Niemieccy Żydzi boją się o życie - zdjęcie
12.10.19, 15:00(fot. pixabay/pexels_ Kaja Pilger)

Niemieccy Żydzi boją się o życie

30

"Deutsche Welle" opublikował przerażający reportaż na temat sytuacji Żydów w Niemczech. Jak się okazuje, niemieccy Żydzi z Dessau boją się o swoje życie, dostają listy z pogróżkami, a władza nie chce im pomóc.

Alexander Wassermann, przewodniczący gminy żydowskiej w Dessau odniósł się do wydarzenia z Halle, kiedy to młody niemiecki neonazista zaatakował synagogę, jednak dzięki zabezpieczeniom, nie udało mu się sforsować drzwi, dzięki czemu nie doszło do masakry.

- Gdyby to, co zdarzyło się w Halle, zdarzyło się tutaj, byłaby masakra. Nie mamy tutaj żadnych zabezpieczeń - mówił Wassermann

- Jesteśmy wszyscy zaszokowani. Wielu członków naszej gminy się boi. Mamy tutaj wielu starszych ludzi, którzy mówią sobie: "moje życie jest dla mnie ważniejsze od modlitwy, więc lepiej zostać w domu". - dodawał

- Nie czuję się tutaj bezpiecznie - powiedziała ze łzami w oczach kobieta także obecna w biurze gminy żydowskiej. Jak dodaje, chce pozostać anonimowa, bo się boi.

– Nie jesteśmy zmienić tej sytuacji, nie mamy do tego sił. Co możemy zrobić? – mówi Wassermann i wzrusza ramionami. 

Gmina od dłuższego czasu  stara się o środki na zabezpieczenie synagogi. MSW Saksonii-Anhalt odmówiło udzielenia pomocy, mimo tego, że gmina otrzymuje pogróżki. 

– Potrzebne nam są środki bezpieczeństwa, nie mamy innego wyjścia. Chodzi o bezpieczeństwo naszych wiernych. Ich życie warte jest więcej niż te pieniądze. Jeśli coś się stanie – kto weźmie za to odpowiedzialność? - pyta Wassermann

bz/dw.com

Komentarze (30):

Mordechuj2019.10.13 16:01
Niech do Polski nie przyjeżdżają, bo tu straszny antysemityzm.
src2019.10.13 14:29
Kraj szatana zatruwający Europę od tysiąclecia.Moralnie, duchowo i gospodarczo.
diamont2019.10.13 3:36
Not to chyc do Polin kraju. Niedaleko i bezpiecznie i najwazniejsza ze jest się u siebie
żydzi2019.10.12 21:05
zawsze możecie wyjechać do izraela. Więc o co wam chodzi?
mocyc&perejra&mohel-onie nie boją sie nikogo2019.10.12 17:51
Chasydzi powinni Bundestag wysadzić w powietrze i Sejm śląski
nikt2019.10.12 21:10
W Sejmie Śląskim też przeważnie Żydzi , RAŚ --liderzy...pochodzenie żydowskie . Lider Mniejszości Niemieckiej ....Żyd . A mnie nic do wysadzania . Co mnie obchodzą czyjeś zapędy ?
nikt2019.10.12 16:54
W życiu każdego człowieka następują nagłe zwroty . Mój w kwestii żydowskiej nastąpił po nowelizacji ustawy o IPN przez PiS. Wtedy z USA przyjechał żydowski guru i zaczął krzyczeć na Polskę w niby polskich mediach .........HAŃBA na manifestację Narodowców . Jakim prawem ktoś obcy przyjeżdża do mojej ojczyzny i w moich ( niby ) mediach obsmarowuje mój kraj na cały świat ? Przyjechał do swojego folwarku i coś mu się nie spodobało ? Stąd ten krzyk niby Polaka ( obywatel Polski ) , który nawet nie zna niby ojczystej mowy i solidnie ją kaleczy . To czyim folwarkiem jest kraj moich ojców ? Za tę ziemię przelewali krew , tu leżą ich prochy a jakiś obcy , przybłęda krzyczy w nim na moich rodaków ...........HAŃBA z " moich " mediów ? Kim ja jestem dla tego przybysza ? Robotnikiem folwarcznym ? Jestem od wywożenia bydlęcego łajna by mój pan i jego ekonomi miał się czym karmić ? O nie , nigdy więcej . To MÓJ dom , moja ojczyzna . Nie jestem mściwa , ale potrafię obronić swój dom i swoją rodzinę przed inwazją obcych .
Alojzy Cedzidło2019.10.12 22:30
I znow Alojzy . .,,Nikt " tak nie pisze To głoś Polaka .Tylko znów mam uwagę . To prawda ,, przyjeżdża obcy " .......... ją kaleczy" . Pal licho ,,obcy " Ze swoimi sobie nie radzimy.Shtury , Jandy , Olbrychcy plują po nas bezkarnie . O Profesorach , ba , i duchownych ( Sowa ) nie wspomnę ,O ,,stolicy " też mi się pisać nie chce. O opozycji ani tyle, bo jej wcale niema . Ta banda kapusi brukselskich , to nie opozycja . Słyszy się WINA PIS -u . Pewno , bo Polska to nie Turcja z Erdoganem.. Tu , u nas , panuje wymuszona tolerancja i mowy niema aby wolno było pociągnąć do jakiejkolwiek odpowiedzialności ,,opluwaczy " A Pan sugeruje zrobienie porządku z ,,obcymi " .,, Swoi ", są gorsi bo obcych pogonić nie pozwalają . Pozdro.
anonim2019.10.12 16:53
Czy Niemcy nadal zamierzają nas oświecać i kształtować według swoich standardów? Może trochę pokory?
Alojzy Cedzidło2019.10.12 16:34
No to nasi bracia w wierze mają problem . walczyli z Polska i Polakami , przypisująć im nawet Auschwitz . Jedwabne i wszystkie inne pogromy . Gross bohater ,,historyk " też ma tu ,, zasługi.". Teraz wiadomo po co to 447 . . Połowa Polski żydowskie i po co im wówczas Izrael. . Tylko będzie problem . Od tego plucia po Polsce przyjaciół i tolerancji u nas do Żydów ubyło..
Maria2019.10.12 16:27
Módlmy się o NAWRÓCENIE ŻYDÓW a świat będzie lepszy!
Marian2019.10.13 9:11
Ja nie moge sie za nich modlic .
Lech Keller-Krawczyk dumny, hmm... pedifil2019.10.12 15:46
Halo, nazywam się Lech Keller-Krawczyk (spolszczone żydowskie -Sznajder) mam lat 70 plus jestem Żydem i homoseksualistą. Szkoły już otwarte, a ja mam pod bokiem podstawówkę nr. 133 (W-wa). Krótki spacer od domu. Kupuje kilka batoników czekoladowych dla chłopaczyków. Co za przyjemność posiedzieć tam i popatrzeć na te młode ciałka chłopczykow. Jestem tu zawsze choć nie pod swoim nazwiskiem. Lubię takie psuedonimy jak "PolishPatriot" (choć nie jestem ani jednym ani drugim) , "Polak" albo "Słowianin" (a to dobre!) - zaczyna mi brakować pomysłów na nowe nicki. Można mnie znaleźć m.in. pod "nickami": 𝐁𝐣𝐨𝐫𝐧 𝐊𝐚𝐫𝐥𝐬𝐬𝐨𝐧, 𝐧𝐢𝐤𝐭, 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈, 𝐀𝐠𝐧𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚, 𝐤𝐚𝐥𝐢𝐧𝐤𝐚, 𝐃𝐚𝐫𝐢𝐚_𝐃𝐚𝐧𝐢𝐥𝐜𝐳𝐲𝐤 (mam słabość do bolszewików), itp. Nie tylko lubię źeńskie "nicki", ale i lubię się ubierać jak Rafalala - w zaciszu domowym. A tak naprawdę to jestem starym pedałem bez rodziny, przyjaciół, znajomych. Jeżeli ktoś wątpi, że to nie ja, oto mój email: [email protected]
Polak Ateista Dumny Gej 2019.10.13 15:08
to wal się pedale
widziane z boku2019.10.12 15:44
Konfederacja jeżeli zdobędzie choć jedno miejsce w Sejmie albo Senacie będzie do dla Żydów dowód na antysemityzm w Polsce. Debilizm tych z Konfederacji jest ewidentny. Oparli dużą część swej propagandy na Act 447 i rzekomej wszechobecności "Żydów" w polskim życiu politycznym. Act 447 jest adresowana do debili dokładnie takich jak oni sami. Act 447 nie ma żadnej mocy prawnej, ani w Polsce, ani w USA. Mogłoby to mieć jakieś znaczenie gdyby Polska otrzymywała od USA pomoc finansową, ale takowej nie otrzymuje. Jest wręcz odwrotnie, Polska jest dobrym klientem, daje zarobić miliardy korporacjom amerykańskim. Tak to jest jak kampanie Konfederacji zaplanował Pieskow, ten kremlowski.
nikt2019.10.12 21:14
Przyjrzałam się liderom Konfederacji . Wielu z nich ma żydowskie korzenie . A więc wiele mi nie pasuje w Twoim komentarzu .
nikt2019.10.12 15:41
Problem jest złożony . Na całym świecie wzrasta antysemityzm . Ludzie podświadomie zwracają się przeciwko czemuś , co stanowi zagrożenie . To nie konkretny człowiek , to styl życia , wartości , mentalność niezgodna z ich własną , kształtowaną przez dziesiątki pokoleń naturą . Wszystko nagle nabrało ostrości . To sprzeciw wobec niesprawiedliwe rozłożenie środków kapitałowych wypracowanych przez ogół . A kapitał należy do Żydów . To nie zawiść jak wielu stara się tłumaczyć to zjawisko . To poczucie niesprawiedliwości . Kapitał ( należący do Żydów ) zniszczył naszą planetę . Ludzie prości są silniej związani z naturą i czują niepokój . Nie rozumieją zagrożenia , ale je odczuwają . I tak kółko się zamyka . Antysemityzm będzie więc narastał . Najbardziej ucierpią ci , którzy są najmniej winni , czyli oficjalni wyznawcy Judaizmu . Są widoczni a więc łatwo ich dosięgnąć . Żydów ukrytych dosięgnąć trudniej . Rozwój cywilizacji zawdzięczamy przede wszystkim żydowskiej inteligencji . Ale teraz stał się on dla ludzkości zagrożeniem i przekleństwem . A cofnąć niczego się już nie da . Parcie do posiadania jak najwięcej dobra , które zwie się pieniądzem zawdzięcza ludzkość właśnie mentalności Żydów . To niezaspokojona pazerność . Pieniądz to umowna siła nabywcza , ale też złudzenie . Ludzie czują jednocześnie i niedosyt i przesyt dobrami . Długo jeszcze można by na ten temat pisać , ale muszę iść gotować obiad . Jutro też idę na wybory . Muszę się przygotować , gdyż po 27 latach będzie to dla mnie nie lada przeżycie . Jeśli chodzi o mój obecny stosunek do Żydów --niechęć wynikająca z doświadczeń. Wcześniej , w młodości była to litość . Nie w mojej naturze jednak leży mściwość czy wyrządzenie im jakiejkolwiek szkody . A przed wyrażaniem swoich opinii na temat Żydów się nie powstrzymam . Zatruli mi życie , osaczyli mnie i zniewolili . Upokarzali na każdym kroku . No i mam świadomość tego co zrobili i nadal robią mej ukochanej Ziemi . Tej w ogródku i całemu Globowi .
nikt2019.10.12 15:55
Jednym słowem.....Żydzi żyją w filozofii zagarniania i posiadania . Ja w filozofii.......życie dla życia , czyli dla samego cudu życia . Dlatego nigdy się nie porozumiemy .
Maria2019.10.12 16:32
Za Żydów można się jedynie modlić aby się NAWRÓCILI do Pana Boga w Trójcy Jedynego.Cywilizacja Chrześcijańska, oparta na Ewangelii dała światu mądrość i ludzka twarz.Reszta jest od Złego i jego wyznawców....!Tylko ochrzczeni w Kościele Katolickim są Synami prawdziwego Pana Boga w Trójcy Jedynego, nie innego!
Alojzy Cedzidło2019.10.12 16:50
Fajne tylko zbyt naukowe . Mnie zaś zapadło do głowy jedno stwierdzenie , Kto najbardziej ucierpi na tej ,,pazerności" finansowej Żydów, Zwykli wyznawcy judaizmu . I byłoby to odkrywcze m gdyby nie trwało od zawsze . Bogaty Żyd zawsze olewał biednego rodaka . W ostatnie wojnie światowej szczególnie okrutnie.
nikt2019.10.12 21:04
To prawda . Bogaci Żydzi nie znają litości dla swych ubogich współbraci . Żyd zniszczy innego Żyda bez mrugnięcia okiem .
Ja2019.10.12 15:27
Historia się powtarza??!!! Polska kiedyś ich przyjęła, kiedy ich ze wszystkich krajów wyganiano. Wdzięczności się nie doczekaliśmy. Ilu się zasymilowalo???!!!
polak2019.10.13 12:27
Polska napiętnowANA PRZEZ POTOMKÓW ZWYRODNIALCÓW ( NIEMIEC),NA TLE ICH POSTĘPOWAŃ WYGLĄDA PRAWIDŁOWO --CZOPEK MERKEL I INNI Z RUZIĄ NA CZELE NIE DAJĄ GłOSU ,ZAWSZE WASZE SZOWINISTYCZNE TRENDY ,MOŻNA ZAGŁUSZYĆ ,,ŻE pOLACY TO ANTY ZYDOWSKI KRAJ TYLKO POTOMKOWIE ZWYRODNIALCÓW ----NIEMCY SĄ TOLERANCYJNI
o, yenny2019.10.12 15:20
Źle: więc lepiej zostać w domu". - dodawał Prawidłowo: więc lepiej zostać w domu” — dodawał.
1...2019.10.13 1:08
Masło maślane
Ciasny Marcin2019.10.12 15:12
Alexander Wassermann to jakiś wujek Małgorzaty Wassermann, posłanki PiS?
ed2019.10.12 16:34
ty to mi podejrzanie pachniesz starym faszystą,tylko nie wiem czerwonym, czy brunatnym. Chociaż to jedna gadzina. P.S. wikingowie rogów sobie nie przyprawiali, Bjoerg.
Polak Ateista Dumny Gej 2019.10.13 15:06
napisz Ciulu ,,że merkel popiera atakowanie żydów ,chce ich zabijać --wiesz że niemcy to potomkowie zboczeńców ,morderców i chyba twoi z przekonania pobratymcy
JS2019.10.12 15:10
Niemcy też boją się o życie. Wszystko przez nawpuszczanie ludu z nie wiadomo skąd. Mieli pełną ufność do fuhrera Merkel i przegapili moment zatrzymania wzrostu liczebności muzułmanów. Oni będą ganiać wszystkich, którzy nie wierzą w allaha. Pozdr.
JS2019.10.12 16:51
Naród poprzednio wybrany, który przez swoich wysoko postawionych urzędników, wpływowych ludzi dokonuje za kulisami przemian kulturowych w Europie, chce upokorzyć Niemców za zbrodnie. Nie tylko Niemców ale i inne kraje zachodnie. Pozdr.