrze, o obecnej partii rządzącej.
eugenika po pisowsku2021.03.27 11:57
Rzad mylil sie tysiace razy, ja sto wiec nie szkodzi jak sie pomyle po raz 101. Zgonow po kwietniu w gusie moze byc mniej niz wszystkim sie wydaje. Na zachodzie od jakiegos czasu wytworzyla sie lekka odpornosc stadna ktora skutkuje tym ze zaczyna umierac coraz wiekszy odsetek osob programowych. Wielu slabych PIS obostrzeniami wykonczyl w tamtym roku. Nie leczyli np nowotworow to umierali na covid. Nie mogli sie dostac do lekarza to umierali pod szpitalami. Watpliwe by drugi raz powtorzyl sie scenariusz na tak ogromna skale
Spierdalaj brudasie Łukaszenki.2021.03.27 13:43
Naucz się polskiego i polskiego alfabetu, ty job twoju mać - motherfucker!
abc.2021.03.27 11:11
cytat:"Od 27 marca, w miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób". Ciekawe jak będą to respektować, 1.5 metra odległości i 20 m² powierzchni na 1 osoba,
Mateo2021.03.27 12:09
4/5m Tak ciule wymyślili
Anonim2021.03.27 11:04
Metry liczymy normalnie, czy jak Obajtek?
PiS-głuptaki ...2021.03.27 10:15
(Morus bassanus)1 godzinę temu... odchodzą od zmysłów i dalej brną w ślepą uliczkę, na której naród ich zlinczuje jeżeli sami prędzej nie popełnią harakiri... Widzą to już co niektórzy światlejsi członkowie zjednoczonych przy korycie; np. posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Maria Siarkowska w rozmowie z „Rzeczpospolitą” stwierdziła, że lockdown jest… absolutnie niepotrzebny. To lekarstwo gorsze niż choroba – uważa Siarkowska. Już pierwszy lockdown kosztował naszą gospodarkę 270 mld złotych. To są gigantyczne pieniądze – pięć razy tyle ile wydajemy rocznie na obronę narodową – dodała posłanka. Czy mamy jakieś badania na temat tego, jak wirus się rozprzestrzenia w szkołach, skoro zamykamy szkoły? – pyta Sierakowska. W czwartek premier poinformował o wprowadzeniu ostrzejszego lockdownu w całej Polsce. Ma on obowiązywać od 27 marca do 9 kwietnia... bo jak wszyscy wiemy 10 musimy "godnie uczcić" smoleńską miesięcznice!
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.03.27 9:52
Toruński nadPapież ,od krojenia na kasę emerytów i bronienia pedofilnych klechów już zaciera pazerne łapska! kościoły otwarte!
To pewne, już nigdy nie zagłosuję2021.03.27 9:15
na pis, ta partia, która pod dyktando światowej masonerii niszczy naszą kochaną Polskę!!!
NaziBarbi2021.03.27 9:02
Kobiety będą siedzieć w domu. Nie wyjdą za mąż i nie będzie dzieci.
Aha2021.03.27 10:23
Dawniej kobiety siedziały w domach, a dzieci było wtedy kilka razy więcej niż teraz.
Mateo2021.03.27 12:11
Bo wtedy były kobiety,a teraz tylko macice.