Obchody 31. rocznicy śmierci bł. ks. Popiełuszki. KONIECZNIE PRZECZYTAJ! - zdjęcie
14.10.15, 16:10(fot. wikipedia)

Obchody 31. rocznicy śmierci bł. ks. Popiełuszki. KONIECZNIE PRZECZYTAJ!

4

Zbliża się 31. rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, niezłomnego kapłana "Solidarności". Z tej okazji w miejscach związanych z ostatnimi godzinami życia księdza zaplanowano główne uroczystości.

W Bydgoszczy, Włocławku i Górsku w 31. rocznicę śmierci błogosławionego odbędą się modlitwy, spektakle, koncerty muzyczne i bieg sztafetowy.

W sobotę 17 października Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku zaprasza na premierę „Ballady o Błogosławionym ks. Jerzym Popiełuszce” autorstwa Jana Drechslera, Michała T. Malickiego oraz Marka Klementowskiego.

W niedzielę 18 października uroczyste obchody odbędą się przy włocławskiej tamie oraz w Sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Popiełuszki we Włocławku. O godz. 16.30 przy tamie nastąpi modlitwa za wstawiennictwem błogosławionego męczennika, po której ruszy procesja z relikwiami ks. Popiełuszki do Sanktuarium Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. Tam o godz. 17.30 celebrowana będzie Msza św. pod przewodnictwem ks. prałata Zbigniewa Szygendy, kapelana „Solidarności”. Po uroczystościach będzie możliwość zwiedzenia muzeum poświęconego ks. Popiełuszce.

Patronat honorowy nad uroczystościami objęli m.in. biskup włocławski Alojzy Mering oraz Region Toruńsko-Włocławski NSZZ „Solidarność”.

W Bydgoszczy w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników odbędą się w niedzielę i w poniedziałek (18-19 października) uroczystości.

Samorząd województwa zaprasza w poniedziałek 19 października na koncert „Dobro nieskończone” w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Górsku. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18.00 przemarszem spod krzyża przy drodze krajowej nr 80 do kościoła (początek koncertu o godz. 19.00).

Wystąpią m.in. Jacek Dewódzki, Adam Kryli, Julia Olędzka, Karina Kalczyńska oraz Tomek Kamiński. Wiersze odczyta Adam Woronowicz, a koncert poprowadzi Katarzyna Marcysiak. Podczas uroczystości otwarte zostanie Muzeum Regionalne w Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku.

Emisja koncertu w TVP Bydgoszcz 24 i 30 października o godz. 20.00 oraz 1 listopada o godz. 10.00.

Kolejnymi wydarzeniami będą spektakl muzyczny „Santo Subito” w Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku (24 października), a także współorganizowany przez Urząd Marszałkowski Bieg Sztafetowy Szlakiem Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki (25 października) na trasie od kościoła Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy do Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku.

Ks. Jerzy Popiełuszko, kapłan środowisk opozycyjnych i robotniczych związanych z podziemną Solidarnością, został zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa 19 października 1984 r.

Kz/onet.pl

Komentarze (4):

anonim2015.10.14 16:12
Przede wszystkim powinno się doprowadzić do wznowienia procesów i właściwego osądzenia wszystkich ludzi zamieszanych w zamordowanie ks. Jerzego. Warto się przyjrzeć szczególnie rozmaitym obrońcom tych bestii. Ławy sądowe czekają.
anonim2015.10.14 19:48
Może czas już najwyższy wpisać tę właściwa datę męczeńskiej śmierci a nie tę którą podaje Kiszczakowa banda. 25.X.1984 !
anonim2015.10.15 9:46
W 1984 roku został też zamordowany Piotr Bartoszcze. Działacz chłopskiej Solidarności, który chciał odtworzyć prawdziwy PSL...Przypadek?
anonim2015.10.15 12:52
Powiedzmy sobie jasno od czasu wejścia czerwonej zarazy do Polski mordowano i morduje się nadal ludzi. Wystarczy analiza zgonów po 10.04.2010. Polska nie jest wolnym krajem o wolność trzeba walczyć każdego dnia bo to nie tylko okupacja ekonomiczna czy przez nadzór nad nami ale tez okupacja duchowa najgroźniejsza - gender która zakłada całkowite unicestwienie bytu. Czyż Hitler za żydowskie pieniądze nie nabrał wielu inteligentnych ludzi tak samo i teraz gdyby osoby będące w PO SLD zadawały sobie z tego sprawę kogo popierają za głowę by się chyba wszyscy złapali. Cóż zrobić kiedy serce twardsze niż skała.