Niesłusznie skazał Komendę na dożywocie, teraz będzie decydował o jego odszkodowaniu? - zdjęcie
08.04.19, 18:51zdj. screen TVP Info

Niesłusznie skazał Komendę na dożywocie, teraz będzie decydował o jego odszkodowaniu?

7

Kolejny skandal w związku ze sprawą Tomasza Komendy. Mężczyzna został niesłusznie skazany na wieloletnie więzienie. Sędzia, który wydał wyrok, wkrótce może zdecydować o odszkodowaniu dla Komendy- pisze "Fakt". 

Tomasz Komenda odsiedział 18 lat z 25-letniego wyroku za gwałt i zabójstwo 15-letniej Małgorzaty K. W ubiegłym roku mężczyzna wyszedł na wolność, a miesiąc później został uniewinniony przez Sąd Najwyższy. Niesłusznie skazany walczy teraz o odszkodowanie w wysokości 18 mln zł- po milionie za każdy rok za kratami. 

Według informacji dziennika "Fakt", w sprawie zadośćuczynienia dla Tomasza Komendy ma zająć się wrocławski Sąd Okręgowy. Przewodniczącym III Wydziału Karnego jest tam sędzia Mariusz Wiązek – ten sam, który niesłusznie skazał Komendę na wieloletnie więzienie!

W rozmowie z gazetą pełnomocnik niesłusznie skazanego mężczyzny, mec. Zbigniew Ćwiąkalski wskazał, że sprawa, niezależnie od decyzji Wiązka, i tak trafi do wydziału, w którym pracują podwładni sędziego, co budzi duże wątpliwości. Ćwiąkalski podkreślił ponadto, że jego klient jest "uczulony" na sąd we Wrocławiu, gdyż doznał tam wielkiej krzywdy. 

To jednak nie jedyna bulwersująca pułapka, która może czekać Tomasza Komendę. Jeżeli będzie chciał złożyć odwołanie od wyroku, np.  z powodu zbyt niskiego odszkodowania, wówczas jego sprawa trafi do wrocławskiego Sądu Apelacyjnego. A ten w przeszłości podwyższył mu wyrok skazujący z 15 na 25 lat.

yenn/Fakt, Fronda.pl

Komentarze (7):

Ewa2019.04.9 7:02
nie ma wyłączenia sądu, lecz sedziego - vide kpc
rdaneel2019.04.9 0:19
Można twierdzić, że Kaczyński atakując prokuratorów, budował presję, która doprowadziła do tragicznej pomyłki. Pozował na szeryfa i próbował ręcznie sterować prokuraturą, by wymusić zaostrzenie kar dla przestępców - co zresztą podobało się Polakom i przyczyniło się do powstania PiS. I wyrósł nam kolejny pożal się boże szeryf: https://faktopedia.pl/516691 A potem że "sędzi". Sędzie wyrok wydaje na podstawie dowodów przedstawionych przez prokuraturę i policję.
Beno2019.04.8 21:42
Przecież tych sędziów, którzy zrujnowali Tomkowi życie - trzeba osądzić. Ich osąd wyrządził ogromną krzywdę - za to powinno być kilka lat więzienia i zakaz wykonywania zawodu. Co to za sprawiedliwość?
Rajmund2019.04.8 20:11
Pan cwiakalski niezalezny minister sprawiedliwosci od obywateli ale zalezny od Stoklosy i innych bandziorow
Agnieszka2019.04.8 19:54
Skoro ci sędziowie odpowiedzialni za taki wyrok wciąż są w tym zawodzie i to jeszcze na najwyższych stanowiskach, to na czym polega ta reforma z jakąś kontrolą i odpowiedzialnością dyscyplinarną sędziów? Na wyłapywaniu, który sędzia zagapił się lub faktycznie ukradł jakąś śrubke ze sklepu? Śrubki nie można ukraść, bo to skandal a komuś życie można zniszczyć i mimo tego awans?
joanna2019.04.8 19:22
W tej sytuacji musi być natychmiastowa reakcja ministra sprawiedliwości i sprawa powinna być przeniesiona do innego sądu, a jeszcze lepiej do innego miasta, co w wielu przypadkach ma miejsce, by nie było takich "koincydencji". A co więcej, niewinnie skazany T. Komeda powinien wystąpić o odszkodowanie personalnie do sędziów, którzy swoimi niekompetentnymi wyrokami złamali mu życie!
Wiesław Kaloryfer2019.04.8 20:56
W tej sytuacji Min. Spr. nie ma żadnych kompetencji do przenoszenia spraw (ma takie jako Prokurator Generalny w przypadku postępowań przygotowawczych). Decyzje w tej sprawie może podjąć tylko Sąd Najwyższy (jeżeli Komenda chciałby, by sprawa wyszła w ogóle spod sądów podległych apelacji wrocławskiej)