Niemcy: Polska 'stabilność' lekiem na kryzys w Europie - zdjęcie
20.05.17, 16:40Fot. Wikipedia/Piotr Drabik

Niemcy: Polska 'stabilność' lekiem na kryzys w Europie

Niemiecka prasa skomentowała wizytę prezydenta Niemiec w Polsce. Według dziennika „General-Anzeiger” bez Polski nie da się rozwiązać europejskiego kryzysu.

„Bez Polski i bez dobrze funkcjonującej polsko-niemieckiej współpracy nie da się rozwiązać europejskiego kryzysu” – czytamy w bońskim dzienniku „General-Anzeiger”. Piątkową wizytę Franka-Waltera Steinmeiera szeroko komentowały także inne tytuły niemieckiej prasy.

W „Frankfurter Allgemeine Zeitung” zwrócono uwagę na to co dzieli obecnie Warszawę i Berlin: „Energia, ochrona klimatu, uchodźcy – jest wiele dziedzin, które przyczyniają się do złych stosunków między Polską i Niemcami. Do tego dochodzi rozwój sytuacji wewnętrznej w Polsce i rozbieżność zdań co do przyszłości UE”. Wyraźnie krytyczny publicysta FAZ komentuje dalej: „Polska ma prawo do tego, by jej interesy zostały wysłuchane. Ale uparta antypostawa i użalanie się nad sobą prowadzą tylko do izolacji”.

„Suddeutsche Zeitung komentował z kolei: „Ponieważ od Brexitu i związaną z nim utratą najważniejszego sojusznika – Wielkiej Brytanii, Polsce znowu zależy pod względem politycznym bardziej na Niemczech”.

krp/dw.com, Fronda.pl