O. Leon Knabit: Kilka ważnych rad na Wielki Post - zdjęcie
17.02.21, 06:55Screenshot Youtube - Tyniec

O. Leon Knabit: Kilka ważnych rad na Wielki Post

24

Zastanówmy się nad Wielkim Postem. To jest bardzo kontrowersyjny temat ze względu na skrajnie różne rozumienie tego czasu. Znaczna część ludzi, nawet wierzących, nie widzi żadnej różnicy między czasem przed Środą Popielcową, a tym po niej.

Wprawdzie ostatki, tak się to utarło, jednak są, i kończy się zabawy zwykle albo o północy, albo nad ranem w Środę Popielcową. Ale potem żyje się właściwie tak, jakby się nic nie zmieniło. Nawet słyszałem, jak byłem w Warszawie w Wielki Piątek, że z jakiegoś lokalu dochodziła muzyka i odgłosy tańca. Bo niby dlaczego ludzie niewierzący w Chrystusa mieliby jakiś tam Wielki Piątek obchodzić. Chociaż w wielu krajach Europy w Wielki Piątek się nie pracuje. Święty Benedykt postawił taką tezę, a może raczej zadanie, swoim mnichom, że właściwie całe ich życie powinno być jak Wielki Post. Jak jeden Wielki Post. Na czym to polega? Na tym, żeby być opanowanym, jeśli chodzi o używanie dóbr tego świata. I to nie sprzeciwia się wcale temu, żeby mieć i używać, ale z roztropnością, z umiarem. I w takim poczuciu, że człowiek nie jest absolutnym panem dóbr, ani tych, które odziedziczył bez swojej zasługi, ani tych, na które zapracował z wielkim nakładem sił. Jako członek wielkiej rodziny ludzkiej powinien poprzestawać na tym, co mu jest naprawdę niezbędne i co potrzebne do zaspokajania godziwych pragnień. Przecież rozrywka też mieści się w ramach życia człowieka. Praca, rozrywka, są jak radość i cierpienie. Jak światło i cień. Mówią, że bez cienia to tylko robi się operacje. A dla uzyskania pełnego kształtu rzeczy musi być i światło, i cień. A więc posiadanie rzeczy i jednocześnie umiejętność kontrolowania stosunku do nich.

Kiedy św. Benedykt mówi o trzeźwości, wspomina, że napisane jest, iż mnichom wino w ogóle nie przystoi, ale ponieważ dzisiaj nie można ich namówić do całkowitej abstynencja (a to był, przypomnijmy, VI w. i już wtedy nie można było mnichów namówić do tego, żeby wcale nie pili), więc niech nie piją zbyt wiele. Określił w Regule ilość napoju, a jednocześnie powiedział, że ci, którzy zrezygnują z wina, otrzymają specjalne błogosławieństwo od Pana. Chyba na tym polega też ruch abstynencki: w poście: wielu ludzi powstrzymuje się od picia alkoholu, by otrzymać specjalne błogosławieństwo trzeźwości dla siebie i dla wszystkich, którzy stykają się z trzeźwym człowiekiem.

I tak jak z alkoholem, tak ze wszystkimi innymi sprawami. Dobrze byłoby nie mieć nic jak św. Franciszek. Taki miał pierwotny ideał swojego zakonu. Propagował całkowite ubóstwo. To, co zarobimy, oddajemy. Nie mamy mieszkania na stałe. Ubranie tylko to, które jest konieczne. Za to mamy Pana Boga. Tym pełniej Go mamy. A świat dzisiejszy mówi zupełnie co innego: mieć, mieć, mieć. Nawet mieć przed być. Wszystko jedno jaki jestem. Jeśli dużo mam, to wtedy jest dobrze. Mogę używać bez kłopotu. I w Wielkim Poście poza postem w ścisłym tego słowa znaczeniu, pilniejszym przestrzeganiu wstrzemięźliwości w pokarmie w piątki, wstrzymaniem się od oglądania telewizji, rezygnacją z alkoholu czy rzuceniem palenia papierosów, warto przeprowadzić refleksję nad swoim sposobem posiadania i używania rzeczy. Właściwie mam coraz więcej i więcej. Po co? Kiedyś pytał mnie jeden z kolekcjonerów: „Proszę Ojca, ja kolekcjonuję, dajmy na to, lampy naftowe i tak sobie myślę — a co z tym się stanie po mojej śmierci? Może przekażę do jakiegoś muzeum? A może ktoś to wyrzuci, bo powie, że to jemu zupełnie niepotrzebne? A ja całe życie poświęciłem temu. I pieniądze na to wydawałem”. Nie chodzi o demagogię. Nie chodzi o skrajne decyzje, jak u tych ludzi, którzy mają natchnienie od Pana Boga: „Sprzedaj wszystko. Chodź za mną”. Ci celebryci, którzy raptem zostawiają karierę, pieniądze, wszystko. Wstępują do zakonu. Rozdają bardzo chętnie i hojnie swoje dobra na cele charytatywne. Sami się oddają Bogu. Pracują w hospicjach i tak dalej. To już jakieś specjalne dotknięcie Pana Boga. To jest straszna rzecz — spotkać się z Bogiem żywym. Otrzymuje się bardzo wiele, ale bierze się w pełniejszy sposób udział w krzyżu Jezusa Chrystusa. Jarzmo Moje słodkie a brzemię lekkie (Mt 11,30), ale to jednak jest ciężar. Trzeba się na to zgodzić.

Jeśli chodzi o normalnego człowieka, który ma się zastanowić nad swoim stosunkiem do tego, co posiada, to może to zrobić w oparciu o szkielet wielkopostnych ćwiczeń — Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale, rekolekcje, spowiedź. Chodzi o ustawienie całego swojego ja. Czy naprawdę Jezus jest dla mnie tym, który mnie kocha? Który za mnie umarł na krzyżu? Któremu na mnie naprawdę zależy? W takim razie, jeśli wskazuje trudną drogę, to tylko po to, żeby przeszedłszy ten trudny odcinek, cieszyć się zwycięstwem w chwale. Wszystko, każdy sport, każde osiągnięcie, uczenie się do egzaminu, żeby zdobyć licencjat czy magisterium, jest wymagające. Ile się człowiek natrudzi. Ale to trzeba wszystko robić z pogodą ducha. „Nie zwieszaj głowy jak sitowie” (por. Iz 58,5), mówi Pismo Święte, ale bądź pogodny, jasny, radosny. Nie okazuj ludziom, że pościsz, ale pość z prostotą. Jurek Ciesielski, obecnie kandydat na ołtarze, przyjaciel Jana Pawła II, nie mówił o tym, że dąży do świętości. Ale każdy widział, że on to robi. Nie musiał mówić. Nie mówił: „Teraz ja wam daję świadectwo”. A dzisiaj jest sługą Bożym. Nie przypinajmy sobie łatki, że katolik to człowiek umartwiony, poszczący, akuratny. Ale tak postępujmy, żeby patrząc na nas, ludzie widzieli, że ten człowiek rzeczywiście serio traktuje Boga i serio traktuje ludzi. Siebie samego też. Bo miłość zaczyna się od siebie.

Leon Knabit OSB, „Ojca Leona słów kilka”, TYNIEC 2014 r.

Komentarze (24):

Ert2021.02.18 18:43
Borys - to znaczy dokladnie to co Ci napisal Styki
Styki2021.02.17 16:01
Mysle, ze ten Wielki Post bedzie ostatnia szansa dla zrujnowanego swiata, dana przez Boga.
Borys2021.02.17 16:35
Znaczy co? Masz nadzieję, że kk sam się rozwiąże? Jak Związek Sowiecki... Ech pomarzyć...
Styki2021.02.17 17:14
Ani Ty, ani sam nigdy sie nie rozwiaze. Ty jako szczebelek od bramy piekielnej go nie rozwiazesz, Ten Ktos , ktory go zawiazal jest silniejszy od bram piekielnych.
Borys2021.02.17 20:21
Pewnie, że się nie rozwiąże. Gdzie by indziej znalazł tyle owiec do strzyżenia. A Ty mógłbyś mówić po polsku czasem? Co to jest "szczebelek od bramy piekielnej"?
Styki2021.02.17 15:49
Post jest dla duszy tym, czym dla ciała oczy.
Ojcze proszę zadzwonić do Głodzia z tą radą2021.02.17 15:39
"I tak jak z alkoholem, tak ze wszystkimi innymi sprawami. Dobrze byłoby nie mieć nic jak św. Franciszek. Taki miał pierwotny ideał swojego zakonu. Propagował całkowite ubóstwo. To, co zarobimy, oddajemy. Nie mamy mieszkania na stałe. Ubranie tylko to, które jest konieczne. Za to mamy Pana Boga. Tym pełniej Go mamy. A świat dzisiejszy mówi zupełnie co innego: mieć, mieć, mieć. Nawet mieć przed być."
No chyba, że2021.02.17 15:41
to jest rada jedynie dla plebsu. Duchownych, to pewnie nie dotyczy. Lepszy sort.
DurenPustakiLemingiICelebryci2021.02.17 15:47
to jest rada jedynie dla celebrytów. LGBT, .
Anonim2021.02.17 13:46
spiep.rzaj dziadu!
ZydkiOblesneGeje2021.02.17 15:43
spiep.rzaj szczylu! Szacunku do starszych chyba nikt ciebie nie nauczył,więc skonczysz jako nawóz dla żydów.
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.02.17 13:27
Co ja bym nie dał, by mu ociągnąć...
🦄⚡️🏳️‍🌈Szabesgoi Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.02.17 15:41
Chłopie ty sobie sam musisz odciągnąć jad z mózgownicy
JPIII2021.02.17 13:07
Czy ktoś słucha tego pedophila?
Padre Canalio2021.02.17 9:11
Może kilka mądrych rad dla twojej organizacji ojczulku>??
kawalXuja2021.02.17 9:08
moze powstrzymacie sie pare dni od dranstwa, lubieznosci, machlojek finansowych, pijanstwa, balwochwalstwa, arogancji, gwalcenia dzieci, klamstw i innych wystepkow?
KAROL2021.02.17 9:00
O. Knabit zapomniał o Panu Jezusie i Jego radach.
Anonim2021.02.17 14:04
Przecież Knabit ma wiekszą wiedzę i doświadczenie niż Chrystus. Chrystus żył jedynie 33 lata, a Knabit? Co tu porównywać.
Polak2021.02.17 8:40
" Dobrze byłoby nie mieć nic jak św. Franciszek. Taki miał pierwotny ideał swojego zakonu. Propagował całkowite ubóstwo." - to może p. Knabit by wyjaśnił dlaczego Franciszek był ekskomunikowany właśnie za takie pomysły?
Opat2021.02.17 8:33
Też mam radę dla Leona. Może by wreszcie nam powiedział jak tam było razem z Arturem W., pedofilem wieloletnim. Leon mieszkał przez lata z Arturem pod jednym dachem. I nic nie widział, nic nie słyszał, nawet nic nie czuł... A teraz też nic nie mówi... Menda...
DętePoradyKnabitaZCzeluściŻyciowejPustki2021.02.17 8:10
Kato-brednie o diecie, czyli dobre rady dziada-klerucha, co sto lat pierdzi w stołek. Robotą pożyteczną niesplamiony, troskami rodziny własnej nieobarczony, nikogo niekochający oprócz siebie.
AtesityczneJękiSraczkilewusów2021.02.17 15:45
LGBT-brednie o diecie, czyli dobre rady lempart lesby, co pierdzi w stołek. Gej i LGBT to samo zło
marianl2021.02.17 8:09
Mądre piękne przesłanie.Dziękuję.Szczęść Boże!
kawalXuja2021.02.17 9:10
co w tym madrego? pustoslowie, frazesy z rekawa wytrzepane