Tysiące osób w Niemczech próbują dostać się na szczepienie przeciwko covid-19 bez kolejki, uciekając się przy tym do oszustwa. Nie da się ich w żaden sposób ukarać, ponieważ takiej możliwości nie przewidują przepisy.

W niemieckiem programie telewizyjnym "Report Mainz" poinformowano, że liczne centra szczepionkowe zgłaszają wzrost agresji u pacjentów, którzy usiłują bez kolejki dostać się na szczepienie.

Takich przypadków miało być nawet kilka tysięcy.

- Są przyłapywani na gorącym uczynku, ale nie ma dla nich sankcji powiedział Eugen Brysch z Niemieckiej Fundacji na rzecz Ochrony Pacjentów.

Centrum szczepień w Hamburgu zgłosiło, że w ciągu jednego dnia zarejestrowało 2 tysiące osób, które oszukiwały, by szybciej się zaszczepić. W Monachium takich przypadków było 350, w Saarbrucken - 140.

Najczęściej oszukujący pacjenci twierdzą, że należą do grupy uprzywilejowanej. Kobiety często kłamią, że są w ciąży. Jeśli osoby takie stwierdzą, że potrzebują opieki, mogą zgłosić do zaszczepienia dwie dodatkowe osoby.

Dotychczas w Niemczech wykorzystano 35 mln dawek szczepionek. 27,3 mln to pierwsze dawki, a pozostałe 7,8 mln - drugie. 32,8 proc. populacji tego kraju zaszczepiło się przynajmniej jedną dawką, a 9,4 proc. jest w pełni zaszczepionych.

W Polsce wykonano dotychczas 13 957 627 szczepień. Udało się w całości zaszczepić 9,7 proc. populacji.

jkg/dorzeczy