"No i wybrali pedała"... czyli krótko o kulturze dwóch prędkości - zdjęcie
23.03.13, 12:18Fot. jackzeitgeist / Flickr

"No i wybrali pedała"... czyli krótko o kulturze dwóch prędkości

16

Wyobraźmy sobie taką oto, czysto hipotetyczną sytuację. Jest wyborcza niedziela 9 października 2011r. Polacy wybierają swoich parlamentarzystów. Późnym wieczorem w mediach pojawiają się pierwsze wyniki z poszczególnych okręgów wyborczych. Jednym z nowo wybranych posłów jest Rebort Biedroń. Godzinę później na jednym z portali społecznościowych, na prywatnym profilu dyrektora jednej z miejskich, poznańskich jednostek organizacyjnych pojawia się wpis: „No i wybrali pedała, który pewnie roznosi HIV-a”. Przewidzenie dynamiki dalszych wydarzeń nie wymaga specjalnego wysiłku. Już następnego dnia rano Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania organizuje w Poznaniu konferencję prasową, na której mówi o niespotykanym do tej pory w debacie publicznej pogwałceniu ludzkiej godności, potwierdzającym potrzebę jak najszybszego uchwalenia przepisów penalizujących tzw. mowę nienawiści. Środowiska związane z Rozbratem organizują pikietę pod siedzibą miejskiej jednostki organizacyjnej z transparentami – „Dzisiaj wulgaryzmy - jutro egzekucje. Zatrzymajmy słowną przemoc w Poznaniu!”. Biuro podawcze Urzędu Miasta Poznania nie nadąża z obsługą wpływających pism, zawierających żądania natychmiastowego zwolnienia dyrektora jednostki. Dyżurne autorytety moralne ochoczo dzielą się z mediami swoimi przemyśleniami o bezprecedensowym nadużyciu funkcji publicznej przez dyrektora miejskiej jednostki organizacyjnej oraz konieczności natychmiastowego odwołania go ze stanowiska. Wielu przedstawicieli poznańskiej kultury żąda od prezydenta miasta natychmiastowej dymisji dyrektora miejskiej jednostki, który w ich opinii podeptał brutalnie godność niewinnego człowieka. Wszyscy wyżej wymienieni za oburzające i absurdalne uznają argumenty jakoby wypowiedź dyrektora miejskiej jednostki organizacyjnej korzystała z ochrony zgodnie z zasadą wolność słowa i miała jedynie charakter prywatnej opinii krytycznej. Przez kilka kolejnych dni prezydent Poznania udziela w mediach dziesiątek wywiadów, w których musi odpowiadać na nieustające pytania, kiedy w końcu zwolni z pracy sprawcę jednego z największych skandali ostatnich lat. Krótko mówiąc - słowom oburzenia i ubolewania nie ma końca… Tak by właśnie było.

Tymczasem tydzień temu mieliśmy do czynienia w Poznaniu z sytuacją bardzo podobną, tyle że całkowicie realną. Bezpodstawnie i publicznie obrażono człowieka, używając rynsztokowego języka. Uczynił to nie kto inny, jak dyrektor miejskiej jednostki organizacyjnej, a co gorsza - miejskiej instytucji kultury. Jednak reakcja wielu wspomnianych wyżej osób i środowisk jest zgoła inna. Dlaczego?

Dlatego, że tym razem obelżywych sformułowań użyła ikona lewackiego salonu – dyrektor Teatru Ósmego Dnia Ewa Wójciak. Poza tym nie obraziła symbolu ruchu LGBT, lecz głowę państwa watykańskiego i przywódcę religijnego. Tym samym w myśl panującej w powyższych środowiskach mentalności Kalego, nadała ona jedynie nowy sens i znaczenie użytym przez siebie słowom. I tak w cudowny sposób, z szargania ludzkiej godności uczyniła dopuszczalną krytykę chronioną w sposób bezwzględny przez wolność słowa. A z celowego użycia środka masowego komunikowania, jakim jest portal społecznościowy, uczyniła prywatną wypowiedź, skierowaną jedynie do zamkniętego grona najbliższych znajomych.

W polskiej debacie publicznej dominuje taka właśnie, swoista podwójna moralność. Można ją nazwać kulturą dwóch prędkości. W przekonaniu wielu środowisk i niestety również znacznej części mediów, moralnej a nawet prawnej kategoryzacji i ocenie, podlegać winny zachowania ludzkie, nie ze względu na ich treść czy charakter, ale raczej ze względu na ich adresata i autora. Jednych zatem wolno do woli atakować i poniżać w ramach wolności słowa lub artystycznej ekspresji. O innych nie można powiedzieć złego słowa w ramach walki z mową nienawiści. Jedni mogą mówić wszystko i wszędzie, gdyż po prostu realizują święte prawo do krytyki. Inni z kolei muszą uważać na każde słowo, by nie być oskarżonym o szerzenie nienawiści i cofanie nas do średniowiecza.  

Żeby było jasne – przedstawioną na wstępie hipotetyczną wypowiedź nt. Roberta Biedronia uznałbym za równie  skandaliczną i niedopuszczalną, jak wypowiedź Ewy Wójciak skierowaną pod adresem papieża. W obu przypadkach dobór słów, wzmocniony insynuacyjnym charakterem wypowiedzi w sposób oczywisty dyskredytuje autora i zasługuje na napiętnowanie. W obu wreszcie przypadkach nie może być również mowy o uprawnionym powoływaniu się na wolność słowa, gdyż ta nie chroni bezpardonowego ataku na godność innego człowieka. Wolność słowa należy do kategorii praw podstawowych. Wykonywanie tego prawa podlega jednak prawnej ochronie jedynie tak długo, jak długo nie wkracza w sferę dóbr osobistych innych ludzi – a więc m.in. czci, godności i dobrego imienia. Warto by pamiętali o tym szczególnie ci, którzy mają tendencję do stosowania podwójnej miary.

Norbert Napieraj

Tekst pochodzi z Bloga http://epoznan.pl/blogi-blog-123. Publikujemy za zgodą Autora.                

Komentarze (16):

anonim2013.03.23 13:03
Wspaniale, perfectissime - tak jest, to chamstwo lewackie ma ambicje do obrażania się, ale ani krzty godności i honory nie ma, by nie obrażać innych.
anonim2013.03.23 13:07
Artykuł dedykowany tym wszystkim, którzy gdy nie starcza im intelektu posługują się napastliwymi nienawistnymi sformułowaniami, oraz nadużywają wulgaryzmów... Szczerze? Mnie też czasami zdarza się flugnąć
anonim2013.03.23 13:12
@ Nogay: ) Wspaniale, perfectissime - tak jest, to chamstwo lewackie ma ambicje do obrażania się... I o czym tu pisać?
anonim2013.03.23 13:50
Komunizm, socjalizm, faszyzm, lewactwo, palikotyzm, syjonizm to choroby człowieka zniewolonego swoim ja, pycha i pogada dla innych a co ciekawe zawsze za tym idzie brak wiedzy od takie typowe nieuctwo. Innymi słowy sanhedryn wiecznie żywy. A co ciekawe zawsze tym osobą brakuje na dłuższą metę argumentów i zaczynają obrażać innych a później mordować. Jednie pozostaje się modlić za taki osoby a i w mordę nie zaszkodzi czasem dać na opamiętanie ale to moja prywatna opinia :-) co by sobie i inny szkody nie robili.
anonim2013.03.23 13:57
@Gabry_G dzieki za link, ale to trzeba pokazac Publikacja: 11.10.2011 20:15 | Aktualizacja: 23.03.2013 13:23 Nie odpuszczę temu sk...! "Ja p... Palikot trzeci w Polsce. Polacy zwariowali (...) Nie odpuszczę - przynajmniej ja - temu sk... i jego poplecznikom. I powiem krótko: wstyd mi za tych, którzy zagłosowali na mendę w przebraniu" - napisał w Internecie - według dziennika.pl - znany prawicowy publicysta i redaktor naczelny serwisu frodna.pl Tomasz Terlikowski (37 l.). Po lawinie nieprzychylnych komentarzy wulgarny wpis zniknął, a Terlikowski zamieścił przeprosiny za swoje zachowanie.
anonim2013.03.23 14:05
Spoleczenstwo w Polsce cierpi na kompleks poprawnosci. Dlatego z jednym lub drugiej strony ludzie sie oburzaja na wypowiedzi tego czy owego, ze niby jakas wypowiedz jest skandaliczna I niedopuszczlna. Tak jak panienka z dobrego i poprawnego domu, ktora gorszy sie jesli ktos cos mocniej wypowie. A przeciez nie w tym rzecz. Rzecz w tym czy cos jest prawda lub falszem, madroscia lub glupota, pieknem lub brzydota, sprawiedliwoscia lub niesprawiedliwoscia, szczere lub perfidne, itp. A niech sobie rozni ludzie wypowiadaja skandaliczne rzeczy, niech obnarzaja swoja glupote. Odpowiedziec im nalezy racjonalnym jezykiem, a jesli trzeba prawdzie " skandalicznym" ze szczypta soli.
anonim2013.03.23 14:07
@czszcz27: SPOko ... Prawdy nigdy za dużo: http://www.youtube.com/watch?v=mhIOuCck1ZA
anonim2013.03.23 14:49
no i wybrali lesbę-Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania!
anonim2013.03.23 15:05
@Pitekantropus Palikot = Mówca z Twojego filmiku Obaj pi...... bez sensu jeden marksista drugi faszysta
anonim2013.03.23 15:39
Ewa Wójciak odpowie za te słowa i myślę że to szybko nastąpi
anonim2013.03.23 15:39
Ewa Wójciak odpowie za te słowa i myślę że to szybko nastąpi
anonim2013.03.23 15:46
@aromz.p: Nie PO*liło się aby Tobie w rozumie? "Faszyzm – doktryna polityczna powstała w okresie międzywojennym we Włoszech, sprzeciwiająca się demokracji parlamentarnej, głosząca kult państwa (statolatrię, totalitarne silne przywództwo, terror państwowy i solidaryzm społeczny)." http://pl.wikipedia.org/wiki/Faszyzm Michalkiewicz mówi coś wręcz odwrotnego ... Żydem jesteś i nie lubisz Michalkiewicza. A waszą taktykę od Stalina ściągnęliście: "nazwijcie ich faszystami, nazistami albo antysemitami". "Ci, którzy nie pamiętają przeszłości, skazani są na jej powtarzanie." - nie boisz się?
anonim2013.03.23 16:35
@ Pitekantropus Trudno z Tobą dyskutować, ale Cię lubię Nie jestem Żydem Ani tym bardziej jakimś komuchofilem.... Ale ten gościu piep.... o ograniczaniu prawa do głosowania - Jeśli nie chcą głosować na naszych, ba głosują na tego ssyna Palikota to są szkodnikami i należy im odebrać prawo do głosowania. .... Nie widzisz tu akcentu stricte spod znaku rózeg liktorskich? Demokracja nie jest doskonała to fakt, ale zapędy zamordystyczne też są nie cacy. ...
anonim2013.03.23 17:30
RÓBMY SWOJE NAJLEPIEJ JAK POTRAFIMY..i nie znizajcie sie do poziomu waszych przeciwników...niestety wielu tez tak czyni POLSKA ZMIENI SIE JAK JEJ MIESZKANCY NABEDA WIECEJ WEWNETRZNEJ SZLACHETNOSCI..tak bez szans...
anonim2013.03.23 23:44
7 latek o Palikocie: https://www.facebook.com/pages/Dumny-Karol/116132075245743
anonim2013.03.24 4:57
http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/terlikowski-ja-p-palikot-trzeci-w-polsce-polacy-zwariowali_209304.html "Po lawinie nieprzychylnych komentarzy wulgarny wpis zniknął, a Terlikowski zamieścił przeprosiny za swoje zachowanie." Każdy jest tylko człowiekiem, mogą mu nerwy puścić. Terlikowski wycofał swój wpis - jestem pewna, że nie tylko na wskutek nieprzychylnych komentarzy - i przeprosił. Niestety, p. dyrektor teatru nie przeprosiła, nadal trwa w swoim uporze, a do niej dołączyli inni "celebryci", jak np. Eliza Michalik. Różna jest też reakcja środowisk: - wojująca lewica, stoi murem za "pracownicą kultury", - nasze środowisko (katolików) było zbulwersowane słowami red. Terlikowskiego.