Niemcy powinni zapłacić Polsce prawie 3 biliony złotych za II Wojnę Światową! - zdjęcie
29.09.14, 07:06Niszczenie Warszawy przez Niemców (fot, Wikimedia Commons)

Niemcy powinni zapłacić Polsce prawie 3 biliony złotych za II Wojnę Światową!

11

Grzegorz Kostrzewa-Zorbas pisze, że "panuje powszechne przekonanie, że w 1953 roku Polska zrzekła się od Niemiec reparacji wojennych. Tymczasem tak niej jest". Jego prywatne dochodzenie udowadnia, że władze PRL nie przygotowały najważniejszego dokumentu:  zrzeczenia się odszkodowań, potwierdzonego przez ONZ. „Dokumentu, o który Pan prosi, nie ma w Biurze Spraw Prawnych” – odpowiedzieli urzędnicy ONZ na wątpliwości Kostrzewy-Zorbasa, który szukał polskiego traktatu o zrzeczeniu się reparacji w bazach i indeksach Organizacji Narodów Zjednoczonych. Nie znalazł ich także w siedzibie Sekretarza Generalnego ONZ w Nowym Jorku.

Fakt ten teoretycznie otwiera drogę dochodzenia przez Polskę odszkodowań wojennych od Niemiec. O jakiej kwocie mowa?

"Obliczenia dotyczące strat materialnych poniesionych w latach 1939-45 przygotowało po wojnie Biuro Odszkodowań Wojennych przy Prezydium Rady Ministrów RP. Łączną wartość strat materialnych, które poniosła Polska z powodu III Rzeszy, oszacowano na 258 miliardów złotych z sierpnia 1939 roku – równowartość 49 miliardów ówczesnych dolarów amerykańskich. Według Zarządu Rezerw Federalnych USA kwota 49 miliardów dolarów z sierpnia 1939 r. odpowiadała w sierpniu 2014 r. kwocie 845 miliardom dolarów. Takie nominalne zwielokrotnienie wynika tylko ze skumulowanej inflacji, bez oprocentowania za zwłokę – wylicza na łamach tygodnika „wSieci” ekspert i publicysta. Przy obecnym kursie walutowym to kwota 2,738 biliona złotych – podsumowuje.

Co dalej? Najpierw warto zaproponować negocjacje – postuluje Grzegorz Kostrzewa-Zorbas. Czy nowy rząd pani Kopacz rozpocznie negocjacje?

mod/wSieci

Komentarze (11):

anonim2014.09.29 7:43
Dobra myśl. Jeszcze odbierzemy Hiszpanom to co Bona pożyczyła Filipowi II, wyrwiemy od Szwedów za potop i będziemy opływać we wszystkie dostatki. Proponuję na tę okoliczność hasło do nauki od pierwszych lat podstawówki. "Nie mądrością i pracą, lecz prośbami i windykacją narody się bogacą."
anonim2014.09.29 7:50
Nie-rząd premiery Kopacz to jest w stanie zamknąć się w domu,a nie podnosić tak trudną sprawę na forum międzynarodowym,seperatyści ukraińscy ją wystraszyli ,to co się będzie działo jak przyjdą Niemcy?
anonim2014.09.29 7:52
Jeśli chodzi o pieniądze,to z pewnością wiele nie wskóramy.Warto jednak przypominać Niemcom jak olbrzymie straty ludzkie i materialne poniosła Polska w wyniku ich agresji.To też ma swoje znaczenie w polityce międzynarodowej,choćby poprzez osłabianie niemieckich rewindykacji w kwestii tzw."wypędzonych".W przeciwieństwie do szwedzkiego "Potopu" zaszłości majątkowe z okresu sprzed kilkudziesięciu lat nie są wcale martwymi sprawami z punktu widzenia prawnego.
anonim2014.09.29 7:55
a skąd ci tu tyle trolli niemieckich, patrzcie jak kpiną, chcą bronić tego co nam się należy za poniesione straty !!! o wy trolle !!! szkopskie, przechery ruskie basałyki tępe, wasze myśli nie są Polskie, nie ma w was patriotyzmu i racji stanu, czysta metoda, wykpić ośmieszyć a jeszcze jakby do tego udało się jakoś podłączyć J. Kaczyńskie ooooo toby był sukces, komu wy służycie, zdrajcy, tak zdrajcy, taki nick jak pawel.nn. kasia_feministka szok !!! gdzie są prawdziwi Polacy ? waszą kpiną uczyniliście ich robolami na zmywaku, zdrajcy po trzykroć zdrajcy !!!
anonim2014.09.29 8:06
" Ciekawe ile nam Szwedzi zapłacą za Potop?" Nie muszą .... ZAPŁACILI , tak po prostu ZAPŁACILI ..... były reparacje wojenne ..a więc , argument z serii zamulaczy .... A co do II ws zakończyła się podziałem na strefy wpływów .... i subtelna okupacją ....
anonim2014.09.29 8:58
A hipotetycznie, gdyby Niemcy zapłacili nam całe odszkodowanie za zniszczenia naszego kraju to czy nie bedą chciały upomnieć się o swoje ziemie, zabrane im w wyniku II wojny św.? Może by to predzej wykorzystać za zrzeczenie się Niemiec, wszelkich roszczeń cywilnych swoich obywateli wobec Polski. (tzn przeniesienie zaspokajania roszczeń na państwo niemieckie) @Marek22 Gdyby PIS doszedł do władzy, to Media Jedynie Słuszne po 7 latach krytykowania opzycji, zrobią zmianę i zaczną wściekłą nagonkę na rząd.
anonim2014.09.29 9:50
Nikt nie zrobi nic bo mamy wesołe kumbaja z Niemcami.
anonim2014.09.29 9:59
Ok. ale ile z tej sumy zostanie po odjęciu wartości Prus Wschodnich i Zachodnich oraz Śląska?
anonim2014.09.29 11:00
Jesli Niemcy wisza nam 3biliony to Ruscy 30 bilionow. Zatem nalezy zlapac Putina za leb tak jak tu http://www.youtube.com/watch?v=nPD0a0gRjZ0&t=42 i wytrzepac z niego forse ktora wisi.
anonim2014.09.29 14:33
Wywołali wojnę to niech bulą! Drugi rachunek powinniśmy wystawić Putinowi.
anonim2014.09.30 8:46
Zaraz Kostrzewa-Zorbas zostanie zaatakowany przez niezależnych redaktorów wynajętych przez niemiecką fundację Medientandem. Cezary G. wraz z innymi niezależnymi dziennikarzami już szukają w IPN.