Niemiecki wiceadmirał podał się do dymisji po skandalicznych wypowiedziach na temat Ukrainy - zdjęcie
23.01.22, 10:45Fot. Small White Bear / Anwar Nillufary via Flickr CC 2.0

Niemiecki wiceadmirał podał się do dymisji po skandalicznych wypowiedziach na temat Ukrainy

17

Główny dowódca niemieckiej marynarki wiceadmirał Kay-Achim Schoenbach ustąpił ze stanowiska. Przyczyną są jego skandaliczne wypowiedzi na temat konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Jego dymisję przyjęła już niemiecka minister obrony.

Schoenbach powiedział m. in., że rosyjski prezydent Władimir Putin zasługuje na szacunek, zaś Krym nigdy nie powróci już do Ukrainy.

- Mój Boże, obdarzenie kogoś szacunkiem mało kosztuje, a nawet nic... Można łatwo dać mu szacunek, którego żąda i zapewne na który również zasługuje - mówił Schoenbach.

Jego słowa wywołały dyplomatyczny skandal. MSZ Ukrainy wezwało ambasador Niemiec w związku z wypowiedzią wiceadmirała.

"Zwrócono uwagę na to, że kategorycznie nie do przyjęcia są wypowiedzi dowódcy marynarki wojennej Niemiec Kaya-Achima Schoenbacha, m.in. dotyczące tego, że Krym nigdy nie powróci do składu Ukrainy i że nasze państwo nie może odpowiadać kryteriom członkostwa w NATO" - czytamy w komunikacie ukraińskiego ministerstwa obrony.

"Wyrażono także głębokie rozczarowanie stanowiskiem rządu Niemiec w sprawie nieprzekazania Ukrainie broni defensywnej" - czytamy dalej.

"Niedawne oświadczenia Niemiec w sprawie niemożliwości przekazania Ukrainie broni defensywnej, w tym poprzez wydanie pozwolenia na to stronom trzecim, w sprawie braku perspektywy odzyskania Krymu, wahanie, jeśli chodzi o odłączenie Rosji od SWIFT nie odpowiadają poziomowi naszych stosunków i bieżącej sytuacji bezpieczeństwa" - napisał z kolei na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

jkg/onet

Komentarze (17):

Gest2022.01.28 9:36
za prawde sie karze Krym byl i jest Rosji a zaden czlowieczek tego nieznmnieni
hdd2022.01.23 21:03
Na pohybel Dewiantom KO i PO w kakao sld,psl,tvn hołoty,wp.ss makreli putina, żynokomuchów nkwd kgb Kasty Sędziowskiej,lgbt q Brukseli.
Skrzypek na dachu2022.01.23 20:51
Bundesrepublika sie sypie , a poststalinowskie moskale maja wybor , bankructwo albo wajna .
Skrzypek na dachu2022.01.23 20:48
Bundesrepublika odslania swoje prawdziwe zdradzieckie oblicza kiedy gburne germance tez strzelaja sobie w stope .
Rezerwista2022.01.23 20:33
A co z oficerem Mazgula? Za wybryki coś dostanie?
niemcy2022.01.23 14:21
to naród złodzieji, morderców i tchórzy, kurwia....y na niebywała skale!!!!!1
stara wiedżma cyganka2022.01.23 16:13
Niestety, racja.
Anonim2022.01.23 14:18
no, daway Kay ,Ras-Putin uże żda tiebia ,i etata jest i d.upy rebionkow daway
katolik2022.01.23 14:02
powtórzył to, co mówią ci z rządu
Anonim2022.01.23 13:37
jak na wojskowego ,to niezła gaduła,przekupka taka ,zaraz by wszystkie tajemnice szwabskie wypaplał
Marianczi2022.01.23 13:56
Jestem podobnego zdania. Zbyt szybko wyskoczył przed szereg.
katolicka deratyzacja Polski2022.01.23 13:17
Wygadal za granica tajemnice narodowa Niemiec.
piszę jak jest2022.01.23 12:54
Oficjalnie "dymisja" nieoficjalnie posada lepiej płatna.
Marianna2022.01.23 11:48
"W Polsce jest dokładnie na odwrót, to znaczy każdy parający się polityczną propagandą gamoń, przede wszystkim odsłania swoje własne deficyty, albowiem ma przymus gwiazdorzenia i zwracania na siebie uwagi. Propaganda historyczna w całości spoczywa na barkach prof. Andrzeja Nowaka, który realizuje projekt, moim zdaniem, bez znaczenia. Politycy zaś, czasem coś tam bąkną o chwalebnej przeszłości, ale generalnie musi być sylwester marzeń i łzy Kurskiego na widok Madonny Częstochowskiej. Dzieje się tak, albowiem w Polsce wszyscy przekonani są, że propaganda ma mniejsze znaczenie, niż dobra zabawa, a na PiS i tak głosują emeryci i patologia. Uważają tak nawet politycy PiS. Jakieś tam roztrząsania przeszłości nie mają znaczenia. Wyjątkiem są oczywiście Żydzi. Na różne uroczystości żydowskie czas i moce zawsze się znajdą. Ukraińcy są w trochę gorszej sytuacji, dlatego czepiają się wszystkich złudzeń i starają się wykorzystywać wszystkie momenty dziejowe, by zyskać jeden, dwa punkty w tej rozgrywce. I czynią to na poważnie. Mają też poczucie własnej wartości, znacznie nieraz przewyższające ich realne możliwości, o czym ostatnio sam się przekonałem. No, a ja mogę dodać jeszcze tyle, że ich starania – szczególnie na niwie ekonomicznej – chętnie zostaną wykorzystane przez „cywilizowaną” Europę, która nie da im w zamian nic. Opisałem to w II tomie baśni socjalistycznej. Teraz to się chyba zmieni, bo wczoraj napisali, że nowy kanclerz Niemiec domówił spotkania z prezydentem Bidenem. Interpretuję to następująco – Niemcy też mieli swoje złudzenia i one się właśnie rozwiały. Wszyscy zaś wieszczący podział Europy środkowej pomiędzy Rosję i Niemcy, będą musieli niebawem zweryfikować swoje obłąkańcze pomysły. Tusk nie wróci do władzy. Łukaszenka nie jest dobrym wujciem, a Putin nie sprzyja Polsce po cichu, tylko wraz z nowym niemieckim rządem chce ją zdegradować i uczynić tu jakaś zagrodę dla knurów. Tu mała dygresja – wszyscy zwolennicy polityki prorosyjskiej udają głupich i nabierają wody w usta kiedy im się wskaże, jakże oczywisty, związek tej polityki z polityką Niemiec wobec Polski. To jest także wskazówka na jakim poziomie znajdują się w Polsce propagandyści różny opcji – na poziomie psa. " http://gabriel-maciejewski.szkolanawigatorow.pl/na-czym-opiera-sie-antypolska-wizja-historii-ukrainy
katolicka deratyzacja Polski2022.01.23 13:16
Maciejewsko-Coryllus to antypolska endeko-komuna,on jest ateista wojujacym.
zerwać ordery ruskiemu szwabowi2022.01.23 10:57
przed Bramą Brandenburską; złamać kordzik i zdegradować do trolla
Piotr Nowak 🖐🏻😁😁😁 teraz Anonim🌈🌈🌈2022.01.23 16:14
Tak jak ja.