Prezydent Andrzej Duda mówił dziś na Stadionie Narodowym w Warszawie o reformie konstytucji i referendum w tej sprawie. Pierwszy Obywatel przekonywał, że naród polski musi mieć fundamentalną rolę w tworzeniu nowej ustawy zasadnicznej - rolę prawdziwego suwerena. Nie może powtórzyć się sytuacja z roku 1997, gdy konstytucję przeforsowano w zasadzie ,,mimo'' obywateli.

Referendum mające odbyć się jesienią tego roku ma być referendum wstępnym. Polacy mają niejako ,,otworzyć'' debatę i nadać jej pewne kierunki. Później pracom nad nową konstytucją - lub nowelizacją obecnej - ma towarzyszyć długa debata. Wreszcie to naród ma przyjąć nowy tekst w kolejnym referendum. W ten sposób, podkreślał Andrzej Duda, rzecz odbędzie się zupełnie inaczej, niż dotąd - Polacy nie dostaną dokumentu sporządzonego przez elity do ,,zatwierdzenia'', ale sami rozpoczną pracę nad jego tworzeniem.

Co może zmienić się w nowej konstytucji? Sprawa jest otwarta, mówił Andrzej Duda, ale wskazał na kilka obszarów. To między innymi:

- wzmocnienie roli referendum;

- objęcie większą ochroną rodzin (w tym ojców);

- objęcie większą ochroną niepełnosprawnych;

- objęcie zasadniczym wsparciem polskiego rolnictwa i wsi;

- podkreślenie prymatu polskiej konstytucji nad prawem europejskim;

- nowe określenie charakteru władzy wykonawczej eliminujące niejasny duopol rządu i prezydenta.

,,Zasadniczym celem pozostaje umocnienie suwerenności kraju. Jestem przekonany, że dzisiejsze spotkanie, które jest podsumowaniem naszej dyskusji, będzie ważnym krokiem doskonalenia systemu ustrojowego Polski. Droga ta ma jednak wiele etapów. Ufam, że zaprowadzi nas do upragnionego celu: umocnienia niepodległości i suwerenności Polski. Chodzi nam o Polskę nowoczesną, boagatą, uczciwą. Chodzi nam o Polskę, która będzie naszą dumą'' - mówił na koniec Prezydent Duda, zachęcając do debaty.

Całego przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy można wysłuchać poniżej:

mod