Od 2016 r. nasze zarobki mogą się drastycznie obniżyć! - zdjęcie
25.10.14, 17:40fot.media

Od 2016 r. nasze zarobki mogą się drastycznie obniżyć!

3

Przeforsowana przez Ministrostwo Pracy i Polityki Społecznej nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obejmie 935 tysięcy Polaków. Od 2016 r. wszelkie umowy-zlecenia będą ozusowane do wysokości minimalnego wynagrodzenia (w przyszłym roku ma ono wynosić 1750 złotych brutto). Docelowo zmiany mogą dotyczyć 4 mln. Polaków.

Jeśli pracodawcy przerzucą na pracownika koszty odprowadzania składek zusowskich, jego wynagrodzenie zmniejszy się dość odczuwalnie. Należy się obawiać, że ludzie ludzie, którzy zarabiają mało, będą zarabiali jeszcze mniej. Pracodawcy mogą jednak podwyższyć pensję, lub podzielić się kosztami z pracownikiem. Nie należy wykluczać, że to rozwiązanie doprowadzi do rozrostu szarej strefy i większego bezrobocia. Z pewnością część pracodawców będzie wymuszać na pracownikach założenie własnej działalności gospodarczej.

Jeżeli ktoś jest zatrudniony na dwie umowy, nie będzie mógł, jak dotychczas, ozusować tylko jednej (zazwyczaj tej niższej). Po zmianie przepisów wynagrodzenia z umów będą kumulowane do wysokości płacy minimalnej i tak oskładkowane. Tylko umowa, która przekroczy poziom płacy minimalnej nie będzie wymagać składki.

Te rozwiązania ułatwią wprawdzie pracownikom odprowadzanie składek społecznych, jednak ich wysokość będzie raczej marna więc na godną emeryturę nie ma co liczyć.

Ra/Natemat.pl

Komentarze (3):

anonim2014.10.25 19:29
no,wkrótce wybory, znowu pójdziecie na grilla?
anonim2014.10.25 22:19
Co to w ogóle za informacja? W Polsce zawsze zwolniony jest człowiek z obowiązku opłacania składek społecznych z drugiego źródła dochodu, jeżeli z pierwszego osiąga minimalne wynagrodzenie. Na razie szykuje się tylko taka zmiana, że nastąpi obowiązek opłacania składek społecznych z tytułu umowy-zlecenie, co dotychczas było dobrowolne. A zasada opłaty na ub. społeczne jest bardzo prosta: 19% od podstawy wynagrodzenia, gdzie w połowie ma obowiązek finansować pracodawca. Wydaje mi się, że to bardzo dobre zmiany, bo pracodawcom nie opłaci się generować tych umów śmieciowych. A taki pracownik, jeżeli zachoruje, będzie mógł wyciągnąć z ZUS-u zasiłek chorobowy, bo teraz nie może jeżeli nie płaca składek społecznych. To bardzo dobre zmiany i konieczne, bo w Polsce jest dużo młodych emerytów z wysokimi emeryturami, a mało młodych, aby zapracować na te emerytury, a problemem dodatkowym jest to, że młodzi mało zarabiają, pomimo że pracują dość często najciężej, bo młody wytrzyma przeciążenia, a starszych należy poszanować - takie głupoty made in Poland.
anonim2014.10.26 9:20
Tak dalej pójdzie to robotnik na zielonej wyspie do minimalnego wynagrodzenia , będzie musiał dopłacać !