Niemcy przy pomocy dezinformacji próbują bronić Nord Stream 2 - zdjęcie
23.08.20, 06:30Fot. European Peoples Party via Flickr, CC BY 2.0

Niemcy przy pomocy dezinformacji próbują bronić Nord Stream 2

23

1. Najpierw w niemieckim Die Welt, a później na portalu Politico ukazały się dezinformujące teksty jakoby aż 24 kraje członkowskie UE, protestowały przeciwko spodziewanym dodatkowym amerykańskim sankcjom, które mają być nałożone na wszystkie podmioty uczestniczące w dokończeniu budowy Gazociągu Nord Stream2.

Zdaniem obydwu redakcji takie protesty miały być zgłoszone podczas wideokonferencji zorganizowanej przez delegację UE w Waszyngtonie i przekazane do amerykańskiego Departamentu Stanu.

W tej sprawie interweniował Piotr Wilczek, ambasador Polski w Waszyngtonie, który wysłał sprostowanie do redakcji Politico, ze stwierdzeniem, że taki protest nie miał miejsca ani w wersji pisemnej, ani ustnej.

2. Politycy niemieccy bardzo nerwowo zareagowali na ostatni list amerykańskich senatorów reprezentujących zarówno Republikanów jak i Demokratów- Teda Cruz, Toma Cotton, Rona Johnson, którzy zwrócili się do Fahrhafen Sassnitz GmbH, zarządcy niemieckiego portu w Sassnitz i Murkan, będącego centrum logistycznym budowy Nord Stream2.

W liście tym ostrzegają że dalsza kontynuacja współpracy z rosyjską spółką Nord Stream2, spowoduje nieodwracalne szkody dla portu i miasta i dodają, „że list ten jest ostatnim ostrzeżeniem i należy go traktować jako formalna notę prawną

Przez niemieckie media przetoczyło się oburzenie, że amerykańscy senatorowie ośmielają grozić niemieckim podmiotom gospodarczym, choć tak naprawdę Amerykanie ostrzegają przed wspieraniem dokończenia budowy gazociągu Nord Stream2, który uważają za zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy , oraz co oczywiste dla swoich interesów w tej dziedzinie.

3. Przypomnijmy, ze na początku lipca tego roku Departament Stanu USA zniósł klauzulę ,która chroniła Nord Stream2 przed sankcjami wynikającymi z wcześniej przyjętej Ustawy o Przeciwdziałaniu Przeciwnikom Ameryki poprzez Sankcje (CAATSA).

Wtedy sekretarz Stanu Mike Pompeo powiedział ,że jest to jasne ostrzeżenie dla firm zaangażowanych w projekty budowy rosyjskich gazociągów przy czym rozumie się to bardzo szeroko (a więc dotyczy nie tylko firm bezpośrednio budujących ale także firm dostarczających materiały do tej budowy, a nawet porty w których przebywają statki przy pomocy których gazociąg jest budowany).

4. Jeszcze wcześniej, bo tuż przed Świętami Bożego Narodzenia w 2019 roku prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę zawierającą sankcje na wszystkie firmy uczestniczące w budowie gazociągu Nord Stream2 i natychmiast szwajcarska firma Allseas ogłosiła, że wstrzymuje prace przy jego budowie.

Jej dwa specjalistyczne statki układające rury tego gazociągu na dnie Bałtyku „Pioneering Spirit” i „Solitaire”, zaprzestały prac, a firma ogłosiła w komunikacie, że oczekuje niezbędnych wyjaśnień prawnych od instytucji amerykańskich.

Do tej firmy napisali podobny list wspomniani wyżej amerykańscy senatorowie , komunikując wprost, że jeżeli po podpisaniu ustawy o sankcjach przez prezydenta Trumpa, będzie ona dalej pracowała przy układaniu gazociągu „przedsiębiorstwo stanie w obliczu dotkliwych i potencjalnie zagrażających jego egzystencji sankcji prawnych i gospodarczych”.

5. Amerykanie są jak widać konsekwentni, od dłuższego czasu sygnalizowali Europie Zachodniej, że są przeciwni dalszemu uzależnianiu Unii Europejskiej od dostaw rosyjskiego gazu i wykorzystywania tego nośnika energetycznego do szantażu politycznego.

Prezydent Donald Trump publicznie pytał Angelę Merkel dlaczego dodatkowymi zakupami surowców energetycznych w Rosji, Europa Zachodnia karmi „rosyjską bestię”, która zarobione w ten sposób pieniądze przeznacza na zbrojenia, a następnie ta sama Europa prosi USA o zwiększenie obecności militarnej tego kraju, w obawie przed rosyjską agresją.

Nie było na to odpowiedzi, ale niemieccy politycy do tej pory bronią tej inwestycji i są oburzone amerykańskimi sankcjami, choć oficjalnie jest ona przedsięwzięciem realizowanym przez podmioty prywatne.

Teraz nawet zdecydowali się nawet na medialne dezinformacje jakoby aż 24 kraje na 27 wszystkich członków UE, było przeciwne dodatkowym amerykańskim sankcjom, które mogą być wprowadzone na podmioty wpierające Rosjan w dokończeniu budowy Nord Stream2.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (23):

Anonim2020.08.24 6:52
Rozdzielić agresywnych szmaciarzy i niech się wezmą do pracy (np. na spłatę reparacji wojennych ) nie będą myśleli o głupota i jak tu wykorzystać i okraść inne narody.
pakt Ribbentrop Mołotow bis2020.08.23 21:07
Nord Stream 2, to taki sam deal jaki popełnili 81 lat temu Hitler i Stalin - pakt Ribbentrop Mołotow.
zibi2020.08.23 16:24
a kto z polakow jeszcze wierzy niemcom albo ruskim chyba tylko zdrajcy przez nich oplacani i darmozjady w brukselskim euroburdelu
katolicka deratyzacja Polski2020.08.23 13:07
Konfederacja to nie tylko onuce. To sa onuce z rosyjskiego demobilu.
prawy2020.08.23 13:05
Rosja-Niemcy od wieków dwaj przyjaciele w niszczeniu POLSKI, egoistyczy nadęty Naród Germański myśli tylko o zyskach w POważaniu ma innych ,PO trupach do celu,ale nie wyjdzie to obu sprzymierzeńcom na dobre zapłacą za tą chciwość odwieczną cenę w najmniej oczekiwanym momencie!!!!!!!!!!!!!!!!!
lwiak2020.08.23 12:00
A fe, nie ładnie Angelo kłamczuszko.
Q.2020.08.23 9:52
Moskiewska smycz i szkoła. Krasawica to pojętna dziewczynka
Agnieszka2020.08.23 17:01
Nie smycz a sucz!
jula2020.08.23 8:30
Największa w historii dziura budżetowa 100 MILIARDÓW ZŁOTYCH. Czy przeczytamy o tym na Frondzie?
Elektor2020.08.23 8:48
Nie. Fronda kryje pisowskich bandytów. Prawdopodobnie te złodzieje płacą frondziarzom z naszych podatków za manipulowanie mataczenie i ukrywanie niszczenia Polaków przez Kaczyńskiego, Szydłową, Morawieckiego, Szumowskiego, Sasina, Dudę i ich pomniejszych pomocników. Za darmo to mi się w głowie nie mieści żeby tak robili.
katolicka deratyzacja Polski2020.08.23 13:04
Kolaboracja Rosyjska dazy do wymordowania Polakow przez wirus prowadzac dywersje srodkow zapobiegawczych,na polecenie Putina.
Szybka Randka2020.08.23 8:04
Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! www.lexlale.com.pl
HISTORYK2020.08.23 7:46
Niemcy powinny być bombardowanie co 50lat profilaktycznie bez podania przyczyny- WINSTON CHURCHILL
mose2020.08.23 13:33
i do tego bombami atomowymi
JanP2020.08.23 7:30
Kużmiuk ignorancie, jak nie powstanie NS2, to na pewno nie pociągniesz rury z Norwegii.
Elektor2020.08.23 7:37
On nie jest ignorantem. Jest gorzej...
Elektor2020.08.23 7:20
Oj Mości Kuźmiuku Kuźmiuku:) Ruski chcą sprzedawać gaz, szkopy chcą kupować. I tyle. Trzeba było zgodzić się na rurę przez Polskę i kasować za przesył! Rura przez morze z pewnością zostanie ukończona, ile byś nie szczekał. I znowu Polska walona w d. Czy to wina znowu jakichś obcych? Nie. Znowu Polaków. Zamiast zarabiać na świetnym położeniu między FR i N wynajdujecie jakieś problemy. Na czyją korzyść i za czyje pieniądze działacie Kuźmiuku? Dla Polski na pewno nie więc dla kogo?
Jacek2020.08.23 8:01
Oj Elektor, elektor. Albo jesteś naiwny albo siejesz dezinformacje wprost z onucowa. Po pierwsze jaka zgoda Polski na rurociąg? Tzw jamał II to nie druga nitka istniejącego rurociągu tylko łącznik PN-PD między głównymi rosyjskimi magistralami prowadzony przez wschodnią Polskę w taki sposób aby uniezależnić się od takiego rozwiązania prowadzonego przez Ukrainę (rurociąg równoległy do ukraińskiego i łączący te same rury). Zapewne Polska i na to by się zgodziła ale Rosjanie w międzyczasie dogadali się z Niemcami w sprawie NSII. To typowy projekt polityczny prowadzący do okrążenia rosyjskim rurociągami i skolonizowania energetycznego regionu oraz odcięcia Ukrainy od tranzytu (co w razie eskalacji konfliktu nie zagroziłoby Gazpromowi). Zwiększało to głównie siłę polityczną Rosji, która zyskałaby narzędzie nacisków a gaz byłby dla nas tak tani jak ten z jamału. Po drugie związywało Niemcy z tą polityką ponieważ oczywiście zarabialiby na tym i w przyszłości mogli dyktować rożne rozwiązania narzucające regionowi swoje technologie pod postacią unijnej polityki środowiskowej (np. wodór, który najtaniej wyprodukować z gazu). To element układanki, w której Polska jest niemiecką strefą gospodarczą, geopolitycznie buforem miedzy Rosją i Niemcami a politycznie zależna od obu stron. Amerykanie nie są oczywiście klubem charytatywnym ale akurat w tym wypadku nasze interesy są zbieżne.
prosty2020.08.23 9:32
To, co piszesz, to część rosyjska interesów związana z NS II. Niemcy nie mają nic przeciwko, niezależnie co publicznie głoszą. Ich interes w zamian: mają u siebie europejski hub gazowy, wielkie pieniądze i uprzywilejowanie własnych firm na rynku. Do tego bezwzględnie się przygotowują. Odcinają konkurencję energii atomowej i z węgla, poprzez lobby ekologiczne i nacisk na likwidację węgla. Najprawdopodobniej za naciskiem Niemiec UE przyjęła gza jako paliwo przejściowe do 2050 roku. W ten sposób Niemcy mieliby kurek gazowy dla Europy na pokolenie, praktycznie bez konkurencji. O to idzie gra. Elektrownie węglowe, które uruchamiają, to ich plan B, o plan A, czyli kolejne NS-y, jeszcze będzie rozgrywka.
gość2020.08.23 7:14
czyli mamy odpowiedź dlaczego każą nam likwidować kopalnie! mamy kupować rosyjski gaz poprzez Niemcy więc mamy płacić i Niemcom i ruskim. prąd już kupujemy a energetyka leży. przekonano społeczeństwo o szkodliwości węgla bo jest nasz, polski! za 10 lat Polska będzie bez kopalń, bez elektrowni, będzie kupować gaz z niemiec, prąd z niemiec a PIS jest ślepy i głuchy
ryszard2020.08.23 7:04
Wielką i być może niepowtarzalną szansą wyrwania się Polski (po wielu wiekach szantażu i agresji), z klinczu Niemiecko-Rosyjskiego, jest Międzymorze (jesteśmy za słabi, żeby się wyrwać samodzielnie).
prosty2020.08.23 7:01
Niemcy będą robić wszystko, aby dokończyć i uruchomić NS2, a w perspektywie NS3. To dla nich wielkie pieniądze, uprzywilejowanie gospodarki. Już sporo zainwestowali w sukces tego, aby być hubem gazowym dla Europy. Poza tym, że NS jest niemal gotowy, budowany przed uzyskaniem kompletu zgód, załatwili w UE, że do 2050 roku gaz będzie paliwem przejściowym przy uzyskiwaniu neutralności energetycznej. Lobbowali przeciw energii atomowej (przede wszystkim Francja) zamykając swoje elektrownie, przeciw węglowi (Polska). Bez NS2 wszystkie inwestycje na darmo.
Anonim2020.08.23 6:46
Nic się nie zmieniło od stulecia. Niemcy i Rosja to dwa kraje , które nie nie mogą znieść istnienia POLSKI. A pakt Ribentrop - Mołotow nie został unieważniony