Niemiecki dziennik: Polska była pierwszą ofiarą wojny i paktu między Hitlerem i Stalinem - zdjęcie
18.01.20, 09:45Fot. via Wikipedia, domena publiczna [Archiwum Główne Akt Dawnych, Autor fotografii: Hans Sönnke]

Niemiecki dziennik: Polska była pierwszą ofiarą wojny i paktu między Hitlerem i Stalinem

10

Polska stała się pierwszą ofiarą II wojny światowej i paktu między Hitlerem i Stalinem, zawartego w sierpniu 1939 r. Jego tajny protokół podzielił Polskę, kraje bałtyckie, Finlandię i Rumunię na niemiecką i sowiecką strefę wpływów” - przypomina niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

W tekście podkreślono, że Władimir Putin usiłuje zreinterpretować układ jako akt „koniecznego oporu Moskwy wobec niemieckich planów wojennych”.

W tekście zwrócono uwagę na niepokój panujący w Polsce w związku ze zbliżającymi się obchodami 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady.

Ma to przede wszystkim związek z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem oraz z faktem, że w Jerozolimie, cztery dni przed rocznicą, odbędzie się uroczystość upamiętniająca, na którą prezydent Polski Andrzej Duda nie chce jechać”

- pisze „FAZ”.

dam/PAP,Fronda.pl

Komentarze (10):

antek.b2020.01.21 11:46
Pierwszą ofiarą był franek dolas
Dziennikarz TVP.2020.01.19 15:02
Niemcy? Na pewno kłamià,!!!!
Krystyna 2020.01.18 15:12
Niemiec, doktor historii, napisał 3 książki, główny kustosz w muzeum armii, pytał się mnie, czy POLACY, kiedyś im przebaczą. CO miałam mu odpowiedźieć??!! Ich hoffe!!!???
ja2020.01.18 11:59
Polska była głównym celem II wojny światowej i główną ofiarą.
JS2020.01.18 10:29
Teraz też powoli stajemy się ofiarami kolejnego pełzającego rozbioru, chwilowo zatrzymanego. Nie wykorzystaliśmy szansy aby modlić się wytrwale za grzeszników, którzy teraz zajadle walczą o rzucenie Polski na żer Niemcom i ich kolaborantom. Kościół a właściwie hierarchowie odpowiadają myślę najbardziej za tą sytuację, ponieważ nie odczytali znaków czasu, nie rozeznali czym jest EU GmbH, która buduje tron antychrysta w Europie. NIE dla niemieckiego siłowego królowania w Polsce Króluj nam Chryste Pozdrawiam
Katolicka Kretynizacja Polski2020.01.18 10:26
Chłopiec na posyłki zwany prezydentem o ziemniaczanej twarzy nie będzie miał sposobności do popisania się swoją unikalną mimiką, sposobem mówienia i głupimi uśmieszkami! No i bardzo dobrze! Mniej wstydu dla Polski... żona z córką pewnie zawiedzione bo mogłyby przy okazji odwiedzić kraj z którego pochodzą i rodzinę,
StanPio2020.01.18 12:37
To przykre i modlę się o Twój powrót do Rozumu i roztropności. Chylą głowy ale nie przed A. Dudą tylko przed patriotami polskimi, bo czynią to co należy przed Bogiem i ludźmi Przysięga żołnierza Armii Krajowej W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Maryi Panny, Królowej Korony Polskiej kładę swe ręce na ten Święty Krzyż, znak Męki i Zbawienia, i przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił - aż do ofiary życia mego. Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej i rozkazom Naczelnego Wodza oraz wyznaczonemu przezeń Dowódcy Armii Krajowej będę bezwzględnie posłuszny, a tajemnicy niezłomnie dochowam, cokolwiek by mnie spotkać miało. Tak mi dopomóż Bóg. Przyjmujący przysięgę odpowiadał: Przyjmuję Cię w szeregi Armii Krajowej, walczącej z wrogiem w konspiracji o wyzwolenie Ojczyzny. Twym obowiązkiem będzie walczyć z bronią w ręku. Zwycięstwo będzie twoją nagrodą. Zdrada karana jest śmiercią. "Bóg jest dla mnie źródłem wszelkiego dobra i siły. Żyję w obliczu Boga złączony jak najściślej z Chrystusem. Z życia Kościoła, z modlitwy i z sakramentów czerpię boskie życie dla duszy, aby je dawać innym, szerząc wokoło siebie Królestwo Prawdy i Dobra" - tak brzmią słowa z Komentarza do Prawa i Przyrzeczenia Harcerskiego Szarych Szeregów z sierpnia 1942 roku. "Baczność! Wodzu Najświętszy! Strzelec "Ćwik" melduje posłusznie swą gotowość i na rozkaz Twój staje do apelu. Jestem gotów w każdej chwili oddać życie w Twej świętej sprawie. Mam szczerą wolę przy wytrwałym dążeniu do doskonałości pełnić wierną służbę Tobie i Ojczyźnie, nieść pomoc bliźniemu i być posłusznym Twoim rozkazom. Tak mi dopomóż, Chryste Panie, Boże i Ty, Królowo Ludu Polskiego" Akcja M Żołnierzy Szarych Szeregów: Młodość, Miłość, Mickiewicz. Działali oni wedle przesłania modlitwy, która była kolportowana w marcu 1943 roku. Fragment jej brzmi: "Panie Jezu Chryste, dodaj mocy i światła wszystkim Polkom i Polakom cierpiącym pod przemocą wrogów i na wygnaniu. Uzbrój ich wielkodusznością i dzielnością, aby Słowo Twoje stało się w Polsce ciałem. Spraw, abyśmy przy Twojej przemożnej pomocy potrafili wywalczyć nową, wolną Polskę". . Dziełem Akcji M był także niezwykły Katechizm Szarych Szeregów, który narodził się w marcu 1943 roku. Były tam punkty, które polscy harcerze najchętniej cytują dzisiaj na naszych kominkach: "Życiem moim: Polska cierpiąca i walcząca. Wiarą moją: Polska zwycięska i tryumfująca. Rodakom niosę braterską pomoc, przyjaźń i serce. Młodość swą uratuję wbrew zakusom wroga, chcącego ją wyjałowić i zmarnować. Będę prawy, dobry i silny. Bogiem zbrojny, prawom powyższym zaprzysięgam wierność i ich apostolstwo pośród wszystkich młodych Polaków"
Onuca Putina2020.01.18 10:25
Niemcy znacznie lepiej od Rosjan umieją maskować swoje plany. A Ruscy wpadli w narrację żydowską o tradycyjnym polskim antysemityźmie i zachodnioeuropejską o odwiecznej nieodpowiedzialności Polaków / Wolter, Bismarck, etc/.
Ernst Arsch Graf von Panzerfaust2020.01.18 10:21
Czy to aby nie zabawa w dobrego i złego esbeka?
Polak2020.01.18 10:18
NAWET NIEMCY POTRAFIĄ PRZYZNAĆ SIĘ DO SWOICH WOJENNYCH ZBRODNI. Pora by Polska rozliczyła się z historią i przestała wybielać przestępców i morderców którzy po 2 wojnie światowej napadali na wsie, rabowali polaków i mordowali mniejszości.