Od dziś zakaz używnia przyłbic i chust. Co jeszcze się zmienia? - zdjęcie
27.02.21, 07:35Fot. via Wikipedia - Ekinklik (CC 3.0)

Od dziś zakaz używnia przyłbic i chust. Co jeszcze się zmienia?

6

W Polsce w ostatnim czasie odnotowujemy wzrost zakażeń COVID-19. Przekroczyliśmy barierę 10 tys. nowych przypadków dziennie. Rośnie liczba zajętych łóżek i respiratorów w szpitalach oraz liczba zleconych testów. W województwie warmińsko-mazurskim sytuacja epidemiczna jest szczególnie trudna, dlatego od 27 lutego zaostrzamy zasady bezpieczeństwa w tym regionie. Zamykamy hotele, galerie handlowe, placówki kulturalne, a klasy I-III szkoły podstawowej powrócą do nauki zdalnej” – czytamy na rządowych stronach gov.pl.

Jak dalej poinformowano, w pozostałych województwach dotychczasowe zasady zostają przedłużone do 14 marca. „Ze względu na niepokojącą sytuację epidemiczną u naszych sąsiadów, od 27 lutego wszystkie osoby wracające z Czech i Słowacji zostaną skierowane na kwarantannę” – czytamy w informacji na temat obostrzeń.

Poniżej prezentujemy wszystkie obostrzenia obowiązujące od dzisiaj w Polsce:

Powrót obostrzeń w województwie warmińsko-mazurskim od 27 lutego

 • Zamknięcie hoteli, kin, teatrów, basenów i ograniczenia w galeriach handlowych

Sytuacja epidemiczna w województwie warmińsko-mazurskim jest szczególnie trudna. 1/3 wyników testów wykonywanych w województwie daje pozytywny wynik, dlatego zaostrzamy zasady bezpieczeństwa w tym regionie. Od 27 lutego zamknięte zostaną hotele, kina, teatry, muzea, galerie sztuki, baseny i korty tenisowe. Galerie handlowe zaś będą działały w ograniczonym zakresie (otwarte będą mogły być m.in. apteki, drogerie, sklepy spożywcze, salony prasowe).

 • Zdalne nauczanie klas I-III

Ze względów bezpieczeństwa, podjęliśmy również decyzję o powrocie uczniów klas I-III do nauczania zdalnego. Bieżące dane wskazują wysoki odsetek zakażonych pracowników przedszkoli i żłobków – 7%, a także wysoką liczbę uczniów na nauczaniu zdalnym w tym regionie – 6.69%.

Zakaz używania przyłbic i chust od 27 lutego – najlepiej chronią nas maseczki

Najważniejsze decyzje dotyczące pandemii podejmujemy wspólnie z naszymi specjalistami z zakresu zdrowia publicznego, profesorami, wirusologami, epidemiologami. Rada Medyczna  przygotowała zalecenia, który sposób zakrywania ust i nosa najlepiej chronią nas przed zakażeniem.

Zgodnie z rekomendacjami wprowadzamy zakaz noszenia przyłbic, szalików, chust itp. Nie spełniają one kryteriów bezpieczeństwa i nie chronią nas tak skutecznie przed zakażeniem jak maseczki.

Kwarantanna po przyjeździe z Czech i Słowacji od 27 lutego – wyjątek dla zaszczepionych i osób z negatywnym wynikiem testu

Sytuacja epidemiczna u naszych sąsiadów jest niepokojąca, dlatego wszystkie osoby, wracające z Czech i Słowacji, zostaną skierowane na kwarantannę. Dotyczy to również osób, które przekraczają granicę samochodem.

Wyjątek stanowią osoby zaszczepione dwoma dawkami szczepionki przeciw COVID-19 lub osoby posiadające negatywny wynik testu. Test musi być wykonany przed przekroczeniem granicy. Jest ważny przez 48 godzin, licząc od momentu otrzymania wyniku.

Obowiązujące zasady do 14 marca

 • Zakrywanie ust i nosa jedynie maseczką – od 27 lutego

W całej Polsce (z wyjątkiem woj. warmińsko-mazurskiego) przedłużamy dotychczasowe zasady bezpieczeństwa do 14 marca:

 • Hotele  – dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50% dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości. Restauracje hotelowe – zamknięte).

 • Kina, teatry, opery i filharmonie ponownie otwarte – podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50% miejsc siedzących. Obowiązują maseczki. Zakaz konsumpcji.

 • Otwarte baseny. Aquaparki nadal będą nieczynne.

 • Stoki otwarte.

 • Otwarte boiska zewnętrzne, korty itp. – wznowiony amatorski sport na świeżym powietrzu.

 • Siłownie dalej zamknięte.

 • Restauracje – tak jak do tej pory – będą mogły wydawać posiłki na wynos i w dowozie.


Wyjątek stanowi województwo warmińsko-mazurskie, gdzie ze względu na trudną sytuację epidemiczną zaostrzamy zasady bezpieczeństwa od 27 lutego. Uczniowie klas I-III wrócą do nauki zdalnej, zamknięte zostaną:

 • hotele (wyjątkiem są hotele robotnicze),

 • galerie handlowe - z wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych, aptek i drogerii,

 • kina, teatry, muzea, galerie sztuki,

 • baseny i korty tenisowe.

Bądź bezpieczny – stosuj zasadę DDMA+W

Skuteczna walka z koronawirusem to przede wszystkim przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa - DDMA+W, czyli:

 • Dystans

 • Dezynfekcja

 • Maseczka

 • Aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe

 • Wietrzenie

Utrzymywanie dystansu społecznego min. 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Warto też często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, szczególnie w miejscach pracy czy placówkach oświatowych.

Walkę z zagrożeniem wspiera też aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe.  Jest ona w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.

za:gov.pl

 

Komentarze (6):

julek2021.02.28 6:43
GOWNO NEWS
gore2021.02.27 21:02
władza udaje debili, ale scenariusz realizuje w podskokach
Pan Wójt2021.02.27 19:25
Poacłujta w du'pę Wójta. Pan Wójt oprócz okularów i tak niczego nosił nie będzie.
Wojtek Polak2021.02.27 14:02
no tak kulczykostwo będzie teraz produkować maseczki to trzeba im pomóc zakazując noszenia przyłbic szalików czy kominów bo te rzeczy kupujemy bardzo rzadko. Niedzielski (ekonometra opłacany przez korporacje medyczne) wygląda na to że na kasę jest jeszcze bardziej pazerny od poprzednika. no i jeszcze ci tak zwani doradcy typu Simon Horbban Gut kolejne patałachy pazerne na kasę opłacani przez korporacje medyczne czekają aż im coś z kapnie z kulczykowskieg biznesu maseczkoweg. dziwne rządy się zmieniają a kulczykostwo dalej czerpie ogromną kasę.
Anonim2021.02.27 7:54
Członkom rządu zalecam nałożyć torby foliowe na głowy i szczelnie zakleić taśmą u szyi! Żaden covit nie przejdzie!
XYZ2021.02.27 14:32
Czary mary abrakadabra, już niedługo zamiast masek będą wiadra . Hokus - pokus raz dwa trzy dzisiaj biznes tracisz ty Siekiera motyka cytadela dzisiaj rząd a jutro cela Siekiera motyka gaz i prąd czas odwołać obcy rząd.