Nowy przewodniczący papieskiego instytutu popiera antykoncepcję - zdjęcie
12.03.21, 13:25Screenshot Youtube - seletlumieretv

Nowy przewodniczący papieskiego instytutu popiera antykoncepcję

33

Nowy przewodniczący Papieskiego Instytutu Teologicznego Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie popiera antykoncepcję. Prałat Philippe Bordeyne, który został nominowany na to stanowisko, jest krytykiem Humanae vitae i obrońcą bardziej luźnego podejścia do par homoseksualnych. Wcześniej był rektorem Katolickiego Uniwersytetu Paryskiego.

To nie pierwsza taka kontrowersyjna decyzja w sprawie Instytutu. Już wcześniej wprowadzano w nim zmiany, które wywołały falę krytyki ze strony ortodoksyjnych katolików. Modyfikacje obejmowały zmianę nazwy i statusów Instytutu, a także nagłe zawieszenie jego profesorów w roku 2019. To wszystko jest traktowane jako zamach na tradycyjną orientację tej instytucji. Nominacja Bordeyne, który specjalizuje się w teologii moralnej, musi być jeszcze ogłoszona oficjalnie, ale wydaje się, że to tylko formalność.

Zadaniem nowego przewodniczącego Instytutu będzie powstrzymanie jego upadku. Jak podaje „La Croix International”, niektóre z kursów straciły aż 90 proc. studentów, a inne musiały być odwołane z powodu niewystarczającej liczby uczestników. Zadaniem ks. Bordeyne jest wprowadzenie zmian, które przyciągną większą liczbę studentów.

Ks. Bordeyne jest zwolennikiem adhortacji Amoris laetitia papieża Franciszka. Szczególną uwagę w swoich wypowiedziach poświęcił tzw. „rozeznaniu”. W jednym z wywiadów powiedział o parach, które są w nowych związkach po rozwodzie i mają dzieci: „Nie możemy prosić ludzi o to, by osiągnęli to, co niemożliwe. Nie możemy ich prosić o separację, gdyż byłaby to nowa wina: Będziemy prosić ich o budowanie przyszłości z Bogiem. A zatem prosimy ich o ocenienie jakości ich nowego związku”.

Mówiąc dalej o takich parach i nauce papieża Franciszka, ks. Bordeyne wyraził kolejny kontrowersyjny pogląd: „Papież mówi, że w osobistym i duszpasterskim rozeznaniu tych ludzi, muszą oni najpierw patrzeć na to, co robią dzisiaj, by odpowiedzieć na Boże wołanie. Nie na niemożliwe wezwania Boga! Nie wezwania Boga, by pozostać wiernym pierwszemu związkowi: Był on martwy od dwudziestu lat! Ale na Boże wołanie dzisiaj”.

To nie jedyne kontrowersyjne wypowiedzi nowego przewodniczącego Instytutu. Portal „Life Site News” przytacza jego opinię o antykoncepcji, która jest sprzeczna z nauką Kościoła. Ks. Bordeyne powiedział m.in.: „Uwzględniając konieczny moralny obowiązek zwalczania pokus aborcji, rozwodu i braku hojności w prokreacji, byłoby rozsądne pozostawienie rozeznania co do metod kontroli urodzin mądrości par, podkreślając moralną i duchową edukację, która pozwoliłaby im walczyć skuteczniej z pokusami w środowisku często wrogim chrześcijańskiej antropologii”.

Dalej ks. Bordeyne mówi wprost o możliwości, oprócz metod naturalnych, uznania „nieaborcyjnych metod antykoncepcji”, których wybór należałoby pozostawiać „mądrości małżonków”. Duchowny mówi o antykoncepcji jako „lekarstwie” i „technologii”, którą można „zhumanizować”.

jjf/LifeSiteNews.com

Komentarze (33):

bogdanus2021.03.23 15:54
Dlaczego Franciszek stawia takich ludzi na tak ważnych stanowiskach, co szykuje nam Franciszek na przyszłość.
Nihil novi2021.03.21 15:42
popierają też aborcję i eutanazję
itd2021.03.18 9:07
Pisowcy nie popierają antykoncepcji bo łażą po burdelach i to ich nie obchodzi.
Cierpliwy2021.03.17 13:43
Ciekawe. Mk 10;5-9 Jezus zaś powiedział: - Dał wam prawo z powodu waszej zatwardziałości. Lecz na początku stworzenia [Bóg] „uczynił ich mężczyzną i kobietą. Dlatego opuści człowiek swojego ojca i matkę, a połączy się z żoną i będą oboje jednym ciałem”. Co więc Bóg połączył, niech człowiek nie rozdziela. Czy Ci biskupi są jeszcze chrześcijanami? Czy nie znają Ewangelii i słów Jezusa w nich zawartych. Czy "przystosowywanie" nauki Kościoła do upadku moralnego społeczeństw w zakresie łatwego, spowodowanego brakiem bojaźni względem Boga rozpadu małżeństw i preferowaniu związków jednopłciowych, jest racjonalne dla misji Kościoła, mającego nauczać o Królestwie Niebieskim i kto może być do niego wybrany? Napisane jest, że zgorszenie przyjdzie i przyszło w deep church.
Anonim2021.03.13 21:00
Epidemia dziwnej schizo. Popieranie LGBT i jednocześnie zwalczanie niemoralności.
duchowny2021.03.12 22:43
Dziwne, że ten ktoś jeszcze mówi o "pokusie"? Przecież ona głosi masę antykatolickich idei !
Glaudiusman2021.03.12 20:33
Taki ktoś powinien być wyrzucony natychmiast, bo nie może reprezentować w żaden sposób Kościoła.
opty2021.03.12 19:30
W pewnym wieku należy myśleć o eutanazji....
olo2021.03.12 19:12
franciszek lewak.omyłkowo zwany papieżem tak naprawdę jst masonem,wrogiem katolicyzmu,on zniszczy do końca kosciół katolicki od środka mianując takich urzędników.Aż łapkami przebiera by wprowadzić uniwersalny kosciół gdzie będzie dozwolona aborcja,antykoncepcja,pedalskie śluby a zniesiona eucharystia i wiara w prawdziwego Boga jezusa Chrystusa. Franciszek to szatan ubrany w ornat ale wszelkiej maści pedałom,lewakom i niewierzącym w to graj bo pogłaszcze ich po głowach a oni zagłuszą własne sumienie bo wiedzą że żyją w grzechu, w cudzołóstwie no ale przecież papież im błogosławi ,prawda?wszyscy skończą w piekle bo oto w tym wszystkim chodzi
LULEK2021.03.12 18:41
Papież igra z ogniem i dialoguje ze złem przez takie nominacje. Po co nam taki papież i tacy kapłani?
kat2021.03.12 16:56
Pan Bóg mówi nie cudzołóż, a Bordeyne zastanawia się jak by troszkę pocudzołożyć, a potem cudzołóstwo usprawiedliwić. Pan Bóg mówi o jednoznaczności wypowiedzi: tak-tak, nie-nie, a Bordeyne mówi o "rozeznaniu". Czy Bordeyne jest specjalistą w zakresie teologii moralnej, czy raczej moralności relatywnej, a tak w ogóle po co Bordeyne'mu i jemu podobnym potrzebny jest Pan Bóg i Jego nauka, skoro oni wiedzą "lepiej"?
No tak2021.03.12 17:19
każdy Polak to: lekarz, prawnik, i także teolog. kat - jakie masz tytuły naukowe z teologii? Powtarzam - zakaz stosowania antykoncepcji wprowadzono w KK w roku 1968. Pytanie, czy aby na pewno słusznie? Rozszerzenie przykazania - nie cudzołóż na stosowanie antykoncepcji to chyba trochę duża nadinterpretacja. Rozwodnikom zabrania się przyjmowania Komunii Św. a księża pedofile - odprawiali msze, byli chronieni przez swych przełożonych. To jest dopiero moralność - no tak lepszego sortu.
dilajla2021.03.12 21:36
a co te dywagacje o cudzołóstwie mają wspólnego ze stosowaniem antykoncepcji,npr-------czyli krótko pisząc z unikaniem poczęcia w małżeństwie?????????
matis892021.03.12 15:35
Kolejny lojalny i wierny masoński sługus Bergoglio Fałszywego Proroka Nie Katolika.
Anonim2021.03.12 16:52
Nie to co Ty. Ty wierzysz w świętego Jędraszewskiego i Błogosławionego zDziwisza. Santo subito!
chwila zapomnienia?2021.03.20 18:36
a anonim wierzy w potwora spagetti ooooooooooooo !
basia2021.03.12 15:08
kościół katolicki upadnie nie przez rozszerzające się lewactwo, tylko właśnie przez takich księży. Papież Franciszek to śpi?!!!!!
Anonim2021.03.12 16:52
Bo przecież powinien się upierać że ziemia jest płaska i słońce krąży wokół, tak? Najlepiej zamknąć oczy i zatkać uszy na postęp. Tego chce kościół?
I bardzo mądrze mówi2021.03.12 14:59
Jak opracowano antykoncepcję Paweł VI nagle się wystraszył, że ludzie przestaną się rodzić a najwięcej to tego, że kobieta o sobie decyduje i wymyślił to co wymyślił. Jakoś tyle wieków to robiono i Kosciołowi to nie przeszkadzało.
Gówno o tym wiesz! Zmyślasz!2021.03.12 15:03
"ak opracowano antykoncepcję Paweł VI nagle się wystraszył, że ludzie przestaną się rodzić"
Przypominam wszystkim zbulwersowanym, że2021.03.12 14:55
Zakaz stosowania antykoncepcji został wprowadzony w KK w roku 1968 - Papież Paweł VI ogłasza encyklikę „Humanae vitae” zakazującej używania prezerwatyw i innych środków antykoncepcyjnych. Dopuszczona jedynie jest wstrzemięźliwość i „kalendarzyk”. Ile szkody to narobiło w świecie? Ile niechcianych dzieci?
Anonim2021.03.12 16:51
A ile chorób i cierpienia? Ze wstrzemięźliwością jak widać nawet księża mają problem. A potem hiv zbiera krwawe żniwo.
latines2021.03.12 14:45
Szatan opanowasł struktury watykańskiego imperium. A Franciszek zwany papieżem, nadal umizguje sie do lewaków.
Anonim2021.03.12 16:53
A może raczej szatan tobie mózg zlasował?
Oto jak "prof. dr" Hertrich-Woleński2021.03.12 14:33
i jego pachole-ułomek Tadeusz będąc w "opozycji walczą" z PIS-em i Prezesem, cyt. "Jeebałem Jezusa w duupę a Maryję w mordę!" - . . . TYLKO CO TO MA WSPÓLNEGO z PIS-em? . . . Jest oczywistym, że parchom nie chodzi o PIS, Prezesa, ale o wulgarną, bolszewicko prymitywną walkę z KK. PIS - Prezes to tylko pretekst. . . . . Pamiętajmy, że oni nie są wyjątkiem Hartman, Passent czy Urban są z tego samego göwna żydowskiego ulepieni.
KAKA2021.03.12 14:32
Loza masonska P II z cieciami ubranymi w lachy biskupa ktore w POlsce honorowane jako biskupi majacy za zadanie likwidacje Kosciola ---przeniosla swe wplywy i cele do Polski BIADA NAM- I KOSCIOLOWI----NIEMA KTO RATOWAC KOSCILA. mENDY BISKUPIE ZAWLASZCZYLY KOSCIOL I ROBIA JAJECZNICE Z GLOW KATOLIKOW.
A mi FUCKA w SRAKA, a mi w KAKA2021.03.12 14:35
Szabes dzisiaj, daj do oblizania ptaka po fucka w sraka i w kaka! - - - Bon appetit!
KAKA2021.03.12 17:56
I znow cie djabel wykorzystal jak szmate!
Co to jest tak tzw. "słuszna sprawa"2021.03.12 14:31
wg. "prof. doktora" Hertrich-Woleńskiego? To tak jak z aborcją, CYT.: "dziewczyny, dobro zwycięży!!!" - Aborcja JEST DOBREM a zboczenie jak homoseksualizm jest SŁUSZNĄ SPRAWĄ"! - - - - Co te dwa hasła mają ze sobą wspólnego? - - - - Zniszczyć KK, historie Polski, tradycyjną rodzinę, zniszczyć kraj! . . . Bolszewizm inaczej, CEL ten sam! . . . Światowe parchy o tym marzą od stuleci z czystej NIENAWIŚCI do KK, ale tylko KK. . . . Żaden sekret!
Emeryt2021.03.12 14:23
Kościół instytucjonalny to nie bezwładna masa, która nie reaguje na zmieniające się otoczenie. To żywy organizm, który widzi konieczność zmian i jesli następuje wymagany czas wwprowadza te zmiany w życie. Od setek lat realizował to za sprawa synodów, które jakw przypadku synodu Turyńskiego musiały zareagować na reformację. Myślę, że jesteśmy świdkami takich zmian, które następują w tej instytucji, które to zmiany dzisiaj wydaja się rewolucyjne a z 100 lat będą tak zwyczajne jak dzisiaj jest spowiedź wprowadzona po soborze Turyńskim.
lol2021.03.12 14:22
Czyli można rozmawiać normalnie? Bez nienawiści wobec bliźniego.
Anonim2021.03.12 14:00
Wypełniają się na Naszych oczach w przeraźliwie szybkim tempie wszystkie proroctwa i objawienia przekazane Nam na temat Paruzji. Będzie to jak biblijny potop i stanie się nagle, ku rozpaczy wszystkich antychrystów.
Anonim2021.03.12 13:42
Wściekłość Frondy sięga zenitu.Za rok,dwa właściciel tejże podniesie łapki do góry i wywiesi białą flagę.Ku Chwale Najwyższego.Tak nam dopomóż..!