Niemiecki historyk krytykuje rodaków. ,,Mistrzowie świata w moralności'' - zdjęcie
02.01.21, 07:30Fot. via Wikipedia (blu-news.org), CC BY-SA 2.0

Niemiecki historyk krytykuje rodaków. ,,Mistrzowie świata w moralności''

6

Znany niemiecki historyk Heinrich August Winkler nie szczędził słów krytyki swoim rodakom, którzy według niego mają skłonność okazywania innym narodom moralnej wyższości.

Zdaniem Winklera, który rozmawiał z tygodnikiem „Der Spiegel”, jest to próba ucieczki od obciążonej winą przeszłości. Twierdzi, że może prowadzić Niemców do arogancji.

W rozmowie zrelacjonowanej przez portal dw.com historyk dosadnie stwierdził, że rzeczywiście są powody do tego by uzasadniać zarzuty wysuwane wobec Niemców, że ci zachowują się niczym „mistrzowie świata w moralności”.

Wskazał między innymi na słowa szefowej klubu Zielonych Katrin Georing-Eckardt, która Niemców nazwała „mistrzami świata w gotowości niesienia pomocy i miłości bliźniego”.

Rozmówca niemieckiego tygodnika podkreśla jednak, że zrozumiałe jest, że Niemcy chcieliby w ten sposób uciec przez winami przeszłości i spełniać wyższe od innych narodów standardy moralne.

Ostrzegał:

Musimy wyciągnąć z przeszłości naukę, że należy zachowywać się odpowiedzialnie. Ale przekonanie o moralnej przewadze grozi arogancją”.

Krytykował też niemieckich polityków za brak strategicznego myślenia w czasie kryzysu migracyjnego oraz brak przeanalizowania jej skutków.

dam/dw.com/pl,"Der Spiegel"

Komentarze (6):

Max2021.01.2 9:59
Nasi rodzice i dziadkowie opowiedzieli nam współczesnym Polakom jak zachowywali się Niemcy w Polsce podczas wojny i my to przekażemy naszym dzieciom i wnukom. Niech Niemcy nie liczą, że zapomnimy. Dopóki ta pamięć bedzie trwała , to oni nas moralności nie będą uczyć. Nie mają do tego prawa.
ala2021.01.2 11:38
Dokładnie. Można wszystko wybaczyć, ale nie wolno nam zapomnieć!
Mirek2021.01.2 9:18
Żeby Niemcy zaczęły umoralniać Polaków to najpierw muszą zapłacić Polsce odszkodowania wojenne a poza tym zwrócić Polsce 60 tysięcy obrazów które zrabowali w Polsce . Niemcy są złodziejami całej Europy i największymi mordercami w dziejach świata .
Dlaczego nigdy nie należy się śmiać z Polaka2021.01.2 7:49
który rozbił samochód na drzewie? Bo ten samochód może należeć do ciebie.
Ed2021.01.2 8:19
Bardzo zabawne. Cieszcie się, że Polacy nie przychodzą po swój majątek skradziony czy też zrujnowany w trakcie II WŚ. Niemcy mają ogromny dług wobec narodu polskiego a procent rośnie.
Anonim2021.01.2 10:36
dlaczego nie trzeba się śmiać z Niemca piszącego kawały o Polakach?, bo będzie się śmiać wówczas gdy wszyscy inni już zapomną