Jak informuje dziennikarka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginion, Bruksela wraca do tematu przestrzegania praworządności w Polsce. Dziś rozpoczyna się prezydencja Niemiec w UE. Z projektu programu posiedzeń Rady UE wynika, że kwestia praworządności będzie tematem - co miesiąc - na posiedzeniach unijnych rady ministrów ds. europejskich.

Z datowanego na 30. czerwca dokumentu: „Projekt agendy spotkań Rady UE w drugim semestrze 2020” wynika, że jednym z najbardziej poruszanych tematów unijnych ministrów ds. europejskich będzie kwestia praworządności.

Niemiecka prezydencja chce po wakacjach, 22. września, zająć się sytuacją w Polsce w ramach art. 7 traktatu UE. Później temat praworządności ma wracać w październiku i listopadzie, w związku z raportem, jaki ma przygotować Komisja Europejska.

- „To będzie także okazja do omawiania sytuacji w Polsce” – podkreśla w rozmowie z RMF FM unijny dyplomata.

- „Niemiecka prezydencja popiera także propozycję KE uzależnienia wypłat unijnych pieniędzy od przestrzegania zasad państwa prawa” – dodaje.

Na 8. grudnia Niemcy planują wysłuchanie Polski. W programie niemieckiej prezydencji jest także zapowiedź zastosowania mechanizmów w ramach art.7 Traktatu UE oraz wynikających z postanowień TSUE.

kak/RMF FM