'Niemieckie obozy, polscy bohaterowie'. Rząd rusza do walki z antypolskimi oszczerstwami!!! - zdjęcie
20.03.19, 18:51Zdj. screen Youtube/Telewizja Republika

'Niemieckie obozy, polscy bohaterowie'. Rząd rusza do walki z antypolskimi oszczerstwami!!!

13

Do polskich placówek dyplomatycznych MSZ rozesłało broszurę historyczną "Jak było naprawdę? Niemieckie obozy, polscy bohaterowie". Jak podkreślał na konferencji w Warszawie wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, to jeden z elementów zintensyfikowania długofalowych działań dotyczących promowania prawdy o historii Polski.

Polityk poinformował, że broszura powstała w 2016 roku na bazie wywiadów z byłymi więźniami niemieckich obozów koncentracyjnych. Publikację w trzech wersjach językowych przygotował - na zlecenie resortu dyplomacji - Instytut Łukasiewicza.

- Broszura została wydana w języku angielskim, niemieckim i polskim. W 2016 roku była to również strona internetowa. Ponieważ uznaliśmy, że ten projekt jest warty uwagi, broszura została w ostatnich miesiącach wznowiona - mówił Szymon Szynkowski vel Sęk, dodając, że w drugiej edycji pozycję uzupełniono o nowe relacje.

Broszury składające się z trzech części trafiły przede wszystkim do placówek w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Kanadzie, czyli do krajów, gdzie najczęściej pojawiąją się przekłamania dotyczące historii Polski. Pierwsza część publikacji "Jak było naprawdę? Niemieckie obozy, polscy bohaterowie" przedstawia relacje świadków wydarzeń rozgrywających się na ziemiach polskich w czasie II wojny światowej.

Druga część opisuje okupację niemiecką i polskich bohaterów tamtego okresu - świętego ojca Maksymiliana Marię Kolbego, rotmistrza Witolda Pileckiego i rodzinę Ulmów z Markowej. Ostatni rozdział broszury zawiera wywiady z historykami Muzeum Auschwitz-Birkenau, Muzeum Historii Polski i Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Szymon Szynkowski vel Sęk zaznaczył również, że w 2018 roku w zagranicznych mediach tradycyjnych, czyli w prasie, telewizji i w radiu, o 19 procent zmniejszyła się liczba fałszywych określeń o "polskich obozach zagłady".
Wiceminister spraw zagranicznych mówił ponadto o planowanych obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Jak zapewniał, mają to być uroczystości na wysokim szczeblu. Spodziewany jest udział zagranicznych polityków, zaproszono między innymi prezydenta USA Donalda Trumpa.

Polityk zapowiedział, że obchodom będzie towarzyszyć specjalna kampania "Poland first to fight". "Będzie ona angażować nie tylko placówki dyplomatyczne w ponad 80 krajach świata, ale także światowych historyków, internautów, liderów opinii" - zapewniał wiceminister. Jak dodał, celem kampanii ma być pokazanie, że Polska była nie tylko pierwszym zaatakowanym przez Niemców krajem w czasie II wojny światowej, ale też jako pierwsza stawiła zbrojny opór agresji III Rzeszy.

MSZ planuje również dystrybucję broszury poświęconej działalności Tadeusza Romera, byłego ambasadora RP w Japonii i byłego szefa MSZ Tadeusza Romera. Polityk w czasie II wojny światowej był zaangażowany w pomoc polskim uchodźcom żydowskiego pochodzenia w Japonii i w Chinach.

Ponadto w polskich placówkach dyplomatycznych przeprowadzone zostaną pokazy filmu dokumentalnego "Paszporty Paragwaju" w reżyserii Roberta Kaczmarka. Obraz opowiada historię Grupy Ładosia, zwanej od nazwiska Aleksandra Ładosia, polskiego posła w Szwajcarii. Polscy dyplomaci i żydowscy działacze stworzyli system nielegalnej produkcji paszportów południowoamerykańskich dla Żydów w krajach okupowanych przez Niemcy.

yenn/IAR, Polskie Radio

Komentarze (13):

Beno2019.03.21 11:52
Pic na wodę z waszymi broszurami. Osoby głoszące kłamstwa historyczne na temat II wojny światowej i o Polsce powinny mieć zakaz wjazdu do Polski, a jeśli to robią politycy, to ambasador tego kraju na dywanik, albo wynocha z Polski. Trzeba determinacji i pokazać, że na to nie pozwalamy.
marianl2019.03.21 7:56
Wielu wpisujących swoje komentarze to takie smerfowe marudy.Wyznają zasadę "żle było ,źle będzie prócz nas wszyscy są w błędzie". Pozdrawiam marudy!
Zbigniew2019.03.20 22:17
Ruszac do walki, to mozna dlugo i na rozne sposoby. Dajcie znac, kiedy juz ruszy!
gosia2019.03.20 21:41
Może czas najwyższy zabrać się za" Polaków " plujących na Polskę i naród polski ,którzy z nienawiści aż się zachłystują własną śliną.Może się zabrać za naczelnych różnych wydawnictw prasowych oraz portali internetowych opłacanych nie przez państwo polskie.Czas zmienić skład MSZ., który nas pogrąża jeszcze większe oszczerstwa.
JR2019.03.21 8:30
To prawda! Straszyć obcych za to, że źle mówią o Polsce, a swoich rodzimych nie widzieć? Ile już obelg słyszeliśmy od Lewandowskiego, Thun, Boniego, Tuska, Pitery? Ta lista jest długa! I co ? Dalej to robią! Niczym się nie przejmują!
Buhahahha!!!2019.03.20 21:07
Buhahahhahahahahahhahahahahahhahahah!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ed2019.03.20 21:42
Buhaha, może coś na temat potrafisz powiedzieć?
anonim2019.03.20 20:19
To sa w dwlszy ciagu niemcy hitle rowcy otym trzeba pamietac waszAdolf.
Mateusz Jeglinski2019.03.20 20:09
Który to już raz PIS rusza na wojnę w obronie dobrego imienia Polski?
Auferetur Inferunt Insaniam2019.03.20 19:33
Broszurki? Wow, kreatywność naszej władzy jednak powala. Jestem pewien, że broszurki będą xerowane, ręcznie przepisywane, kurierzy będą wkuwać treść na pamięć i .... prawda o Polsce trafi w każdy zakątek świata. Szacun. Ciekawe tylko jaki jest koszt tej akcji, bo coś mi się wydaje, że jest taki ... pisantyjski.
KONSTYTUCIA to ja = Bolek OTUA to nie ja2019.03.20 22:37
No jesdeś pamiętaj, jesdeś potrzebny. Zadzwoń do mnie dam ci radem jak grac rzeby wygrać, no.
michu2019.03.20 19:20
Trza przede wszystkim archiwów pilnować. Gadowski mówił kiedyś, że ktoś pożycza i nie oddaje. Jak na tę walkę z oszczerstwami będzie budżet, to może jakieś sprostowania będą na piątej stronie po paru miesiącach ;).
Bizon2019.03.20 19:17
Śmiech na sali. Przez całą kadencję PiS nie zrobił nic z tego, co zapowiadał, że wstaniemy z kolan i nie pozwolimy siebie obrażać. M.in. ze względu na te zapowiedzi głosowałem na tę partię i wspierałem ją przez cały okres trwania w opozycji. Teraz znów obiecanki, bo w perspektywie mamy wybory do Europarlamentu i do Sejmu. Drugi raz nie dam się już nabrać, będę pamiętał jak PiS kapitulował przy każdej okazji, gdy obrażała nas Ukraina czy Izrael, kiedy chował głowę w piasek i udawał, że jak na nas plują, to pada deszcz. Oddam głos na jedynych, którzy rzeczywiście będą bronić polskiego interesu narodowego, czyli Konfederację - Koalicję Propolską Ruchu Narodowego, Korwina, Brauna, Liroya i Godek.