Niemcom ręce same składały się do braw. Dlatego nie idę na „Idę”... - zdjęcie
23.12.14, 09:42Dlaczego nie idę na "Idę"... (fot. archiwum)

Niemcom ręce same składały się do braw. Dlatego nie idę na „Idę”...

26

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz z wielka radością wręczał w Strasburgu kolejne laury dla „Idy”. Jaki piękny film! I jaki europejski!

Ręce same składały się do oklasków, a najbardziej europosłom niemieckim.

Wcale się nie dziwię radości Martina Schulza i innych niemieckich posłów, bo „Ida” naprawdę mogła im się spodobać. To bodaj pierwszy tej miary i klasy film, gdzie jest holocaust, ale Niemców nie ma!

Żydów zabija już nie SS, czy inny rycerski Wehrmacht, zabija ich zły, podły, prymitywny, brudny, pazerny na majątek, durnowaty polski chłop.

Jakiż to musu być miód na zbolałe niemieckie dusze, która rwą się do przywództwa w Europie, ale jak tu przewodzić, niosąc na plecach balast tych cholernych win narodu, który rozpętał dwie wojny światowe, przy czym zwłaszcza w drugiej ubrał sobie ręce we krwi, aż po łopatki?

Tymczasem po obejrzeniu „Idy”, będzie można spokojnie już powiedzieć – sorry, entschuldigen, to nie my, to Polacy...

Mój niezapomniany polonista z Licem Ogólnokształcącego w Rawie, śp. profesor Stanisław Ziółkowski (ojciec wybitnego astronoma profesora Janusza Ziółkowskiego) zadawał nam często krótkie rozprawki, takie góra na stronę (dziś byśmy powiedzieli na 3 tysiące znaków) na temat jakiegoś utworu literackiego, z powtarzającym się tytułem - artyzm i ideologia na tle epoki.

Na przykład: Wiersz „Do młodych” Asnyka – artyzm i ideologia na tle epoki...

O „Idzie” można by napisać – artyzm jak artyzm, ale ta ideologia...

Dlatego nie idę na „Idę”...

Janusz Wojciechowski/Salon24.pl

Komentarze (26):

anonim2014.12.23 10:00
"Tylko świnie siedzą w kinie,co bogatsze zaś w teatrze".Już z "Pokłosia" rosną "Idy",a ze szmalcu wyjdą nowe gnidy.
anonim2014.12.23 10:25
Existenz jak zwykle na posterunku. Czujność i ilość zamiast jakości. Hasbara na to forum oddelegowała ostatni sort udawaczy "Polaka". Ci co wygłaszają "mądrości" typu "nie można oceniać jak się nie wsparło kupując bilet na antypolski" syf oceniają nazistowską propagandę pomimo tego iż mało niemieckich filmów z tamtego okresu obejrzeli w całości (a większość w ogóle nie obejrzała nawet kawałka). Gdyby Bermany nie dorżnęły polskich elit po Niemcach i nie zajęli ich miejsca to w odpowiedzi na nie mającą precedensu w historii świata nagonkę ze strony Żydów (kolejny przejaw ich wdzięczności za nieco przydługie goszczenie) POLACY nakręcali by filmy o tym jak to Żydzi MASOWO (w odróżnieniu od polskojęzycznego marginesu) angażowali sie w zbrodnie przeciw Polakom. Przy okazji w tych filmach ukazywało by się to, że Polacy swój margines rozliczali począwszy juz od czasów wojny a plugawi oszczercy bronią swych zwyrodnialców przed "antysemityzmem" ich ofiar (sic!). Mało tego ze zwyrodnialców robią "bohaterów" a hagiograficzny film na ich temat w telewizji założonej przez agentów WSI żydowskiego pochodzenia przy współudziale fundacji Laudera (odbudowującej zycie żydowskie w Polsce) i kongresu żydowskiego - emitowany jest w rocznicę jednej z ich zbrodni (wyrżnięcie całej polskie wioski).
anonim2014.12.23 11:13
Existenz szmalcowniku, napisz coś z sensem bez siania propagandy filosemickiej. Przecież to fakt, że ostanie filmy o tej tematyce szkalują Polaków. Czyje wy bachory jesteście Existenz, twowisch, mieszczuch, arbiter i inne to tałatajstwo? Ruskie żołdaki was robiły?
anonim2014.12.23 11:30
Najbardziej haniebne i tak po ludzku niemoralne jest to, iż na jakieś tam "Pokłosia" Żydostwo nie musi dać ani grosza - wystarczy, że Polakom ściągnie się siłą, a ten kanał przerzutowy gotówki nazywa się enigmatycznie PISF. To tak samo jak z finansowaniem partii politycznych. Sympatyk wspaniałego, prawdziwie polskiego Radia Maryja musi łożyć na Kalisza, czy Palikota.
anonim2014.12.23 11:48
Ile obrazów o amerykańskich zbrodniach wobec Indian,czarnoskórych niewolników, Wietnamczyków.... nakręcili sami Amerykanie. Wiadomo,że Polak-Katolik nie zabija bliżniego, nie kradnie, nie gwałci,nie kłamie....no samo dobro jest tylko w Nim i koniec!
anonim2014.12.23 12:31
@Nikt22.To US napadli,okupowali czerwono i czarnoskórzy ?Może i coś jest na rzeczy patrząc na cerę obecnego prezydenta ?Ale to dopiero teraz.Kiedyś kręcili bardziej niepoprawne filmy,także o złych czerwonoskórych,czarnych raczej nie ruszając(nawet w "Przeminęło z wiatrem" nie byli zbyt źle traktowani).Z pewnością brakuje nam uczciwych filmów o relacjach pomiędzy Polakami i Żydami.Uczciwych tzn.nie nacechowanych jednostronną propagandą,mającą na celu poniżenie jednej ze stron,czego przykładem jest np."Pokłosie".
anonim2014.12.23 12:35
Film IDA ma się wszystkim podobać. Zrozumiano? Niewolnicy nie maja głosu.Maja tylko przyklaskiwać, żadnych krytyk. Zrozumiano?
anonim2014.12.23 12:42
@Zibi33.W "zabitych dechami wsiach" różne rzeczy się dzieją,o których świat nie wie i często nigdy się nie dowie.Chłopska nienawiść i zawiść do "Żyda" nie brała się zaś z niczego.Więc pozwolisz,że zapytam: kto najczęściej prowadził wyszynk,w którym chłop przepijał ciężko zarobiony grosz ?Czasem się nawet zdarzało,że po pijaku podpisał coś mu podsuniętego i potem nawet tego nie pamiętał.Zgoda,że był głupi.A kim był ten,kto go w tak niecny sposób potrafił wykorzystać ?Tego może nie być w żadnych papierach,ale ludzie(trzeźwi) swoją pamięć mają.
anonim2014.12.23 13:21
Nowakowska, a okna umyłyście, towarzyszko? Tylko nie wypadnijcie!
anonim2014.12.23 14:09
Teżnie idę na tę propagandę. "H...kehr III" Dwójka wiecie, kiedy była...
anonim2014.12.23 15:51
Widzę ,że na forum jest dużo przedstawicieli narodu " wybranego" lub opłacanych srebrnikami. Cóż biedaki . A skąd to wiem...... Ano Żydzi I ich poplecznicy nigdy nie dyskutują merytoerycznie tylko pluja obrażają , rzucają inwektywy . A jesli chodzi już o dyskusje merytoryczne . żydzi sa mistrami w robieniu rachunku sumiennia .......Polakom. O swoich zbrodniach zapominają . O mordowaniu w katowniach UB I Informacji Wojskowej tysięcy Polaków , o wpółpracy z komuną I wszystkimi zaborcami , o niszczeniu naszego narodu planowo ( fizycznie , ekonomicznie I kultirowo.) .Cisza........... A jest za co przepraszać. OJ JEST . Kilka słów do pożytecznych idiotów ( tych co służą im za mierne srebrniki ) . Kochani naprawdę nie warto . Wpierw czy póżniej kopną was w .... > No właśnie. Wszystkim Wszelkiego Błogosłaiwństwa Bożego , płatnym z hasbary też. Wszak i do nich przyjdzie Pan .Może sie opamiętają. Czego sobie i im z serca życzę.
anonim2014.12.23 16:11
@ANOVA.Nie chodzi mi o jakieś uzasadnianie czy usprawiedliwianie,lecz o uczciwie przedstawienie w filmie i literaturze pewnych spraw.Można na przykład przedstawić w filmie polskich powstańców atakujących i mordujących Niemców lub Rosjan.Jeśli jednak nie będziemy znać kontekstu tego wydarzenia,to można je przedstawić jako zwykły mord dokonany na niewinnych.W podobny sposób można opisywać politykę Izraela wobec Palestyńczyków.Oburza mnie poza tym potępianie Polaków w czambuł,za zbrodnie pewnych zdegenerowanych jednostek czy nawet grup.To jest to samo co przypisywanie wszystkim Żydom,zbrodni dokonanych przez ubeków i enkawudzistów pochodzenia żydowskiego.
anonim2014.12.23 17:55
@Tonia.Ja nie klęczę ani przed Żydem,ani przed księdzem,tylko przed Bogiem.I nie zwalam wszystkiego zła ani na Żydów,ani na Polaków,ani nawet na Niemców czy Rosjan.Nie godzę się jednak na niesprawiedliwe poniżanie mojego narodu w imię niecnych interesów tych,którzy znowu chcieliby nad nim panować.Jeśli zaś Tobie to nie przeszkadza,to sama sobie odpowiedz kim jesteś.
anonim2014.12.23 18:33
Ida jest szmira gloryfikując żydowską morderczynię Julię Brystigier oraz ukazującą Siostry Zakonne jako osoby krzywdzące żydówkę którą aby ochronić przed nimieckimi oprychami ochrzciły i w klasztorze wychowały.
anonim2014.12.23 18:57
@Majestic W którym fragmencie film gloryfikuje panią prokurator (mimo wszystko to postać fikcyjna)? "ukazującą Siostry Zakonne jako osoby krzywdzące żydówkę " Obejrzałeś film do końca?
anonim2014.12.23 20:08
Zgadzam się z Wojciechowskim, ten film to antypolonizm zakłamujący historię.
anonim2014.12.23 20:17
Cała ta hipokryzja w końcu padnie na pysk i pozostanie naga prawda
anonim2014.12.23 21:04
Nie widziałem ,ale "recenzujem i opiniem mam wyrobionom"......
anonim2014.12.23 23:35
Ale jak to! No jak to?! Przeciez kilka dni temu pisaliscie z takim entuzjazmem, ze "Ida" jest na "krotkiej liscie" kandydatow do Oscara... A teraz agitujecie Wojciechowskie zeby byc "na nie"... Znowu schiza.
anonim2014.12.24 1:45
jeśli to prawda będzie oskar
anonim2014.12.24 9:49
Stawiam wniosek o przesunięcie kolegi Wojciechowskiego do sekcji gimnastycznej. Po pierwsze nie będzie samotny, będzie w kolektywie, po drugie nabierze więcej optymizmu, po trzecie co jest też ważne przestanie pisać.
anonim2014.12.25 20:25
Mordowali nie mordowali? Ale ja nie mordowałem i nikt z mojej rodziny i nie życzę sobie żeby jakiś film psuł mi opinie i aby pierwsze skojarzenie ludzi za granicą na pytanie skąd jestem było że z tego kraju gdzie zabija się a przynajmniej nienawidzi żydów. Bo ludzie wszędzie są tacy sami i myślą stereotypowo, a po obejrzeniu takiego filmu ten stereotyp polaka żydożercy jeszcze się pogłębi. A na opowieści babci że gdzieś chłopi mordowali żydów znajdzie się o wiele więcej gdzie ratowali i niejednokrotnie ginęli przez to. Antysemityzm nie wziął się z Polski ale z tego tzw. zachodu i kiedy cała wspaniała Europa mordowała żydów to Polska ich przygarniała. Holokaust wymyślił Austriak z czynnym udziałem narodu niemieckiego i z cichym przyzwoleniem USA i Wielkiej Brytanii oraz Francji. Karski, Pilecki i inni Polacy mówili światu co się dzieje w obozach pracy ale świat miał to w dupie. Tylko ludzie głupi albo podli, zakłamani i sprzedajni próbują zrzucać cudze grzechy na barki własnego narodu.
anonim2014.12.26 11:15
Do semiinteligentów: to ze większość z ludzi nie widziała np. morderstwa nie oznacza że mają go nie wyklinać, to że ktoś nie widział detalicznie jakiejś niegodziwości (np filmu) nie znaczy że ma nie protestować. Nie jest warunkiem osądzenia grzechu wcześniejsze w nim uczestnictwo jako sprawca, widz lub ofiara. Nienawiść do żydostfa jest głęboko uzasadniona - jak nienawiść murzyna do rasistowskich ciemiężycieli. Tylko katolicyzm mitynguje ten odwet.
anonim2014.12.26 21:01
tonia (czy jak ci tam), Jezus Chrystus Syn Boży Zbawiciel Świata nia jest żadnym "żydem", choćby dlatego że 2K lat temu nie było żadnych "żydów" (od słowa Judejczycy). Ewentualnie możesz nazwać Jezusa NAZAREJCZYKIEM. Tyle w temacie, półinteligeccie.
anonim2014.12.27 13:37
Żydówka postanawia być jednak katoliczką. i to jednak be wg frondy. magazyn, który kiedyś szanowałem i czytałem zamienił się w brukowiec.
anonim2014.12.27 18:52
Ja zobaczyłem "Idę" kilka miesięcy temu, kiedy nie było o niej słychać. To jeden z najpiękniej nakręconych filmów jakie widziałem... Zdjęcia zrobione tak, że długo szukałem szczęki na podłodze. Szkoda, że w tak pięknej formie zrobiono paszkwil na Polskę, pokazujący, że jesteśmy albo patologicznymi mordercami Żydów (dla zysku lub świętego spokoju), albo stalinowskimi zbrodniarzami sądowymi (jak jedna z bohaterek, która jest w sumie pokazana jako "równa babka") albo głupiutkimi i naiwnymi katolikami, którzy tak naprawdę nie do końca wiedzą czego chcą (jak główna bohaterka, zakonnica). Szkoda.